Potrzebuję porady w budowie..

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Potrzebuję porady w budowie..

Post autor: marcin.gala »

Nie wiem czy jest to wykonalne ale.. :roll:
Interesowało by mnie zbudowanie platformy...obojętne co byle stabilne...z wielowirnikowców...i najważniejsze z możliwością...
1.przelotu nad obszarem w możliwością:. "nie musi to być bardzo dokładne +/- 0.5m"
-pomiaru pól "długość/szerokość/obszar..itp:." :idea:
-pomiaru wysokości "ukształtowania terenu" :idea:
-i chyba niewykonalne "rodzaju terenu" :?: :idea:

Pytanie dosyć poważne ,zamiar budowy przeznaczony do celów typowo zarobkowych.Współpraca z urzędem geodezyjnym..ale nie w Polsce tylko tu u mnie Szkocja. :lol:
Lot na zasadzie FPV do tego kamera z możliwością pomiaru bądź OSD które to zrobi w jakiś sposób skanując obszar nad którym przelatuje...

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA JAKIEKOLWIEK INFORMACJE...CO DO CZEGO I JAK...
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

marcin.gala pisze:-pomiaru pól "długość/szerokość/obszar..itp:." :idea:
to możesz wykonać robiąc zdjęcia ze stałej wysokości i po prostu poobliczać z nich wymiary

co masz na myśli pisząc:rodzaj terenu? to czy jest żyzna czy jałowa ziemia czy jak? a może ukształtowanie? ;-)
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

czy sucha gleba,podmokła,leśna i takie tam...
wolałbym tego nie obliczać tylko mieć dane prosto z platformy...coś jak OSD...
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

W takim razie musiał byś mieć urządzenie do pomiaru laserowego. Nie wiem gdzie takie można kupić ale wiem że takie coś jest ;-) to czy obraz jest zalesiony to akurat będzie widać w kamerze. Przecież kopterem wyżej jak 250m to raczej nie polecisz, chyba że masz inne założenia.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

No raczej nie byłoby latania gdzieś wysoko chodzi tylko i wyłącznie o pomiary danych pól,rodzaju terenu i ukształtowania czyli wysokości...
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Z tym rodzajem terenu (wilgotność, rodzaj gleby, pH itp) to może być problem bo te parametry jest ciężko zmierzyć bez dotykania gleby. Co do ukształtowania to chyba najlepiej byłoby mieć ultradźwiękowy czy podczerwony czujnik wysokości i do tego baro. Ultradźwiękowego używasz do utrzymania stałej wysokości względem gruntu natomiast dane z baro rejestrujesz jako zmiany wysokości gruntu względem atmosfery i będziesz miał ukształtowanie.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Verid pisze:Z tym rodzajem terenu (wilgotność, rodzaj gleby, pH itp) to może być problem bo te parametry jest ciężko zmierzyć bez dotykania gleby. Co do ukształtowania to chyba najlepiej byłoby mieć ultradźwiękowy czy podczerwony czujnik wysokości i do tego baro. Ultradźwiękowego używasz do utrzymania stałej wysokości względem gruntu natomiast dane z baro rejestrujesz jako zmiany wysokości gruntu względem atmosfery i będziesz miał ukształtowanie.

Nic z tego. Jedyna opcja to lidar (laserowy skaner odległości). Takie urządzenia mają zasięg nawet kilkuset metrów i skanują punkt a nie jak w przypadku ultradźwięków/podczerwieni duży obszar (nie mówiąc już o małym zasięgu podczerwieni.

Sporym wyzwaniem jest pozycjonowanie i bez specjalistycznego sprzętu w postaci stacji referencyjnej dgps się nie obejdzie.

Same lidary są też różne, są nawet takie, które skanują całą sferę wokół ale cena to ok. 100k USD. Firma Velodyne to robi. Samo rozpoznawanie można zrobić na kamerach ale poza określeniem tego co "widać", czyli np. koloru, gęstości zalesienia itp ciężko będzie cokolwiek zrobić
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Ty zakładasz że quad porusza się po stałej wysokości AMSL i lidarem mierzy odległość do gleby i z tego wylicza wysokość terenu. Ja założyłem że quad utrzymuje stałą wysokość nad glebą za pomocą czujnika ultradźwiękowego np. 1 metr (coś jak AR Drone) a zmianę wysokości terenu mierzy na podstawie odczytów z czujnika barometrycznego.
Oczywiście na wysokości 1m quadziu łatwo może coś wyhaczyć więc czujniki przeciwkolizyjne na bokach jak najbardziej są wskazane ale jeżeli to ma być do liczenia kto ma jakie pole to powinno być ok.
Poza tym zwróć uwagę że w przypadku drzew na skraju pola lidar zwariuje a quad lecący nisko je po prostu ominie. Przy dobrym LRS i antenie kierunkowej do wideo można by się nawet pokusić o lot FPV a nie autonomiczny. Wtedy odchodzi problem z omijaniem przeszkód - wystarczy AltHold bazujący na odległości od gleby i log z czujnika baro.
yagi
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 09:41
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: yagi »

chyba ten UAV gotowy to ma z filmu przynamniej tak wynika
"Bóg musi byc chinczykiem , on stworzyl wszystko"
pass: qwerty
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

i jeszcze niech ropy szuka ;-) :-)
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Dzięki za info ,myślałem że będzie mniej skomplikowane ale zaczyna mnie to przerażać... :shock:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
sindbad_zeglarz
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 24 maja 2011, 09:37
Lokalizacja: RZE

Post autor: sindbad_zeglarz »

i jak cos masz juz na oku ?
ODPOWIEDZ