Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Civil
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 19:54
Lokalizacja: Łódź

Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: Civil »

Witam

Przeglądałem forum, ale nie mogłem trafić na odpowiedź, która w pełni wyjaśni co źle zrobiłem.
Otóż jakiś czas temu zakupiłem małą, automatyczną ładowarkę, którą chciałem wykorzystać do naładowania pojedynczych cel LiPol o wartości 3,7 V.
Ponieważ ta ładowarka jest przystosowana do ładowana lipoli 2s i 3s, wymyśliłem sobie, że wykorzystując poniższy schemat:

Obrazek

zrobię sobie taką przejściówkę, która pozwoli mi w jednych czasie ładować 3 pojedyncze akumulatory.

Obrazek

Starałem się bardzo pilnować polaryzacji zarówno od strony ładowarki jak i lipola.
Jednak coś poszło nie tak, bo po podłączeniu jednego akumulatorka do testów z trzech zielonych diód nagle została tylko jedna. Cela 2 i 3 zgasły. Zasilacz zaczął dziwnie pachnąć, choć po rozkręceniu nie było jakiś przepalonych elementów.
Czy przypadkiem omyłkowo nie podłączyłem masy tam gdzie powinien być plus? I podłączając lipola zwarłem plus celi 2 i 3? Czy może jest jakiś inny powód tej awarii? Co mogło się w tej ładowarce spalić?

I - chyba najważniejsze pytanie - czy taka przejściówka, nawet przy zachowaniu odpowiedniej polaryzacji, w ogóle ma sens?

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: dymarkus »

Zrobiłeś bląd, ogniwa w balanserze są podłączone szeregowo. O ile pierwsze ogniwo będzie się ładować to podłączenie następnego spowoduje awarie, albo podłączenie pod którykolwiek przewód oprócz właściwego.
Civil
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 19:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: Civil »

OK. Ale jeśli podłączone są szeregowo, to czemu do każdej celi jest oddzielny pin?
dawjas
Posty: 37
Rejestracja: środa 05 lis 2014, 17:02
Lokalizacja: malbork

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: dawjas »

Do każdej z celi jest oddzielny pin do określenia napięcia na poszczególnej celi.
Obrazek
***Beta 1400- EasyGlider- F450_naza lite/v2- turnigy x9- eleres max-FPV 5.8Ghz- xiaomi yi***
^Flying in the sky^
Civil
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 19:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: Civil »

Czyli na balanserze mamy wylacznie ladowanie na skrajnych pinach? A te w środku są tylko umieszczone w celu kontroli ładowania? Czyli, jeśli chce zrobić prawidłową przejściówkę na 1s to mogę wykorzystać tylko anode i katode?
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: dymarkus »

Widze że nie do końca rozumiesz działanie nowoczesnej ładowarki. Główny prąd ładowania jest przesyłany kablem głównym, ten gruby czarno -czerwony do dużej wtyczki. Ta mała wtyczka z 4 kabelkami służy do balansowania cel i przez nią płyną różne prądy w zależności od różnic w napięciach na poszczególnych celach pakietu. W zależności od rodzaju ładowarki prądy te kształtują się od 100 mA do 500 mA. Przy wykorzystaniu tak jak Ty chcesz zrobić to prąd ładowania jest wykorzystany tylko ten z balansera. A jako że te źródła prądowe są słabe to i łatwo je uszkodzić.
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: piwko »

Połącz ogniwa szeregowo i z każdego połączenia wyprowadź przewód i śmiało podłączaj. Te 3 ogniwa będą jakby 3S pakietem. Nie chce mi się rysować. Ty rysuj, a ja powiem czy dobrze ;) To co tu wymóżdżyłeś jest złe, bo czarny to nie minus ogniw, a ujemny początek pakietu 3 ogniw. Nie wiem czy to rozumiesz? Pomiędzy te przewody twojej przejściówki powinieneś "wkładać" jedno ogniwo, zaczynając od czarnego jako minus i później szeregowo pozostałe ogniwa.

A przy okazji skoro ci się spaliła, to ja mam taką tanio na sprzedaż 8-)
Civil
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 19:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: Civil »

Bardzo dziękuję. Juz rozumiem, dzięki Waszym wskazówkom. Nie jestem zbyt biegły z elektroniki. Jedna rzecz mnie jeszcze męczy. Czy przerobienie tej przejściówki wg schematu podanego przez dawjasa np na trzy pojedyncze, szeregowe, ogniwa, bedzie wymagało do uruchomienia ladowania, podłączenia zawsze trzech lipoli 1s? I czy moga mieć one różne pojemnosci (przy tym samym napięciu na pojedynczej celi)?
W jakiej cenie ten balancer piwko?
piwko
Posty: 524
Rejestracja: piątek 18 lip 2014, 07:56

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: piwko »

Tu jest
https://picasaweb.google.com/1145124135 ... 1092823090
Ta ładowarka jest do Lipoli 2S i 3S, więc oczywiste jest, że są zbudowane te ogniwa z jednakowych pojemności ogniw 1S.
Można łączyć dwa ogniwa 1S i będziesz ładował oba w gnieździe 2S lub trzy ogniwa połączone szeregowo i wówczas ładujesz w gnieździe 3S, ale pojemność powinny być takie same pojedynczych ogniw.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: matulekpl »

Gwoli wyjaśnienia obrazkowego dla potomnych:
Łączenie wtyku balansera (ilość kabli zależna od ilości cel)
Obrazek

Łączenie głównych przewodów zasilania baterii:
Obrazek
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Civil
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 19:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Spalony charger B3 AC (hobby king) - przy ładowaniu 1S

Post autor: Civil »

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc. Może dzięki temu na przyszłość uniknę kłopotów w temacie ładowania lipoli.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ