DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

Szukając na forum natchnienia na bazę walizkową natknąłem się na to:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2193
Ach jak czasy się zmieniają, teraz pół forum (w tym ja) zamówiło sterowniki i będą kombinować :)
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Adam R. pisze:Panowie!!!
Zaczynacie uprawiać gdybologię dookoła tematu.
A problem brzmi: czy da się uruchomić graber USB podłączony raspberry?
Ktoś wie jak? Komuś się udało?

Z innej beczki - paczka z driverem zamówionym w zeszłą niedzielę jest u mnie na poczcie :-)
I tu zaczyna się problem...

Jako iż miałem trochę czasu tak więc wziołem się za testowanie raspberry i vlc i tak

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install vlc

sypie błędami pod koniec bo mu plików na serwerze brakuje - świetnie!
ściągam ile mogę i ręcznie przerzucam brakujące pliki, odpalam, dorzucam kilka bibliotek o które prosi i w końcu się odpalił. Moja radość nie trwała długo, brak akceleracji sprzętowej powoduje że dostaje obraz z easy capa co 2-3 sekundy po 1 klatkę.
Wyszperałem w necie że ktoś już kompilował vlc z bibliotekami do akceleracji sprzętowej, tak więc podążam jego ścieżka po kilku godzinach dodawania kolejnych brakujących bibliotek przed uruchomieniem właściwej kompilacji miałem już dość. Na chwilę obecną udało mi się skompilować vlc z obsługą sprzętową ale bez gui graficznego i za chiny nie mogę easy capa zainicjować - nic na dzisiaj się poddaje.

Edit:
niestety kompilacja vlc z gui i obsługą hw się nie powodzi dlatego się poddaje, nie mniej jednak udało mi się odpalić easycapa na vlc z skryptu z automatycznym zapisem video i uzyskuję 25 klatek przy 700Mhz więc jest dobrze.
Jest tylko małe ale na które wpadłem po drodze, easycapy są produkowane w czterech wersjach i niestety nie do wszystkich są dostępne sterowniki pod linuxa i tak mimo iż mam dwa dokładnie tak samo wyglądające easy capy okazało się że jeden się nie nada.
Najlepiej jeżeli posiadacie ten na chipie stk1160 lub em2860
Od momentu startu RP do użytecznego monitora z poglądem mija około 20 sekund, oczywiście bs nie występuje. Pogląd nagranych video wymaga tylko na przełączenie się na graficzne gui i dalej tak jak w windowsie wybór pliku z listy.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No i przyszła dziś paczka z Tmart :-)
Szybkie porobienie kilku kabelków podłączenie, wgranie właściwego softu i...

[img]http://romek_by.republika.pl/images/DSCF1346.JPG[/img]

Niestety trochę się wkurzyłem bo okazuje się że matryca była uderzona i ma dwie białe plamy-kreski (widoczne na fotce koło lewego ramienia prezentera). Chyba będę musiał pogrzebać w złomie za inną. Ale tak małych już nie mam :-(
Aha, w zestawie był odbiornik IR do pilota :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

miś pisze:No i przyszła dziś paczka z Tmart
I ja mam identyczną sytuację, dojechały dzisiaj... czyli w sumie bez tragedii...8 dni od wysyłki.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze:I ja mam identyczną sytuację, dojechały dzisiaj... czyli w sumie bez tragedii...8 dni od wysyłki.
I kolejne 7 od zakupu... bo im się nie śpieszyło wysłać...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

miś pisze:
Rurek pisze:I ja mam identyczną sytuację, dojechały dzisiaj... czyli w sumie bez tragedii...8 dni od wysyłki.
I kolejne 7 od zakupu... bo im się nie śpieszyło wysłać...
Racja :-) ale co by nie mówić 15 dni od zapłaty to jak na chińczyków to wynik w normie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

miś pisze:No i przyszła dziś paczka z Tmart :-)
....
I teleexpresik obejzany.
A klawiszki to gdzie nabyte i za ile ? jesli mozna spytac ?
When injustice becomes law, resistance becomes Duty...
Thomas Jefferson
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

remzibi pisze:A klawiszki to gdzie nabyte i za ile ? jesli mozna spytac ?
Klawiszki wyrwane z jakiegoś zezłomowanego monitora. 5 szt i dwukolorowy LED. Jak znalazł :-) Nawet miejsce na odbiornik IR się znalazło po wylutowaniu złącza dla głośnika. Na dodatek jeszcze pasująca wtyczka (o 2 piny krótsza, ale nie szkodzi) i kabelki prawie pasujące. Trochę za dużo szczęścia jak na jeden raz :mrgreen:
To teraz ja mam parę pytań:
1. Czy jest jakiś soft który nie rozciąga obrazu TV 16:9 do 4:3, bo te ponaciągane pyski są trochę irytujące, a funkcja "Scale" nie działa ?
2. Rozumiem że na DVBT nie ma szans na tym zestawie ?
3. Napięcie na wyjściu regulacji jasności mam cały czas bliskie "0" nie zależnie od jasności ustawionej w menu. Tak ma być ? Jasność się oczywiście zmienia, ale cyfrowo, nie ma zmian na sterowaniu przetwornicą (noga sterująca nie podłączona do niczego oprócz miernika).
4. Czy da się jakoś zmniejszyć "overscan" tego scalera, bo prawdę mówiąc dość sporo obcina obrazu z każdej strony. Jak OSD coś pisze na pierwszej pozycji z każdej strony, to wypada to już praktycznie poza ekranem.

Edit:
I jeszcze jedno... W menu jest możliwość przestawiania i nadawania nazw programom. Tyle że do tego potrzeba kolorowych przycisków od telegazety których na dołączonym pilocie nie ma... Czyli co ? Pic na wodę i funkcja nie do użytku ?
No i właśnie... Co z telegazetą ? Jest, nie ma czy tylko brakuje przycisków na pilocie ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

miś pisze:..
1. Czy jest jakiś soft który nie rozciąga obrazu TV 16:9 do 4:3, bo te ponaciągane pyski są trochę irytujące, a funkcja "Scale" nie działa ?
2. Rozumiem że na DVBT nie ma szans na tym zestawie ?
3. Napięcie na wyjściu regulacji jasności mam cały czas bliskie "0" nie zależnie od jasności ustawionej w menu. Tak ma być ? Jasność się oczywiście zmienia, ale cyfrowo, nie ma zmian na sterowaniu przetwornicą (noga sterująca nie podłączona do niczego oprócz miernika).
4. Czy da się jakoś zmniejszyć "overscan" tego scalera, bo prawdę mówiąc dość sporo obcina obrazu z każdej strony. Jak OSD coś pisze na pierwszej pozycji z każdej strony, to wypada to już praktycznie poza ekranem.

Edit:
I jeszcze jedno... W menu jest możliwość przestawiania i nadawania nazw programom. Tyle że do tego potrzeba kolorowych przycisków od telegazety których na dołączonym pilocie nie ma... Czyli co ? Pic na wodę i funkcja nie do użytku ?
No i właśnie... Co z telegazetą ? Jest, nie ma czy tylko brakuje przycisków na pilocie ?
1. w pionie , nie ma . Jesli TV to na szerszej matrycy .
2. nie, trzeba dokupic skrzyneczke DVBT z AV lub HDMI.
3. mam tylko jeden zestaw gdzie regulacje jasnosci podpinalem , postaram sie zmierzyc i odpowiedziec.
4. typowa przypadlosc monitorow, przy szerszej matrycy mozna zmienic na 4:3, ale pozatym nic nie mozna zrobic.


Co do TELETEXT to nie wiem, do tej pory bylo to poza zakresem mojego zainteresowania.
When injustice becomes law, resistance becomes Duty...
Thomas Jefferson
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Co do teletextu to sam sobie odpowiem... Płyta ma scalak TSUMV29LU, a wersja LU nie ma teletextu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Tutaj jest ciekawa obudowa w ktorej zastosowano podobny kontroler na TSUMV59
http://www.eyeboxfpv.com/#!en3/c15sr
When injustice becomes law, resistance becomes Duty...
Thomas Jefferson
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A ja mam inną ciekawostkę dla wścibskich.
Włączyć MENU, po czym z pilota wpisać 1147
Wyskakuje menu serwisowe w którym można trochę pogrzebać, np wyregulować OverScan (w poziomie działa OK, w pionie trochę gorzej), powiększyć menu, przemapować LVDS, zmusić driver do tego żeby się sam nie załączał po podaniu zasilania (pamięta ostatni stan), ect.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

miś pisze:A ja mam inną ciekawostkę dla wścibskich.
Włączyć MENU, po czym z pilota wpisać 1147
Wyskakuje menu serwisowe w którym można trochę pogrzebać,....
A tak, racja, ja o tym tez wiedzialem, jest to opisane w manualu ale jakos zapomnialem napomknac :) , sam nie wiem czemu :) .

Mozliwa jest znaczna korekcja obrazu dla matryc 16:10 do formatu 16:9 , wystrczy splaszczyc pinowo i troche rozciagnac poziomo, i z elipsy znowu mamy kolo, nie wspomne o mozliwosci powiekszenia MENU wyswietlanego , co dla malych matryc ma niebagatelne znaczenie .
Zaraz dopisze o tym na stronie.
When injustice becomes law, resistance becomes Duty...
Thomas Jefferson
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

Dziś i moje dotarły.
Zobaczymy co z tego wyjdzie na mojej matrycy 4/3 19 cali
Mirek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Po krótkiej walce z wiertarką powstał taki oto tymaczadowy frankenstein nazwany przeze mnie DeskBot :lol: Coś ala DeskTop, tyle że deska jest od spodu :mrgreen:

[img]http://romek_by.republika.pl/images/DSCF1348.JPG[/img]

[img]http://romek_by.republika.pl/images/DSCF1349.JPG[/img]

Docelowo chcę schować elektronikę w podstawie zrobionej z aluminiowego profilu zamkniętego 80x25.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ