Działający BB-8

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

Tak jak w temacie niedługo chciałbym się zabrać za budowę działającego BB-8 z nowej części Gwiednych Wojen :-)
Pomysł na sterowanie mam teoretycznie prosty: sterowanie jak czołgiem :-D tylko zamiast gąsienic dwa koła. I tu jest problem :-/ Chciałem użyć silników DYS be1806 i odpowiednio zredukować prędkość obrotu zębatkami. Czy to w ogóle możliwe? Jeśli nie Jakich silników użyć?
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
szymon220997
Posty: 291
Rejestracja: wtorek 30 wrz 2014, 02:26
Lokalizacja: Opole

Re: Działający BB-8

Post autor: szymon220997 »

Jeśli chcesz to zrobić porządnie to porzuć te silniki bezszczotkowe. Ja na twoim miejscu użyłbym mikrosilników pololu i dedykowanych do nich gąsienic.
Czym chcesz to sterować. Jaka ma być wielkość, masa i z czego masz zamiar zrobić resztę?
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

Łącznie ok. metr "wzrostu", "body" ma mieć ok. 65cm średnicy. Masa jeszcze nie jest dokładnie znana :-P
Mój plan jest podobny jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=1gWBS70vphY tylko, zamiast tych wszystkich kabli i płytek chciałem na jednej płycie włożyć 2 silniki, akumulatory i odbiornik od tgy9x. "body" będzie zrobione z piłki do jogi oklejonej włóknem szklanym, a głowa z małego globusa :-P . Z "czołgu" będzie do góry wystawać jakiś lekki "patyk" z "talerzem" na którym będzie 5 magnesów, 4 na planie kwadratu i jeden po środku, tak samo w głowie, tylko, że w niej będą jeszcze rolki dla zniwelowania tarcia. Jeśli to zadziała, to talerz w "body" będzie zamocowany na silniku, żeby móc ruszać głową :-) .
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
szymon220997
Posty: 291
Rejestracja: wtorek 30 wrz 2014, 02:26
Lokalizacja: Opole

Re: Działający BB-8

Post autor: szymon220997 »

No to ty potrzebujesz o wiele mocniejszy napęd. Nie wiem jaka może być tego masa, ale kiedyś w jednym projekcie chciałem wykorzystać silnik z przekładnią z wiertarek aku i tobie też radziłbym szukać takiego napędu.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

W sumie nie powinien być taki ciężki. Pewnie coś koło 500-700g (nie wiem ile będzie ważyła sama kula)

Edit:
Myślałem o mocniejszych silnikach (czytaj: mniej obrotów), ale dobrze by było gdyby były do 10A (na full gazie trochę więcej ale full gazu pewnie nie będę używał :-P ). Chciałem użyć modelarskich rzeczy i chyba to będzie najlepszy pomysł :?:

Edit:
Szczerze to pierwszy raz chcę zrobić takie coś (pomijając zdalnie sterowane samochody z lego technic) i mam kolejne pytanie :-P Jak Obliczyć teoretyczną prędkość na podstawie obrotów silnika na minutę?
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Działający BB-8

Post autor: ci3jk4 »

Musiałbyś jeszcze znać rpm silnika, rozmiar przekładni i obwód sfery w której to będzie umieszczone. Wtedy masz obroty na minutę silnika mnożone/dzielone przez przekładnie i przez obwód (który jest kolejną przekładnią) co daje ci ilość obrotów sfery na minutę z czego już łatwo przeliczyć na m/s uwzględniając obwód sfery.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

Silnik 2300kv, zasilanie 3s, obwód sfery 204cm, przekładnia... Tu jest problem :-/ myślałem o ratio 10:1 ale nie wiem jaka byłaby przekładnia :-/

Edit:
Jeśli dobrze policzyłem to żeby w miarę normalnie jeździł.potrzeba przełożenia 100:1 i tu jest pytanie JAK??? I pewnie najprostsza odpowiedź: inny silnik :-P
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Działający BB-8

Post autor: mkrawcz1 »

Dwu-trójstopniowo?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Re: Działający BB-8

Post autor: false »

W ostateczności jakaś przekładnia planetarna. Ale jakbyś nie wykombinował to i tak na końcu okaże się że taniej było kupić inne silniki.
Bartek
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Działający BB-8

Post autor: Adasko »

Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Działający BB-8

Post autor: Eman81krk »

Pewnie widziałeś ale może sie przyda :)

https://www.youtube.com/watch?v=DUTbvXJg_P0
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

Widziałem, ale dzięki za dobre chęci ;-)
Na forum reprapowo.pl użytkownik iner0angel0 buduje z drużyną FabLab (chyba dobrze się wysłowiłem :-P ) BB-8. Koncepcję mają taką samą, używają nawet aparatury modelarskiej :!: , i silników też, za 120zł sztuka :-/ , a ja chciałem taniej :cry: Znacie może jakieś silniki o niskich obrotach? Mogą być szczotkowe, byleby nie drogie.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Re: Działający BB-8

Post autor: false »

Jaką prędkość chcesz osiągnąć?
Bartek
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Działający BB-8

Post autor: Majk99 »

Szczerze... nie wiem. Na ok 30-40% gazu chciałem mieć prędkość szybkiego marszu. Strzelam w prędkość ok. 8m/s albo trochę więcej na full gazie, ale jeśli to nie możliwe to ok :-P
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Działający BB-8

Post autor: JasQ »

Majk99 pisze:Szczerze... nie wiem. Na ok 30-40% gazu chciałem mieć prędkość szybkiego marszu. Strzelam w prędkość ok. 8m/s albo trochę więcej na full gazie, ale jeśli to nie możliwe to ok :-P
nie wiem jak u ciebie ze wzrostem i kondychą ale jak ty maszerujesz prawie 30km/h to masz waść zdrowie .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
ODPOWIEDZ