Latanie w TMA

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yannkes
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 gru 2014, 11:57
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Latanie w TMA

Post autor: yannkes »

Studiując materiały gdzie mogę latać kopterem a gdzie nie, napotkałem na pewną sprzeczność:

byłem przekonany że nie mogę latać (bez zgody) w TMA, nawet jeśli jest poza CTR ale poniższa mądrość trochę sama sobie przeczy:

"aktywność lotnicza w przestrzeniach kontrolowanych (CTR, TMA, TFR, ...) WYMAGA zgody kontrolera i złożenia planu lotu (w przypadku lotnisk wojskowych, zgody zarządzającego). Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Zasada ta dotyczy wszystkich statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców, modeli zdalnie sterowanych, balonów, wiatrakowców, itd...) wymaga zawsze i bezwzględnie ZGODY kontrolera. Inaczej mówiąc latanie dronem w centrum Warszawy (o dowolnej masie) na zachód od Wisły bez odpowiednich zgód, jest ZABRONIONE!!! "

bo na wschód od Wisły to dalej jeszcze TMA EPWA
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Latanie w TMA

Post autor: Karol93 »

Panie, Panie :) CTR to strefa kontrolowana lotniska od GND do wyznaczonej wysokości.
TMA to rejon kontrolowany lotniska i on obejmuje przestrzeń NAJCZĘŚCIEJ od końca przestrzeni CTR (w pionie) wzwyż (czasami się zazębia).
W tych strefach musisz mieć zgodę TWR.
Oznacza to, że możesz latać poniżej dolnej granicy TMA :). Tyle w temacie - tak mi się przynajmniej wydaje.
Pozdrawiam Karol
yannkes
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 gru 2014, 11:57
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Latanie w TMA

Post autor: yannkes »

no właśnie teraz jak zacząłem zgłębiać temat to doszedłem do podobnych wniosków

dzięki :)
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Latanie w TMA

Post autor: Karol93 »

Jedno z wielu opracowań w których można o tym poczytać :)

http://www.helicopters.zafriko.pl/kat/podzial_na_strefy
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w TMA

Post autor: NeXuS »

Karol, tylko wydaje mi się, że zastosowałeś skrót myślowy - chociaż nie wpływa na istotę sprawy - ale dla uściślenia TWR stosuje się do kontroli lotniska, natomiast TMA kontroluje zazwyczaj kontrola zbliżania, dla której stosuje się skrót APP, więc w Twojej wypowiedzi dla lotu w CTR i w TMA trzeba mieć po prostu zgodę kontroli lotów obejmującej dany obszar, a nie TWR.
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Latanie w TMA

Post autor: Karol93 »

Tak, racja :).
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
qwert
Posty: 436
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 16:14
Lokalizacja: Czikagoł

Re: Latanie w TMA

Post autor: qwert »

Czy dostał ktoś z Was kiedyś zgodę na lot w MATZ?
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w TMA

Post autor: meteor »

Ja, nawet kilka razy :) Jak organizowałem zloty w Wojsławicach.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
qwert
Posty: 436
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 16:14
Lokalizacja: Czikagoł

Re: Latanie w TMA

Post autor: qwert »

Widziałem że Molo w Sopocie jest w MATZ (trochę niefortunnie), a by mi się 2 ujęcia przydały :D
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: Latanie w TMA

Post autor: geo »

Jak chcesz latać w łikęd to zadzwoń na FIS w Gdańsku i się zapytaj o to czy MATZ EPOK jest aktywne. Często nie jest i wtedy możesz brykać do woli.
Zresztą wojsko to spoko chłopaki i wystarczy zapytać. Chyba zdają sobie powoli sprawę z tego, że ich "przestrzenie kontrolowane" są trochę przeogromne w porównaniu do ilości operacji, które w nich są wykonywane :D
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: Latanie w TMA

Post autor: LeWy2005 »

Zadzwoń na wieżę w Kosakowie i zwyczajnie poproś o zgodę na latanie. Molo jest na granicy MATZtu (właściwie kończy się on kilkadziesiąt metrów od mola w stronę Gdyni :) ) więc mogą się zdziwić ale ja też dzwonię dla świętego spokoju jeśli latam wyżej - powód jest prosty, często latają tamtędy śmigłowce na platformy Lotosu... ryzyko kolizji ryzykiem, ale wlecenie w ślad takiego śmigłowca kopterem do przyjemnych doświadczeń nie należy - zwłaszcza nad wodą :roll:
Ostatnio zmieniony piątek 13 lut 2015, 21:03 przez LeWy2005, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Latanie w TMA

Post autor: Karol93 »

http://www.amc.pansa.pl/?menu_lewe=aup& ... p&lang=_pl

Tutaj Panowie sobie możecie sprawdzać, co jest aktywne, a co nie :) Po lewej stronie macie Airspace Use Plan na dzień bieżący i jutrzejszy :)
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: Latanie w TMA

Post autor: geo »

LeWy2005 pisze:Zadzwoń na wieżę w Kosakowie i zwyczajnie poproś o zgodę na latanie. Molo jest na granicy MATZtu (właściwie kończy się on kilkadziesiąt metrów od mola w stronę Gdyni :) ) więc mogą się zdziwić ale ja też dzwonię dla świętego spokoju jeśli latam wyżej - powód jest prosty, często latają tamtędy śmigłowce na platformy Lotosu... ryzyko kolizji ryzykiem, ale wlecenie w ślad takiego śmigłowca kopterem do przyjemnych doświadczeń nie należy - zwłaszcza nad wodą :roll:
Śmigła na platformę to latają z EPGD. Heliholand lata przez punkt N (Castorama przy obwodnicy) w EPGD CTR i potem leci przez punkt W (Władysławowo) EPOK. A jeżeli mówisz o wojskowych to one raczej molo mają nie po drodze z Oksywia :-)
CO do AUP. Tam nie ma informacji kiedy jest aktywne MATZ. Mówi o przestrzeniach typu DAnger, TRA, TSA itp.
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Latanie w TMA

Post autor: Karol93 »

Kłócić się nie będę, ale w takim razie co przedstawia ostatnia tabelka ? :D http://www.amc.pansa.pl/generator_AUP.php?rodz=jutro
"List of active MATZ,ATZ, MCTR, TFR, MRT, EA"
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: Latanie w TMA

Post autor: geo »

Racja. Moja wina :)
EDYTA
Przy okazji jutro
006 MARA DORA F235 F275 07:00 15:00 ZZZZ KC135
Czyli na płd-zach od Łasku będzie tankowanie w powietrzu :D
PEwnie AWAC będzie się tankować.
ODPOWIEDZ