Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Balirc pisze:I myślę, że tak zrobie - nie chce potem płakać, że nie zmieści mi się nowa funkcja napisana przez Misia.
Bardzo dobre podejście.
A ta płytka to klon AIO Pro z RC-Timera, więc będzie jak najbardziej OK.

Rurek, nie wiem czy navi po i2c będzie działało w trybie samolotowym, bo to działa trochę inaczej. Powinno, ale głowy nie dam, bo nikt tego nie testował.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

te navi to tylko konwerter z UARTa na I2C więc czemu nie....sam kiedyś sprawdzę bo mam jeszcze w szuflandii to co Bartek pokazał...mam też takiego jednego konwertera od Marbalona co kiedyś je eksperymentalnie spłodził...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze:te navi to tylko konwerter z UARTa na I2C więc czemu nie....
I tu się mylisz. Navi dostaje z MWC pozycję bazy (jako waypoint 0), dostaje z multiwii ustawione PID'y od GPS'a, po czym samo kalkuluje odległość, prędkość wymagane kąty ect i wysyła gotowe obliczone wartości do multiwii (wraz z surowymi danymi dla potrzeb GUI i OSD).
Dla tego też soft z I2C navi wchodzi do procka 328p, bo parser GPS'a i lwią część kalkulacji robi moduł navi.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Osz Ty :oops: ale ten EOSbandi wymyślił :idea:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Zbigcz
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 21:09
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: Zbigcz »

Trochę zaniedbałem temat. Przez nieuwagę nowsza instrukcja do GUI leżała od kwietnia. Dzisiaj wrzuciłem wersję 1.02 dla Multiwii 2.21. Zatrzymałem się na tej wersji, bo miałem trudności z dogadaniem się z nowszymi wersjami. Kiedy Misiu upora się z FAILSAFE w 2.23 to odgrzebię temat i znowu popróbuję.
Wyczyściłem też pierwszy post ze staroci.
Pozdrawiam, Zbyszek
tomcio922
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 09:30
Lokalizacja: OSW

Post autor: tomcio922 »

Mam takie pytanko, ponieważ latam teraz na sofcie 2.21 w Twinstarze.
Czy RTH/Failsafe można ustawić tak aby przy załączeniu RTH model nie pikował w dół do ustawionej wysokości i dopiero na tej wysokości powracał do bazy lecz tak że gdy model jest powyżej ustawionej wysokości utrzymywał by ją aż do momentu gdy znajdzie się blisko bazy.
Chodzi oto żeby model jak najwięcej szybował i nie musiał używać silnika gdy z większej wysokości może swobodnie dolecieć do bazy na minimalnym gazie.

Obecnie mam ustawiony powrót na wysokości 50m co jest dobre do testów, lecz gdy jestem na wysokości około 200m i odalony na 500m to przy włączeniu RTH model najpierw zniża się na 50m i dopiero na tej wysokości dolatuje do bazy co nie jest zbyt ekonomiczne i bezpieczne dla modelu.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Da się, ale trzeba poprawić kod. W przyszłym tygodniu looknę co się da zrobić.
Pzdr. -----MIŚ-----
tomcio922
Posty: 19
Rejestracja: niedziela 09 paź 2011, 09:30
Lokalizacja: OSW

Post autor: tomcio922 »

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Bo jak na razie z tego co latałem, to brakuje mi jedynie tej jednej rzeczy do szczęścia :D
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

miś pisze:Da się, ale trzeba poprawić kod. W przyszłym tygodniu looknę co się da zrobić.
Nie myślałeś o wrzuceniu tego na jakiegoś githuba?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Witam,

ponieważ zdarza mi się odlecieć dalej niż rozsądek nakazuje a dziura dudżetowa i mi doskwiera więc myślę o autopilocie opisanym w tym wątku. Założenie jest takie żeby mieć możliwość lotu ze stabilizacą oraz w sytuacji "paniki" możliwość załącznia RTH. Rozważałem Autopilota Ziga ale cena .... i dużo niepotrzebnych fukcji na ekranie . Teraz moje pytanie jaka płytke kupić jakiego GPS i czy minim OSD wystarczy. A druga sprawa czy wpakowanie tego w model i konfiguracja jest bardzo skomplikowana. Miałem już doczynienia z Kukim i wiem że czeka mnie grzebanie w kodzie pidy itp. Nie powiem żebym był tym zachwycony ale może bym przez to przebrnął i byłbym zadowolony i zaoszczędził bym kilka złotych.

Pozdrawiam
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Bihtus pisze:Witam,

ponieważ zdarza mi się odlecieć dalej niż rozsądek nakazuje a dziura dudżetowa i mi doskwiera więc myślę o autopilocie opisanym w tym wątku. Założenie jest takie żeby mieć możliwość lotu ze stabilizacą oraz w sytuacji "paniki" możliwość załącznia RTH. Rozważałem Autopilota Ziga ale cena .... i dużo niepotrzebnych fukcji na ekranie . Teraz moje pytanie jaka płytke kupić jakiego GPS i czy minim OSD wystarczy. A druga sprawa czy wpakowanie tego w model i konfiguracja jest bardzo skomplikowana. Miałem już doczynienia z Kukim i wiem że czeka mnie grzebanie w kodzie pidy itp. Nie powiem żebym był tym zachwycony ale może bym przez to przebrnął i byłbym zadowolony i zaoszczędził bym kilka złotych.

Pozdrawiam
Możesz dołączyć do pewnego experymentu :) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=15404
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Zbigcz
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 21:09
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: Zbigcz »

Bihtus pisze:ponieważ zdarza mi się odlecieć dalej niż rozsądek nakazuje a dziura dudżetowa i mi doskwiera więc myślę o autopilocie opisanym w tym wątku. Założenie jest takie żeby mieć możliwość lotu ze stabilizacą oraz w sytuacji "paniki" możliwość załącznia RTH.
Biorąc się za AIO miałem ten sam cel i niektórzy się podśmiechiwali, że trzeba się nauczyć latać a nie montować autopilota. Jeżeli tylko o to chodzi to nie potrzebujesz minimOSD. Wystarczy samo AIO i GPS. Nie znalazłem tańszej alternatywy. Coś trzeba wiedzieć, żeby wgrać oprogramowanie i ustawić pod konkretny statek powietrzny, ale coś za coś - albo wiedza, albo kasa.
pma_ pisze:Możesz dołączyć do pewnego experymentu :) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=15404
Z tego co zrozumiałem to takie Arduino na mikrokontrolerze STM, bez bootloadera i całej bazy związanej z Arduino. A gdzie czujniki Gyro, ACC, Baro i przede wszystkim nasz Miś z Multiwii. Dosyć mocno odbiega to od naszego wątku.
Ostatnio zmieniony czwartek 29 sie 2013, 09:28 przez Zbigcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Zbyszek
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Wiesz Ci którzy tak mówią że "trzeba się nauczyć latać" sami chyba nie potrafia . Latam prawie 20 lat i jak założyłem gogle to zgłupiałem FPV to inna bajka. Co do Osd to raczej chodzi mi o czas lotu i stan naładowania akuma bo to istotne. Co do "babrania" się w kodzie cóż może ktoś pomoże :-) Ale wole wydać 1/3 kasy niż zestaw Zbiga i korzystać z ułamka możliwości :-)

Pozdrawiam

Edit: pytanie do Zbigcz czy konfiguracja jest bardzo trudna ? Miałem już doczynienia z Kukim i co nieco wiem ale orłem w temacie nie jestem ....
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Zbigcz pisze:
pma_ pisze:Możesz dołączyć do pewnego experymentu :) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=15404
Z tego co zrozumiałem to takie Arduino na mikrokontrolerze STM, bez bootloadera i całej bazy związanej z Arduino. A gdzie czujniki Gyro, ACC, Baro i przede wszystkim nasz Miś z Multiwii. Dosyć mocno odbiega to od naszego wątku.
No to jest po prostu płyta prototypowa do ARMat, które zupełnie przypadkiem ma na pokładzie gyro i acc :) Jak na razie najtańsze co udało mi się odkryć. ARM ma bootloader już zaszyty w procku.

Dobra koneic off-topa
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Jako że w "szufaladzie" poniewiera mi się AiO to postanowiłem sobie zaaplikowąć tą płytkę do YiSky i tu mam pytanko do Misia bo dawno nie grzebałem w kodzie multiwii - odnośnie tego nura do wysokości przelotowej, po krótkiej analizie kodu może wystarczy w procedurze dać łagodne zejście i stopniowe obniżanie do wysokości przelotowej:

Kod: Zaznacz cały

// ********************* FAILSAFE with RTH FOR FIXEDWING (PLANE) **********************************

    #if defined(FAILSAFE) && defined(FIXEDWING)
        if(f.FAILSAFE_ON) {
           rcOptions[BOXANGLE]    = 1;                 // ACC ON
           rcOptions[BOXPASSTHRU] = 0;                 // Passthru off
           #if MAG
             rcOptions[BOXMAG]      = 0;               // MAG OFF
             rcOptions[BOXHEADFREE] = 0;               // HeadFree off
             f.MAG_MODE             = 0;
           #endif
           #if BARO
              rcOptions[BOXBARO]  = 0;                 // No height stabilisation without GPS or Home FIX
           #endif  

           #if GPS
             rcOptions[BOXGPSHOLD]  = 0;               // GPS hold off
             if(f.GPS_FIX_HOME) {                      // Allow RTH if valid home is saved
               rcOptions[BOXGPSHOME]  = 1;             // GPS Return to home ON
               
               if(alt.EstAlt  > conf.rth_altitude) {
                    AltHold -= FS_SLOW_RATE;  // Jesli aktualna wysokosc  > RETURN_ALTITUDE  = powolne opadanie
               }else {
                    AltHold = conf.rth_altitude;            // Return Altitude in cm above home point
               }
               
               #if BARO
                 rcOptions[BOXBARO]  = 1;              // baro ON
               #endif
             } else {
               rcCommand[THROTTLE] = MINTHROTTLE;      // No home saved, glide without engine
             }
           #else      // NO GPS
             rcCommand[THROTTLE] = MINTHROTTLE;
           #endif
        }
    #endif    
    
// ********************* END OF INTELIGENT FAILSAFE ROUTINE ******************************* 
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
ODPOWIEDZ