Mendel90 wałki 12mm

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Mam RAMPSa i na nim błyskają ledy od transmisji podczas wgrywania.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

A na pewno dobra płytka wybrana W środowisku arduino?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No i czy zainstalowane sterowniki do USB i wybrany właściwy port COM...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Grzechu pisze:A na pewno dobra płytka wybrana W środowisku arduino?
Zazwyczaj się arduino burzy jak kompilujesz pod złą płytkę.

A tak mi się coś przypomina, że były swego czasu problemy z najnowszym (czy tam jaką betą) IDE. Może wersję Arduino IDE zmień?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Arduino 1.0.6
Sterowniki zainstalowane, płytka wykryta odpowiednio.
W arduino wybrany odpowiedni port i płytka (tak jak pisał Miś w wątku "Budujemy reprap'a?").

EDIT:
Postęp jest taki, że świeci podświetlenie wyświetlacza. Ja łączyłem złącza EXP1 do EXP1 i EXP2 do EXP2, a tymczasem trzeba na krzyż: EXP1 do EXP2 i EXP2 do EXP1.

EDIT2:
Jeśli chodzi o ładowanie programu nic się nie zmieniło. Pisałem, że nie migają diody Tx i Rx. Zauważyłem, że jednak kilka razy błysnęła dioda Tx, ale tak w ledwie zauważalny sposób.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

cobra pisze:Jeśli chodzi o ładowanie programu nic się nie zmieniło. Pisałem, że nie migają diody Tx i Rx. Zauważyłem, że jednak kilka razy błysnęła dioda Tx, ale tak w ledwie zauważalny sposób.
To znaczy że się nie ładuje. Jak się zaczyna ładować to dioda TX świeci prawie ciągle i mruga jak szalona ta dioda koło złącz wyświetlacza.
A zworkę zasilania na Rumbie masz ustawioną na USB ?
Najlepiej odłącz wyświetlacz podczas programowania, a jak się w końcu uda załadować soft to wtedy podłącz.
O zamienionych złączach już pisałem tutaj. Jak masz taki wyświetlacz jak ja to nie dość że są zamienione to jeszcze wtyczki trzeba włożyć w rumbę odwrotnie niż sugerują malunki. Paski na taśmach mają być od strony złącz do silników.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Zworka zasilania w pozycji "USB power", do RUMBY nic nie jest podłączone.
W momencie podpięcia pod usb, świecą się przez jakiś czas diody Tx i Rx i gasną.

Nic się nie daje wgrać, bez naciskania "reset" i naciskając go tuż po wyświetleniu "ładowanie" na arduino.

Sprawdziłem jeszcze dla pewności na starszym laptopie z winXP - dokłądnie tak samo :-(
________________
Cobra
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Post autor: mauer »

A w pliku configuration.h w Marlinie wybrałeś dobry typ docelowej płytki?

#define MOTHERBOARD BOARD_RAMPS_13_EFB
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Mauer, to jest Rumba a nie Ramps. Po za tym w marlinie se może na razie ustawiać co tylko dusza zapragnie, i tak to nic nie da, bo nie chce się wgrać do Rumby.
cobra, Przeczytał ten post: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=341693#341693 ? Sterowniki masz te z linku w tym poście ? Czy po załączeniu zasilania do płytki oprócz mignięcia dord TX i RX miga też 2 razy dioda koło złącz do LCD. Czy po naciśnięciu RESET na rumbie ta dioda też mignie 2 razy ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Post autor: mauer »

Auć, sorki, rozpędziłem się bo wczoraj też walczyłem z Marlinem ale w miarę wszystko gładko szło na Rampsie. :oops: :oops: :oops:
Różne aeroplany...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Tak Misiu, sterowniki wziąłem właśnie z tego linka.
Dioda koło złącz wyświetlacza nie miga nigdy - ani po włączeniu, ani po naciśnięciu resetu.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No to oznacza że główny procesor leży i kwiczy. Albo coś źle jest polutowane, albo uszkodzone albo nie ma w procesorze bootloadera (chińczykowi zapomniało się wgrać).
Tak że możesz sobie darować na razie wszelkie zabawy z arduino.
Masz 2 wyjścia:
1 - Reklamować u chińczyka
2 - podłączyć się do procka poprzez ISP i USBASP lub programator na LPT, i sprawdzić czy programator zobaczy procesor Mega2560. Jak tak, to spróbować wgrać bootloader przez ISP.
Info TU: http://reprap.org/wiki/RUMBA
sekcja "JTAG & ISP (for firmware developer) " ---> "ATmega 2560 STK500v2/Arduino2560 Bootloader ". http://reprap.org/wiki/File:RRD-RUMBA_ISP_2560.JPG
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

W razie czego z Arduino mogę pomóc :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
codec
Posty: 34
Rejestracja: sobota 06 gru 2014, 11:00
Lokalizacja: Darłowo

Post autor: codec »

cobra pisze:Zworka zasilania w pozycji "USB power", do RUMBY nic nie jest podłączone.
W momencie podpięcia pod usb, świecą się przez jakiś czas diody Tx i Rx i gasną.

Nic się nie daje wgrać, bez naciskania "reset" i naciskając go tuż po wyświetleniu "ładowanie" na arduino.

Sprawdziłem jeszcze dla pewności na starszym laptopie z winXP - dokłądnie tak samo :-(
Hmm, a może przeinstaluj arduino? Kiedyś walczyłem z jednym sterownikiem pod arduino i nic nie szło. Szukałem zwarć po płytce, problemów, itp. Jak stwierdziłem, że wszystko ok po stronie płytki, to zająłem się arduino usuwając i wgrywając nową zaciągniętą wersję. Po instalce nowinki wszystko poszło od strzała.

Co do prowadnika filamentu, to jest on na moim kanale Thingiverse (tam gdzie był blok ekstrudera) - w plikach nazwane jako "filament guide"
http://www.thingiverse.com/thing:127699
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Na płytkach z Mega2560 (Ramps (a właściwie arduino mega 2560, Rumba) jest dioda LED 1 (na Rumbie przy złączach od wyświetlacza). Po resecie, czyli po załączeniu zasilania lub naciśnięciu przycisku RESET musi błysnąć - bootloader to powoduje. Nie ważne czy w procku jest coś wgrane (oprócz bootloadera) czy nie. Jak nie błyśnie, to albo procek nie chodzi, albo nie ma w procku bootloadera. A jak nie ma boota to nic nie da się wgrać przez USB. Tu wygląda na to że interfejs na 16U2 działa, bo pomruguje diodami, i jest widziany przez windows, ale druga, główna atmega2560 nie daje oznak życia.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ