NAZA - cośj jest nie tak

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

NAZA - cośj jest nie tak

Post autor: jakuban »

Latam NAZĄ od września jak dotąd wszystko ok. Zawsze na regulatorach rctimer.
Teraz mam duży problem.
Po ustawieniu wszystkiego jak zwykle w Assistansie, kalibracji (kompas, kalibracja każdego regulatora osobno) zrobiłem jeden lot bez niepokojących objawów.
Następnego dnia wyszedłem znowu zrobić lot. Podłączyłem pakiet, zaczekałem na fixa i odpalam silniki w trybie z Altitude, dodaję gazu jak zwykle czyli dość szybko a quad obraca się o 45-80 stopni w lewo, przechyla się również ostro o 30-50 stopni i ląduje na płocie.
Wróciłem do domu, wysuszyłem wszystko dokładnie.
Dziś rano sytuacja dokładnie się powtarza. Więc zaczynam wszytsko od nowa, kalibruje, ustawiam ipt itd. Ale zero efektu.

Teraz kiedy próbuję odpalić silniki zazwyczaj startuja tylko dwa (prawy przedni i lewy tylni) potem dochodzą pozostałe dwa, jak wkręcą się powoli na obroty to quad zaczyna się unosic i jest niby ok. Ląduję więc wyłączam silniki, włączam i zaczynają się kręcić trzy, po bardziej dynamicznym dodaniu gazu quad ma tendencję do ucieczki w lewo i wywrotki.
Jedyny sposób na wystartowanie obecnie to bardzo delikatne dodawanie gazu przy starcie.

O co chodzi? Miał ktoś kiedyś taki problem? Nie wiem czy to regulatory, Naza, czy co??
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Miałem niemal identyczny objaw, ale na multiwii aio. Na początku to co piszesz - orbrót quada i mocne ściąganie na bok, ale wylądowałem. Następny dzień wszystko okej, kolejny lot znowu szaleństwo - dodaje gazu i wystartował jak rakieta - ale tylko dwa silniki i przewrotka. Potem raz jeszcze - dodaje gazu bardzo powoli a tu znowu energetyczne szarpnięcie dwóch silników. To musi być mróz albo warunki atmosferyczne.... Po jakimś czasie - nie wydaje mi się, żebym robił coś szczególnego wszystko się naprawiło, latałem jeszcze w mrozie i było dobrze...
Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

Ja tak mam u siebie choć nie do końca tak samo :
Jednego dnia jest wszystko ok, innym razem silniki startują równo, model lata ok. 3 minut, a potem każde delikatne dodanie lub odjęcie gazu ( zmiana pozycji drążka na inną i pozostanie w tej innej pozycji) wiąże się z mocnym kopnięciem we wszystkie silniki a następnie po kilku sekundach samo zmienia wartość na mniejszą ... Po tym następne uzbrojenie silników i każdy silnik kręci inaczej. Ale takiej tragedii że przechyla nie ma...
Mam regle rctimer 30 A i KFC32.
Awatar użytkownika
michal_cz
Posty: 278
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 07:14
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: michal_cz »

link z rcgroups

"1) No crystal. Runs off internal oscillator. Throttle range will drift with temperatures, might not start in winter without re-calibrating low-endpoint, will drift as esc heats up while running. Fail.
2) Antique P/N FET design. No one should be making these anymore. Loss of efficiency due to slower P-fet switching, more heat, etc. Costs them nothing to copy all-nfet design like F30/BlueSeries/etc."



Problem w regulatorach rctimera, z simonem czy bez jest ten sam, dryfowanie zakresu gazu z temperaturą. Pracują bez oscylatora. Wbrew pochlebnym opinią to tani shit nie nadający się do latania zimą.
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

To nie regle, bo ja miałem SS-20A na sofcie simona, a one mają kwarc.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Michał. To oznacza że Turningy Plush, Hobby Wing, Tower Pro i parę innych to taki sam shit, bo żadne z nich nie mają zewnętrznego oscylatora.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Ja wszystkie testy wczoraj (po za pierwszym) zrobiłem w domu, mam tu jakieś 23-24 stopnie a i tak wariował.
Mimo wszystko wydaje mi się, że to wina regulatorów. Gdyby to było IMU to raczej były by jakieś inne problemy lub wogóle by nie działało - taką mam nadzieję.
Zamówiłem regle dji - zobaczymy co i jak.
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 1652
Rejestracja: niedziela 06 cze 2010, 19:34
Lokalizacja: WLKP

Post autor: Roman »

no proszę , a niektórzy szydzili że latam na reglach DJI :) że są wolne itd. W ostatnią niedzielę latałem od 9 rano do 21-ej i nic się nie działo przez cały dzień , może było za ciepło bo tylko -10stopni ?
I tak skończysz na LawMate
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

chłopaki do mnie przyszły własnie regulatory dji. Niestety problem nadal występuje. Dodaje gazu a kopter od razu próbuje lecieć w bok. W każdym trybie to samo.
Nic nie kumam z tego.

Sypnijcie jakiś pomysł, cokolwiek, burza mózgów.
Jeśli się nie uda to muszę wysłać do serwisu.
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

Te regle to badziewo ;)

Moge Ci podeslac NAZE - wsadzisz w to samo miejsce i stanie sie jasnosc.

q
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

MIałem rctimery i nigdy jak dotąd nie było problemu.
Kupiłem DJI z baraku laku bo byłem pewien, że to wina właśnie regli.
Okazuje się, że nie.

Dodam, że to nie wina anteny gps czy kompasu bo po odłączeniu kabla nic się nie zmianiło.

Przed chwilą wymieniłem na próbę jeden silnik, bo zawsze quada wali na lewe przednie ramie.
Niestety bez zmian.

Najkrócej mówiąc w momencie startu lewy przedni silnik ma za małe obroty.

Jakub, pakuj swoją nazę ;)
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

OK, jutro. Zaczne Ci liczyc za przesylki ;)

q
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

odrobię w polu :)
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Jakuban - a odbiornik masz może z telemetrią? Spróbuj go trochę odsunąć. Mi na eLeReSie z telemetrią i źle dopasowaną (w sumie robiona według kalkulatora, monopol) siał niesamowicie, na FC diody same potrafiły się zapalać a odczyty w GUI szalały...
Awatar użytkownika
jakuban
Posty: 813
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 21:48
Lokalizacja: Lublin

Post autor: jakuban »

Działa! Stawiam sobie piwo !:)

Nie wiem co było dokładnie przyczyną, skalibrowałem raz jeszcze regulatory DJI i wymieniłem odbiornik.

Wszystko jest ok.

Madfly odbiornik zmieniłem jeszcze zanim zobaczyłem posta Twojego i kto wie - może to była przyczyna problemów.
ODPOWIEDZ