Kalibracja ładowarki

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

prompt
Posty: 106
Rejestracja: środa 15 sty 2014, 18:01
Lokalizacja: Świecie

Post autor: prompt »

Kilka słów ku przestrodze, bo nie każdy jest tu elektronikiem.
Zabierając się za taką domową kalibrację, w żadnym wypadku nie używamy mierników za 20 złotych. Chodzi o błąd pomiarowy, tanie mierniki potrafią się mylić nawet o 20%. Dość tanio (100 - 200 złotych) można dostać mierniki o niepewności pomiarowej dla napięć stałych rzędu 0,5% i takie można użyć do sprawdzenia ładowarki.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Post autor: RW »

Myślisz, ze znajdą się tacy zdolni, by bardziej precyzyjne urządzenie (ładowarka) kalibrować przy pomocy szajsu za 20zł ? :-P

Jeśli już się ma taki lepszy multimetr, to warto jednak porównać ze wskazaniami innych - podobnej klasy. Jeden od kolegi, drugi od kolegi... i juz sobie można zrobić zestawienie :mrgreen:
prompt
Posty: 106
Rejestracja: środa 15 sty 2014, 18:01
Lokalizacja: Świecie

Post autor: prompt »

RW pisze:Myślisz, ze znajdą się tacy zdolni, by bardziej precyzyjne urządzenie (ładowarka) kalibrować przy pomocy szajsu za 20zł ?
Jestem wręcz o tym przekonany ;-)

Znajomy w mojej byłej firmie, absolwent elektroniki albo czegoś podobnego (na pracę magisterską robił jakiś projekt na ARM-ie), wyrzucił pół kartonu alkalicznych paluszków AA, bo miały 1,25 - 1,3 wolta. Temat mnie zaciekawił, przywiozłem swój miernik i okazało się, że ten, którym mierzył napięcie ogniw zaniża wyniki o ok. 20% :lol:
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Post autor: RW »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Panowie mam taką ładowarkę:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Obrazek

Działała super miodzio. Ładuje pakiety prądem 10A aż huczy (dosłownie). Pewnego dnia rozkalibrowała się o prawie 1V. Nie wiem jak to możliwe. Rozumiem 0.1 ale prawie 1V? Napięcie cel pokazuje prawidłowo 4.2V ale łączne napięcie dla 3S nie ma 12.6V tylko przykładowo 11.9V. Rozebrałem ją, przejrzałem ale żadnych niepokojących anomalii nie zauważyłem. W tej ładowarce nie działa menu kalibracji. Ładowarkę mam niecały sezon.

Objaw nr 2:
Ładowarka ma funkcje automatycznego sprawdzania ilości cell co 10minut. I równo po upływie 10 minut ładowarka przestaje ładować i wyświetla się error. Dopiero kiedy sprawdzanie cell ustawię na 60 minut to mogę naładować pakiet bez erroru.

O co tu chodzi? Da się to uratować czy pomalować na zielono i w pokrzywy?
Awatar użytkownika
laciaty
Posty: 477
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 19:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: laciaty »

U mnie sytuacja była podobna, co prawda na innej ładowarce ale może warto sprawdzić.
Problemem był kabel banan-pakiet.
eLeReS MOD, Penguin FPV, Beta, X525, Pilatus PC-6 MPX, SkyEye FPV
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

shaggee pisze:Panowie mam taką ładowarkę:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Obrazek

Działała super miodzio. Ładuje pakiety prądem 10A aż huczy (dosłownie). Pewnego dnia rozkalibrowała się o prawie 1V. Nie wiem jak to możliwe. Rozumiem 0.1 ale prawie 1V? Napięcie cel pokazuje prawidłowo 4.2V ale łączne napięcie dla 3S nie ma 12.6V tylko przykładowo 11.9V. Rozebrałem ją, przejrzałem ale żadnych niepokojących anomalii nie zauważyłem. W tej ładowarce nie działa menu kalibracji. Ładowarkę mam niecały sezon.

Objaw nr 2:
Ładowarka ma funkcje automatycznego sprawdzania ilości cell co 10minut. I równo po upływie 10 minut ładowarka przestaje ładować i wyświetla się error. Dopiero kiedy sprawdzanie cell ustawię na 60 minut to mogę naładować pakiet bez erroru.

O co tu chodzi? Da się to uratować czy pomalować na zielono i w pokrzywy?
Co prawda nie w tym modelu co masz, ale miałem dokładnie takie same objawy w innej ładowarce - u mnie problemem okazał się niestyk na łączu balancera... Coś tam przewodził, ale w zależności jak naprężony był kabel pakietu raz lepiej, a raz gorzej. Wyrobił się biedak i tyle :)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
kurcjusz
Posty: 55
Rejestracja: piątek 07 mar 2014, 16:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kurcjusz »

Witam. Nie znalazłem bardziej pasującego tematu dlatego postanowiłem napisać w tym i prosić was o radę. Kompletnie nie znam się na ładowarkach ani elektronice. Poradźcie mi, jaką ładowarkę zakupić. Chce aby służyła do ładowania lipoli obecnie w moim intruderze ufo x30, ale w przyszłości (gdy nauczę się już latać), zamierzam kupić profesjonalny sprzęt wraz z FPV. Dlatego oczekuję, iż ładowarka będzie służyła mi parę lat i miała wiele opcji (balancer, rozładowywanie, wskazania napięcia na poszczególnych celach, możliwość ładowania kilku lipoli jednocześnie, rozładowywanie itp. itd), oczywiście w jak najkorzystniejszej cenie :)
Obecnie ładuję stockową aku 650mAh 7,4V, 900mah 7.4V 25C Power, 800 mAh25C 7.4V Tornado Power.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
kurcjusz
Posty: 55
Rejestracja: piątek 07 mar 2014, 16:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kurcjusz »

Trochę poczytałem o Twojej propozycji pma_ i z lekka nie ogarniam możliwości tej ładowarki - są ogromne! : ) Chciałbym umieć wykorzystać jej możliwości, ale bez polskiej instrukcji będzie ciężko, a takiej raczej nie mam co się spodziewać, czy może dodają kompletne polskie tłumaczenie? (Piszę kompletne bo często teraz do produktów dodają taką okrojoną instrukcję, która ogranicza się do opisu - włóż wtyczkę do kontaktu + nie trzymaj na słońcu:P)
EDIT: Redox Alphav2 w czym jest gorsza od tej proponowanej, czy jest godna polecenia na początek, bo chyba nie jestem gotowy finansowo na zakup ponad 200zł a szkoda niszczyć aku na stockowej - nie mówiąc o czasie ładowania...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Różnice?
Np. 50W/250W :mrgreen:
Ta redox to typowa "szóstka" czyli accucel6, imax b6 i inne z "6" o mocy 50W źle nie jest ale skoro na miejscu w PL chcą za nią 80zł to pewnie jest badziewny klon.
Jak już chcesz taniej to z HK kup accucella6.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Przelutowałem wszystkie wtyki, grubsze ścieżki poprawiłem cyną, wymieniłem kable i banany. Niestety nic nie pomogło. Nadal pokazuje zaniżone napięcie (na filmie powinno być 12.6V) a równo po 10 minutach wywala błąd. Rynce opadają.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

Sprawdz dokładnie przewòd/złącze balancera. U mnie było dokładnie tak jak opisujesz - winny był gòwniany kabelek
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Ale u mnie nie ma przewodu. Lipole podłączam od razu do gniazda balancera. Te gniazda są na płytce. Potraktowałem je wszystkie lutowanicą ale nie pomogło.
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

Jeżeli to wyłączanie po 10 minutach miałeś od początku ,powodem jest to że nie podłączasz przewodów prądowych.
ODPOWIEDZ