Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

Kilka postów temu pisałem o problemach z zewnętrznym IMU. Pojawiały się błędy magistrali I2C i myślałem że trzeba będzie reklamować sprzęt ale z braku czasu i innych obowiązków odłożyłem temat. Wczoraj postanowiłem dać mu ostatnią szanse. Samą płytkę sterownika potraktowałem hotair'em, podłaczyłem na stole do komputera i... Działa! Montaż w "Transporterze" i przystępuje do konfiguracji. Podłączam do kompa... Zong... IMU Error... Okazuje się, że jak przewody od IMU biegną blisko przewodów zasilających silniki, sterownik sygnalizuje błąd magistrali. Pomógł mały torus ferrytowy, na którego nawinąłem kilka zwojów przewodu łączącego IMU z kontrolerem. Jest jednak jeszcze jedna rzecz z którą nie mogę sobie poradzić - sterowanie osią pich z aparatury. Mam Naze v2 i w przypadku sterownika na AlexMos'ie łączyło się go z pinem F2 i GND i to wystarczyło. Przy STorm32 tak różowo nie jest (lub po prostu nie wiem jak to ugryźć). Może ktoś z Was przerobił ten temat i może się podzielić informacjami?
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Mam Naze v2 i w przypadku sterownika na AlexMos'ie łączyło się go z pinem F2 i GND i to wystarczyło. Przy STorm32 tak różowo nie jest (lub po prostu nie wiem jak to ugryźć). Może ktoś z Was przerobił ten temat i może się podzielić informacjami?
W przypadku STorM32 robi sie tak samo. W czym masz problem?
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

No właśnie nie działa. Nie jestem pewien jak mam skonfigurować współprace w programie. Przewody z NAZy podłączone do pinów GND i RC2-0. Nie za bardzo wiem, które opcje ruszyć.
Obrazek
A, i jeszcze jedno - czy oś PITCH ma być w trybie HOLD czy PAN?
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:No właśnie nie działa. Nie jestem pewien jak mam skonfigurować współprace w programie. Przewody z NAZy podłączone do pinów GND i RC2-0. Nie za bardzo wiem, które opcje ruszyć.
No jak masz Rc Pitch na off to nie dziwota ze nie dziala. :-)

Kolega poczyta http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Con ... e_RC_Input
kola1971 pisze:A, i jeszcze jedno - czy oś PITCH ma być w trybie HOLD czy PAN?
To zalezy co chcesz osiognac. W latajacych zazwyczaj dla PITCH ustawia sie HOLD (PAN to raczej dla recznych gimbali).

Roznice miedzy HOLD a PAN wyjasnione tu: http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Hol ... s_Pan_Mode
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

Nie, no tyle to ja wiem. Obrazek dotyczył tylko pytania (o opcje do zaznaczenia). Przy konfiguracji właśnie posiłkowałem się tym linkiem. Niestety bezskutecznie... Większość problemów (nie tylko z gimbalem) rozwiązywałem sam. A to czytając, a to eksperymentując jednak ta sytuacja (na pierwszy rzut oka dość błaha) mnie lekko przerosła. Spróbuje podłączyć kontroler gimbala z pominięciem NAZy, zobaczę czy to zadziała.
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Nie, no tyle to ja wiem. Obrazek dotyczył tylko pytania (o opcje do zaznaczenia). Przy konfiguracji właśnie posiłkowałem się tym linkiem. Niestety bezskutecznie... Większość problemów (nie tylko z gimbalem) rozwiązywałem sam. A to czytając, a to eksperymentując jednak ta sytuacja (na pierwszy rzut oka dość błaha) mnie lekko przerosła.
Ciezko zdiagnozowac problem nie wiedzac co i jak masz skonfigurowane.
kola1971 pisze:Spróbuje podłączyć kontroler gimbala z pominięciem NAZy, zobaczę czy to zadziała.
No od tego bym zaczal.
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kola1971 »

Problem rozwiązany. Przyczyna prozaiczna - przerwa w okablowaniu. Pawelsky, dzięki za zainteresowanie i motywacje do działania :-)
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kola1971 pisze:Problem rozwiązany. Przyczyna prozaiczna - przerwa w okablowaniu. Pawelsky, dzięki za zainteresowanie i motywacje do działania :-)
Molodiec! ;-)
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: dymarkus »

Ma ktoś z kolegów sposób jak to ustrojstwo odpalić pod Windows 8.1. Nie dają się załadować sterowniki pod samą płytkę Storma ani pod FDTI.
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: mate »

To jest petarda. Śledzenie obiektu przez gimbal na podstawie GPS. Drżyjcie operatorzy kamer.

Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: MatManiak »

mate pisze:To jest petarda. Śledzenie obiektu przez gimbal na podstawie GPS. Drżyjcie operatorzy kamer.

Gdzie to nowość? Od ponad 9 miesięcy jest funkcja automatycznego ustawiania kamery w trybie "follow me" w pixhawku - wspolpracuje to z alexmosem, albo ze storm32, co jest pokazane wyrzuconym przez Ciebie filmie. Tutaj film z oficjalnego kanały 3dr:
https://youtu.be/0bJuq0CGGyE
Tutaj:
https://youtu.be/YcM2761mM2g
Jest to jeszcze lepiej pokazane, na pokładzie trybu "auto mode", czyli latanie po waypointach i automatyczne skierowanie kamery na wybrany punkt na mapie.
Jak widzisz więc, to nic nadzwyczajnego - dostępne dla wszystkich, w oficjalnym sofcie pixhawka. Stare kotlety odgrzewasz;) teraz mną topie jest "visual object tracking", czyli latanie za np czerwonym punktem tylko na podstawie analizy obrazu z kamery:
https://youtu.be/aueQPpYEwNM
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: mate »

Jeśli chodzi o śledzenie na podstawie obrazu z kamery to faktycznie imponująca technologia, zaczęło się to bardzo niedawno od Percepto: https://www.indiegogo.com/projects/perc ... for-drones

Tak jak piszesz, jest follow me. Jak sama nazwa wskazuje, kopter leci za sygnałem GPS. Jak widać po załączonych przez Ciebie filmikach, efekty nie są zbyt spektakularne, brakuje dynamiki. Co z tego że kamera zwrócona jest na osobę, skoro przesuwa się powoli filmując jej plecy?

Cała nowość ukazuje się na tym filmiku po około 1 minucie, a osiąga szczyt około 2:30. Wygląda to troszkę lepiej niż follow me, co? Ja to rozumiem to tak, że kamera na gimbalu filmuje obiekt, ale pilot ma całkowitą kontrolę nad lotem. Dzięki temu można uzyskać ujęcia z szybkich, bliskich przelotów bez potrzeba kadrowania, bo to się dzieje automatycznie.

Orginalny post z RCG: http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=4158
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: oko »

mate pisze:Jeśli chodzi o śledzenie na podstawie obrazu z kamery to faktycznie imponująca technologia
Prawdziwie imponujące to będzie wykorzystanie tego do automatycznego formation flying :)
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: MatManiak »

mate pisze: Cała nowość ukazuje się na tym filmiku po około 1 minucie, a osiąga szczyt około 2:30. Wygląda to troszkę lepiej niż follow me, co? Ja to rozumiem to tak, że kamera na gimbalu filmuje obiekt, ale pilot ma całkowitą kontrolę nad lotem. Dzięki temu można uzyskać ujęcia z szybkich, bliskich przelotów bez potrzeba kadrowania, bo to się dzieje automatycznie.

Orginalny post z RCG: http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=4158
No to jest dokładnie to samo co jest od dawna w pixhawku. Może akurat pokazałem słaby filmik, pierwszy lepszy znaleziony w necie, ale ten który pokazałeś to to samo rozwiązanie - na RCG jest wyjaśnione, że autor filmiku głownie chciał pokazać komunikację po 3G bezpośrednio do dronekit.io (czyli api APM po prostu...) i to jest ciekawe w filmiku, nie zaś samo sterowanie gimbalem które jest zaimplementowane w pixhawku od dawna i dzieje się z automatu, niezależnie od sposobu sterowania dronem (follow me, recznie, dronekit/api) - mozna po prostu ustawic w Mission Planerze "point of interest" i gimbal będzie skierowany na ten punkt, ktory moze akutualizować swoją pozycję za pomocą telemetrii i GPSa w kieszeni (lub jak to było pokazane na tym filmie, nawet za pomocą 3G).

oko pisze:
mate pisze:Jeśli chodzi o śledzenie na podstawie obrazu z kamery to faktycznie imponująca technologia
Prawdziwie imponujące to będzie wykorzystanie tego do automatycznego formation flying :)
No to to już w ogóle byłby kosmos. Były próby formation/swarm flying, nawet jest oferta komercyjna firmy Ars Electronica:

http://www.aec.at/spaxels/
Całość działa wyłącznie w oparciu o GPS i specjalny soft synchronizujący lot poszczególnych quadów.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Adrián »

Mam pewną zagwozdkę i nie jestem do końca pewny, czy da się to wykonać z jednego dżojstika z przyciskiem.
Podłączyłem dżojstik, według schematu :

Obrazek

Dżojstik jaki posiadam :

Obrazek

Pod Pot0 mam ustawiony pitch ( który działa poprawnie), a pod Pot2 przycisk. Po naciśnięciu, słychać dźwięk, czyli teoretycznie przycisk działa.
Problem tylko w tym, że nie wiem jak ustawić i czy w ogóle się da, sterować funkcjami Pan.
Chciałem mieć domyślnie ustawione na hold hold pan , a po naciśnięciu przycisku hold hold hold

W Zakładce Pan ustawiałem Pot2, po naciśnięciu słychać dźwięk, czasem 2 pod rząd, ale ciągle była ustawiona domyślna pozycja.

Chyba, że muszę się wpiąć tutaj:

Obrazek

Lub mieć osobny przycisk/przełącznik do funkcji Pan?

W Alexie nie miałem z tym problemu, tutaj to dla mnie nowość..
Ostatnio zmieniony wtorek 05 maja 2015, 14:35 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ