Gimbal do wykonywania zdjęć panoramicznych 360 z drona

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Żeby zrobić taką panoramę pewnie trzeba by już mieć jakiś teleobiektyw, co w ogóle byłoby trudne do przeprowadzenia w warunkach lotniczych z uwagi na wibracje. Tym niemniej jak najbardziej wykonalne manualnie.

Dokopałem się do zdjęcia tej panoramy i ma ono rozmiar w przybliżeniu 144 megapikseli (20746x6937).
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

W rozumieniu gigapanoramy jako zdjęcia, które musi mieć wielkość co najmniej 1 gigapikseli najmniejsza gigapanorama sferyczna powinna mieć rozdzielczość 44722x22361px

Ciekaw jestem, czy ktoś w Polsce lub na świecie próbował już coś takiego wykonać :-)
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Post autor: notgroove »

Ogólnie z powietrza czy ziemi panoramy wykonuje się w manualu. To podstawa by wykonać prawidłowo fotki.
Pomijam fakt że profesjonalne fotki robi się tylko w manualu ale jak ktoś ma z tym trudności ratuje go RAW. Z tym że jeśli ktoś nie radzi sobie z ustawieniami w trybie manualnym to też będzie miał problem z wywołaniem.

Przy fotografowaniu z drona praca w trybie automatyki uzasadniona jest oczywiście brakiem możliwości zmiany ustawień z powietrza.

Nie sprawdza się to oczywiście przy panoramach bo każda fotka musi mieć stały focus, przysłonę, itp.

W przypadku nexa pomocna może być aplikacja do timelapse.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Notgroove, jeśli się ma nexa z aplikacjami to można szaleć :-) ja mam 5N. Czasami oprócz pełnego manuala, trzeba grzebać przy fotkach tak, żeby np nie powtarzały się elementy, które podczas robienia panoramy się przemieszczały np w mojej kręciłem się kopterem w prawo i w tą stronę poruszały się samochody, trzeba było jedne usunąć, inne przemalować (kabina ciężarówki) żeby w rządku nie jechało 5 lawet czy 5 czerwonych tirów :-)

http://kwaterywpoznaniu.pl/360
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

Dokopałem się do zdjęcia tej panoramy i ma ono rozmiar w przybliżeniu 144 megapikseli (20746x6937).
Dzięki za informacje. Moje http://www.flashstudio.eu/krasnosielc/vtour/ mają 13248x5926 pikseli więc jakiejś wielkiej przepaści nie ma, a do złożenia panoramy wystarczy 5 zdjęć.

Może tylko nie potrzebnie w hdr-y się bawiłem, bo mam wrażenie, że mogło się to na ostrości zdjęć trochę odbić. Jak znajdę trochę czasu, to wrzucę foty bez hdr dla porównania.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Post autor: notgroove »

Usuwanie niechcianych obiektów czy też korekta to oczywista oczywistość bez znaczenia czy z lądu czy z powietrza.


Co do trybu foto to tylko manual do panoramy.
Jeśli chodzi o ilość potrzebnych ujęć to wystarczy jedna fotka.
Więcej fotek daje nam jedynie większy rozmiar/rozdzielczość.
Na jakość przekłada to się tylko gdy mamy sprzęt rejestrujący w co najmniej dobrej jakości. Wielkość matrycy nie = jakość. Ta sama zasada z panoramą...wielkość/rozdzielczość nie = jakość.

Co do HDRów z powietrza prawidłowa metoda co najmniej 3 klatek (-/0/+) absolutnie odpada.
HDRy wykonuje się na statywie.
Z powietrza nie zrobisz 3 takich samych kadrów co w efekcie po złożeniu objawia się pogorszeniem ostrości.
Lepiej wykonać fotkę w RAWie, wywołać 3 razy i złożyć.
Można też od razu z RAWa uzyskać zbliżony efekt lub wywołać w LR (Lightroom).
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Post autor: notgroove »

Moja pierwsza panorama 360`
http://demophotography.pl/panoramy/hareid_01.html

Z dużej wysokości nawet ewentualny dryf 1 lub 2 metry od pkt zamierzonego zawisu nie przeszkadza.

Fotki wykonywane obracając hexą i pod trzema kątami (0/-45/-85).
Założyłem że zrobię co najmniej 8 fotek w każdej z trzech pozycji aparatu.
W rzeczywistości panorama złożyła się z 34 fotek.
Dodam że zakładałem 8 zadowalających mnie fotek bo każdy kard miał co najmniej 2 fotki i przed wywołaniem odrzucałem niepotrzebne lub niezadowalające mnie.

FlashStudio, Twój pomysł na panoramę z rybim okiem i obrotem w osi gimbalem raczej oceniał bym na trening przed lepszą panoramą.
Ostatnio zmieniony wtorek 12 sie 2014, 21:42 przez notgroove, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Wow! Ale miejscówka. Gdzie to?
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Post autor: notgroove »

Hareid w Norwegii
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Piękne, miejscówka mega.
Tylko ta muzyka. :shock:
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

Bardzo ładnie wykonana panorama w dużej rozdzielczości.

Jakim zestawem: aparat+obiektyw było to robione?
FlashStudio, Twój pomysł na panoramę z rybim okiem i obrotem w osi gimbalem raczej oceniał bym na trening przed lepszą panoramą.
Co myślicie o gimbalu, który wykonywałby automatyczny obrót aparatu w kilku płaszczyznach tzn. taka komputerowo sterowana głowica panoramiczna, do wykonywania giga panoram lotniczych?
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

notgroove pisze:Moja pierwsza panorama 360`
http://demophotography.pl/panoramy/Hareid%20v2.html

.......
A mnie co rzucilo sie w oczy to na parkingach paskudne plamy po oleju wyciekajacym z samochodw.
Takie cieple miejsca od razu kojarza mi sie ze spocona i klejaca sie do ciala koszula i bolaca od slonca glowa :) .
When injustice becomes law, resistance becomes Duty...
Thomas Jefferson
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Post autor: notgroove »

FlashStudio, Pomysł z głowicą był by ciekawy gdyby obracała się o 360stopni w co najmniej 3 płaszczyznach. Fisheye jest dobry tylko na początek by poćwiczyć. Jak już ktoś pisał...apetyt rośnie w miarę jedzenia...lub...trzeba iść do przodu a nie stać w miejscu. A właśnie rybie oko jest dobre tylko do małych panoram i średniej jakości.
Chociaż może będzie gro osób którym takie rozwiązanie zupełnie wystarczy na własne potrzeby.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
ODPOWIEDZ