Mróz vs elektornika

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Mróz vs elektornika

Post autor: Myszon »

Czy ujemna temperatura rzędu -10 do -18 uszkodzi spoczywającą np. w garażu elektronikę typu Naza, GPS, OSD/ Regle , pakiety LiPo itp. ?

Miejsce gdzie trzymam latadła niestety jest narażone na takie temperatury gdyż jest nieogrzewane. Jak to jest z wpływem temperatury na elektronikę w stanie spoczynku.
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Jazz
Posty: 26
Rejestracja: sobota 30 mar 2013, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jazz »

naprawde nie masz gdzie przechowac takich gratow poza garazem w zime ?
Nie lepiej gdzies zrobic miejsce i nie narazac elektroniki na warunki zewnetrzne ?
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Post autor: szoja »

Krzyżyk dla sprzętu. Niech spoczywa w pokoju :)
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Mam kanciapę modelarską przy garażową i tam mam wszystko czego dusza zapragnie oprócz ogrzewania. Jak coś dłubię to ogrzewam się live stream'em z farelki :) Aktualnie temperatura spadała do -6 a co ważniejsze graty wziąłem do domu. Pytam jednak o opinię gdyż jak nie ma problemu to wrzucę z powrotem do kanciapy a jak ma coś się uwalić to oczywiście znajdę miejsce gdzieś na szafie :)
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
miksell
Posty: 475
Rejestracja: wtorek 26 paź 2010, 23:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: miksell »

Mnie zastanawia, jak sobie radzą coptery z mrozami poniżej -5?
modele: Vega FPV, Hellcat ESA, X900 copter
krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzysiek3d »

Treść usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 10:51 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: kojak »

A do lotu pakujecie pakiet w coś termoizolujacego, czy w krótkich lotach to bez znaczenia?
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: volender »

W quadzie zawsze miałem ciepłą baterię po locie (nie koniecznie 'ostrym'), więc chyba zimno jej nie powinno zaszkodzić ;-)
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Post autor: fragles »

miksell pisze:Mnie zastanawia, jak sobie radzą coptery z mrozami poniżej -5?
Dzisiaj latałem przy -8 i nie zauważyłem niczego niepokojącego.
Awatar użytkownika
Radzik
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 28 lis 2013, 15:46
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Radzik »

Ja latać dopiero się uczę ale ponieważ dziś była słoneczna i prawie bezwietrzna pogoda postanowiłem polatać. Mam WL Toys v262 ale aby był mniej narażony na podmuchy wiatru zdjąłem "zderzaki".

To, że zaliczę jakieś krety było niemal pewne więc elektronikę (cały środek) okręciłem folią spożywczą ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Heh przyszła zima z mrozem i jak co roku maglowany temat :-)
Trzy zasady :
1) (kopter) BEZ baterii wystawiamy na kilkanaście minut aby sensory wyrównały temperaturę do temp otoczenia. Nie wsadzamy po takim wychłodzeniu do ogrzanego bo się skropli i wtedy to dwie godziny w plecy 8-)
2) baterie trzymamy do ostatniej chwili w ciepłym, zakładamy na mrozie na przysłowiowe pięć sekund przed startem, coby nie zdążyły ostygnąć i stracić połowę wydajności.
3) ustabilizowaną na mrozie elektronikę kalibrujemy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
sm210
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek 23 wrz 2013, 19:14
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Mróz vs elektornika

Post autor: sm210 »

Myszon pisze:Czy ujemna temperatura rzędu -10 do -18 uszkodzi spoczywającą np. w garażu elektronikę typu Naza, GPS, OSD/ Regle , pakiety LiPo itp. ?

Miejsce gdzie trzymam latadła niestety jest narażone na takie temperatury gdyż jest nieogrzewane. Jak to jest z wpływem temperatury na elektronikę w stanie spoczynku.
Jak elektronika miała padać przy takich temperaturach to dawno mieli byśmy kamień łupany :-> (co najmniej co każdą zimę) . Ja bym zamknął elektronikę do szafki z woreczkiem absorbującym wilgoć a baterie schował w domu i co jakiś czas je ładując .
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Elektronika bardziej dostaje po tyłku od przenoszenia z ciepłego w zimne i na odwrót. Sam mróz (z tych występujących u nas) im niewiele robi. Inaczej ma się sprawa z bateriami. Te generalnie chłodu nie lubią. W kopterach izolować nie trzeba bo żarłoczność zespołu napędoweg spowoduje podgrzanie baterii od środka. W samolotach (szczególnie z zacięciem do szybowania) wydajność baterii zdrowo leci na pisk w ujemnych temperaturach.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Post autor: automaciek »

Wyczytałem że niskie temperatury sprzyjają przechowywaniu li-po, i że mróż im nie szkodzi. Czy na pewno?
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Artu

Post autor: Artu »

Szkodzić nie szkodzi, ale "wydajność ostro leci na pysk", że pozwolę sobie zacytować przedprzedmówcę :mrgreen:
ODPOWIEDZ