Quadcopter a przepisy do ilu metrów mozna latać w miastach?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Quadcopter a przepisy do ilu metrów mozna latać w miastach?

Post autor: Amatorlot »

Witam,

Kupiłem sobie zabawkę Dji Phantoma. Bardziej mi zależy na fotografowaniu kompaktem z góry niż na kręceniu filmów. Mam pytanie do profesjonalistów jak to jest z tymi przepisami? Do ilu metrów maksymalnie w górę można latać tym urządzeniem? W dużych miastach gdzie są lotniska. Nie chce latać tym nad głowami ludźmi w miejscach tłocznych. W necie znalazłem mapkę. Co oznaczają na tej mapie http://www.fis.pansa.pl/sektory_FIS/PO_A2.jpg np. w Łodzi czy w Warszawie te czerwone pola i w tych polach są słupki z czarnymi liczbami kilkusetnymi czy to są maksymalne granice? czy te metry są nad poziomem morza? bo te miasta i tak są ponad 200m nad poziomem morza. Słyszałem, że nie którzy ubezpieczają Quadcoptery tylko od czego? Od tego jak komuś spadnie na głowę i zrobi krzywdę czy od jakieś katastrofy? Myślę, że temat zainteresuje wszystkich :)
Ostatnio zmieniony środa 13 lis 2013, 17:32 przez Amatorlot, łącznie zmieniany 1 raz.
Artu

Post autor: Artu »

A poczytać, przed zadaniem pytań to nie łaska :roll:
czarne słupki (bo na ten temat to nie ma na forum, ale jest jeszcze Google), to oznaczenia "przeszkód", a cyferki to ich wysokość w stopach liczona od GND... chyba
Czerwone pola całkowity zakaz lotów, różowe strefa lotniska = zakaz lotów innych niż ruch na tym lotnisku... Resztę sobie wyGooglaj
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

Czytałem i szukałem ale ciężko jest znaleźć coś na ten temat. Kurcze to co na mapie pokazują, że w Łodzi i Warszawie nie można latać Quadcopterami są czerwone pola. A już myślałem, że można latać do 300metrów w parkach czy na polach i lasach. Chyba sprzedam z powrotem Dji Phantoma :( byłem zbyt naiwny. Nie chciałbym potencjalnych konsekwencji karnych i finansowych jeśli by ktoś wezwał organy.
Artu

Post autor: Artu »

Masz samochód i nim Jeździsz :roll: I zawsze 50km/h w terenie zabudowanym :roll:
A poza, z maksymalną dozwoloną prędkością :roll:
No risk, no fun :mrgreen:
A na poważnie, to jeśli wszystko jest robione z głową, loty w terenach monitorowanych wykonywane są po zgłoszeniu... no dobra, pojechałem, bo latania na wysokości 20m nie będziesz zgłaszał, to nie powinno być kłopotów, ale... zawsze może sie trafić jakiś nawiedzony, który zadzwoni i mogą być "schody", ale nie do nieba :-P
W projekcie do ustawy istnieje zapis, że niby można do 150m wysokości w terenie niezurbanizowanym, w zasięgu wzroku, w przestrzeni powietrznej typu G (zielone pola na linkowanej przez Ciebie mapie).
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

Dzięki :) A białe pola co mogą oznaczać? bo jeszcze może dało by radę polatać w Łagiewnikach i w okolicach Zgierza a nie w Łodzi.
Artu

Post autor: Artu »

Białe, to samo co zielone :-P Czyli 150m w zasięgu wzroku :-P Przynajmniej teoretycznie :mrgreen:
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

A jeśli zrobię zdjęcie krajobrazu z 200,300 metrów to ze zdjęcia nie da rady ocenić jaka to wysokość i nie ma na to dowodów? w tym Dji Phantomie nie mam funkcji jak leci wysoko :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Artu pisze:W projekcie do ustawy istnieje zapis,
Artu, nie w projekcie i nie do ustawy :-)
150m, teren niezurbanizowany, pilotaż w trybie LOS i zasadniczo przestrzeń G. To realia OBOWIĄZUJĄCEGO rozporządzenia ministerstwa transportu.
Tyle.
Szczegóły: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/440
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

Mam jeszcze pytanie czy waga i rozmiar też mają znaczenie przy tych przepisach? Dji Phantom jest bardzo mały i lekki 800g to jak zabaweczka. Zrobione zdjęcia dalej do np. do sprzedaży nikt mi nie udowodni, że były robione z Dji Phantoma gdzie np. może być to z latawca albo z balona na sznurek a tego chyba w przepisach nie ma...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dla takich jak Ty powstał temat http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=16731
Zapraszam do czytelni :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Post autor: fragles »

Amatorlot pisze:Mam jeszcze pytanie czy waga i rozmiar też mają znaczenie przy tych przepisach? Dji Phantom jest bardzo mały i lekki 800g to jak zabaweczka. Zrobione zdjęcia dalej do np. do sprzedaży nikt mi nie udowodni, że były robione z Dji Phantoma gdzie np. może być to z latawca albo z balona na sznurek a tego chyba w przepisach nie ma...
Nie chciałbym Cię zniechęcać, ale do sprzedaży zdjęć to jeszcze daleka droga :-D żeby w ogóle ktoś je chciał kupić to muszą być bardzo dobrej jakości (najlepiej raw) i ostre, a tego nie uzyskasz bez porządnego gimbala i koptera o większym udźwigu niż Phantom.
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

Rurek dzięki :) myślę, że to dla dobra wszystkich.
Amatorlot
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 12 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: internetu

Post autor: Amatorlot »

fragles Phantom da radę podnieść około 200g bez problemu. Interesuje mnie Sony Rx100, Canon s120 bez gimbala da radę zrobić fotę tylko potrzeba podstawkę antywibracyjną. Bardziej martwię się przepisami czy można fotografować miasto z wysoka tą zabaweczką bo jak widzę na mapach, że nie można.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Proszę Cię, dla dobra wszystkich... Zanim napiszesz popatrz do góry na pasek tytułu...
Jestem już zmęczony czytając takie kalekie tytuły wątków. Czy to na prawdę aż takie trudne?

Polakiem jesteś do cholery, więc dlaczego tak niedbale kaleczysz ojczysty język?
Od śmigła...
atok
Posty: 33
Rejestracja: wtorek 02 lip 2013, 09:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: atok »

Rurek pisze:Dla takich jak Ty powstał temat http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=16731
Zapraszam do czytelni :-)
Nie chce być niewdzięczny, ale przebicie się przez te papierzyska jest co najmniej karkołomne. Może ktoś zechciałby streścić rzecz używając języka polskiego a nie prawniczej-neo-nowomowy?
ODPOWIEDZ