Problem z wibracjami

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Problem z wibracjami

Post autor: qlf »

Witam.
Walczę od jakiegoś czasu z wibracjami w moim quadzie. Zmontowałem sobie gimbala stabilizowanego w dwóch osiach, ale jest taka galareta na filmach że oczy bolą i nie da się tego oglądać. Kombinuję z gumkami, piankami, gąbeczkami i marne tego efekty.
Jak Wy to robicie, że u was niema takiej galarety? Może któryś z obeznanych w temacie kolegów poradzi/zdradzi swój patent na wolne od wibracji wideo?

Wideo próbka nagrywana przez Sony DSC H20.


I parę fotek mojego tworu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Post autor: emzet »

Gumki recepturki do podstawy i obiektywu. Stabilizację masz wyłączoną? Ale chyba tak. Śmigła wyważone na wyważarce magnetycznej? Wygląda to na drgania obiektywu.
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

Witam

A kolega stabilizacje w aparacie wyłączył ?
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Sory że tak zapytam ale gdzie ty byłeś przez ten cały czas budowy swojego quada bo sporo masz zrobione
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

emzet pisze:Gumki recepturki do podstawy i obiektywu. Stabilizację masz wyłączoną? Ale chyba tak. Śmigła wyważone na wyważarce magnetycznej? Wygląda to na drgania obiektywu.
Z tymi gumkami to nie bardzo rozumiem ... Stabilizację w aparacie raz włączam raz wył. żeby sprawdzić różnicę- niezauważalna wg. mojego oka. Wyważarki magnetycznej jeszcze się nie dorobiłem, ale wezmę pod uwagę przy najbliższych zakupach. Możecie coś polecić z wyważarek?

@ Kefir. To tu to tam... Quadzik na bazie Gaui330. Teraz to już została z niego sama elektronika. Rama alu wiercona na CNC, gimbal własnego projektu z pod noża tej samej obrabiarki, stabilizowany początkowo przez KDS Flymentora, obecnie przez FY-20A.
emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Post autor: emzet »

Przy włączonej stabilizacji obraz może nieco pływać, ale tutaj nie w tym tkwi problem. Wygląda to na drgania obiektywu, musisz sprawdzić czy ma luz, ale wszystkie Sony mają luzy. Po włączeniu aparatu przymocuj obiektyw gumkami np. do ramienia gimballa lub stopki, jak będzie siedział sztywno to drgania powinny się zmniejszyć lub nawet ustać. Ale wyważenie śmigła to też podstawa. Polecam: http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=7702
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

a ja skromnie napiszę że chyba konstrukcja gimbala i skoncentrowanie wszystkich działających sił w jednym punkcie, na tej plastikowej kostce "przegubowej" jest przyczyną problemów....za duża dźwignia i wszystkie drgania się w tym miejscu wzmacniają...wszystkie znane nam konstrukcje, i te lepsze i te nie do końca ;-) starają się uciekać od rozwiązania takiego jakie tu jest zapodane...zazwyczaj usztywniona płaszczyzna obrotu "roll" w pozostałych osiach i dopiero z niej wyjście na kręcenie "tiltem"...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

No właśnie chodziło mi o to żeby konstrukcja była całkowicie własna, a nie kopią już istniejącego projektu. Jest to jak na razie prototyp i parę rzeczy było już zmieniane i wycinane na nowo. Nie mam jeszcze doświadczenia w tym temacie i długa droga jeszcze przede mną, ale cały czas próbuję to ogarnąć. Próbowałem też takiego rozwiązania, że dałem gumowe podkładki między silniki a ramę i było jeszcze gorzej co zresztą widać na wideo. Miałem już mniejsze drgania przed tym patentem i wyglądało to dobrze przez sekundę ale po chwili się wibrację nanosiły na siebie i dupa. Powoli brakuje mi pomysłów co z tym dalej robić, więc każda wskazówka z waszej strony będzie mile widziana.
Dzięki za dotychczasowe wskazówki.
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Dzisiaj kolejne próby się odbyły. Tym razem ogumkowałem obiektyw kamery tak jak radził emzet. Dalej jest shaky. No cóż będę dalej szukał złotego środka.

Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Chłopie powywalaj te wszystkie gumy bo masz ich co kawałek
A najlepiej zamontuj kamerę na sztywno do ramy i nagraj film wtedy mi go pokaż a możemy zacząć ci doradzać
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Jak radziłeś tak zrobiłem. W pierwszej połowie kamera jest na sztywno na górnej półce, w drugiej w gimbalu też na sztywno.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Zacznij od mechaniki koptera, wyglada jakby sie caly trzasl. Wyważenie śmigieł, sprawdzenie osiek. Rownie dobrze problemem mogą być nawiercane dziury w alu.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

qlf nie myślałeś żeby zmienić podwozie? Te nogi są płaskie i długie to może wchodzić w rezonans może na próbę dasz jakieś masywniejsze płozy? Wiem że będzie cięższy ale sprawdzisz czy coś pomogło...

Porównaj sobie z moim filmem gopro na sztywno jak będziesz chciał to napiszę Tobie i dam zdjęcia mojego podwozia

Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Tak przy okazji.... czy ja tam widze węgiel na centerplate czy mi sie wydaje?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Mikun dzięki, chętnie zobaczę twoje rozwiązanie i podrążę temat.
Diem tak, to węgiel. Jakieś przeciwwskazania do węgla? Jeszcze nie mam wyważarki więc nie sprawdzę śmigieł, a silniki wkrótce będę wymieniał na nowe jakieś większe.
Grzegorz
ODPOWIEDZ