Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Ja robiłem moda dla AiO pod komunikacje z OSD Remzibi jeszcze jak uruchamiałem swojego Quada ale skutek był marny z tego względu że sporo pracy poszło żeby przygotować soft Multiwii a jak zobaczyłem efekt jak to OSD wyświetla - w zależności od Softu zjadanie komunikatów (software RS232) albo zjadanie literek (Hardware RS232)- posty są w dziale o Remzibim - nawet zacząłem robić swoją wersje softu na bazie tej pod Mavlinka ale dałem sobie spokój a później zobaczyłem MinimOSD :D 2xwięcej Flash i komunikacja działa z MW Kod otwarty :-D można zmieniać co się chce.

Także Panowie tylko MinimOSD i ja bym pokusił się o przerobienie Menu do którego był by dostęp w trybie samolotowym i dajmy na to można by przypisać kanał do obsługi tego Menu jak w Zbigowym AP żeby nie trzeba kombinacją drążków, ustawienia można w locie zmieniać , wysokość powrotu i prędkość dla AP .
Niektóre Funkcje nie ukrywam zrobił bym podobnie jak w Z&P bo jest prosto i funkcjonalnie zrobione.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Co do OSD zgodze się z Profesorem zwłaszcza że minim jest tani.
Co do drugiej kwestii to żeby nie przesadzic z ta ingeręcją w kod i czegoś innego nie uwalić ...
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Grzebanie w locie po ustawieniach, jak na mój gust, nie jest najlepszym pomysłem. Może w samolocie gdzie "świr" na serwach trwający 0.1 sekundy nie zrobi krzywdy, ale przy copterze już jest gorzej, a pamiętajmy że MWC to soft głównie do wielowirnikowców, i tryb samolotowy jest tam jak... szóste koło u wozu. Przy tandemie MWC-MINIM trzeba by przeforsować dodatkowe komendy MSP umożliwiające NP. wyświetlanie tekstów przez OSD, aby to miało sens. Reszta powinna się dać zrobić na tym co jest teraz. Potem pytanie: która część powinna obsługiwać te fanaberie ? MWC czy OSD.
Najlepsze i najprostsze pole do popisu ma Marbalon ze swoim KFC32 i kanapką OSD pędzoną z tego samego procka :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

W sumie jak juz pisałem interesuje mnie sensowna stabilizacja ważna przy lotach Fpv jak patrzymy przez gogle i RTH w przypadku utraty zasięgu ew utraty orientacji.
Piotrze Zbiga z tego nie zrobimy zresztą to miała być tania alternatywa. Poza tym dla mnie ważne jest żeby system był w miarę pewny a nie rozbudowany ....
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Wszystkie dane wysyła MWC które i tak MinimOSD analizuje i wyświetla nam jak by co alarmy, przerobił bym tylko Obsługe Menu i troche je okroił ale i dodał kilka pozycji związane z obsługą AP no i może obsługę WP - w trybie kopterowym działało więc tu też powinno.
Wiadomo że ten tryb jest na przyczepkę ale jak widać działa więc możemy go trochę poprawić.
Zima się zbliża więc będzie co robić w domu :-P
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Mi tylko chodzi o to żeby nie przesadzić z tym ulepszaniem lepsze jest wrogiem dobrego ....
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Bihtus pisze:Mi tylko chodzi o to żeby nie przesadzić z tym ulepszaniem lepsze jest wrogiem dobrego ....
Zgadzam się ostatnio próbowałem zrozumieć tryby lotu ArtuPilota, katastrofa 10 trybów robiących mniej więcej to samo.
Ja potrzebuje stabilizację, RTH na przełaczniku i RTH po zaniku sygnału, to wszystko.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Zgadzam się ostatnio próbowałem zrozumieć tryby lotu ArtuPilota, katastrofa 10 trybów robiących mniej więcej to samo.
Ja potrzebuje stabilizację, RTH na przełaczniku i RTH po zaniku sygnału, to wszystko.
Ja też się zgodze dla mnie dodatkowym atutem jest wykożystanie tego co mam w domu AIO, GPS i minim OSD bo wtedy wychodzi po taniości :)
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Też chcę mieć RTH i PH - to nie działa w tej wersji ale nic nie stoii na przeszkodzie żeby działało.

Chcę mieć takie opcje :
- wejście do opcji ustawianych dla AP (wysokość i prędkość przelotowa)
- ustawianie łejpointów WP1 do Wp9 w trakcie lotu (Da się - gdzies widziałem opis na RCG)
- wyłączanie HUD częściowo i całkowicie.
dlaczego ? -dlatego żeby nie podłanczać za każdym razem kompa pod Arduino i kompilować wsad od nowa ;-)
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

profesor pisze:Też chcę mieć RTH i PH - to nie działa w tej wersji ale nic nie stoii na przeszkodzie żeby działało.

Chcę mieć takie opcje :
- wejście do opcji ustawianych dla AP (wysokość i prędkość przelotowa)
- ustawianie łejpointów WP1 do Wp9 w trakcie lotu (Da się - gdzies widziałem opis na RCG)
- wyłączanie HUD częściowo i całkowicie.
dlaczego ? -dlatego żeby nie podłanczać za każdym razem kompa pod Arduino i kompilować wsad od nowa ;-)
Ja mogę nawet kompilować (w końcu w MP tak się ustawia) mi wystarczy minimum funkcjonalności
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

OK ale pomijając sprawę wodotrysków Piotra jest już w pełni funkcjonalny kod i przetestowany w praktyce. Wszak jak ustawimy już wszystko w kompie to na polu chodzi nam o latanie a nie znów ustawianie wszystkiego.
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Jak jest ze źródłami? Te z MW dla AIO mają wszystko co trza do samolota?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Te moje (najnowszy 2.23) tak. Ustawiasz typ jako Airplane albo FlyingWing, całą resztę pierdół, serwa trymujesz i ustawiasz rewersy poprzez servomiscconf, podpinasz i konfigurujesz GPS i jazda :-) Ważne jest ustawienie zera ACC tak aby po włączeniu trybu ANGLE samolot nie przekręcał się na skrzydło oraz leciał w miare poziomo.
Nie ma tam zbyt wielu zaawansowanych opcji, ale GPS hold jest (krążenie nad punktem), GPS HOME jest (tu albo manualnie sterujesz silnikiem, albo dając gaz na MAX'a włączasz tryb auto który próbuje utrzymać cruice_speed), no i jest Failsafe które robi RTH na zadanej wysokości próbując utrzymać cruice_speed, po czym wyłącza silnik i szybuje nad punktem startu. Dość ważny jest parametr "MIN_CRUICE_THROTTLE" który powinien być ustawiony tak aby na tym poziomie gazu samolot normalnie leciał jak nie ma wiatru. Chodzi o to że podczas autonomicznego lotu z wiatrem szybkość względem ziemi może być większa niż ustawiony "CRUICE_SPEED", co spowodowało by wyłączenie silnika i w końcu przeciągnięcie. A tak silnik nie zejdzie poniżej tej wartości, nawet jak leci szybciej niż zadana prędkość powrotu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Dobry Panom ;)

Cwicze sobie ten sofcik i mam troche watpliwosci w kwestii konfiguracji (cwicze wersje Misia 2.32). Byc moze cos sie zmienilo i pierwsze posty nie sa uaktualnione, w czym rzecz:

#define SERVO_OFFSET - nie wystepuje w config.h
#define SERVO_RATES - jak powyzej
#define MIN_SPEED - jak powyzej, zamiast tego mamy #define MIN_CRUICE_THROTTLE w wartosciach jak przypuszczam PWM (domyslnie 1300).

Serva rozumiem konfiguruje teraz przez servomiscconf wiec dwa pierwsze #define wylecialy z softu ? Pytanie co z MIN_SPEED ?

To moje pierwsze proby z MW wiec wybaczcie lamerskie pytania :)

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Serwa konfiguruje się programem servomiscconf, i dla tego wyleciały z config.h
MIN_SPEED został zastąpiony przez MIN_CRUICE_THROTTLE. Tak jak napisałeś w jednostkach PWM, i powinno się go ustawić na najmniejszą wartość PWM silnika przy jakim nasz model leci jeszcze w bezwietrzną pogodę na lekkim wznoszeniu. Chodzi o to żeby przy locie z wiatrem przy przekroczeniu prędkości powrotu (względem ziemi, bo względem powietrza będzie to dużo mniejsza prędkość) nie doszło do wyłączenia silnika i przeciągnięcia modelu.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ