Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Pierwszy posta więc witam wszystkich.
Tydzień temu przyszły, popełnione przeze mnie, płytki do quadro. W założeniu miały one współpracować ze softem Multiwii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jako czujniki dałem:
Gyro: L3G4200D
Accel/Magneto: LSM303DLH
Baro: BMP085
Ze względu na niestandardowy czujnik magnetyczny/akcelerometr miałem trochę zabawy z kodem.
Nie obyło się też bez wpadek. Przy projektowaniu radzę buzer wyprowadzić na złącze a nie umieszczać na PCB. Buzer elektromagnetyczny wpływa na czujnik magnetyczny, a piezo niestety przy 5v jest dość cichy no i wprowadza całkiem spore wibracje. Pewnie problem niektórym znany... ...niestety mi nie... ...do teraz.

Tak się prezentuje kontroler w quadro.
Obrazek
Obrazek
Wiecej: https://picasaweb.google.com/wektorx/MI ... Controller#

Ogólnie po ostatnich 2 dniach zabawy ustawieniami i przystosowaniem kodu, quadro lata całkiem poprawnie. Jest stabilny a czujnik magnetyczny ładnie pilnuje kierunku. Największy problem to czujnik barometryczny. W tej chwili działam na MultiWii_dev20110629. Pid-y od ALt mam ustawione na 20/0/0 i VEL na 8/0/40. Quadro w początkowej fazie ładnie zatrzymuje opadanie lub wzrost wysokości a później zaczyna pływać tak +-0.7m.
Jakie są wasze ustawienia dla ALT/VEL ?
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No fajne , małe tylko gdzie jakieś otwory mocujące się podziały?
Co do buzzera to oczywista oczywistość że z dala od magnetometru :-)

Pozwoliłem sobie Twój post wydzielić i założyć nowy temat w tym dziale, bo idealnie podpada pod to.
Poza tym - witaj na forumie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
pit202

Post autor: pit202 »

podobają mi się wyjścia kątowe na regulatory , chętnie bym u siebie ( u Kukiego ) podmienił ;-)
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

bardzo ładne , popieram takie projekty :-)

ciekawy ten sensor acc/mag i cena przystępna
Awatar użytkownika
Zbeer
Posty: 371
Rejestracja: piątek 05 lis 2010, 20:46
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zbeer »

Hej, widzę że zastosowałeś ten sam sposób co ja na połączenie odbiornika z fc.

A teraz przepraszam za offa

Możliwe że będzie można jeszcze bardziej to uprościć, bo na tym odbiorniku HK TR6A v2 na wejściu BAT jest sygnał PPM.

Obrazek

Wpadłem na to przypadkowo tutaj http://www.hobbyking.com/hobbyking/foru ... 19313&PN=1
koleś stosuje to rozwiązanie do symulatora.
To że ten odbiornik binduje się z Turnigy 9X to wiecie.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 lip 2011, 13:56 przez Zbeer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

sposób połączenia z RC jest "megakompaktowy" ale są dwa minusy:

- współpraca z wybranymi odbiornikami które mają pinout pasujący (oczywiście można zrobić przejściówkę ale wtedy ten pomysł już nie ma racji bytu)
- wibracje, wibracje, wibracje...wszyscy starają się uciekać z bezwładną nieamortyzowaną masą z pobliża sensorów....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Rurek pisze: - wibracje, wibracje, wibracje...wszyscy starają się uciekać z bezwładną nieamortyzowaną masą z pobliża sensorów....
zeby plytka z sensorami miala jak najwieksza mase to w sumie dobrze ale zapewne nie nad soba tylko w osi.
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Witam ponownie

Rurek: Zrezygnowałem z otworów mocujących ze względu na inne możliwości wykorzystania płytki. Gyro do samolotów, wariometr itd.
Odnośnie podłączenia odbiornika to wystarczy tylko podmienić dziewczynki na chłopców i da się podpiąć każdy odbiornik.
Odnośnie wibracji... ...pomiędzy odbiornikiem a FC jest gąbka, która dodatkowo osłania baro.

Zbeerladen: Bardzo dziękuje za informacje. Muszę to dzisiaj sprawdzić. Brakuje mi trochę 6 kanału a podłączenie sumy PPM by ten problem rozwiązało.

kuki83: Biorąc pod uwagę ceny i dostępność HMCxxxx to ten czujnik uważam za bardzo "ciekawy".
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Witam
Urlop w pełni, trochę czasu wolnego... ...dlatego też postanowiłem trochę odświeżyć mojego quadro.
Dzięki informacji od Zbeerladen udało się ożenić odbiornik z FC i całość upakować do obudowy po odbiorniku Turnigy 9x.

Obrazek

Obrazek

Nie wyszlo to może pięknie ale całość tworzy maleńka i zwartą konstrukcję.

Obrazek

Sama mechanika quadro również się lekko zmieniła. Ramiona zyskały dodatkowe 2cm.
Ze względu na problematyczne przenoszenie platformy (brak samochodu itp) quadro zyskał możliwość składania ramion.

Obrazek

Obrazek

Wystarczy wycignąc płytkę z bolcami blokującymi i całość już można zmieścic go worka od namiotu :)

Obrazek

Do tej pory jak chciałem uzyskać kolorowe ramiona to na profil alu naciągałem koszulkę termokurczliwa o odpowiednim kolorze a później za pomocą opasek zaciskowych mocowałem listwy z ledami. Tym razem, ze względu na to ze udało mi się dostać przezroczystą koszulkę, nakleiłem na profil kolorową taśmę izolacyjną i dopiero na to nałożyłem rurkę termokurczliwą. Listwa z ledami trafiła tylko na dół, pomiędzy profil a rurkę. Trochę przez przypadek uzyskałem dość ciekawy efekt.

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć: https://picasaweb.google.com/wektorx/MI ... Controller#

Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
tombrzus
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 22:00
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

wektorowy projekt

Post autor: tombrzus »

Witam,

z przyjemnością obserwuję, jak pożytecznie zużywasz wolny czas :)

Napisz coś więcej o uwzględnionych w Twoim projekcie możliwościach FC, np. monitorowanie zasilania.

Czy popełniłeś już jakiś film z oblotów?

pozdrawiam,

Tomek
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

tombrzus: W pierwszym poście podałem jakie czujniki używam. Odnośnie dodatkowych funkcji to FC ma wyprowadzone złącza dla 2 serw i pomiar napięcia na aku. Ogólnie to minimalistyczne ale pełne MWC.

Tutaj 2 filmiki z pierwszych lotów postępowych. Do tej pory latałem tylko z ogonem do siebie :)



Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
tombrzus
Posty: 121
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 22:00
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

Post autor: tombrzus »

Witaj,

dziękuję za informacje o funkcjach dodatkowych. Pytałem, bo obawiałem się, że przy tak "minimalistycznej" konstrukcji płytki odpuściłeś sobie te dodatki. O czjnikach oczywiście czytałem.

Gratuluję efektownego oblotu.

pozdrawiam,

Tomek
ODPOWIEDZ