Ubezpieczenie OC

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

misiekkk pisze:
Karol93 pisze:Ja mam pytanie, co do tego ubezpieczenia OC... Okej, jest wymagane z powodu zdrowego rozsądku, ale w przepisach jest określona minimalna kwota OC dla modeli od 5-20kg. A co z ubezpieczeniem lżejszych modeli ? Już nie jest wymagane przez przepisy ?
Skoro przepisy nie wymagają, to nie określają dolnej granicy jego wartości.

Tutaj potrzebny jest zdrowy rozsądek - jakie szkody może wyrządzić moja zabawka ?
W samochodzie ?
Na osobie ?

Ja wziąłem w Aliianz na 100k PLN
Wszystko zalezy gdzie spadnie "zabawka". Ostatnio newsy donosiły o sprawcy wypadku drogowego, który nie miał OC w efekcie ma do spłacenia ~3 mln zł.

Życie pisze różne scenariusze (upadek na szybę przejeżdzającego auta, rechabilitacja poszkodowanych, dożywotnia renta itp.).

Na pewno posiadanie OC oraz zdrowy rozsądek są niezbędne.
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: majek »

Karol93 pisze:Ja mam pytanie, co do tego ubezpieczenia OC... Okej, jest wymagane z powodu zdrowego rozsądku, ale w przepisach jest określona minimalna kwota OC dla modeli od 5-20kg. A co z ubezpieczeniem lżejszych modeli ? Już nie jest wymagane przez przepisy ?
Przepisy tylko nie określają minimalnej kwoty ubezpieczenia. To znaczy, że nadal musisz mieć takie ubezpieczenie, ale na dowolną kwotę.
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Post autor: LeWy2005 »

misiekkk pisze: Ja wziąłem w Aliianz na 100k PLN
Jaką polisę wziąłeś i jaka jest stawka roczna? Jak się dowiadywałem to robili wielkie oczy i mówili ze nic na ten temat nie wiedzą... :/
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

LeWy2005 pisze:
misiekkk pisze: Ja wziąłem w Aliianz na 100k PLN
Jaką polisę wziąłeś i jaka jest stawka roczna? Jak się dowiadywałem to robili wielkie oczy i mówili ze nic na ten temat nie wiedzą... :/
Poszukaj dobrego agenta a nie panienkę od OC dla samochodów ;-)

Jest to ogólna polisa OC w życiu codziennym w wersji minimum.
W zakresie ubezpieczenia ujęty jest punkt 6b) posiadanie i używanie zgodnie z przeznaczeniem zdalnie sterowanych, bezzałogowych modeli pojazdów, statków powietrznych i wodnych, o ile ich ciężar nie przekracza 5kg
Dodatkowo ma zapis w polu: uzgodnienia dodatkowe: Odpowiedzialność cywilna z tytułu posiadania lub użytkowania modeli latających do 5kg ( dodatkowa składka 100 zł )

Suma gwarancyjna: 100 000 PLN
Zakres terytorialny: cały świat bez USA i Kanady
składka: 77 PLN podstawowe OC ( mam jakieś zniżki ) + 100 PLN modele latające

Edit: Literówka ale jakże ważna ;-)
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Czyli że jak wykupie ubezpieczenie OC:
Wariant 1:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na łące a model ucieknie i spadnie na mercedesa sąsiada to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić?

Wariant 2:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na lotnisku modelarskim a model ucieknie poza lotnisko i spadnie na mercedesa zaparkowanego na sąsiadującej posesji to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić?

Wariant 3:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na łące a model ucieknie i spadnie na łące nie robiąc żadnych szkód oprócz rozwalonej hexy to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić

Wariant 4:
Latając w/w hexą na lotnisku modelarskim niefortunnie uderzę osobę znajdującą się obok mnie kiereszując jej twarz śmigłami Dualsky 13x4 to czy ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie?
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Post autor: LeWy2005 »

Myszon pisze:Czyli że jak wykupie ubezpieczenie OC:
Wariant 1:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na łące a model ucieknie i spadnie na mercedesa sąsiada to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić?

Wariant 2:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na lotnisku modelarskim a model ucieknie poza lotnisko i spadnie na mercedesa zaparkowanego na sąsiadującej posesji to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić?

Wariant 3:
Będę latał hobbystycznie moją hexą 4,2kg w zasięgu wzroku na łące a model ucieknie i spadnie na łące nie robiąc żadnych szkód oprócz rozwalonej hexy to ubezpieczyciel pokryje szkody? Jeśli nie to po co płacić

Wariant 4:
Latając w/w hexą na lotnisku modelarskim niefortunnie uderzę osobę znajdującą się obok mnie kiereszując jej twarz śmigłami Dualsky 13x4 to czy ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie?
1) tak
2) tak
3) nie (od tego jest AC)
4) tak

Z tym, ze przy każdym tak jest ale... jak kasy z ubezpieczenia nie starczy albo podopną Cię pod jakiś wyjatek w umowie to resztę bulisz z własnej kieszeni :/ Dlatego dla mnie 3000SDR na które ubezpiecza PZU jest śmieszne :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

I nie trzeba mieć żadnych świadectw, homologacji, pozwoleń, licencji lub być zrzeszonym w klubie modelarskim? Dajmy na to startuję hexę poza miastem na łączce i maszyna ucieka do centrum miasta rozbijając się na jakimś aucie to jak udowodnić że startowałeś za miastem a nie w mieście? nie daj boże CRT. Przecież trzeba udowodnić że maszyna zwiała z miejsca startu, inaczej będzie że poza zasięgiem wzroku się latało a to niezgodne z prawem. Inaczej to nie ma sensu bo na łące jak spadnie to nikomu kżywdy nie zrobi (raczej). Jeszcze chciał bym być pewien na 100% przed zakupem takiej polisy czy aby na pewno obejmuje ona latanie poza specjalnymi strefami przewidzianymi do tego takimi jak lotniska modelarskie czyli nasze łączki, pola i polanki :-)
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

Myszon pisze:I nie trzeba mieć żadnych świadectw, homologacji, pozwoleń, licencji lub być zrzeszonym w klubie modelarskim? Dajmy na to startuję hexę poza miastem na łączce i maszyna ucieka do centrum miasta rozbijając się na jakimś aucie to jak udowodnić że startowałeś za miastem a nie w mieście? nie daj boże CRT. Przecież trzeba udowodnić że maszyna zwiała z miejsca startu, inaczej będzie że poza zasięgiem wzroku się latało a to niezgodne z prawem. Inaczej to nie ma sensu bo na łące jak spadnie to nikomu kżywdy nie zrobi (raczej). Jeszcze chciał bym być pewien na 100% przed zakupem takiej polisy czy aby na pewno obejmuje ona latanie poza specjalnymi strefami przewidzianymi do tego takimi jak lotniska modelarskie czyli nasze łączki, pola i polanki :-)
Homologacje są wymagane jak i odpowiednie certyfikaty dla każdego sprzętu elektronicznego czy radiowego wprowadzanego do użytku na terenie UE.
Możesz być pewien, że gdy ubezpieczyciel będzie chciał uniknąc ponoszenia kosztów na pewno sprawdzi czy Twój moduł nadajnika, video link itp osprzet posiada odpowiednie certyfikaty, atesty, homologacje itp..
Sprawdzić mogą czy używasz dozwolonych czestotliwości, mocy itp...
Każdy sposób na wywinięcie się od kosztów jest dobry.

pzdr
P
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

pirzol pisze:Sprawdzić mogą czy używasz dozwolonych czestotliwości, mocy itp...
Teraz to już prawie nikt nie lata na 35MHz :lol:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Burakko
Posty: 2231
Rejestracja: czwartek 14 cze 2012, 20:55
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Burakko »

meteor może nie lata ale ja pływam :D Na wodzie lepiej się sprawuje niż 2,4GHz. Ja załatwiłem za 60 PLN z dopiskiem Ubezpieczenie obejmuje: Pokazy, Treningi i Zawody modelami zdalnie sterowanymi.
Mapka ŚL http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... bcc46646ee

Kontroler lotu: "Widoczność pionowa zero."
Pilot: "W stopach czy w metrach?"

Nie pisz "Dron" moje dzieci mogą to czytać...
Awatar użytkownika
wawrzonekm89
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 11:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: wawrzonekm89 »

Czy znacie jakiekolwiek firmy ubezpieczające AC sprzęt ? Macie z tym jakieś doświadczenie ?
X8pro, Phantom 2
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Nikt Ci tego nie ubezpieczy ;-)
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
wawrzonekm89
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 11:55
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: wawrzonekm89 »

Tak też się domyślam...
... a teoretyzując:

01. Mając OC i rozbijając komuś samochód - oddadzą kasę ?
02. Latając sprzętem zleceniodawcy i rozbijając go - oddadzą kasę ? (chodzi mi o to, że np firma X wynajmuje osobę Y jako operatora uavo, który spada i rozbija sprzęt firmy X - operator Y jest ubezpieczony OC)
X8pro, Phantom 2
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Post autor: LeWy2005 »

wawrzonekm89 pisze:Tak też się domyślam...
... a teoretyzując:

01. Mając OC i rozbijając komuś samochód - oddadzą kasę ?
02. Latając sprzętem zleceniodawcy i rozbijając go - oddadzą kasę ? (chodzi mi o to, że np firma X wynajmuje osobę Y jako operatora uavo, który spada i rozbija sprzęt firmy X - operator Y jest ubezpieczony OC)
Z tego co mi wiadomo ubezpieczenie OC obejmuje tylko operatora, tak więc pracując dla firmy albo firma Cię ubezpieczy albo musisz zrobić to sam. Z resztą sama nazwa OC UAVO to mówi :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
robocik
Posty: 235
Rejestracja: piątek 28 cze 2013, 22:20
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: robocik »

Gdyby ktoś się zastanawiał po co ubezpieczenie
http://www.lublin112.pl/ul-bukowa-samol ... m-zdjecia/
ODPOWIEDZ