Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

trosiek
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 17 lut 2015, 22:21

Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: trosiek »

Hej,

mam do was prośbę i pytanie. Sam złożyłem swoją hexę na 680Pro+pixhawk+9xr pro+XJT+X8R. Ogólnie wszystko wygląda, jakby miało idealnie działać. Trochę ogarnąłem już Mission Plannera/APM Plannera i mniej więcej wiem, co i jak. Wczoraj zabrałem się na poważniej za kalibrację radia i przypisanie odpowiednich programów do przełączników. Ten trzypozycyjny zrobiłem tak, żeby działał jako sześcio. Wszystko działało pięknie - althold, stabilize, land (testy bez śmigieł, samo kręceni silniczkami). Położyłem się spać z dumą.

Dzisiaj odpaliłem hexę, podłączyłem ją bezprzewodowo telemetrią do komputera (do APM Planner) i okazało się, że po wczorajszym sukcesie nic nie zostało (programowałem też na APM Planner, ale po kablu). Problemy pojawiły się już na samym początku. Ledwo co podłączyłem baterię i uzbroiłem pixhawka, silniki zaczęły się same kręcić - niezbyt szybko, tak na luzie. Trochę się zdziwiłem szczerze mówiąc. Po przeprowadzeniu dochodzenia wyszło mi, że problemem jest flight mode AltHold. W przypadku stabilize silniki pracują dopiero po dodaniu gazu - pracują liniowo, tak jak pan Bóg przykazał. Tymczasem w AltHold silniki na początku startują tak, jak chcę (zgodnie z dodawaniem gazu), ale później tracą zupełnie orientację i nie reagują liniowo na gaz - nawet jeśli da się na zero, wciąż pracują. Ma ktoś jakiś pomysł, co to może być? Daję też link do logów. Może komuś z was uda się coś z nich odczytać. Z góry dzięki!

http://www72.zippyshare.com/v/epseQmFG/file.html
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: macgyverek »

Jak sama nazwa wskazuje AltHold utrzymuje wysokość koptera w sposób autonomiczny. Jak chcesz sprawdzać AltHold na ziemi?? Poczytaj sobie troszkę jak działają tryby lotu!! W trybie AltHold gazem steruje APM a ty możesz robić korekty.
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
michgre
Posty: 227
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 13:26
Lokalizacja: Niedźwiedź

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: michgre »

Przecież to normalne że po zazbrojeniu silniki ruszają. To raz. Dwa - startujesz w trybie Atti (full manual), potem możesz przejś c na althold na przykład.
trosiek
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 17 lut 2015, 22:21

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: trosiek »

Ok, rzeczywiście, macie racje. Głupi błąd z mojej strony... :/

EDIT: ale i tak sobie nie polatam, bo mam jeden silnik walnięty...

https://www.youtube.com/watch?v=W_xtcVNgp3Y
pikpik
Posty: 67
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:47
Lokalizacja: Działdowo

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: pikpik »

Sprawdz trymery, sprawdz w planerze czy horyzont masz dobrze ( czy accel dobrze skalibrowany). Nie widze walnietego silnika tutaj.
trosiek
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 17 lut 2015, 22:21

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: trosiek »

Accel jest skonfigurowany poprawnie. Diagnozę walniętego silnika postawiłem w momencie jak kręcąc go palcami i porównując z pozostałymi okazało się, że ten chodzi z większym oporem. Sprawdziłem wyważenie ze środka, ale nie zahacza o nic i to nie ono jest tutaj problemem. Silnika nie chcę rozkładać bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że go później nie złożę, a hobbyking się na mnie wypnie. Wczoraj złożyłem u nich reklamację, póki co nic nie odpisali.
sliver001
Posty: 186
Rejestracja: sobota 18 paź 2014, 17:43
Lokalizacja: Kutno

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: sliver001 »

U mnie z kolei na 4 silniki jeden tez stawiał większy opór - po rozebraniu okazało się, że łożyska chodzą lekko a problemem są mocniejsze magnesy. Biegunowość sprawdzałem i są prawidłowo wklejone. Latam na nim i nic się nie dzieje złego. Przeglądałem filmiki na YT w wielu przypadkach śmigła zatrzymują się w różnym czasie więc wygląda na to, że przyczyną jest niepowtarzalność produkcji w Chińskich fabrykach.
Awatar użytkownika
SlawekK
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 13 sty 2015, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z AltHold - silniki źle reagują na gaz

Post autor: SlawekK »

Co do oporów silnika nie masz go za mocno przykręconego, ja też składam wszystko od podstaw łącznie z ramą podobnego i jak delikatnie poluźniłem śrubki mocowania silnika było lepiej, co do filmu sprawdź w zakładce kompasu czy nie masz włączonego Rotation. Ja kiedyś sobie włączyłem i po starcie robił fikołek w przód bo miałem rotation 180 :)
ODPOWIEDZ