co i gdzie kupować w kwestii zestawu TX/RX na 1.2 GHz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

DESPERADO pisze: Od razu chciałbym poruszyć jeszcze dwie sprawy które na pewno pomogą innym osobom które zaczynają z 1.2GHz.
Poradę co do kanału oraz najlepszego zestawu anten.

Gdzie na forum czytałem że najlepsza częstotliwość/kanał to ta najwyższa...?
Proszę o potwierdzenie bo nie mogę znaleźć tego wątku...
1,2 GHz nie lubi się z GPSem (częstotliwości 1227,60-1575,42 MHz), nie lubi się też z aparaturami działającymi na 2,4 GHz. Stosowanie filtra low-pass to półśrodek obarczony wadą - niewypromieniowana energia musi gdzieś się podziać, więc wraca do końcówki mocy w nadajniku (co powoduje wytwarzanie ciepła i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia nadajnika). Należy też mieć na uwadze, że DME działa na 962 - 1213 MHz i tylko idiota będzie latał na tych częstotliwościach ryzykując zakłócanie pomocy nawigacyjnych dla samolotów.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest niestosowanie tego filtra i umieszczenie anten w modelu (oraz dobranie kanału) tak, żeby zminimalizować zakłócenia na pozostałych urządzeniach mając przy tym na uwadze wszelkie ograniczenia wynikające z częstotliwości, których używać po prostu nie wolno.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

shaggee pisze:To i to jest dobre.
Fox 800 ma realne 500mw mocy
Lawmate 500mw ma realne 500mw.
Co do LawMate 500mW to znam kilka osób które kupiły go z HK i efekty są albo kiepskie, albo beznadziejne ;-) Ja w mojej sztuce ledwo do 1km dolatywałem, gdzie zakładam nadajnik 200mW i lecę sobie spokojnie na 1.5km w tym samym modelu... Tak więc odbiorniki LawMate z HK ok ale nadajniki 500mW to raczej nie polecam.
DESPERADO
Posty: 152
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DESPERADO »

Air pisze:
DESPERADO pisze: Od razu chciałbym poruszyć jeszcze dwie sprawy które na pewno pomogą innym osobom które zaczynają z 1.2GHz.
Poradę co do kanału oraz najlepszego zestawu anten.

Gdzie na forum czytałem że najlepsza częstotliwość/kanał to ta najwyższa...?
Proszę o potwierdzenie bo nie mogę znaleźć tego wątku...
1,2 GHz nie lubi się z GPSem (częstotliwości 1227,60-1575,42 MHz), nie lubi się też z aparaturami działającymi na 2,4 GHz. Stosowanie filtra low-pass to półśrodek obarczony wadą - niewypromieniowana energia musi gdzieś się podziać, więc wraca do końcówki mocy w nadajniku (co powoduje wytwarzanie ciepła i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia nadajnika). Należy też mieć na uwadze, że DME działa na 962 - 1213 MHz i tylko idiota będzie latał na tych częstotliwościach ryzykując zakłócanie pomocy nawigacyjnych dla samolotów.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest niestosowanie tego filtra i umieszczenie anten w modelu (oraz dobranie kanału) tak, żeby zminimalizować zakłócenia na pozostałych urządzeniach mając przy tym na uwadze wszelkie ograniczenia wynikające z częstotliwości, których używać po prostu nie wolno.
W zupełności się zgadzam z tym, tylko jeszcze jakby kolega podał co w takim razie będzie najlepszym wyborem, jaki kanał/częstotliwość?
"nie jest ważne jak i czym latasz - ważne ze chcesz latać..."
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Ja osobiście latam na takim TX :

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=26831

oraz na RX coś "ala" FOX od "chińczyka"

Kilka km na tym zestawie i antenach koniczynkach to nie problem.
Awatar użytkownika
Radzik
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:46
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Radzik »

Czy takie nadajniki można zasilać z pakietu 3s (11.1V) bez jakichś większych strat?
Ewentualnie czy mają swój stabilizator napięcia aby podłączyć je pod 4s (14.8V)?
Przetwornica to dodatkowe gramy...
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Ja zasilam z 3s bez problemu - wiem że koledzy którzy latają na 4s mają dodatkową przetwornicę - można też zasilić z paikietu 4s podłączając do gniazda balansera z 3 "celek".
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Uzupełniłem/zaktualizowałem pierwszy post.

Jednocześnie proszę trzymajmy się tematu ... czyli w tym wątku polecamy sprawdzone i używane w praktyce zestawy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

DESPERADO pisze:W zupełności się zgadzam z tym, tylko jeszcze jakby kolega podał co w takim razie będzie najlepszym wyborem, jaki kanał/częstotliwość?
Różne zestawy mają różne oznaczenia kanałów w zależności od częstotliwości, więc lepiej posługiwać się mimo wszystko częstotliwością, bo tą zawsze można dopasować do kanału w posiadanym zestawie.

A jaka konkretnie? Wszystko zależy od tego czym latamy, z czym latamy (GPS, inne wyposażenie, rodzaj aparatury 2,4GHz? UHF?), gdzie latamy, z kim latamy, jak latamy itd. Bez eksperymentowania się nie obejdzie, to co dobre dla jednego, nie musi być dobre dla drugiego, z resztą nie mam takiego doświadczenia w tej kwestii jak zapewne 90% osób, które na tym forum regularnie piszą, żeby ferować jakieś osądy. Z pewnością nie taka, która była by potencjalnie nielegalna (w/w DME to dobry przykład).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
Freddie Chopin
Posty: 337
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 13:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: Freddie Chopin »

Air pisze:Z pewnością nie taka, która była by potencjalnie nielegalna
Przecież one są wszystkie nielegalne...
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Freddie Chopin pisze:Przecież one są wszystkie nielegalne...
Zgadza się, przy czym jest też różnica czy jedziesz setką na ograniczeniu do 80 w niezabudowanym terenie na pustej prostej drodze przy doskonałej widoczności, czy też robisz to samo w mieście w dodatku przed jakąś podstawówką... jeśli rozumiesz aluzję. Do tego jeszcze dochodzi moc nadajnika. Sam nie przepadam za takim kategoryzowaniem, że coś jest bardziej albo mniej legalne, ale prawda jest taka, że w razie czego dostaniesz mandat w wysokości adekwatnej do popełnionego wykroczenia (jeśli na mandacie się skończy - co prawda o panach w samochodach i stacjach nasłuchowych, którzy ścigają modelarzy i krótkofalowców bez licencji można tu i ówdzie poczytać, ale też nigdzie nie trafiłem na relację, żeby kogoś to spotkało).

Więc sądzę, że warto zachować przynajmniej odrobinę respektu dla przepisów i nie pakować się z 1500 mW nadajnikiem na 1,2 GHz działającym na lotniczych częstotliwościach w pobliże radiolatarni...
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
DESPERADO
Posty: 152
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DESPERADO »

marbalon pisze:
shaggee pisze:To i to jest dobre.
Fox 800 ma realne 500mw mocy
Lawmate 500mw ma realne 500mw.
Co do LawMate 500mW to znam kilka osób które kupiły go z HK i efekty są albo kiepskie, albo beznadziejne ;-) Ja w mojej sztuce ledwo do 1km dolatywałem, gdzie zakładam nadajnik 200mW i lecę sobie spokojnie na 1.5km w tym samym modelu... Tak więc odbiorniki LawMate z HK ok ale nadajniki 500mW to raczej nie polecam.
Oczywiście jak wcześniej pytałem o produkty LawMate to nikt się nie chwalił takimi spostrzeżeniami... :-/
Jedynie wyczytałem że właśnie model 1000mW jest problematyczny i słaby, dodatkowo siejąc po reszcie elektroniki.

Co do samej częstotliwości to z pośród dostępnych z LawMate 500mW:
1080 - 1120 - 1160 - 1100 - 1140 - 1180
Najlepszą wydawała mi się najniższa czyli 1080.
Pod taką też częstotliwość dostroiłem antenki i teraz tylko testować jak to się będzie miał z odległością, przy okazji porównując do częstotliwość 5.8GHz którą używa do tej pory i jestem zadowolony.
"nie jest ważne jak i czym latasz - ważne ze chcesz latać..."
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

stoję przed zakupem nowego foxa, co mi radzicie, zastanawiam się na FOX 1500 mw, czy 2000 mw? jaka różnica? link RC to FRsky? pozdrawiam
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Byczek pisze:stoję przed zakupem nowego foxa, co mi radzicie, zastanawiam się na FOX 1500 mw, czy 2000 mw? jaka różnica? link RC to FRsky? pozdrawiam
Troszkę za wysoko mierzysz, większa moc to nie tylko troszkę większy zasięg, ale także dużo większa ingerencja/zakłócenia w działanie innych systemów platformy fpv.
Przy takiej mocy na 100% zatkasz frsky'a, serwa mogą dostać drgawek itp.
Najlepiej kupić sprawdzonego foxa800 na koniczynach 4km idealnego zasięgu, a na kierunkowych co najmniej 10-15km. :-)
Byczek
Posty: 280
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2011, 15:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Byczek »

mknet pisze:
Byczek pisze:stoję przed zakupem nowego foxa, co mi radzicie, zastanawiam się na FOX 1500 mw, czy 2000 mw? jaka różnica? link RC to FRsky? pozdrawiam
Troszkę za wysoko mierzysz, większa moc to nie tylko troszkę większy zasięg, ale także dużo większa ingerencja/zakłócenia w działanie innych systemów platformy fpv.
Przy takiej mocy na 100% zatkasz frsky'a, serwa mogą dostać drgawek itp.
Najlepiej kupić sprawdzonego foxa800 na koniczynach 4km idealnego zasięgu, a na kierunkowych co najmniej 10-15km. :-)
dzięki,mam foxa 800, chcę mieć troszkę lepszego foxa np 1500 mw, mam kierunkowe anteny iverted vee i biqada. kiedyś latałem na 1200 mw i nie było źle.
Beta 1400 FPV, spitfire spalina, trener spalina messerschmitt w budowie. Hitec optic 6, Frsky.Z
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Byczek, Jest taka zasada: Jak chcesz mieć lepszy zasięg, to najpierw "pochyl się' nad antenami - potem nad mocą. Nigdy odwrotnie. ;-)
Konrad
ODPOWIEDZ