zamarzył mi się składany kopterek

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

ten "koperek" to dość duża maszyna o bardzo przemyślanym kształcie
co pierwsze przychodzi mi do głowy to jego konstrukcja jest niezmiernie "czysta"
no ale od początku
- konstrukcja ramy jak w wersji z nie składanymi ramionami, ale tym razem zastosowałem mój pomysł nosa na FC oraz baterii mocowanej od gory - teraz jest lekko, wygodnie I można bez ograniczeń jeździć gimbalem pod brzuchem
- śmigła 17 cali
- motory większe niż małe, dualsky 5010, każdy waży 120 gram więc na dzień dobry kopter musi być cięższy, ale za to ciąg na 4s to prawie 1600 gram, czyli kopter może być cięższy I może (a może nawet powinien) mieć większą baterię
- składane nogi tarota o kącie osadzenia 7,5 stopni
szacowany czas lotu z gimbalem I gopro ok 40-50 minut :)
planowane baterie: 4s 10000mAh lub 16000mAh, przy tej drugiej czas lotu może zwiększyć się do ok 50 minut

jak pisałem na początku - konstrukcja jest niezmiernie "czysta", wszystko ma w kopterze swoje miejsce I jest go dość, ESC umieszczone w rurkach, prosta płytka zasilania od spodu, ale ponad rurkami do gimbala (żadnej kolizji), bateria mocowana od gory będzie dokładnie w osi koptera, ramiona, jak widać, są pochylone i mają 5 stopni, przy tak małym gimbalu zdecydowałem skrócić nogi niż je wydłużać I można było dać naprawdę długie ramiona dzięki czemu śmigła osadzone są tak, że odległość między ich końcami wynosi około 10cm
waga samej ramy, ale kompletnej, z ramionami, składanymi nogami, płytką dystrybucyjną prąd, jedynie bez mocowań silników - 515 gram
waga mocowań silników - 16 gram * 4 = 64 gramy
cała rama więc jest 580 gram, nieźle biorąc pod uwagę ciężkie element zaginające ramiona, które ważą 2 razy więcej od zwykłych zacisków, cała rama waży zaledwie kilka gram więcej od ramy z zaciskami
dalej inne wagi cząstkowe:
silnik dualsky 5010 - ok. 120 gram
motor dualsky + ESC + kable - 150 gram
śmigła 17 cali ok 25-30 gram jedno

jak widać waga całości to 1340 gram a ze śmigłami 1440 gram
przy ciągu 1580 gram na silnik kopter powinien mieć masę starttową do około 3kg co daje możliwość zamontowania nawet baterii 16000mAh

no to fotki teraz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: ghambit »

Obliczenia obliczeniami ale sprawdzałeś faktyczny czas lotu ?
I czemu nie 6s ?!?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

to nie są obliczenia
ten kopterek zużywał 200W I latał 40 minut: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=39&t=29760
nie chce mi się stać za każdym razem tak długo więc jest to jedynie porównanie
kopter ze składanymi ramionami zużywa 220W, 10% więcej więc będzie latać około 10% krócej
ale ten kopter tak lata ze względu na wage, motory są ciężkie, zamiast 80 gram ważą 120 gram, za to zamiast 1000 gram ciągu mają prawie 1600 gram ciągu - to nie są obliczenia ale testy
więc kopterek ze składanymi ramionami może zabrać ze sobą większą baterię (nawet powinien) bacteria 16000mAh waży 1300 gram, 500 gram więcej jak ta zainstalowana 10000mAh, po instalacji baterii 16000mAh kopter będzie ważył 2800 a po uzunięciu miernika (100 gram) I dodaniu gimbala z kamerą 200-300 gram cały napęd będzie dokładnie w połowie zwoich możliwości

prawdopodobnie na baterii 16000mAh kopter będzie latał dłużej niż 50 minut, ale nie chciałem przesadzać

jak kupię baterię 16000mAh to pewnie zrobię test długości lotu, na razie takiej nie mam

co do 5s czy 6s, ten kopter został zaprojektowany na 4s, ESC są na 4s nie 5s, poza tym wyższe napięcie zmniejsza wydajność, poza tym po co komu aż tyle ciągu skoro motory I tak chodzą na pół gwizdka

wierz mi lub nie ale to jest bardzo mocno przemyślana konstrukcja
BBartkiewicz
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 22:09

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: BBartkiewicz »

Taki kopter udźwignie dodatkowe 600g ? (+bateria 10-12000). Jak to może wpłynąć na czas lotu ?

Jaki przewidywany koszt takiej ramy ?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

napisałem wcześniej
motory dualsky 5010 mają ciąg maksymalny 1580 gram (dla uproszczenia 1600 gram)
4 * 1600 = 6,4kg
projektując koptera bierze się pod uwagę maksymalny ciąg oraz by ciąg zawisu był w okolicach połowy maksymalnego ciągu - czyli 3kg

jak widziałeś na filmiku całość wraz z bateria 10000mAh waży 2352 gramy (włącznie z miernikiem 100 gram), więc w tym momencie motory chodzą dosłownie na pół gwizdka, aby więc było w okolicach połowy możesz doładować do koptera jeszcze około 800 gram z czego 500 może być baterią

gdybym zamontował motory typu RCTimer 5010, lub motory o nazwie 3508, które ważą około 80 gram to całość była by lżejsza o prawie 200 gram I kopter na baterii 10000mAh latałby 40 minut, tyle, że max ciąg takich motorów to około 4,8kg I opcja z baterią 10000mAh była by jednyną odpowiednią, ale zamontowałem motory dualsky 5010, które nie tylko są bardziej wydajne ale również zdecydowanie mocniejsze I mogą one zabrać na pokład dużo większą baterię, niestety są też cięższe I wymagają większej baterii, której w tym momencie nie mam

robiąc testy montuję miernik prądu, który pokazuje najważniejszą daną - waty potrzebne do zawisu, jak widziałeś na filmiku kopter zużywa 218 Wat, zaledwie 18 wat więcej aniżeli konstrukcja z silnikami rctimer, która zużywała około 200W
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

Obrazek
BBartkiewicz
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 22:09

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: BBartkiewicz »

Rozumiem, bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

Mam nadzieję, że rama będzie wkrótce do kupienia.
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: michal_e »

czy ten kopterek będzie miał jakieś praktyczne zastosowanie ? czy tylko do testów ?
Michał
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

a po co komu testy jeśli nic z nich nie wynika?
buduję linie swoich produktów, testy są konieczne bo nikt nie uwierzy jeśli nie zobaczy
teraz gdy ramy Tarota są tak tanie I jest tak wielka mnogość różnych konstrukcji trudno się przez nie przebić z jakimkolwiek produktem tym bardziej, że nikt nie jest w stanie robić tak tanio jak Tarot, w związku z tym złożenie koptera, pokazanie jak lata oraz pokazanie jakie możliwości tkwią w danej konstrukcji są raczej koniecznością
tak, że tak, ta rama może mieć praktyczne zastosowanie do filmowania z użyciem małego gimbala I kamerki gopro

mam już takie: mini 3D firmy feiyu-tech oraz Xiaomi Yi, tyle, że oba te urządzenia są dla mnie wciąż pewną nowością I nieco mi zajmie ich użycie na kopterkach, które buduję

z drugiej strony moje kopterki są teraz ogólnie kompatybilne z pomysłami Tarota, czyli na przykład montaż aparatu jest za pomocą dwóch rurek 10mm osadzonych na wieszakach z gumowymi tulejkami antywibracyjnymi więc ktoś, kto wie jak te zabawki działają powinien też mieć świadomość jak można moje kopterki wykorzystać, dlatego uważam troche testy z gimbalem I aparatem niezupełnie konieczne

tak naprawdę pokazanie gołej ramy oraz jej wagę dla osoby obyłej w modelarstwie powinno w pewnym sensie wystarczyć, ale z drugiej strony test to test a zniżający lot kopterek bez dygotania przy większej prędkości opadania to coś raczej niedostępne dla ram płaskich więc pokazanie tego wydaje się być tym ważniejsze

za to troche jestem leniwy be wkładać w sklep swoje wynalazki I chwilę to potrwa, wolę budować I testować niż pisać opis produktu, takie hobby troche jakby nie było
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: Rurek »

Co do baterii to ja już bym na Twoim miejscu zaczął myśleć o własnoręcznie budowanych pakietach Li-Ion, z tego wątku: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=282310#p282310
Jak się dobrze wczytasz to okaże się że do Twoich kopterów możesz zbudować pojemniejsze i lżejsze w porównaniu do LiPo pakiety. Naprawdę jest o co walczyć, poczytaj.

Przykład "moich" teoretycznych wynurzeń z tamtego wątku...
Rurek pisze:Policzyłem z grubsza ale jakby naprawdę przeanalizować i znaleźć wydajne (sprawnościowo) zespoły napędowe na powiedzmy 1,5kg ciągu i poborze na taki ciąg 10A na jeden silnik - to już tylko potrzeba pakiet 4S6P czyli masa ok 1200g i pojemność "tylko " 19,2Ah ;-)
Czyli z palcem w de osiągasz godzinę lotu z gimbalem na takim pakiecie :shock:
Weź pod uwagę że Li-Ion'y są 10x trwalsze, nie puchną, nie ma ryzyka pożaru...i pracują do 2,5 V !!! Tylko cena jest wyższa ale przy takich ekstremalnych setupach to ta cena nie jest jakoś wygórowana, nie stanowi jakiegoś poważniejszego uchybienia w proporcjach ceny cały kopter <--> bateria.

IMO to jest właściwy kierunek poszukiwań podniesienia poprzeczki na długotrwałość lotu Twoich kopterów bo w kwestii ramy i zespołów napędowych doszedłeś do granicy doskonałości.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

Rurek, ja mimo wszystko nie jestem aż tak wielką gębą modelarzem, chcę dać ludziom ramę/y do kopterów, które będą inne (lepsze) od tego co na rynku, ale nie chcę handlować bateriami, prościej kupić w HK typowy Lipol, dla ludzi z nieznajomością tematu 30 lub więcej minut lotu to I tak dość I więcej jak standardowo, a dla takich ludzi jak ty to rama jawi się jako konstrukcja z dużym potencjałem - I o to chodzi

prawdopodobnie docelowo będę mógł oferować gotowe koptery, w oparciu o moje doświadczenia, jakkolwiek nigdy nie pójdę tak daleko jak niektóre sklepy, które oferują wszystko, włącznie z radiem
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: Rurek »

Ja nie mówię żebyś handlował od razu pakietami (trzeba w sumie mieć sprzęt typu zgrzewarka aby to robić porządnie i seryjnie powtarzalnie) ale w celu pokazania szerokiej publice ile może latać kopter na Li-Ion'nie 20Ah mógłbyś sobie taki jeden zamówić np u kolegi Lee.
I wtedy pokazujesz filmik i czapki z głów :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: michal_e »

darek pisze:dlatego uważam troche testy z gimbalem I aparatem niezupełnie konieczne
IMO jest na odwrót .
któryś z twoich "kopterków do filmowania" miał nosić NEX'a i się nie doczekaliśmy :-? , a rama się zapowiadała ciekawie.
Rurek pisze: pokazania szerokiej publice ile może latać kopter na Li-Ion'nie 20Ah mógłbyś sobie taki jeden zamówić np u kolegi Lee.
I wtedy pokazujesz filmik i czapki z głów :-)
tu takie przykładowe, jako wyzwanie ;-) z przed roku http://diydrones.com/profiles/blogs/wor ... -and-tiger
Michał
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: zamarzył mi się składany kopterek

Post autor: darek »

tak, na samym początku na siłę chciałem latać z nexem, wówczas miałem tylko składane śmigła I małe silniczki sunnysky 4108, miałem też tylko po jednej baterii 5s I 6s (wciąż mam po jednej), co się okazało, że mam ogromne dgrania, robiłem wszystko co można było I miałem drgania, zamocowałem X8, potem zrobiłe Y6 I miałem drgania

doszedłem do wniosku, że drgania wynikają z 3 plastikowych śmigieł I bardzo szybkich obrotów, wówczas zarzuciłem ten projekt, kupiłem 10 różnych kompletów śmigieł do testów, zrobiłem prostą hamownię I zacząłem od testów silników I śmigieł
potem wymyśliłem zaciski kątowe I by nadać całej pracy pewien schemat zacząłem od małych kopterów w oparciu o moje pomiary, nowe zaciski I ciekawe pomysły jakie miałem po drodze

jednocześnie przestałem kombinować z układem antuwibracyjnym I zacząłem projektować standard, do małych kopterków dwie rurki 10mm w odległości 60mm od osi, wszystkim działa więc I mnie powinno też

jeśli mogę gdzieś kupić lub pożyczyć taki pakiet do testów - bardzo proszę osobę, która może mi to umożliwić o kontakt

jakkolwiek moim założeniem NIE jest (wielkimi literami) bić rekordów, rekordów nie bije się mając składane podwozie za 160 gram
moim celem jest dać w miarę długolatającą platformę do filmowania, a co za tym idzie? prosty wniosek, choćbym stanął na głowie I tak nie pobuiję żadnego rekordu, moje ramy z założenia są za ciężkie, te ramy do bicia rekordów ledowo się kupy trzymają, silniki są przykręcane do okrąłych rur bezpośrednio, nie ma podwozia w ogóle itp - takim czymś nie da się filmować miło I przyjemnie

biorąc więc pod uwagę moje założenia montowanie na siłę baterii, których sam nie mogę oferować w komplecie, a które są dalekie od jakichkolwiek standardów jedynie może przestraszyć potencjalnego kupca I wywołać w nim wrażenie, że moje kopterki mogą latać długo tylko dzięki temu wysublimowanemu zasilaniu

dlatego za chwilę kupuję 2 baterie 16000mAh multistara za 79USD każda I zrobię test długości lotu na składanym kopterze z silnikami dualsky 5010 by pokazać, że ten, dość ciężki kopterek, potrafi się utrzymać w powietrzu przez 50 minut, a może I dłużej wykorzystując standardowe silniki, baterię, ESC czy dość ciężki Pixhawk
ODPOWIEDZ