Latające skrzydło do niskiego latania

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Hincek
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 21:24
Lokalizacja: Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Hincek »

Adrián pisze:Jakoś tu cicho się zrobiło..
Cicho, bo C-1 Chaser'a buduję, nie przeszkadzaj :-P ;-)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

Ja mam z-84 ale jakoś tak bez przekonania:) Ze względu na dosyć niskie obciążenie powiechni oraz gruby profil lata mało dynamicznie, taki misiek z niego, taki odpowiednik easy glidera w świecie skrzydeł:) Do tego stateczniki ma blisko osi modelu i strasznie myszkuje na boki. Od małego skrzydła oczekuję więcej dynamiki, polotu i więcej wrażeń;) Dlatego na szybko zmontowałem małe skrzydło podobne do x-1 wykonane ze styroduru, a zamówiłem skyshadow s800. Szukam jakiegoś rozwiązania pantilta w rozmiarze pozwalającym zmieścić go do komory na kamerę hd w s800. Bardzo mi się spodobało latanie z headtrackerem:)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Adrián »

Tak, tak HT to jest to :-)
s800 fajne, właśnie je chce uzbroić w pixhawk/apm

Pewnie masz racje, ale dla początkującego w skrzydłach jak ja, to bardzo sobie chwalę. Pewnie dlatego, że latam spokojnie, inaczej niż jest jego założenie.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

Oj, po prostu każdy ma inne potrzeby i oczekiwania :) Ja chcę latać nisko i dynamicznie, ktoś inny w azji wysyła go w trasę 80km :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Adrián »

Jasne, że tak ;-)
Sam nie lubię, jak do 250 pcha się gps gimbale itd ale tutaj ważne były gabaryty i masa. Cieszę się, że jest na tyle małe, że nie mam problemu z jego przewożeniem, leżakowaniem i nie trzeba nic składać. Tylko wyciągam, podpinam baterie i można polatać :-)

Z fpv trochę go pocisne i zobaczę czy faktycznie taki zły będzie, dla mnie.

editt
yoseph pisze: Szukam jakiegoś rozwiązania pantilta
Może coś takiego? Chyba lżejszego i bardziej minimalistycznego się nie da (a jak tak, to chętnie zobaczę ine rozwiązanie, bo też takiego szukam :-) )

Ostatnio zmieniony czwartek 16 mar 2017, 15:52 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: maxiiii »

Niestety ale taki gimbalek po pierwszym krecie rozpada się na części pierwsze i jeszcze mniejsze:).
Szkoda tylko kamery.:(
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Adrián »

U to nie fajnie..
morel
Posty: 44
Rejestracja: sobota 09 sty 2016, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: morel »

@maxiiii a czemu uważasz że się rozpada? Poskręcany śrubami, pomimo lekkiego wyglądu nie wydaje się żeby miał się jakoś łatwo rozlatywać. Które elementy tej konstrukcji są według Ciebie najbardziej podatne na uszkodzenia. Zapytuję, bo mi się akurat ta konstrukcja spodobała, sam taki złożę z ciekawości, ale chętnie przy okazji skorzystam z dobrych sugestii jak go przy okazji ulepszyć.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

Wygląda lekko ale niestety też delikatnie. Na pewno ma zastosowanie w innych modelach, jak chociażby ten z filmu gdzie sam lot jest spokojny a i w razie czego całość jest osłonięta klatką.
Newralgicznym miejscem jest mocowanie góry na dolnym serwie. Na pewno pomogłoby gdyby to serwo było z metalową przekładnią, albo przynajmniej dwa- trzy ostatnie koła zębate metalowe, takie serwa sprzedają w abc-rc jako serwa metalowe :D.
Następną sprawą jest łoże drugiego serwa, powinno ono być szersze tak żeby mogło być przymocowane do czteroramiennego orczyka.
Niestety te najprostrze gimbale są ograniczone wytrzymałością serw.

Ja wymyśliłem inaczej. Żeby ograniczyć wysokość samego gimbala, chcę żeby serwo od kierunku, które będzie miało metalową przekładnię, ruszało się razem z konstrukcją a do niego bezpośrednio będzie przyklejone serwo od wysokości i ramię będzie poruszało kamerą. Jak wrócę do domu to spróbuję jakoś to poustawiać z serw i może coś więcej przyjdzie mi do głowy :)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: lotpawel »

wszystko zależy od serw na których stoi konstrukcja.
Jeden taki poskładałem na mikro serwach to w fazie testów tryby się rozsypały i było po sprawie:D
Drugi złożyłem na nieco cięższych mg90s i działa ładnie.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

maxiiii pisze:Niestety ale taki gimbalek po pierwszym krecie rozpada się na części pierwsze i jeszcze mniejsze:)
Troszkę to przesadzone bo generalnie większość rzeczy w naszych latadłach można opisać w ten sposób - wszystko zależy od intensywności tego kreta. Niemniej jednak faktem jest że konstrukcje tego typu są dość delikatne - wynika to z nienaturalnego dla serwa PAN położenia masy. Póki jeszcze dźwiga ono tylko drugie serwo i coś małego np. kamerę płytkową to tragedii nie ma ale jak ma być kamera nagrywająca albo nagrywająca plus podglądowa to należy się liczyć z wyłamaniem nawet przy mniej kulturalnym lądowaniu. Można temu zaradzić robiąc podpórki ślizgowe ramion tej "procy" na której wisi mechanizm TILT, dać masywniejsze serwo jako PAN albo zrobić przekładnię pasową/zębatą (np drukowaną) która zdejmie obciążenie z osi serwa.
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

U mnie będzie tylko kamera fpv. Jednak cały czas myślę czy pantilt na samym przodzie modelu to dobre rozwiązanie

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

yoseph pisze: Jednak cały czas myślę czy pantilt na samym przodzie modelu to dobre rozwiązanie
Ja cały czas myślę czy do agresywnego latania pantilt to w ogóle dobry pomysł - niezależnie od umiejscowienia. To jednak delikatny element...
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

Odkąd pierwszy raz poleciałem z HT tak mi się to spodobało, że w każdym modelu chcę mieć pan tilta :) Nie jest to oczywiście takie latanie jak wyścigowymi quadami więc zderzenia z drzewami nie zdarzają mi się zbyt często. Chcę spróbować, jeśli problemy z pan tiltem będą częste to go zdemontuję.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

ObrazekObrazekObrazek

Takie coś przed chwilą wykombinowalem. Proszę nie patrzcie na to w jaki sposób Pan tilt jest zrobiony, to po prostu stare spalone serwa sklejone Hot gluem. Wyobrażam sobie to tak że serwo PAN będzie metalowe natomiast do serwa TILT dołożę mocowanie dla kamery z podparciem z drugiej strony. Gdybym usunął mocowania serwa TILT osiągnął bym większe kąty wychowania w górę i w dół.

Podpowiedzcie jeszcze jak ma się sprawa z serwami 360 stopni? Nie miałem nigdy z nimi do czynienia. Rozumiem że potencjometrem ustawiam neutrum serwa. Czy mogę ustawić maksymalne wychylenie np. Na 150stopni? Czy dopóki drążek jest wychylony, serwo obraca się wolniej lub szybciej bez punktu końcowego.
ODPOWIEDZ