DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

Witam Szanownych Forumowiczów :)

Nie jest to mój pierwszy post tutaj, ale mimo wszystko przedstawię się bo raczej mnie nikt tu nie zapamiętał :D - jestem baniak, latam jak do tej pory śmigłowcem akrobacyjnym klasy 450 ale... lubię filmować kamerami GoPro i czas chyba polecieć jedną z nich do góry :)

Wybór padł na dji550, może dlatego że jest to jedyny multikopter jaki widziałem w akcji przez dłuższy czas i był całkiem niezły w tym co robił. Im więcej czytam tym niestety więcej wątpliwości i mam nadzieję że pomożecie mi zdecydować w tych kwestiach, gdzie nie mam pewności ;)

To co wybrałem na pewno to:
HEXACOPTER DJI F550 KIT E300, NAZA M V2 + GPS, GIMBAL DJI ZENMUSE H3-3D PEŁNY Z KONTROLEREM GCU,
MODUŁ IOSD MINI, EKRAN BLACK PEARL 7 DIVERSITY FLYSIGHT, ZESTAW ANTEN POLARYZACYJNYCH IMMERSIONRC RHCP RP.
Ekran ze względu na to że ma wejście HDMI i ułatwi mi filowanie z GoPro na codzień :) Innego z HDMI nie znalazłem ale jeżeli przeoczyłem coś w tej samej cenie to z chęcią się przyjrzę :)

Nie wiem czy warto inwestować w oryginalny nadajnik DJI, będę zamawiał trochę rzeczy z HK i z chęcią przyoszczędziłbym trochę bo i tak wydatek niemały. Celuję w ten nadajnik:
SkyZone FPV 5.8GHz 600mW 32CH A/V Transmitting (TX) Module - http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... P_SMA.html
Czy nie sprawia om problemów przy tej platformie i czy jest coś o czym powinienem widzieć? ;) A może warto kupić nadajnik 800mW - http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... itter.html


Cały czas nie mogę się też zdecydować czy latać na 3s czy na 4s... Turnigy 3S są sporo lżejsze od 4S,
Bateria 3S 60C jest lżejsza od 4C 60C a przyznam że baterie 60C 2200 tej marki używam w mojej 450-tce i są po prostu nie do zajechania i lot jest wyraźnie dłuższy niż na bateriach 30C. Tutaj krótkie podsumowanie ceny i wagi w HK:

Turnigy 5000mAh 4S 30C Lipo Pack 43,99 556
Turnigy 5000mAh 3S 30C Lipo Pack 35,19 414
Turnigy 5000mAh 4S 35C Lipo Pack 48,39 554
Turnigy 5000mAh 3S 35C Lipo Pack 37,83 442
Turnigy 5000mAh 4S 40C Lipo Pack 52,79 578
Turnigy 5000mAh 3S 40C Lipo Pack 39,56 443
Turnigy 5000mAh 4S 60C Lipo Pack 55,52 602
Turnigy 5000mAh 3S 60C Lipo Pack 43,99 462

Przy 60C to 162 gramy różnicy, to chyba już odczuwalna różnica?

Ostatnia kwestia to moja apka 9x v2. czytałem tutaj ale jakoś nie mogę odnaleźć wątku że trzeba wymienić moduł w apce i odbiornik na FrSky. Czy to któryś z tych:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... II_RX.html
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... le_RX.html

pozdrawiam
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

Naprawdę nikt nic nie podpowie? Chciałem dzisiaj wieczorem złożyć zamówienie w HK i nie popełnić jakiegoś babola... :)
Awatar użytkownika
geokuf
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 09:30
Lokalizacja: Głogów - Sacramento
Kontakt:

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: geokuf »

Moja porada jest niestety bardzo ogólnikowa. Sam nie mogę się zdecydować czy doczepić do mojej F450 zenmuse i GoPro czy kupić Phantoma 2 Vision + i nie dbać współpracę pomiędzy elementami tego systemu. Więc moja porada jest trzymać się jednego producenta. Czasem przez oszczędzanie można wiele stracić. Powodzenia i daj znać o postępie prac. Twoje doświadczenie może być dla mnie bardzo cenne.
Phantom 3 Professional
Taranis Plus Naza V2 Flamewheel F550 & F450
Spektrum DX7 Easy Star,
Diatone #17 Naze32,
Blade Nano QX, Hubsan X4
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: Kowal »

baniak pisze:Ostatnia kwestia to moja apka 9x v2. czytałem tutaj ale jakoś nie mogę odnaleźć wątku że trzeba wymienić moduł w apce i odbiornik na FrSky. Czy to któryś z tych:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... II_RX.html
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... le_RX.html
Obadwa będą pasować i działać zdecydowanie lepiej/pewniej od TGY :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

geokuf pisze:Powodzenia i daj znać o postępie prac. Twoje doświadczenie może być dla mnie bardzo cenne.
Zasadniczo model lata już od ponad tygodnia z tym że gimbal jeszcze w pudełku. Czekam na przesyłkę z hk z nadajnikiem i innymi gratami. Baterie kupiłem z magazynu EU ale ładowarki idą razem z nadajnikiem więc na razie latam na 3S 2200 60C. Chyba dobrze że kupiłem 4S bo nawet bez dodatkowego sprzętu wydaje się że przydałoby się więcej mocy. Z drugiej strony jak wziąłem do ręki 4S 5000 które kupiłem to waga mnie przeraża :shock:

Na razie latam na stockowym nadajniku i odbiorniku od 9x, ale maszyna od pierwszego odpalenia lata bardzo dobrze, wydaje mi się że jest dużo cichsza niż poprzednia wersja bez E300. Ale zobaczymy co będzie jak zwiększy się waga modelu. Dopóki nie przyjdzie moduł frsky latam wyłącznie w trybach atti i manual więc jeszcze nie wiem czy dobrze działa GPS. Na pewno na polu gdzie testuję maszynę sygnał jest świetny i bardzo szybk łapie stacje.

Jak tylko uruchomię zestaw wideo to dam znać jak wszystko działa i czy jestem zadowolony.
volvox
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 18 lis 2014, 08:09
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: volvox »

Ja też wtrącę od siebie 3 grosze luźno powiązane z tematem F550:
Też mam F550 z lipolami: turnigy 4s 5000mah 20-30C hardcase (choć dla bezpieczeństwa pewnie zmienię na 60C)+ dodatkowy lipol 3s 2000mah dla gimbala, + gimbal z węgla, + gopro z baterią i ciężkie "multifunkcyjne" podwozie oraz już nieco lżejsze DJI GroundStation (telemetria + autonomiczne loty) i.... powiem że jestem zaskoczony z jaką lekkością model lata. Myślę, że z orginalnym gimbalem h3-3d i kamerką hero 4 jakość filmów musi być super, ale nawet przy wykorzystaniu 2 osiowego gimbala za 50$ stabilazcja jest całkiem niezła (jedyne wibracje widoczne przy obniżaniu lotu w osi niestabilizowanej). Jest to mój pierwszy model latający i powiem że uniwersalność platformy i możliwości jej "personalizacji" jak dla mnie są niesamowite.
U mnie aparatura to najtańszy Turnigy 9XR + ORANGE LRS (433Mhz) (Ground station pracuje na 2.4Ghz)
Ja jestem z zakupu bardzo zadowolony i polecam.
Platforma ma naprawdę zaskakująco duży udzwig i super stabilność.
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

A co to za podwozie? Ja na razie myślę raczej o montażu gimbala na firmowej platformie dji do flamewheel, dzięki której kamera jest wysunięta do przodu i nie widać nóg podwozia przy szerokim kącie. Chociaż nie spodziewam się abym w trybie wide często kręcił, bardziej chodzi mi o mało inwayjny montaż i dobry wygląd tej instalacji.
Ale chyba sporo jeszcze poczekam na link wideo bo paczka z hk po 12 dniach nawet nie została zarejestrowana w systemie śledzenia. Jak do tej pory to po takim czasie była już na cle :/ Będzie spore opóźnienie jak nic...
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: ghambit »

Czy ktoś tutaj wogóle umie liczyć? Po co komu 60C do tak małego koptera jak F550?

Ja rozumiem zapas ale bez przesady, 60C 5k mAh daje 300A ciągłego poboru, przecież ten zestaw nawet w manualu na pełnym gazie 1/3 tego nie pociągnie.

Kupno Nazy v2 w dobie możliwości upgradu lite do v2 jest wyrzucanie pieniędzy w błoto, ale wiem, wiem ... Kto bogatemu zabroni >:)
Awatar użytkownika
Karol93
Posty: 276
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 22:17
Lokalizacja: Pszczyna

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: Karol93 »

Upgrade Lite do V2 ? A to nie słyszałem wcześniej... jakim sposobem ? tylko soft ?
Pozdrawiam Karol
Awatar użytkownika
tmrcx
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2013, 07:28
Lokalizacja: Kraków

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: tmrcx »

Karol93 pisze:Upgrade Lite do V2 ? A to nie słyszałem wcześniej... jakim sposobem ? tylko soft ?
Sam soft.
Tu masz wszystko opisane: http://naza-upgrade.com/
Skywalker X8 FPV, Drewniak III FPV
volvox
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 18 lis 2014, 08:09
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: volvox »

baniak pisze:A co to za podwozie? Ja na razie myślę raczej o montażu gimbala na firmowej platformie dji do flamewheel, dzięki której kamera jest wysunięta do przodu i nie widać nóg podwozia przy szerokim kącie.
U mnie podwozie to popularna konstrukcja z rurek szklanych + płytki z laminatu: http://www.quadcopters.co.uk/ekmps/shop ... -816-p.jpg
Nogi i śmigła w kadr praktycznie nie wchodzą. Jedynie w maksymalnych wychyleniach koptera (w trybie gps-atti i atti - manualnego sterowania nie próbowałem jeszcze) ich fragmenty mogą być widoczne. Według mnie wadą tej konstrukcji (powozia) jest jej sztywność. I waga. Obecnie myślę aby kupić rurki weglowe dłuższe niż zasięg ramion heksy i wyprowadzić mocowanie gimbala i lipola poza zasięg ramion. Rozwiązanie coś ala to: http://allegro.pl/zestaw-do-mocowania-g ... 10063.html a podwozie standardowe białe nogi od dji.
ghambit pisze:Czy ktoś tutaj wogóle umie liczyć? Po co komu 60C do tak małego koptera jak F550?
Widzisz, człowiek uczy się cały czas :) szczególnie jak jest nowy w tematyce.
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

http://allegro.pl/dedykowany-uchwyt-dji ... 75181.html

Ja planuję użyć ten dedykowany uchwyt. Nie jestem tylko pewien czy na tyle wysuwa on kamerę do przodu aby w każdej sytuacji nie było widać elementów koptera. Może ktoś montował tak gopro i podpowie?
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: baniak »

ghambit pisze:Czy ktoś tutaj wogóle umie liczyć?Kupno Nazy v2 w dobie możliwości upgradu lite do v2 jest wyrzucanie pieniędzy w błoto, ale wiem, wiem ... Kto bogatemu zabroni >:)
Jak nie potrzebujesz rozbudować zestawu to może. Ale jak ktoś będzie podłączał kolejne elementy dji to gra w ogóle nie jest warta świeczki. Do tego na naze v2 i inne elementy powyżej 1000 pln można dostać rabaty jak się pogada, ja kupiłem naze za 950pln i nie sądzę abym na wersję lite dostał stówę zniżki. Oczywiście im więcej komponentów w jednym zamówieniu tym lepsze rabaty można uzyskać.
Awatar użytkownika
geokuf
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 09:30
Lokalizacja: Głogów - Sacramento
Kontakt:

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: geokuf »

Jeszcze na temat wartości C baterii. Mam podłączony czujnik prądu do mojego DJI F450. Przy oryginalnych silnikach i ESC, pobór prądu nigdy nie przekroczył 20A. Używam baterii Multistar 3S 5200mAh, która jest tylko 10C czyli nie korzystam nawet z połowy możliwości baterii.
Pozdrowienia
Phantom 3 Professional
Taranis Plus Naza V2 Flamewheel F550 & F450
Spektrum DX7 Easy Star,
Diatone #17 Naze32,
Blade Nano QX, Hubsan X4
Awatar użytkownika
marlabs
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 24 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Kraków

Re: DJI 550 - jakby komuś chciało się doradzić :)

Post autor: marlabs »

Witam,

Na początku chciałem się przywitać ze wszystkimi, czytam i czytam to Forum i znalazłem bardzo dużo informacji. Tak więc dzięki wszystkim za tak sporą skarbnicę wiedzy :)

Zbudowałem niedawno quada na ramie 450 z silnikami sunnysky x2212 980kv, latam na razie z pakietem zippy 5ah/20c do tego naza lite z softem v2 - ostatecznie wyszło drożej niż jeśli kupiłbym kit-a DJI :) ale to częściowo przez moją niecierpliwość i opóźnione przesyłki z Chin :)

Gdzieś na tym forum przeczytałem, żę wtyczka gps z naza lite nie pasuje do pmu z nazy v2 - czy ktoś miał styczność z pmu v2 i gps z nazy lite i może to potwierdzić ? W niedalekiej przyszłości chciałbym dokonać upgrade i dołoży osd od dji.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ