Latające skrzydło do niskiego latania

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Adrián »

Noo to nieźle.. Szkoda go trochę ehh. No nic, trzeba iść do przodu.

Po ostatnich lotach, też myślę, nad oklejeniem całego skrzydła od spodu. W miejscach, gdzie nie ma taśmy (starałem się jak najmniej, a i tak sporo przytył..), jest kilka delikatnych wgnieceń. Trochę mnie irytują heh
Chyba nakleję dodatkową taśmę, ale będę ważył, bo założenie było takie, żeby jednak był pancerny, ale możliwie lekki.

Wrzucę wieczorem zdjęcie spodu. Wcale nie jest tak pięknie, ale spełnia swoją rolę. Zresztą sam zobaczysz ;-)
Użyłem 2 taśmy, które lubię.
Pierwsza to widoczna wzmocniona, a druga transparentna tesa, pod brzuchem. Jest ciężka, dlatego tylko kawałek.
Edit
Zapomniałem, na natarcie też tesy użyłem.

Wczoraj sobie tak myślałem, że jak już chwile świetności będzie miał za sobą, to obkleję go folią reklamową już w całości. Ale póki co.. to wygląda ok :-)

Jak kiedyś dojdzie runcam, bo brakuje mi filmów z powietrza.. w dobrej jakości, to albo przebuduję obecną kabinkę, albo myślałem żeby pójść całkiem w inną stronę i coś lekkiego wydrukować. Ciekawe czy by się spisało. Plus taki, że już będą wszystkie uchwyty do płytkowej i hd. Przy okazji można zrobić cieńszą wersję i będzie więcej miejsca w środku.
Ale to na zimowe wieczory.
Teraz dopracuje to co jest, bo pogoda jest jeszcze super i nie trzeba się spinać, żeby polatać :-)

Chociaż w tym modelu, to chyba nie jest aż tak ważne, bo jednak od spodu wystaje trochę pianki, ale chyba dla spokoju, wyrzucę jednak popychacze na górę.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: ci3jk4 »

hmmm a masz może odczyty ile amperów on bierze w locie?
Bo mnie korci żeby już zacząć pakiet li-ion składać, ale coś wątpię żebym się w 10 amperach zmieścił poboru... a z kolei jak już znajdę takie o ciągłym prądzie rozładowania to pojemność 3000... jednak szkoda tych 500mah'ów :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

yoseph - wiem że to dwie strony temu było ale faje jakbyś wrzucił gdzieś tutek dla ułomnych krok po kroku jak taką kabinkę uklecić z fotkami kolejnych etapów i tip'ami jak to spasować.
Nie ukrywam że mam w tym osobisty interes :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: ci3jk4 »

Tez masz zetkę?:) czy do phantoma?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Adrián »

ci3jk4, przy ostatnim locie, na pewno było więcej, niż 10A. Wiało okrutnie. Niestety, film się nie nagrał :(
Z drugiej strony, dość dobre czasy wyciągałem na pakiecie 1500. Ale warunki były dobre, często bardzo słaby wiatr. Silnik raczej nie należy do oszczędnych.
Nie miałem jeszcze podłączonej nagrywarki... Muszę jakoś ją ogarnąć, żeby podpiąć pod osobny kanał, bo widać opóźnienia w obrazie.

W między czasie, postaram się ogarnąć tą nagrywarkę i jak pogoda pozwoli, to sprawdzę konkretnie ile wciąga.

Zdjęcia spodu:

Obrazek

Obrazek

Po pierwszych nieudanych próbach wyrzutu, musiałem odkleić taśmę (lekko wyprostować nosek) i wymienić. Już nie wyszło tak fajnie jak na początku. Nie chciałem odklejać taśmy pod brzuchem, bo dobrze się trzymała.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

ci3jk4 pisze:Tez masz zetkę?:) czy do phantoma?
Phantoma. Praktycznie eksplodował w powietrzu jak wpadł we flatter i kabinka pofrunęła nie przyznając się dokąd.
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

verid Postaram się do końca tygodnia coś wrzucić :)
Mam za to inne pytanie:) Z czego robicie anteny? Chcę zrobić dipola, akurat nie do tego modelu. Poszedłem do garażu i odwinąłem z migomatu nieco drutu 0.8mm ale jest on strasznie zagięty, niestety po prostowaniu nie jest za szczególnie ładny, a i do miedzianego kabla źle się go lutuje.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

Swoje dipole robię "na winie". Co się nawinie pod łapę, najczęściej zwykłą plecionkę w silikonie. Staram się tak dobierać kabel żeby wchodził w zewnętrzną osłonę bowdenu. Wtedy mogę łatwo usztywnić "gorącą" żyłę i skierować do góry a część "zimna" dynda sobie luźno. Do 3km się sprawdza bez strojenia.
Ten wredny...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

No i zrobiona z kabla 16 awg :) czeka na jutrzejsze testy. Dzięki za podpowiedź:) Muszę zaopatrzyć się w więcej takiego kabla:)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: ci3jk4 »

W sumie jak wyżej:)
Przewody w silikonie 20-22awg (najczęściej 22 awg)+ 2x termokurcz żeby było sztywniej, a dipole do maszyn które nie latają po krzakach albo 2x drut do migomatu miedziany 1mm przekroju (kupiony kiedyś w jakimś obi czy liroju za straszne pieniądze, ale za to sztywny i w laskach 20cm po 20 szt w opakowaniu), albo 1x drut na część gorącą, a dół znowu z silikonu albo silikon+rurka bowdenowa albo słomka do napoju (od babci takie cienkie słówka kiedyś dostałem-nigdzie tego kupić teraz nie mogę:/)
No i obie części po 164mm tnę chociaż sam nie wiem czemu, jak z kalkulatora mi chyba 173 mm wychodzi.

Jutro rano znowu oblot albo złomowanie fpvki.
"Fpv pod" się dopiero klei w piwnicy więc mam centymetr pianki i potem pakiety, więc na twarde lądowanie nie ma miejsca....).

16awg strasznie gruby, ale pewnie spełni swoje zadanie.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

A nie mówisz czasem o drucie do tiga ?:) Przynajmniej u mnie drut jest na szpuli i jest podawany automatycznie, ale jak powiedziałeś o laskach to mi się skojarzyło z tigiem, i podawaniem ręcznym :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: ci3jk4 »

Możliwe :) dla mnie tig i mig to jedno urządzenie :p
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: Verid »

W bardzo dużym uproszczeniu - TIG to tam gdzie jedną łapą grzejesz elektrodą materiał a drugą: tig, tig, tig po kropelce dokładasz materiału na spoinę z patyczka. W drugim przypadku automat sam ci MIG'iem podaje drucik z bębna prosto do głowicy i drugą łapę masz wolną.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: ci3jk4 »

O! dobrze i obrazowo wytłumaczone. Teraz będę się mógł wymądrzać na kolejny temat :D
Ja w sumie troszkę spawam inwerterową (mma?), bo miga i tiga niestety nie posiadam, chociaż zawsze mnie kusiło żeby zgłębić temat (wiadomo po drugiej stronie słońce zawsze świeci jakoś tak jaśniej :)).

Edit.
Pracowity wieczór, więc jutro wielki dzień małego arrowa.
Założyłem regulator 20a z porządnym becem, więc korzyść podwójna, bo przy okazji pozbyłem się tego dodatkowego, który zasilał tylko serwa.
Jak sprawdziłem na stole to wychodzi mi że wcześniej miałem połowę mniej ciągu, a skrzydło latało dość poprawnie, tylko że powolnie, więc jestem przy nadziei...

EDIT2:
Jest sukces :)))
Wylatałem 3 pakiety, tak mi się spodobało :)
Wieczorem skrzydełko dostanie spowrotem nadajnik i kamerkę i w końcu można ruszać z lotami fpv :)) Tamten regulator to było jakieś nieporozumienie dla tego skrzydła. 45 min latania, z przerwami tylko na zmianę pakietu i regulator zimny jak po wyciągnięciu z opakowania.
Tamten widać nie ogarniał i nie dość że tłumił obroty, to jeszcze niepotrzebnie zużywał ampery...
Wcześniej było 12min w rekordzie, 8 min standard, a dziś z tych samych pakietów 14-15min równo, dynamicznego lotu.
Do 100% szczęścia będzie już brakowało tylko prostego osd i można sprawdzić jak daleko da się polecieć :)
Ale to też już idzie w paczce od chinola...

Przy pidach jeszcze będę musiał troszkę powalczyć, bo przy nowych prędkościach, nieco się wzbudza w rollu, ale to już detal :)
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Latające skrzydło do niskiego latania

Post autor: yoseph »

Jak będziesz miał jakieś filmy z powietrza to koniecznie się pochwal :)
ODPOWIEDZ