Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

ciekawe oferty sklepów, co, gdzie kupujemy...

Moderatorzy: Matkas, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Eman81krk pisze:Haha jak to do narko biznesu to zawsze mogą mniejsze paczki zrobić.... 1kg i po problemie. A poważnie to po jakiego czorta na forum hobbystycznym dawać gościowi podpowiedzi do komercyjneego projektu?

Bo jest to wyzwanie, dlatego w dziale handlowym zamieszczone :-) Przy okazji tego projektu może być parę rozwiązań podanych w konstrukcji innych modeli hobbystycznych. Każdy kto przyczyni się do powstania tego urządzenia będzie odpowiednio zgratyfikowany. ważne by coś wnieść. Sprzęt będzie wniesiony przeze mnie, parę pomysłó też mam. Zauważyłem, że silniki nawijane są drutem nawojowym...dlaczego nie linką? Przy tych częstotliwościach generowanych przez ESC należy brać pod uwagę efekt naskórkowości w przepływie prądu w silnikach. To wpływa na sprawność silnika. Również nikt do tej pory nie próbował nawijać silników drutem srebrnym lub przynajmniej srebrzonym. To może również zwiększyć jego sprawność ze względu na niższą rezystancję drutu. Oczywiste jest że jest to baaardzo drogie rozwiązanie, ale może być całkiem skuteczne w walce ze sprawnością silników. Zastosowanie śmigieł ze zmiennym skokiem również może być dobrym rozwiązaniem ze względu na zmianę lotu z pionowego (niższe prędkości lotu) do poziomego o wyższych prędkościach lotu.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Rayford »

Sparky pisze:To po co certyfikacja ULC? :-)
Z ULC może to być zwykła ściema, tylko abyś zrobił .... ale Ok, jeśli wiesz komu robisz i wiesz, że nie będzie służył w ciemnych sprawkach to nie ma sprawy ... Napisałem, bo sam miałem taką uderzającą podobną ofertę i odmówiłem bo na 100% byłem pewien do czego to miało służyć
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Fiszbin »

Sparky pisze:Generalnie wiem że ma słuzyć do innych celów akurat.
A to jakaś tajemnica jest, "innych celów" czyli czego? Zdziwiłbym się, gdyby gość powiedział prawdę.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Eman81krk »

"Zgratyfikowany" yhm... jak dobrze pamiętam to już był zapaleniec z większym budżetem i teoretycznie prostrzym planem bo chyba kopter na uwięzi... nie patrzyłem ale chyba skończyło sie na gdybaniu, albo zabrał forumowe pomysły i tyle go było :)
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Pnow65 »

Rayford pisze: Z ULC może to być zwykła ściema
To JESTzwykła ściema.
Nie ma czegoś takiego jak certyfikacja ULC dla bezzałogowców.
Piotr
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Jestem na tym forum od dawna.... Moje dane osobowe są w sieci publiczne. Możecie sprawdzić. Grzegorz Orlikowski, Michałowice k. Warszawy. Wiem jak bym ja się czuł, gdyby ktoś moje pomysły użył bez mojej zgody i wziął za to kasę. Zauważcie że też dałem tutaj parę pomysłów i nie chcę za to pieniędzy :-) Możecie korzystać do woli. Jakiś zarys na wykonanie urządzenia mam. W tej chwili wybieram gotowy jakiś silnik wysokoobrotowy o dużej sprawności i póki co do śmigieł ze stałym skokiem. Maksymalnie jakieś 13 cali śmigiełka chcę użyć. Latadło będzie maiło dość duże skrzydła by zmniejszyć zuzycie energi na locie poziomym.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Pnow65 pisze:
Rayford pisze: Z ULC może to być zwykła ściema
To JESTzwykła ściema.
Nie ma czegoś takiego jak certyfikacja ULC dla bezzałogowców.
Zanim projekt powstanie może nastapić zmiana prawa, więc dobrze by było się przygotować. Nasi cudowni parlamentarzyści robią różne rzeczy by tylko kontrolować rynek i czerpać zyski nie myśląc o hoobystyce.

EDIT:

Powiem tak. Mogę ten projekt zrobić w pracy w ramach działalności mojego pracodawcy a wtedy zostanie on skomercjalizowany i opatentowane zostaną rozwiązania i tyle będzie w rękach osób prywatnych. Kto chce to na tym skorzysta. Ja zarabiam na tyle godziwie, że ten projekt nie jest dla mnie istotny z punktu widzenia finansowego. Poza tym studiuję prawo i co innego będę robił za kilka lat profesjonalnie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Pnow65 »

Bzdura. Na co się przygotować?
Może - na transponder 250 W mode-S ?
Albo na reflektor radarowy?
Piotr
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Pnow65 »

I jeszcze jeden "drobiazg": jak ma być wykonany odbiór/weryfikacja lotu na 40 km?
(Lub choćby na 20 km).
Żeby to robić legalnie, to "producent" musi mieć BVLOS, musi wykonać loty uruchomieniowo-testowe na planowany zasięg, odbiór musi być na tym zasięgu, itp. Zgodnie z prawem, dziś każdy składający ofertę na taki produkt będzie podlegał choćby pod próbę wyłudzenia/poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
Ostatnio zmieniony niedziela 24 maja 2015, 08:34 przez Pnow65, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Transmija wideo na żywo będzie. Nie ma potrzeby kodowania sygnału bo nie będzie to nic nielegalnego. Tylko link RC będzie zabezpieczony by ktoś nie przechwycił urządzenia.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: jelcyn »

Pnow65 pisze:IŻeby to robić legalnie, to "producent" musi mieć BVLOS, musi wykonać loty uruchomieniowo-testowe na planowany zasięg, odbiór musi być na tym zasięgu, itp. Zgodnie z prawem, dziś każdy składający ofertę na taki produkt będzie podlegał choćby pod próbę wyłudzenia/poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
Można nadajnik postawić, a bazą jechać za modelem, bacznie obserwując.
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Dzisiaj muszę dać odpowiedź na pytanie ile to będzie kosztowało dla ilości od 1-4 sztuk. Być może klient się wycofa i cały temat upadnie. Ja liczę że silniki będą kosztowały około 200$ za sztukę. ESC około 100$ za sztukę. Komputer około 1000$ + napisanie programu 2000-3000$ Skorupka do tego około 1000$. Link wideo około 1000-2000$. Założenie przy stockowych rozwiązaniach. Tylko połączenie wideo, skorupka i komputer będzie wymagało zaprojektowania od zera.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: bagger »

Sparky pisze:Komputer około 1000$ + napisanie programu 2000-3000$

Masz już wyceny? Bierzesz pod uwagę testy i czas? Wydaje mi się ze to jest niedoszacowane.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Sparky »

Oszacowuję na razie. Chcę gościowi powiedzieć że ryzyko będzie po jego stronie. Oszacowuję po kosztach produkcji aktualnych multikopterów. Oczywiście zrobienie komputera i softu do niego na nowo będzie kosztowało i być może nawet 2x więcej niż myślę. Programistów procesorów i róznych urządzeń dla projektów kosmicznych w pracy mam, ale w modelarstwie tego typu chyba za dużo doświadczenia nie mają. Generalnie pokazałem im śmigło z włokna weglowego to myśleli że to tylko tak jest pomalowane :-). Mam jednego kolegę, który pracował w WB Electronics przy podobnym projekcie więc jest szansa że pomoże przy napędzie. Więc od całkowitego zera nie zaczynamy. Ci co chcą wziąć się do działania realnie a nie tylko gołosłownie zapraszam do zgłaszania się do mnie na priv. Chcę zapewnić wszystkim jasne i przejrzyste warunki. Przy okazji jest szansa na to że coś w pracy komuś moi koledzy wykonają na drukarce 3D lub frezarce albo tokarce za free lub po kosztach. Więc jest szansa na obopólne korzyści.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: Projekt multikoptera dalekiego zasięgu

Post autor: Pnow65 »

bagger pisze:
Sparky pisze:Komputer około 1000$ + napisanie programu 2000-3000$

Masz już wyceny? Bierzesz pod uwagę testy i czas? Wydaje mi się ze to jest niedoszacowane.
I to mocno, tak z 20-50x. Program autopilota, to kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy linii kodu.
Poza tym - po co. Od strony autopilota, linku wideo, oprogramowania - tu nie ma nic takiego, co dziś dostępne na rynku produkty nie robią. Choćby - http://www.micropilot.com/

[edit]
Temat wyglada podobnie jak pomysły NASA dla studentów: zróbmy konkurs z nagroda 10k USD, jako temat dajmy coś co nas by kosztowało 10M USD. Nawet jak studenty nie poradzą, to dostaniemy praktycznie za darmo masę ciekawych pomysłów.
Ostatnio zmieniony niedziela 24 maja 2015, 09:25 przez Pnow65, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
ODPOWIEDZ