Jak to wszystko ogarnąc czyli copter od absolutnego początku

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
alchemique
Posty: 8
Rejestracja: środa 08 wrz 2010, 09:58
Lokalizacja: Lublin//Warszawa

Jak to wszystko ogarnąc czyli copter od absolutnego początku

Post autor: alchemique »

Heja, przede wszsytkim chciałem się przywitac z użytkownikami forum. Niektórzy pewnie znają mnie troche z pfmrc, tam głównie udzielam się na forum modeli akro.

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł całkiem szalony, mianowicie quadzik. A właściwie to docelowo chce złożyc octo jednak na początek zacznę od quada. Na początku planuje normalne loty quadem, później chciałbym podczepic kamerke (zapewne go pro hd) i rozpocząc loty fpv. Ale najpierw trzeba będzie zbudowac rame;)

Nie wiem w sumie od czego zacząc, może postaram się wyszczególnic planowane wyposażenie.
1) Kontroller - pewnie od mifaua, jeśli nie to FlightCtrl
2) i2c od mifaua
3) regielki turnigy (18A, 25A??)
4) silniki - myślę o Robbe ROXXY 2827-35 ale nie wiem czy dostanę je w rozsądnej cenie w PL, jeśli nie to 2827-34 i odpowiednie śmigiełka
5) lipol - 4s lub 3s (zaleznie od silnika)
6) fjutaba 2,4
7) czy jakiś BEC to zasilania kontrollera będzie mi potrzebny?

Co do konstrukcji ramy. Waham się między dwoma konstrukcjami - alu i drewno.
Bardzo spodobała mi się taka rama z profili :
http://aeroquad.com/content.php?115
Fajnie, prosto i w miarę szybko a na dodatek można to ciekawie pomalowac.
Nie wiem tylko jak będzie z przenoszeniem drgań i czy obraz z kamery nie będzie wibrował.

Drugim pomysłem jest rama wycięta laserkiem ze sklejki - też bardzo prosta konstrukcja, a drewno pochłania więcej drgan niż alu. Taką ramę zaprezentował Diem na pfmrc. Plany pod laserek są ogólnie dostępne czy kupujemy kita? Jeśli tak to gdzie?

Z chęcią wysłucham waszych sugestii co do wyposażenia oraz wyboru ramy. Więcej pytań będzie jak dojdziemy do tematu video oraz fpv bo na razie słabo się w tym łapie. Z chęcią wysłucham wszystkich komentarzy.

btw, jak się takim quadem lata?:D
Pawel

Kisiel jest najlepszy do wodki bo w obie strony smakuje tak samo:)
smootny

Post autor: smootny »

temacik się przyda - sam jestem też w tej fazie "budowy quadro"
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Na początek proponowalbym rame z profili kwadratowych. Nie robilbym ramy z boomow heli, wlasciciele narzekają na oś yaw, polozenie silnikow nigdy nie bedzie tak dokladne jak w przypadku kwadrata. Drewno raczej jak juz umiesz tym latac, potrafisz ustawic itd.

Rama drewniana bedzie dostepna jako kit chyba w przyszlym sezonie, trzeba jeszcze wyciac kilka, dobrac technike wycinania - ostatnia miala luzy przez zmiane temp. lasera... Generalnie jest w fazie powolnych testow :)

W przypadku kopterow naped dobierac najlepiej do smigiel. Im mniejsze tym kopter bardziej zwrotny. Najbardziej neutralne są 10". Tutaj polecalbym firme APC.
btw, jak się takim quadem lata?:D
jak E-Sky Lama z silnikiem odrzutowym :) Potulny jak baranek, z ogromna nadwyzka mocy. Przewaznie 3/1.
pozdrawiam
Michał
smootny

Post autor: smootny »

diem pisze:
W przypadku kopterow naped dobierac najlepiej do smigiel. Im mniejsze tym kopter bardziej zwrotny. Najbardziej neutralne są 10". Tutaj polecalbym firme APC.
Czy te śmigła będa się nadawać ?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=8095
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Nie, za duzy skok.

Napęd do koptera po taniosci (mam takowy w quadzie fpv):

Silniki cf2822
Smigla GWS-HD8040 - do szalenstwa, GWS-HD9050 to nauki i wiekszego udzwigu.
Regle - jesli przerobki na I2C to SS15-18a, jesli do konwerterow to Turnigy (Mifau musialby podac ktore), w KK zadzialaja kazde.

Silniki maja łożyska do niczego, na allegro takowe są po 2zl. Jest to najtanszy i sprawdzony napęd jaki znam :)
Ostatnio zmieniony czwartek 09 wrz 2010, 10:51 przez diem, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Michał
smootny

Post autor: smootny »

diem pisze:Nie, za duzy skok.

Regle - jesli przerobki na I2C to SS15-18a, jesli do konwerterow to Turnigy (Mifau musialby podac ktore).
mifau można prosić o tą listę regulatorów Turnigy ??
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Do przeróbki na I2C też nadają się nieźle TowerPro Mag8 25A jakby ktoś chciał większe silniki. Mają proste bebeszki.

http://www.rcgroups.com/forums/attachme ... id=2913617
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Mam w hexa tp25, wczesniej pisalem o opcji najtanszej ;)
pozdrawiam
Michał
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Awatar użytkownika
alchemique
Posty: 8
Rejestracja: środa 08 wrz 2010, 09:58
Lokalizacja: Lublin//Warszawa

Post autor: alchemique »

Ja już jestem po bardzo przyjemnej rozmowie z Mifauem i dużo rzeczy mi się wyklarowało.
Zdecydowałem się na polski produkt kontrollera, nie dam zarobic naszym zachodnim sąsiadom! :) A co! Razem z kontrollerem mają do mnie przyjśc 4 regulatory oraz i2c ale to pewnie za jakiś tydzien, dwa.
Jak tylko będę miał wolną chwilę to pewnie powoli wezmę się za składanie ramy.
Pawel

Kisiel jest najlepszy do wodki bo w obie strony smakuje tak samo:)
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

smootny pisze:mifau można prosić o tą listę regulatorów Turnigy ??
Z konwerterami swietnie wspolpracuja na pewno:
Turnigy Basic (18 i 25A na pewno)
Turnigy Plush (j.w.).
Teraz Rurek ma mi przyslac do testow jeszcze Turnigy A*. Zobaczymy czy one tez sie nadaja.
Jesli macie jakies regulatory (sztuk 4), ktore chcielibyscie sprawdzic pod katem obslugi konwertera, to moge je sprawdzic...
Wazne, zeby mialy kalibracje (max i min pozycja gazu) i obslugiwaly FastPWM (wiekszosc reglu obsluguje).
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Sławek pisze:ja mam takie http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh ... Controller i są bardzo oki ;-)
Ja mam takie same i przestrzegam ponownie. Z 6 dwa padły od razu a teraz dodatkowo zaczął świrować trzeci.

Przeróbki robione przez profesjonaliste jak by co
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Marceli chyba miales pecha, raczej nie ma z tymi reglami problemow.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

mam 3 tower pro 30A i działają super. Jeszcze żaden mi się nie spalił a kilka razy tak dostały po d.pie że się ich w ręku nie dało utrzymać - takie gorące były.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Diem ja tam tego nie oceniam a tylko piszę o faktach.
Może się akurat trafiła zla seria. Zresztą z tego co mifau oglądal to ponoć były naprawiane i sprzedane jako nowe.

Tak czy inaczej łyżka dziegdziu :P
ODPOWIEDZ