Sensor napięcia głównego

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

Witam,

Mam drona, którego konfigurację możecie zobaczyć tu: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=39&t=2994

Na wstępie to jestem dosyć świeży w świecie dronów (złożyłem dopiero 2 - ale nieźle się przy tym bawię), dodatkowo naprawdę marnie znam się na elektronice (ale dokształcam się ostatnio jak mogę, na początku dosłownie nie miałem pojęcia czym się różni amper od Volta..).

Latam kiedy mogę, ale przeważnie kończy się różnie, powiedzcie czy Wy latacie na czuja (tzn - włączacie stoper i po upływie jakiegoś czasu przestajecie z obawy na utratę zasilania w powietrzu)? Czy może macie jakieś inne patenty.

Mam taniutką aparaturę FLYSKY FSi6 z "telemetrią" w cudzysłowiu, bo na nic się to chyba nie zdaje (chyba, że macie inne zdanie). Chciałbym mieć kontrolę nad napięciem (widzieć ją w czasie rzecvzyswistym na nadajniku). Z tego co już poczytałem to muszę zakupić "sensor napięcia głównego" pasujący do mojego odbiornika, wydaje mi sie, ze to mogłoby załatwić sprawę. Wiem, że można zamontować buzzer (to pewnie też zrobię, ale nie chciałbym, zeby dron na wysokości 50 metrów stracił prąd, bo pewnie wtedy buzzera nie usłyszę..)

Czy coś takiego wystarczy?: http://abc-rc.pl/FlySky-FS-CVT01
Czy mogę zostać przy moim odbiorniku (FS-iA6) czy muszę zakupić FS-i6B?

Czy może macie jakieś złote rady, jak inaczej rozwiązać tę kwestię.. Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

Widzę, że temat na razie martwy, dla updateu - kupiłem nowy odbiornik FS-i6B oraz czujnik napięcia, zdjęcie nowej konfiguracji poniżej:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ustaienia na nadajniku (RX battery):

Low 3.20V
Alarm 3.70V
High 4.20V

Alarm dalej nie daje znać, latałem bardzo nisko dla testu aż dron spadł. Pomożecie? jakieś rady? Czy naprawdę da się coś tutaj spieprzyć?
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: pbrys »

podłączyłeś się pod balanser na skrajne wyprowadzenia, tam napięcie dla aku 3s jest od 12,6v do powiedzmy 9V - jak pakiet się rozładuje i regle odetną napięcie,
podłącz się do jednej celi pakietu !

PS. nie czytałem co tam wypisywałeś oblukałem tylko fotki i ustawienie alarmu.
Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

Chyba rozwiązałem problem. Zobaczyłem to dopiero na zdjęciach :). Wydaje mi się, że źle podłączyłem czyjnik do pakietu, powinny być chyba obok siebie. Jak już pisałem jestem totalnym laikiem, ale ciężko mnie złamać, kombinuję, aż coś nie zacznie działać jak należy. Dziś przetestuję drona czy ostrzega przed rozładowaniem i zostaje mi wyważenie śmigieł i silników i zabieram się za zabawę z gimbalem.
Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

Dzięki, równocześnie wstawiliśmy post - właśnie to było przyczyną - Dzięki bardzo za pomoc!
Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

Ok, wszytsko działa teraz jak należy.. prawie wszytsko. Nadajik pokazuje poprawne napięcie dron przy napięciu 3.25V siada i nie ma siły wstać. Jednak alarm (ustawiony na 3.7V) nie alarmuje.. zna ktoś przyczynę, może gdzieś można ustawić głośność takiego alarmu w nadajniku?
Awatar użytkownika
bloodmoon
Posty: 81
Rejestracja: sobota 03 sty 2015, 12:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: bloodmoon »

A. Jeśli ustawiłeś próg napięcia na RX to mierzy napięcie obiornika, który bierze napięcie z BEC poprzez CC3D ( do tego nie potrzeba osobnego czujnika jest on juz w FS-i6B ) więc nie ma takiej możliwości, żeby alarm się uruchomił.
B. Napięcie pakietu jest podawane na aparaturze jako Ext. Vol jeśli wykorzystujesz czujnik CVT01 i port SENS.
C. Skalowanie tego czujnika jest niedokładne zalecam przeprowadzić testy z wykorzystaniem miernika.
D. Odbiornik FS-i6B wspiera PPM i wystarczą 3 kabelki z CC3D zamiast sygnału PWM do każdego kanału.
E. Jeśli kopter nie miał siły juz latać znaczy to, że zjechałeś baterię poniżej poziomu 3V lub tak jak kolega napisał do poziomu odcięcia przez regle.
Awatar użytkownika
Simooon
Posty: 10
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 12:56

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: Simooon »

@bloodmoon
A. Jeśli ustawiłeś próg napięcia na RX to mierzy napięcie obiornika, który bierze napięcie z BEC poprzez CC3D ( do tego nie potrzeba osobnego czujnika jest on juz w FS-i6B ) więc nie ma takiej możliwości, żeby alarm się uruchomił.
Czy jest w takim razie jakaś inna opcja, żeby ustawić alarm, który użyje dźwięku ostrzegawczego po spadku pakietu do określonego napięcia? Bo chyba nie do końca to zrozumiałem..
B. Napięcie pakietu jest podawane na aparaturze jako Ext. Vol jeśli wykorzystujesz czujnik CVT01 i port SENS.
dokładnie ten parametr wyświetlam na nadajniku, więc to już rozumiem i to się zgadza. Postaram się przeprowadzić testy z miernikiem, żeby sprawdzić precyzję.
Odbiornik FS-i6B wspiera PPM i wystarczą 3 kabelki z CC3D zamiast sygnału PWM do każdego kanału.
To sa dla mnie niestety jeszcze hieroglify.. wybacz, ale naprawdę jestem laikiem w tym temacie - możesz to jakoś sparafrazować na bardziej zrozumiały język? PPM i PWM, to coś o czym czytam, ale nie do końca to rozumiem. Czy dobrze rozumuję, że wystarczy siąć kablami odbiornik z CC3d i wtedy mogę precyzyjnie odczytać napięcie pakietu?
E. Jeśli kopter nie miał siły juz latać znaczy to, że zjechałeś baterię poniżej poziomu 3V lub tak jak kolega napisał do poziomu odcięcia przez regle.
Tu dron miał jeszcze siłę kręcić śmigłami, ale nie miał już siły "wstać" - pomiar wydaje mi się całkiem prawdopodobny, ale sprawdzę jeszcze z miernikiem, kopter jest dosyć ciężki (650mm rozstawy silników i pakiet 5500MAh robią wagę).
Awatar użytkownika
bloodmoon
Posty: 81
Rejestracja: sobota 03 sty 2015, 12:44
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: bloodmoon »

Odnośnie aparatury odsyłam do wątku na RCG jest tam masa informacji wystarczy poczytać:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2145070

+ manual samej aparatury

Odnośnie PPM/PWM , dział Początkujących + Open Pilot Wiki.
Awatar użytkownika
grzegorz2906
Posty: 117
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 15:52
Lokalizacja: Racibórz

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: grzegorz2906 »

Odgrzeję temat.
Jestem początkujący więc proszę w miarę prosto do mnie ;)
Jaki efekt chcę uzyskać:
Wyświetlanie napięcia pakietu (cały albo jednej celi) na aparaturze.

Co mam:
Aparatura Flysky FS -i6B, CC3D
Myślałem, że dzięki telemetrii pokazuje napięcie pakietu, ale okazuje się, że to napięcie odbiornika. (swoją drogą, do czego się ta informacja przydaje?).
Czy muszę kupić, wymieniony we wcześniejszym poście sensor napięcia, czy mogę przy obecnym zestawie uzyskać to co mnie interesuje?




Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
bialy
Posty: 272
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 20:09

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: bialy »

Mam ten sam problem, dlatego ponowię pytanie. Czy ktoś mógłby doradzić co robić aby na apce flysky i odbiorniku fs-i6 (które ponoć mają telemetrie) odczytać poziom naładowania pakietu z poziomu ekranu aparatury? Wystarczy kupić ten sensor czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
grzegorz2906
Posty: 117
Rejestracja: środa 15 kwie 2015, 15:52
Lokalizacja: Racibórz

Sensor napięcia głównego

Post autor: grzegorz2906 »

bialy pisze:Mam ten sam problem, dlatego ponowię pytanie. Czy ktoś mógłby doradzić co robić aby na apce flysky i odbiorniku fs-i6 (które ponoć mają telemetrie) odczytać poziom naładowania pakietu z poziomu ekranu aparatury? Wystarczy kupić ten sensor czy coś jeszcze?
Nie doczekałem się co prawda odpowiedzi, ale myślę, że kupienie tego sensora wystarczy. Zamówiłem tu: http://www.banggood.com/Flysky-FS-CVT01 ... 76303.html połowa taniej niż w kraju. Przyjdzie to zobaczę czy działa ;)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
bialy
Posty: 272
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 20:09

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: bialy »

Dzięki, ale liczę ze ktoś się jeszcze odezwie
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: pawelsky »

grzegorz2906 pisze:myślę, że kupienie tego sensora wystarczy.
Zwroc uwage na ten istotny fragment:
grzegorz2906 pisze:For iA6B iA10 Receiver
Awatar użytkownika
andre333
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 13 sie 2013, 10:51
Lokalizacja: żary

Re: Sensor napięcia głównego

Post autor: andre333 »

Wg. mnie najlepszym rozwiązaniem jest http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... S_8S_.html ustawiamy próg np. na 3,5V/celę i w końcu usłyszymy alarm. Jak ktoś używa FPV, też nie ma problemu - większość nadajników przynajmniej tych 5,8gHz ma wbudowany mikrofn.

Jeżeli ktoś mimo wszystko chce mieć telemetrię to niestety musi zmienić odbiornik na np. FS-iA6B i kupić czujnik napięcia CVT01

Trzecia opcja - tylko teoretyczna niestety, Sam odbiornik może być zasilany 4 - 6,5V, jakby zasilić sam odbiornik z pakietu głównego poprzez dzielnik napięcia złożony z szeregowego rezystora i równoległej diody zenera?
Dla 3s mamy napięcie 12,6V, zakładając że dla odbiornika potrzebujemy max napięcia 6,3V nasz dzielnik musiałby odbierać połowę napięcia. Zakładając, że odbiornik pobiera 30mA przy 5V to "rezystancja" odbiornika równa się naszemu rezystorowi więc 5V/30mA = 166Ohm więc rezystor z szeregu 150ohm, do tego równolegle do odbiornika dioda zenera 6,2V dla bezpieczeństwa odbiornika. Sam niestety nie mam jak sprawdzić swoich teorii, ale jakby powyższe dywagacje były sensowne to za max kilka PLN można by mieć telemetrie pakietu głównego, problem powyższy dotyczy również użytkowników m.in. fr sky.
Może jest z nami jakiś elektronik, ewentualnie ktoś zna podobne rozwiązanie :)
ODPOWIEDZ