MinimOSD w wersji micro

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

Hm no właśnie może i to też być problem. Miałem zrobić tylko 10uf i 1k, ale znalazłem jeszcze z 10k.. Czeka lutowanie i spr, bo już pomysły się skończyły.
editt
http://aeroquad.com/showthread.php?9040 ... 2-1-sheild
faktycznie, spr z 1k i dam znać.

editt
Niestety, nic to nie zmieniło. Szukam dalej. Kiedyś czytałem o problemie z rssi właśnie pokazywało w granicach 40-50%, ale już nie pamiętam rozwiązania.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: lotpawel »

a mierzyłeś napięcie rssi? Wiesz w jakim zakresie ma działać?
Bo jak tak to wystarczy w kodzie przeliczyć zakres napięć na % po swojemu i będzie działać;)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

lotpawel pisze:a mierzyłeś napięcie rssi?
Tak, 3,18V na wyjściu z frsky
lotpawel pisze:Wiesz w jakim zakresie ma działać?
Niestety jeszcze nie
lotpawel pisze:Bo jak tak to wystarczy w kodzie przeliczyć zakres napięć na % po swojemu i będzie działać;)
Jaki kod masz na myśli?

Editt
Znalazłem też auto kalibracje, ale u mnie wartość rssi stoi w miejscu, więc to nic nie da https://www.youtube.com/watch?v=pd_PXnG ... be&t=2m45s

Jak ktoś ma taki zestaw i będzie mógł się podzielić ustawieniami, bo myślę, że tutaj gdzieś tkwi problem, to było by super, bo na razie nie wiele zrobiłem.
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Moze filtr zle dobrany? FrSky o ile pamietam zaleca 1k i 10uF.
Osobiście próbowałem różne parametry i zawsze ten sam efekt.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

Adrian możesz zrobić to samo na 9XR pro. Ciut inaczej to się odbywa. Zrób Scaler np SC1 i robisz formułę 20x RSSI (by użyć pełen zakres PWM). CH8 przykładowo w mikserze ustawiasz by podawał SC1.
W ERSKY nie mogłem dać surowego RSSI bezpośrednio na kanał. Tylko przez takie obejście.

Drugi etap to ustawienie skali. OSD dajesz w tryb RAW by zwracał PWM. Spisz co masz na apce i na OSD (dokładnie). Kilka wartości złap. Najlepiej w arkuszu policz sobie. Jedna kolumna 1-100 i przypisz obok wartości - PWM jest liniowy i na 1 RSSI skacze o tą samą wartość PWM. W ten sposób wyliczysz dla 0 i 100 czyli min i max jaki wklepiesz do konfiguracji OSD.

Ryan wczoraj zalało gniazdka w domu to nie miałem jak pogrzebać z RSSI. Z pomysłów jakie znalazłem w necie to użycie ATinny i wyrzucają wyjściem analogowym sygnał.
Jak naprawię obwód w domu to usiądę do tematu.

Użycie filtra RC nie dawało pożądanych efektów - ludzie dawali kilku stopniowe i też nic.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: lotpawel »

[quote="Adrián"
Tak, 3,18V na wyjściu z frsky[/quote]
zmierz napięcie przy włączonym nadajniku, i przy wyłączonym, wtedy będziesz wiedział ile V to 100% a ile to 0%
[quote="Adrián"
Jaki kod masz na myśli?[/quote]
kodzie minima - w sumie obojętntie czy używasz kvteam-osd, czy multiwiOSD (nie wiem jakie jeszcze modyfikacje),
wszystko napisane jest w C, więc odszukujesz w kodzie funkcje która oblicza rssi i piszesz ją po swojemu, wiedząc że minim czyta zakres do 5V co jest równe 1023 (ReadAnalogVoltage) i wiedząc ile V to 100% a ile to 0% przelicz offset i już;)
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

"lotpawel"
kodzie minima - w sumie obojętntie czy używasz kvteam-osd, czy multiwiOSD (nie wiem jakie jeszcze modyfikacje),
wszystko napisane jest w C, więc odszukujesz w kodzie funkcje która oblicza rssi i piszesz ją po swojemu, wiedząc że minim czyta zakres do 5V co jest równe 1023 (ReadAnalogVoltage) i wiedząc ile V to 100% a ile to 0% przelicz offset i już;)
Tyle że X nie wywala analoga, więc to nie takie proste. Jeśli dobrze rozumiem Adrián to ma to samo co na miom X4. Czyli na padzie RSSI idzie według instrukcji PWM i teoretycznie zastosowanie filtra powinno "przekonwertować" sygnał PWM na Analog (czyli napięcie proporcionalne do sygnału).
Niestety żadne "standardowe" rozwiązania nie załątwiają sprawy. Jest jeszcze coś takiego jak bodajże "forumowy dynks mieciowy" który coś tam właśnie robi z RSSI. Trzeba się dokopać i przyjrzeć.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

Szper pisze:Adrian możesz zrobić to samo na 9XR pro. Ciut inaczej to się odbywa. Zrób Scaler np SC1 i robisz formułę 20x RSSI (by użyć pełen zakres PWM). CH8 przykładowo w mikserze ustawiasz by podawał SC1.
W ERSKY nie mogłem dać surowego RSSI bezpośrednio na kanał. Tylko przez takie obejście.

Drugi etap to ustawienie skali. OSD dajesz w tryb RAW by zwracał PWM. Spisz co masz na apce i na OSD (dokładnie). Kilka wartości złap. Najlepiej w arkuszu policz sobie. Jedna kolumna 1-100 i przypisz obok wartości - PWM jest liniowy i na 1 RSSI skacze o tą samą wartość PWM. W ten sposób wyliczysz dla 0 i 100 czyli min i max jaki wklepiesz do konfiguracji OSD.
To spróbuję się pobawić i dam znać co z tego wyszło. Bo na razie to czarna magia :D
lotpawel pisze:[quote="Adrián"
Tak, 3,18V na wyjściu z frsky
zmierz napięcie przy włączonym nadajniku, i przy wyłączonym, wtedy będziesz wiedział ile V to 100% a ile to 0%
[quote="Adrián"
Jaki kod masz na myśli?[/quote]
kodzie minima - w sumie obojętntie czy używasz kvteam-osd, czy multiwiOSD (nie wiem jakie jeszcze modyfikacje),
wszystko napisane jest w C, więc odszukujesz w kodzie funkcje która oblicza rssi i piszesz ją po swojemu, wiedząc że minim czyta zakres do 5V co jest równe 1023 (ReadAnalogVoltage) i wiedząc ile V to 100% a ile to 0% przelicz offset i już;)[/quote]
Yhyyyym, to sprawdzę to, może jeszcze dzisiaj się uda i zobaczymy :-)
Ostatnio zmieniony wtorek 04 paź 2016, 10:22 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: lotpawel »

jaki masz konkretnie soft w minimie?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Adrián »

MW 1.6
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

W mwosd jak i minimosd-extra (night ghost) RSSI jest czytany przy pomocy funkcji pulseIn(). Po wykryciu rosnącego zbocza czeka ok 0.018 - 0.02 sekundy.
I tak mam do demontażu X8R to go wezmę na biurko (o ile prąd będzie ;) ). Minim micro wala się jakiś - wolę na nim sprawdzić niż gołym arduinio. Sprawdzę wieczorem jak sama funkcja się spisuje i czy cokolwiek zlicza.

Fakt najlepiej byłoby ogarnąć to na poziomie kodu a nie dokładania scalaków.

Ryan jakikolwiek materiał z oscyloskopu pomoże.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
DawidM
Posty: 138
Rejestracja: wtorek 10 mar 2015, 22:16
Lokalizacja: KRK

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: DawidM »

Pewnie nic nie będzie działało. Kiedyś o to pytałem na forum. W końcu kupiłem analizator stanów logicznych, moje X8R i D4RII po prostu nie wypluwa PWM na RSSI tylko jakieś dziwne przebiegi. Żaden filtr nie pomoże. Sprawdziłem inne wersje softu z frsky i też nic. Tylko retransmisja na kolejnym kanale.
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Tak na szybko na jakimś oscyloskopie z minionej epoki.
Niestety widać tu niewiele ale jest przez chwilę "jakiś" sygnał, po czym zero i tak w koło.
https://1drv.ms/v/s!Anhioy7BcJoLhesOzsg5IwgBYsFp6A
Być może uda się w tym tygodniu zbadać to na cyfrowym.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Szper »

X8R spięty z arduino. Wersja 5V 16MHz z takim kodem:

Kod: Zaznacz cały

volatile int pwm_value = 0;
volatile int prev_time = 0;
 
void setup() {
  Serial.begin(115200);
  // when pin D2 goes high, call the rising function
  attachInterrupt(1, rising, RISING);
}
 
void loop() { }
 
void rising() {
  attachInterrupt(1, falling, FALLING);
  prev_time = micros();
}
 
void falling() {
  attachInterrupt(1, rising, RISING);
  pwm_value = micros()-prev_time;
  Serial.println(pwm_value);
}
Sprawdzałem jeszcze z pulseln(); W obu przypadkach podobny symptom. Jak leci RSSI to jakaś tam wartość wbija się i dopiero podczas zmiany widzę chwianie wartości po czym znów się stabilizuje.
Obecnie pokazuje ciągle 812 chyba, że RSSI się zmieni to wtedy leci w górę i znów wraca na 812 mimo innego odczytu na apce.
pulseln() zwraca to samo co widziałem w minimie na ustawieniu raw RSSI.

Wracam do dłubanki...

-- Edit --
Sprawdziłem czy idzie prawidłowo PWM - CH3 thr na arduino. Wartości zgodne. Na RSSI bzdury. Kod zmodyfikowany by wyświetlał nową linię pod warunkiem, że jest inna od poprzedniej.

-- Edit 2 --
Ryan obowiązkowo jakiś sensowny oscyloskop trzeba wpiąć. Sprawdziłem różne źródła sygnału PWM i arduino zwraca prawidłowo wartości. Nawet długość cyklu zgadza się. Przykładowo 18ms długość między narastającymi zboczami dla wyjść PWM X8R i zwracane wartości są stabilne.

Przy RSSI w wydaniu Frsky zaczyna się cyrk. Cykl 1ms co się zgadza z tym co podali. Wyłączona apka i stan wysoki trwa ok 12us. Przy włączonej apce krąży stan wysoki głównie przez 972us. Dałem RX na range test schodząc z RSSI do 60 a na arduino nadal ok 972. To jakiś absurd - karuzela wartości.
Pulseln() używany na OSD zwraca podobne wartości. Z raw rssi jak latałem to wartość trzymała się w okolicach 966us a odlatywałem na dystans gdzie miałem poniżej 50 na apce.

Sam już nie wiem czy Frsky tak pomieszał czy na poziomie kodu jednak wysiadam - orłem w programowaniu to nie jestem ;)
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MinimOSD w wersji micro

Post autor: Ryan »

Może warto by napić bezpośrednio do FrSky'a o co z tym chodzi, bo skoro piszą w instrukcji ze jest RSSI to niech powiedzą jak.
Mój angielski jest nie najlepszy i nie chciał bym namieszać za dużo przez słabą znajomość języka.
Można by napisać jakiś większy mail z opisem naszych problemów z różnymi odbiornikami.
ODPOWIEDZ