Już nie mogę z tą wyważarką...

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

semento
Posty: 235
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 17:37
Lokalizacja: Jelenia Góra

Już nie mogę z tą wyważarką...

Post autor: semento »

Jakiś czas temu użyłem całej swojej wiedzy i umiejętności, precyzyjnych maszyn stolarskich z ubiegłego wieku, oraz dwóch magnesów neodymowych i stworzyłem taką oto wyważarkę

Obrazek

Co z tego że ja się postarałem, kiedy nie postarali się ci co wyrzygali te nakrętki centrujące. Ośkę dorobiłem sam, ale daję 100% pewności że jest dobrze zaostrzona, bo ostrzyłe ją nie na kolanie, tylko na szlifierce na której można w ruchomym imadle ustawić dokładny kąt. Na gołe oko widać że nakrętki są niecentrycznie nawiercone, a dodatkowo niewyważone. Już wszystko z nimi robiłem ale nie potrafię ich wyważyć.

Efekt jest taki, że nie idzie wyważyć na niej śmigła 5x5. Każda zmiana położenia nakrętek powoduje inne wychylenie tego samego śmigła.

Czy znacie prostą wyważrkę, wykonaną dobrze, tak abym mógł z niej wykorzystać przynajmniej nagrętki? Ta wygląda na nieźle wykonaną, ale może ktoś ma pewniaka?

Obrazek
GAUI 425, AXN FJ, klon DJI450 (robi się), Sky Cruise 2400, Mikeys FPV V3
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Ja mam tą ze zdjęcia od dłuższego czasu i nie robi szop. Tyle że tam jest oś niemagnetyczna i nie nadaje się do magnesówki - chyba że twoja dorobiona będzie pasować.
Ten wredny...
semento
Posty: 235
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 17:37
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: semento »

Verid pisze:Ja mam tą ze zdjęcia od dłuższego czasu i nie robi szop. Tyle że tam jest oś niemagnetyczna i nie nadaje się do magnesówki - chyba że twoja dorobiona będzie pasować.
No i git. Moja dorobiona ośka to pręt gwintowany M3, a z opisu wynika że jest tam oś 3mm. Potrzebne mi są w zasadzie dwie precyzyjnie wykonane nakrętki. Problem polega na tym, że przy tak lekkim śmigle, minimalnie krzywe nakrętki przekłamują całkowicie wskazania wyważarki magnetycznej. Na razie mam zszargane nerwy i przeszlifowane obie łopatki śmigła :evil:
GAUI 425, AXN FJ, klon DJI450 (robi się), Sky Cruise 2400, Mikeys FPV V3
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

semento, tokarka i do roboty ;) albo zamów sobie u kogoś kto am tokarkę, 15min roboty a będą na pewno ładne i centryczne. Później jest sobie wyważysz i będzie gites.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Semento - gwintowane sobie odpuść. Dostaniesz wścika zanim znajdziesz odpwiednio precyzyjną nakrętkę. Na tym ze zdjęcia te stożki są przesuwane po osi a chodzą pasownie bo w nich są o-ringi. W razie wystąpienia luzów dokręcasz imbus przez który przechodzi oś i kasujesz luzy. Ponadto o-ringi są wymienialne. Kup sobie tą ze zdjęcia, wyrwij prowadnicę ze starego CD-Rom'u albo dorwij oś z silnika fi 3mm, na wiertarkę/tokarkę, zaostrz i masz z głowy.
Ten wredny...
semento
Posty: 235
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 17:37
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: semento »

Verid, Królu Złoty! Dzięki że mnie wyręczyłeś w myśleniu. Przecież leży u mnie na półce ośka z CDromu, wyrwana bez litości właśnie na taką wyważarkę, tylko nie udało mi się jej nagwintować bo twarda jak... jak... jak jasny gwint. Z tymi przesuwnymi stożkami to chyba lepszy patent. Lecę do sklepu!
GAUI 425, AXN FJ, klon DJI450 (robi się), Sky Cruise 2400, Mikeys FPV V3
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Semento, dobry człowieku :-) a nie masz Ty jeszcze jednej ośki z CDroma pod ręką i chęci zrobić coś takiego dla mję? 98mm od szpicu do szpicu...mam wyważarkę z HK ale nie jest tam równo, identycznie jak u Ciebie - mam lekkie bicie na tych nakrętkach. Mam w szuflandii to co Verid pokazał, jest precyzyjne....i teraz jakbym miał precyzyjną długą ośkę coby wstawić w to:
Obrazek
to już byłoby to co tygryski lubią najbardziej...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
semento
Posty: 235
Rejestracja: sobota 25 sie 2012, 17:37
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: semento »

Mój zakładowy mechaniko-elektryko-spawaczo-palacz pan L. chyba da radę wyrzeźbić i dla Ciebie cny Rurku taką ośkę. Postaram się choć terminu nie obiecuję, bo pan L. to trochę mruk i jak mu zleciłem wykonanie takiej ośki dla mnie, to trochę kwękał że mu jego cenną tarczę borazonową skatuję tą szpileczką. Ale zrobił.

Tak się akurat składa że w piątek wybieram się do Warszawy na kawalerski mojego przyjaciela. Jak się uda zrobić, to mogę ci zostawić w umówionej dziupli lub wręczyć osobiście jak Ci się będzie chciało dojechać.
GAUI 425, AXN FJ, klon DJI450 (robi się), Sky Cruise 2400, Mikeys FPV V3
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

excellent :-) czekam na wieści na PW 8-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Panowie, po co kombinować, wyważarka za kilka zł ośka z "nakrętkami" ... Z praktyki... wyważarka z gwintami nie jest precyzyjnym urządzeniem do wyważania, a gwinty wykonane w własnym zakresie zupełnie nie nadają się do takich celów ... jeśli już gwint to musi być zrobiony na tokarce i nie narzynką/gwintownikiem a nożem tokarskim, to jedno... jeśli musi być gwint to nie może być luzu na gwincie śruba - nakrętka... gwintując samemu narzynką i gwintownikiem ten luz będzie, czy chcemy, czy nie chcemy, bo gwinty mają już jakąś tolerancję luzu, wystarczy wziąć obojętnie jako śrubę i nakrętkę i sprawdzić to ruszając w palcach ....

Ten link który podałem to wyważarka zrobiona bez gwintów ... dwa stożki dopasowane do ośki bez luzów i tu jest już precyzja... dwa stożki zsuwa się do siebie zaciskając śmigło, szybko i sprawnie bez nakręcania i rozkręcania gwintów...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Rayford, przeczytaj ostatnie pięć postów, poczynając od postu Verid'a :-)
O to się rozchodzi aby zaadoptować to co podajesz nawet i Ty w linku - do wyważarki magnetycznej gdzie potrzebna jest długa (w moim wypadku 98mm) oś... ta fabryczna jest krótka i jest niemagnetyczna. I o to się rozchodzi. Bo same stożki i ich praca na ośce są w porządku - można na szklankach wyważać. Ale jak ma się przygotowane stanowisko magnetyczne to aż się prosi aby zaadoptować dłuższą oś. Kwestia tylko precyzyjnych szpikulców na niej i to w wykonaniu Semento'a się udało :-)
I o tym jest ostatnie parę postów - o adaptacji dobrej wyważarki szklankowej na wyważarkę magneto, o czym uprzejmie donoszę ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

hmm... mam taką, oska jest magnetyczna, tylko stożki są mosiężne ... nie wiem akurat jak z tą co podałem link, bo mam z innego źródła ale jest identyczna ...
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

kurde gdyby była magnetyczna to sam bym sobie taką sprawił :D bo mojej skręcanej różnie to wychodzi
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

A czy zamiast tych stożków metalowych nie mogły by być takie stożki gumowe? Gdzieś takie widziałem do absorpcji wibracji ;-)
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Jeśli ta oska jest nie magnetyczna i ma średnicę jak z CD to nie ma problemu zaostrzyć w własnym zakresie, zakładamy ośkę do dremelka i jeśli podczas kręcenia dremelkiem ośka nie bije to pół sukcesu... przystawiamy kręcącą się ośkę do szlifierki i robimy stożek i gotowe...
ODPOWIEDZ