APM 2.6 problem z zasilaniem.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

Witam,

Jestem w trakcie budowy drona i mam niespodziankę.. Szczegóły poniżej.

APM mam zasilany z: APM Flight Controller Power Distribution Board Integrated sensor http://www.banggood.com/APM-Flight-Cont ... 74358.html

Problem mam następujący: po podłączeniu do płyty, APM nie świeci, GPS również... Napięcie na pinach APM output, input wynosi 1,2V... Dodam, że jeszcze dzisiaj było wszytko ok. Napięcie na tych pinach wynosiło 4,8V. Napięcie podawane do kontrolera z płyty wynosi 5,3V - mierzone na przewodzie.
Po podłączeniu kontrolera pod USB (przy wcześniejszym odłączeniu od płyty zasilającej) wszystko jest ok... Pojawia się prawidłowe napięcie na pinach APM - 4,85V diody się palą...

Dodam, że nic nie kombinowałem ... Tzn. Zasilanie z modułu APM działało i przestało chwilę przed tym jak chciałem zacząć konfigurację..

Macie jakiś pomysł o co tutaj chodzi?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

borello pisze:Napięcie podawane do kontrolera z płyty wynosi 5,3V - mierzone na przewodzie.
Mierzysz to pod obciążeniem - jak płyta zasilająca jest podłączona do APM? Czy na kabelkach kiedy APM nie jest podłączony?

Przy okazji - APM nie potrzeba zasilać od strony szerokiego gniazda Power Module :-)
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

Mierzone bez obciążenia... Na samym przewodzie. Jutro sprawdzę pod obciążeniem.
RW pisze:Przy okazji - APM nie potrzeba zasilać od strony szerokiego gniazda Power Module :-)
Tak wiem - czytałem o tym. Jednak jak narazie nie mam czym innym zasilić APM. Czekam na paczkę z chin - BEC...
Niestety czeka mnie przymusowy postój w budowie...
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

Najprawdopodobniej pod obciążeniem pada napięcie - nie wiem czemu, nie jestem elektronikiem ;-)

Kolego - zewnętrzny BEC kupisz w pierwszym lepszym sklepie modelarskim - stacjonarnym czy internetowym - za ok 30 zeta :-)

Powiedzmy taki 3 amperowy Turnigy, ZTW... czy inny.

Tak jeszcze patrzę na stronę produktu na BG który podałeś....
Czy zastosowałeś się do wskazówek tam zawartych?
Please insert the APM to 6 hole socket labeled PM,And unplug the jumper JP1. Prevent galvanometer power supply in parallel with the power transfer.
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

Zworki JP1 nie mam. Co więcej w tym miejscu nie mam nawet pinów... Jednak nawet gdybym ją miał zamontowaną to nie mam równoległego zasilania. ESC są bez BEC a o to chyba tu chodzi...

BEC zamówiłem już wcześniej :-) że względu na to że ponoć APMowskie zasilanie często nie "wyrabia".
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

No i jeszcze się powinno pamiętać o kolejności podłączania - najpierw zasilanie zewnętrzne a potem USB. Przy wyłączaniu - odwrotna kolejność.


Skoro nie masz zworki, a regle są bez BEC, to jakim cudem na pinach OUTPUT miałeś jakiekolwiek napięcie?
borello pisze:Napięcie na pinach APM output, input wynosi 1,2V... Dodam, że jeszcze dzisiaj było wszytko ok. Napięcie na tych pinach wynosiło 4,8V.
Obrazek
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

Schemat, który podpiołeś pamiętam praktycznie na pamięć... Napiszę tak: następnym razem będę pisał w dzień, bo późną pora mi nie sprzyja :-) przepraszam za zamieszanie..

Temat ma się następujące: zworkę mam. Z tym, że jest to lut od spodu na płytce..
Pomierzyłem jeszcze raz i :
- napięcie z płytki pod obciążeniem wynosi 5,3V,
- napięcie na output to 5.3V
- input plus piny boczne napięcie 1,2V...
Diody nie świecą.

Przy podłączeniu jedynie do USB napięcia mam następujące:
- Output 2,3V,
- Input 4,8V,
- piny boczne (te wzdłuż kontrolera) 4,8V
Diody świecą...

Nigdy nie podlaczalem jednocześnie USB oraz zasilania z lipola. Nie byłem pewien kolejności a czytałem o przypadkach spalenia kontrolera..
Jakieś sugestie? Chyba bez bec/ubec się nie uda..
Czy już uwalilem kontroler, ze względu na to że zworka jest obecna?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

Zworka jest używana tylko do połączenia szyny + OUTPUT z resztą kontrolera (jeśli masz OPTO, to bez różnicy czy masz zworkę czy nie).

Pomiędzy wejściem zasilającym PM z którego korzystasz a resztą układu elektronicznego masz diodę oraz bezpiecznik. Obstawiam, że któreś z nich może być uwalone (czemu ? - nie wiem - nie miałeś czasem jakichś serwomechanizmów podpiętych do wyjść analogowych?)

No to zlokalizuj w swojej płycie zasilającej + i podepnij w którymś miejscu w środkową szynę + INPUT.
Sprawdź, czy wtedy APM będzie działał. (wydaje mi się, że GND wszystkich gniazd są ze sobą połączone ale możesz oprócz + pociągnąć również - do INPUT) Pozostałe przewody pozostawiasz aby gniazdo PM odbierało informację i napięciu i natężeniu prądu - do wykorzystania w telemetrii i failsafe.

Ja od dawna zasilałem APM przez INPUT i nigdy nie miałem żadnych problemów :-)
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

Jedyne co miałem i mam podłączone to odbiornik na Input i ESC bez bec na output.

Podpiołem kontroler na krótko z płytki do input jedynie +, bez cięcia wtyczki, która się podłącza do PM. Samej wtyczki oczywiście nie podpinalem pod kontroler.

Kontroler z GPS ożył - diody działają...
Napięcie na pinach bocznych (wyjście analogowe?) wynosi 5.3V. Na output 2,3V więc chyba wszystko jest ok?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

No jasne, że jest w porządku :-)

Napięciem na OUTPUT się nie interesuj.

To teraz masz 2 wyjścia - albo sobie wyprowadzić + z płytki zasilającej albo poczekać na BECa - wtedy wtyczkę będziesz miał już gotową ;-)

I pamiętaj, że jak już podłączysz BECa to żeby z wtyczki PM wypiąć plusy :!: Oba plusy - wtyczka jest 6 pinowa - masz 2 kabelki GND, potem 2 kabelki do pomiaru prądu i napięcia i kolejne 2 kabelki +5V - oba przewody plusowe będziesz musiał usunąć aby nie było zasilania APM z dwóch stron a płytka zasilająca nie gryzła się z zewnętrznym BECem.
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

No to chyba moje ostatnie pytanie:
Co ze zworką JP1? Mam ją usunąć? Nawet w przypadku zasilania z zewnatrz - bec?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

borello, no przecież kilka postów wyżej pisałem ci, że zworka służy jedynie do połączenia szyny plusowej OUTPUT z resztą elektroniki :roll:

Skoro regle są OPTO, to ta szyna plusowa nie jest z niczym fizycznie połączona. Nie ma więc różnicy czy będzie zworka czy nie.
Rafał Wojtyniak
borello
Posty: 47
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 20:16
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: borello »

RW pisze:borello, no przecież kilka postów wyżej pisałem ci, że zworka służy jedynie do połączenia szyny plusowej OUTPUT z resztą elektroniki
Zgadza się, wolałem się upewnić bo przez te problemy straciłem pewność siebie :oops:
Przy okazji znalazłem nieopodal modelarnie z której, właśnie wróciłem z ubeckiem hobbywing 3A, 5V :mrgreen:

RW, bardzo Tobie dziękuje za pomoc! Bez Ciebie pewnie bym rwał włosy z głowy i szukał jakiegoś nowego kontrolera :-)
planetpoland
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 18:27
Lokalizacja: Polska

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: planetpoland »

Witam.
Jestem tu nowy więc na początek DZIEŃDOBRY wszystkim.
Cieszę się że jest takie forum i do tej pory jako czytelnik dużo się dowiedziałem.

Chciałem się podpiąć pod ten temat, aktualnie kompletuje sobie części do budowy quada na ramie S500.
Jako że też zastosuje APM 2.6 i widzę że z zasilaniem trzeba robić jakieś tricki mam pytanie.
Czy mając moduł zasilania jak na zdjęciu poniżej, także muszę zastosować oddzielnego BECa i poprwoadzić
z niego zasilanie do APMa? Rozumiem że przewody zasilania wówczas trzeba odciąc od tego modułu zasilania ze zdjęcia?
Moduł dokładnie nazywa się: RC Helicopter Power Supply Module w/BEC APM2 2.5 APM Flight Controller Ardupilot MEGA APM2.6 5FZ7
Z nazwy wnika że on ma już BECa więc po co stosować osobny?
Obrazek
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6 problem z zasilaniem.

Post autor: RW »

Masz do wyboru - albo założyć zewnętrznego BECa albo zostać testerem Power Module :mrgreen: Sprawdzić czy napięcie na PM nie spadnie drastycznie pod obciążeniem i czy w ogóle wytrzyma.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zewnętrznego BECa to zrób tak jak opisane w postach powyżej.

A na uprzejmości jest Powitalnia w dziale Dla Początkujących :mrgreen:
Rafał Wojtyniak
ODPOWIEDZ