składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

Witam serdecznie,
jako, że walkera'ie odstawiłem do lamusa i postanowiłem zrobić coś swojego. Od jakiegoś czasu kompletuje klocki i składam wszystko. Dzisiaj dotarły do mnie właściwie ostatnie elementy propsy i silniki.

Trochę googlowałem i mam ćwieka, mianowicie jak poprawnie połączyć esc z motorkami cobry ? Esc to littlebee

szukałem w jakiś datasheet'ach ale jakoś z nieciekawym skutkiem :roll:

Obrazek

Obrazek

czy jest jakaś różnica w połączeniu cw i ccw ? czy to już mogę ustawić w FC ?
jeszcze prośbą o małą podpowiedź bo nie bardzo chcę ucinać kabelki z silników (nie skracać ich tak mocno) ma ktoś pomysł na jakieś dobre połączenie tego ? :)

same latadło prezentuje się tak:
Obrazek

Obrazek

i zapas propsów, po tym jak pozytywnie przejdę latanie na freerider'ze :)
Obrazek

będę ogromnie wdzięczny za pomoc :oops:
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: PiotrSz »

Montujesz silniki na ramionach, zdejmujesz termokurcze z regli, lutujesz skrócone kable do regulatorów, zakładasz termokurcze, podłączasz do regli programator i programujesz kierunek obrotów i timingi dla regulatorów. Potem kalibrujesz regle i latasz ;-) Tu nie ma filozofii ... ;-)
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

PiotrSz, w żadnym wypadku filozofii się nie doszukuje :P wole być pewnym nim podłącze. Czyli dla pewności środkowy przewód to pwm, a lewy i prawy przewód + - wszystkie przylutować tak samo i w esc ustawić kierunki?

no to jedziemy z koksem, wieczorkiem podrzucę jakąś fotkę.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Posty: 259
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: ocean_wro »

To silnik bezszczotkowy. Tu nie ma pwm + -.
Lutujesz na płask. Kierunek obrotu ustawiasz w esc programem. No jeśli byś nie miał to wtedy zamieniasz DOWOLNE dwa przewody silnik-esc miejscami. Wtedy silnik zmienia obroty na przeciwne.
Protos Mini
Goblin 700
Quad 250
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

a widzisz sporo to wyjaśnia, esc zakupiłem już przygotowane przez znajomego pod cobry, pytanie dodatkowe czy przez podłączenie się do nazy dostanę się do esc ?, czy musze odlutować dwa kabelki od regulatorów i za ich pomocą się podpinać poprzez programator ? bo jeżeli tak to trochę kicha będzie :(
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: cebulator »

Przez naze to tylko soft Betaflight i w regulatorach musi być bootloader blheli.
A czemu nie wtyczki? Aż taka oszczędność wagi?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

szczerze powiem to do placka pdb miałem piny wrzucić, ale ostatecznie zwyciężyła niecierpliwość.

Na chwilę obecną utknąłem z bindowaniem taranisa z d4r II, niby zbindowany telemetria się wyświetla na taranisie, ale w betaflight w zakładce reciever brak reakcji na ruchy gimbali. Jeszcze okropnie buzzer piszczy, że ciężko wysiedzieć :)

ktoś miał podobny problem, bądź ma pomysł jak go rozwiązać ?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: PiotrSz »

Musisz skonfigurować firmware na płytce żeby widział odbiornik.
Wystarczy jak poczytasz temat pod tytułem Cleanflight bo zakładam że masz Cleanflight albo Betaflight na płytce i właściwie podłączony odbiornik...
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

no akurat mam aplikacje Betaflight, podłączone jest na 100% dobrze bo sprawdzałem z 10 razy zgodnie z instrukcjami itp. Więc pozostaje "dogadanie ich"

kurcze powiem szczerze, że podchodziłem do tego, że to będzie spacer po parku ;-) a trudność pojawi się jak zachce mi się latać w trybie acro, a tu zderzenie ze ścianą..
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

czemu tylne silniki, kręcą się sterowane przez naze jako przednie? jak zamienić stronami drona, bo wygląda jakby zgubił orientacje ?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: PiotrSz »

coś masz przekombinowane pewnie przez poprzedniego właściciela ;-)
Awatar użytkownika
Boogie
Posty: 276
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Boogie »

Ten typ tak ma- wciąż kombinuje. Z taranisem kombinował i przekombinował, a teraz te ustawienia w kontrolerze :roll:
Pozdrawiam,
Krzysiek
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

Ogarniete. Pozostalo tylko przelutowanie 2 silnikow by krecily sie odwrotnie. Pozostaje tylko pidowanie.....i nauka latania oczywiscie. Problem rozwiazal przycisk. Przeflashowalem baseflight na cleanflight jakos bardziej mi sie podoba.

W typie odbiornika mialem default a ustawilem TART albo cos podobnego w kazdym razie 3 opcja. Restart i o 2 w nocy radosc :)))
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: PiotrSz »

Po co lutować silniki skoro kierunek obrotów zmienia się programowo przez blheli??

Wgraj betaflight zamiast cleanflight.
Lotnik
Posty: 99
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 19:35

Re: składanie własnego mini wariata - pytania laika :)

Post autor: Lotnik »

niestety czarne chmury...

dzisiaj podłączyłem copter po nocnej radości. Kręciły mi się tylko 3 silniki. Zgłupiałem co może być powodem. Restart coptera zakręciły się 4. Ucieszony, że coś się chwilowo rypło, odstawiłem go na chwilę. Podłączam baterie i ESC poszedł z dymem..

Przez Cleanflight albo bete mogę dostać się do blheli ? czy muszę mieć programator ?
ODPOWIEDZ