Drewniak 3,0m

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Ben »

Dzięki za szybką odpowiedź, czeka mnie podobne "upchanie" mój silnik też ma 35mm po zewnętrznej.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: marbalon »

Ostatni pogłowiłem się jak takiemu szybolowi dorobić pantilta. Główne założenie jak zawsze... nastałe w modelu aby nie podpinać dodatkowych trzech kabli przy każdym rozkładaniu modelu. A więc skróciłem trochę wieczko, dorobiłem mocowania serwa w tym miejscu, a reszta jak już wcześniej miałem w Skywalkerze. Podgląd bezpośrednio z tej kamerki, zobaczymy jak się sprawdzi. Trochę aerodynamiczne to to nie jest... ale ideałów nie ma. Wszystke na serwach TGY-RS180MG, które domyślnie mają 180" ale jak się poszerzy zakres impulsów PWM w konfiguracji serw od 800-2200 to ładnie macha jeszcze dalej...

Tak to pracuje i wygląda - pierwsza część to sterowanie potencjometrami z aparatury a druga połowa to headtracker.

Załączniki
pantilt.jpg
pantilt.jpg (232.29 KiB) Przejrzano 2666 razy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Verid »

marbalon pisze:Trochę aerodynamiczne to to nie jest... ale ideałów nie ma.
A tak się niedawno chwalił że nauczył się rysować ładne krzywizny żeby dorobić kabinkę do SW :mrgreen:
Weź wypluj jakąś zgrabną kulkę do tego aż żal d.... ściska patrzeć na takiego grzmota w ślicznym szybolu. A jak się lenisz to poszukaj gdzie w okolicy są automaty sprzedające gumy do żucia z zabawkami. Całość z reguły siedzi w zgrabnej plastikowej kulce... Ewentualnie pudełko z dużej Kinder Niespodzianki.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: marbalon »

Eee wiesz co... przy modelu o rozpiętości 3m ten grzmot to raptem pare cm^2 powierzchni... bardziej skupiłem się aby było możliwie małej powierzchni czołowej i nie straszyło wyglądem.
Fixer
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 17:30
Lokalizacja: B-B

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Fixer »

Marbalon pisałeś wcześniej że będzie w nim link video 1,2 GHz co na obecną chwilę polecasz w tej kwestii (widziałe Twoje "lowpassy" skywalkerem dość daleko i nisko a obraz bez zarzutu)
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: marbalon »

Mój ulubiony nadajnik i takowy utaj będzie to:

http://www.surveilzone.com/1.2ghz-4ch-v ... ter-ws1177

Niby 200mW ale z trackerem i biquadem a w modelu GP to spokojnie do 25km się na tym bujałem. Tylko zwrócić uwagę na wersje bo on jest 4 kanałowy i są wersje na "górne" i "dolne" kanały. A gdzieś dalej to Fox800mW
Fixer
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 17:30
Lokalizacja: B-B

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Fixer »

Dzięki za info A 25km jest i tak poza moim zasięgiem (nawet mażeń) ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Verid »

marbalon pisze:Eee wiesz co... przy modelu o rozpiętości 3m ten grzmot to raptem pare cm^2 powierzchni... bardziej skupiłem się aby było możliwie małej powierzchni czołowej i nie straszyło wyglądem.
Czekaj no, przyjdzie jakiś szybownik-wyjadacz, wyznawca klejenia maszyny do powietrza to ci wyperswaduje takie stwierdzenia :mrgreen: A pudełeczko i tak mógłbyś pomyśleć za czas jakiś bo tym sprzętem chmury są na pstryknięcie palcami a maczanie kamery w kondensacie nie musi być dla niej zdrowe.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: szoja »

Zawsze można zastosować taśme przedłużkę do obiektywu serwa mniejsze. Elektronike pod spodem trzymać
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: marbalon »

Serwa to są małe 12 gramowe serwa, więc już wiele się nie zejdzie z rozmiarem, pomijając że ciężko poszukać fajnie pracujące serwa. Z kamerą i osobnym obiektywem to lepiej już taką nowinkę zastosować...

http://shop.runcam.com/runcam-split/

Generalnie ideał... tylko już nie da się tak łatwo przekładać z modelu do modelu jak klasyczne pudełko.... no i ta taśma nie jest za długa i trzeba gdzieś resztę elektroniki blisko upakować. Ale tak jak piszę, spodziewam się że raczej nawet nie zauważę że cokolwiek zamontowałem, poza frajdą rozglądania...

Tak więc zgadzam się że można pocisnąć, ale to jest kompromis na rzecz użyteczności. W każdej chwili mogę kamerkę przełożyć do innego modelu.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: wiesiek_kr »

Verid pisze:maczanie kamery w kondensacie nie musi być dla niej zdrowe.
Przecież mawiają znawcy tematu że bez taśmy nic nie poleci, więc Marcin owinie wszystko izolacyjną. Przynajmniej nie bedzie taki ładny :)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Ben »

Panowie bez przesady ;-) przy 3m modelu taki pantilt nie wniesie żadnych szkodliwych zawirowań mających jakiś znaczący wpływ na lot. Oczywiście opływowe kształty były by wskazane lecz niekonieczne. A tak z obserwacji i doświadczenia, mam tylko obracanie kamerki i użyłem tego 1/2 pantilta zaledwie kilka razy. Wniosek - nie potrzebny ciężar serwa (12g) i dodatkowe źródło poboru prądu, nie wiele ale zawsze.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: marbalon »

W Skywalkerze mam dwu serwowy i jak się używa wbudowanego w gogle headtrackera to na prawdę fajnie się rozglądać nie tylko za siebie ale i w dół, bardzo poprawia to orientację w terenie jak można spojrzeć w dół.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Verid »

Ben pisze:Panowie bez przesady
Ahhh, a tak liczyłem na gromy oburzenia :mrgreen:

Ale nic to - czepię się czego innego. Dobrze widzę że przy obecnej konstrukcji pantilt praktycznie uniemożliwia spojrzenie w górę a jeżeli już to w bardzo niewielkim zakresie?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Drewniak 3,0m

Post autor: Ben »

Marcin, jest takie powiedzenie "przyzwyczajenie to druga natura człowieka". Ja starałem się (zaraz po okresie "niemowlęcym" FPV) latać na przyrządy. Udało mi się to osiągnąć, w obecnej chwili orientuję się w terenie wg wskazań osd, a auto pilot pomaga mi w locie i służy jako "bufor bezpieczeństwa". Praktycznie patrzę na model podczas startu, jak model osiągnie wysokość ~ 100m wsiadam do samochodu przed monitor i na nim śledzę lot. Wysiadam z samochodu do lądowania w momencie jak model jest już nad miejscem startu i ląduję klasyczne. Oczywiście każdy z nas ma inne nawyki, przyzwyczajenia i...
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ