Naruszenie prawa?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Witam, kręciłem właśnie filmik opuszczonego pałacu (sprzed bramy, bez tabliczek z zakazem fot., ani info. ze to teren prywatny). Po skonczonych nagraniach spakowalem się i już miałem odjechać gdy z bramy wypadła jakaś baba z facetem. Zaczeli wygrażać sądami etc. z rękami do mnie etc. aparatem zdjecia samochodu zrobili. Powyklucaliśmy się i odjechałem z podniesionym ciśnieniem.
Moje pytanie brzmi, czy mogą mnie o coś oskarżyć? O ile mi wiadomo to ich nie nagrałem, tylko pałac, nie było żadnych oznaczeń a ja de facto nogi na ich terenie nie postawiłem.
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: waltz »

Skoro pałac opuszczony to może się przestraszyli że ich na czymś przyłapałeś


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
adam-g
Posty: 77
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2014, 20:28
Lokalizacja: szczytno
Kontakt:

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: adam-g »

To że wygląda na opuszczony teren prawnie ktoś jest jego właścicielem .
Mogą złożyć zawiadomienie i wtedy ruszy cała maszyna.

Gdybyś latał i nagrywał panoramę i przy okazji jako 2...4 paln załapała się ta działka to jeszcze luz, al to że nagrywałeś czyjąś własność bez zgody właściciela może w tym wypadku narobić trochę kłopotów. "Naruszenie prywatności".


Pytanie czy zgłoszą zaistniałą sytuacje.

p.s. Zamiast się wykłócać wystarczyło zagadać co i jak i po co... a zwłaszcza w jaki celu.
http://www.e-movie.plTarot X6, P2, P3
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Jak się okazuje jedynie wyglądał na opuszczony... Po przejrzeniu filmu okazuje się też, że uprawy konopi ani obozu pracowników przymusowych na posesji nie mieli. W sumie nagrał się tylko pałac, więc nie wiem o co ten raban był... Szperałem w necie w poszukiwaniu informacji odnośnie takich sytuacji i muszę przyznać, że opinie są niejednoznaczne...
Czytałem o sytuacji w której Fakt posłał drona na posesję Radosława Sikorskiego. Eksperci twierdzili, że kwestia dronów jest nieuregulowana i raczej nie należy spodziewać się ukarania operatora, ale z tego co wiem R.S. wniósł pozew.
Wyczytałem też, że sytuacja prawna pałacu, który filmowałem jest niepewna (jakieś tam kwestie spadkowe) i że konserwator zabytków chce przejąć nieruchomość. Może gwałtowna reakcja wynikała z obawy, że kręcę film dokumentujący stan budynku.
Nie wiem co o tym myśleć, czy ktoś z Was ma pomysł jak zinterpretować wyżej opisaną sytuację? Czy mam się czego obawiać?
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Adam-g - no niestety nie szło tego załatwić pokojowo ponieważ jak już wyszli za bramę to zaczęły się krzyki itd. w sumie to nawet doszło do małej przepychanki jak facet otworzył drzwi mojego samochodu i chciał wyciągnąć drona.
Co do kwestii własności to większość pałaców stanowi jednak własność Skarbu Państwa a te które są w rękach prywatnych przeważnie są odpowiednio oznaczone. W tym przypadku oznaczeń nie było. No, ale cóż jeśli ruszy maszyna to trudno trzeba będzie się jakoś wybronić.
Awatar użytkownika
miroslaw123
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 26 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: miroslaw123 »

Sprawa jest dość jasna, kręciłeś się po cudzej własności bez zgody właściciela/zarządcy - nie wiem o co wniosą może np. o naruszenie miru domowego, choć pewnie odpuszczą. Pomyśl w ten sposób, masz ładną/brzydką działkę i nadlatuje coś i cię filmuje? I co wychodzisz spokojnie i dopytujesz co i jak, może to złodziej planujący skok, może urząd skarbowy, albo policja... Kręcenie filmu nad czyimś domem (nie mówię o panoramie okolicy) bez zgody nie jest dobrym pomysłem, a w brew pozorom duża część zabytków, pałaców jest w rękach prywatnych, poza tym Skarb Państwa też ma swoje prawa właścicielskie i to że jest to SP albo gminy nie oznacza że jest niczyje...
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Fakt, postąpiłem bezmyślnie. Jednak znalazłem na forum prawnym taki oto artykuł:
http://www.eporady24.pl/czy_mozna_fotog ... ,9512.html
Dotyczy filmowania nieruchomości bez zgody z tą różnicą, że wkroczono tu na posesję właściciela (a należy pamiętać, że własność nie obejmuje przestrzeni powietrznej nad nieruchomością) więc przypadek jest nawet cięższy od mojego. Prawnik odpowiadający na zapytanie twierdzi, że dopiero rozpowszechnienie filmu stanowiłoby solidną podstawę do pozwu.

Miroslaw123 - zgodzę się z Tobą jedynie częściowo - ok nie chciałbym żeby ktoś mi latał nad głową gdy siedzę na swojej działce, ale z drugiej strony każde nagranie jakie wykonujemy jako operatorzy dronów wiąże się z tym, że nagrywamy czyjąś prywatną posesję. Czy robiąc zdjęcia jakiegoś osiedla chodzisz po wszystkich domach i prosisz o zgodę na sfilmowanie posesji? Czy z w nagranych filmach wycinasz każdego człowieka, który wlazł w kadr? Zawsze balansujemy na granicy cudzego prawa do prywatności. Faktem jest jednak, że mój przypadek stanowił przekroczenie pewnej granicy... nieświadome (ponieważ myślałem, że obiekt jest niezamieszkały), ale jednak przekroczenie.
Awatar użytkownika
Tomasz.Smolarek
Posty: 248
Rejestracja: niedziela 09 mar 2014, 14:45
Lokalizacja: Teresin
Kontakt:

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Tomasz.Smolarek »

są 3 kwestie:
1. Fotografowanie, filmowanie CZEGOKOLWIEK - jest dozwolone. Mogę robić każdemu zdjęcia, tak jak mi się podoba. Dotyczy to ludzi, domów, przedmiotów itp. Wyjątkiem są miejsca i rzeczy opisane w ustawach.
2. Publikowanie filmów i fotografii rzeczy i miejsc jest legalne. Publikowanie filmów i fotografii osób, które są w tle (nie są podstawowym elementem obrazu) także jest legalne. Dla spokoju sumienia można zamazać twarze. Publikowanie fotografii i filmów osób na pierwszym planie MOŻE być nielegalne, dlatego warto zdobyć zgodę
3. Latanie nad obszarem prywatnym, o ile nie jest zabronione innymi przepisami - jest dozwolone.

Zatem:
- kręciłeś film - OK
- opublikowałeś zdjęcia budynków - OK
- opublikowałeś zdjęcia osób bez ich zgody - NOK
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: JasQ »

Tutaj masz dobrze przetłumaczony text z prawniczego na polski

http://www.ipblog.pl/2014/06/fotografie ... 30#respond

generalnie :" Fotograf nie potrzebuje zezwolenia również w przypadku sfotografowania osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza."

Ale przeczytaj cały text jest to tam także opisane .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Filmu nie rozpowszechniałem i nie ma na nim utrwalonych żadnych ludzi. Więc kwestię naruszenia prywatności mam zamkniętą. Jedyne czego jeszcze do końca nie rozgryzłem to kwestie dotyczące naruszenia miru domowego (ustawa przewiduje, że zaliczamy tutaj też obszar ogrodzony), jednak ustawy nie traktują przestrzeni powietrznej jako własności właściciela nieruchomości... Więc chyba nie ma się czego obawiać nawet jeśli wywiąże się z tego jakiś spór prawny. Niemniej jednak odradzam powtarzanie mojego błędu, gdybym miał świadomość, że latam nad czyimś "mieszkaniem" to raczej wykonałbym ujęcia z daleka...
Pan Tadeusz
Posty: 110
Rejestracja: sobota 05 kwie 2014, 11:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Pan Tadeusz »

z tym mirem to można rzeczywiście się czepiać ( G Ci zrobią ) że im przerwałeś stosunek... ale ... jeśli z materiału filmowego wynika że ich budynek był głownym motywem filmu to Ci mogą coś zrobić jesli opublikujesz ten film, jeśli nie , to mogą Ci NASKAKAĆ ! Mnie ostatnio sąsiad podał na policję że mu fotografowałem dom, policja do mnie zadzwoniła, bo by wysłać wezwanie , musiałaby znależć artykuł na podstawie któego mnie wzywaja . Grzecznie Panom wyjasniłem... owszem, ładna stara chata , ale tego nigdzie nie opublikuję , więc... Zegnam ! Na tym się skończyło . Nię martw się
Polecam czytanie ze zrozumieniem
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Fodzio »

Verus pisze: doszło do małej przepychanki jak facet otworzył drzwi mojego samochodu i chciał wyciągnąć drona
To się kwalifikuje jako napaść na Ciebie i nieupoważniona próba zaboru Twojego mienia, spokojnie możesz zawiadomić policje, reszta to jak w skrócie opisał Tomasz.Smolarek
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Pan Tadeusz - moja sytuacja wygląda nieco inaczej, z policją rzeczywiście można sprawę wyjaśnić, ale w moim przypadku obawiam się raczej powództwa cywilnego i latania po sądach (ludzie z którymi miałem tam do czynienia to jacyś pieniacze i nie wiadomo co im do łbów strzeli).
Fodzio - co do tej napaści to fakt, mógłbym ich posądzić o naruszenie nietykalności cielesnej i próbę zaboru, ale niestety nie mam na to świadków ani nagrań więc z tym nic nie zrobię.
Awatar użytkownika
Tomasz.Smolarek
Posty: 248
Rejestracja: niedziela 09 mar 2014, 14:45
Lokalizacja: Teresin
Kontakt:

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Tomasz.Smolarek »

Niech pozywają :) Wcześniej muszą jedynie poznać dane osoby, którą chcą pozwać, np PESEL. Domyślam się, że nie podawałeś :-)
Verus
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 07 lip 2015, 10:54
Lokalizacja: Polkowice

Re: Naruszenie prawa?

Post autor: Verus »

Nie czułem się zobowiązany do legitymowania się. Jedyne co mają to zdjęcie samochodu, ale tutaj aby poznać moje dane chyba konieczne byłoby załatwianie sprawy poprzez policję więc jak coś zaczną kombinować to najpewniej dowiem się od mundurowych.
ODPOWIEDZ