Kalibracja i ustawienie quadrokoptera

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Kalibracja i ustawienie quadrokoptera

Post autor: Losiek177 »

Witam.
Na początek sie przedstawię: Mam na imie Piotr i mieszkam w Czerwieńsku koło Zielonej Góry.
Zbudowałem quadrokopter z podzespołów zakupionych na mikrokopter.de.
Całość lutowałem sam bo kopiłem gole płytki. FC mam w wersji 1.3. Regle w wersji 1.2.

Rama ma jest nieco szersza niż w standardzie bo 50 cm między silnikami. Centerplate robiłem sam z plexi o grubości jakieś 3mm. Silniki chińskie około 10A poboru max.

Apka esky do heli 6 kanałowa ( nie 2,4 GHz ).

Teraz jaki problem mnie dręczy :
Silniki działają poprawnie w testach Mk tools tzn. kręcą się z taką samą prędkością.
Podczas prób z odziałem Mk tools czyli uruchamiam silniki z apki, mam następujący problem a mianowicie silnik 1 i 2 kręcą sie z taką samą prędkością czyli 8 a silniki 3 i 4 z prędkością około 40. Po podaniu gazu różnica nieco się zmniejsza jednak nie uzyskuje jednakowej prędkości silników. ( być może tak ma być ... ). Żyra działają prawidłowo, w opcji 3D w Mk tools quadro zachowuje się identycznie jak hardwearowy model.

Gdy chce startować, oczywiście po skalibrowaniu zyr i akcelerometru quadro najpierw przechyla się w jedną stronę co jest efektem niejednolitej prędkości silników, a gdy dodam gazu starając się jednocześnie utrzymać quadro w poziomie żeby się nie przechylał ( oczywiście robię to drążkiem steru :) ) zaczyna się obracać i przechylać.

Proszę kolegów zaznajomionych w temacie o porady co mogę zrobić żeby quadro zaczęło się zachowywać poprawnie. Nie za bardzo wiem co mogę a co nie mogę przestawiać w Mk tools żeby poprawnie ostawić wszystkie parametry.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

zobacz czy masz czasem kanały nieroztrymowane....w MKtools chyba na 5tej stronie "wyświetlacza" zobacz po załączeniu apki czy masz wszystkie kanały oprócz 3ciego na "0"

Edicao: piszesz apka do heli.....a może ona jest w trybie heli i ma jakieś miksery pozałączane?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Nie masz czasem mikserów heli w nadajniku ? Sądzę że to one wszystko psują.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

Wszystkie miksery heli są powyłączane. Kanały apki obserwuje w ustawieniach mk w mktools. Gdy drążki są w pozycji zero to i kanały są w pozycji zero. Wychylenie drążków w poszczególne strony powoduje zmiany kanałów odpowiadających drążkom od - max do +max także wszystko jest z tym Ok.


Dodam ze jak trzymam quadro w dłoni z włączonymi silnikami wszystko wydaje się działać poprawnie bo quadro reaguje na przechylenia i obrót wokół własnej osi zwiększając i zmniejszając prędkość silników.

Parametry w Mk tools ustawione są na Begginer


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A mixer w MKtoolu i położenie FC na ramie masz zgodne (tryb + albo X) ? Silniki właściwie rozmieszczone i kręcą się we właściwą stronę ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

I procz tego co napisal Misiek - czy poziomowales model, wyzerowales akcelerometr?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

Silniki rozmieszczone prawidłowo, położenie FC na ramie także ( strzałką w kierunku przodu czyli silnika nr. 1 ) Nie wiem gdzie ustawia się mikser w mk tools.....


Kalibrację żyroskopów przeprowadzam w następujący sposób:
Po włączeniu quadro drążek lewy czyli ten od gazu w górny lewy narożnik, gaśnie dioda na FC, puszczam, po chwili dioda zapala sie ponownie, drążek w prawy górny róg, dioda znów gaśnie i zapala się po powrocie drążka w stan 0.

Mniemam ze właśnie tak kalibruje się czujniki, jednak nie jestem pewien czy ACC także.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

ACC wiec nie masz skalibrowanego. Tak samo jak zyroskopy tylko w prawo. ACC kalibrujesz tylko raz (badz lub gdy chcesz poprawic poziom), żyra przed kazdym lotem.

By kopter idealnie wisial to musisz wypoziomowac quada poziomicą. Poziomujesz silniki, nie FC.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

Jeśli tak samo jak żyroskopy to kalibruje też ACC. Napisałem wcześniej ze najpierw drążek w lewy górny narożnik a potem prawy górny narożnik.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Aa, nie doczytalem jakos "gorny prawy rog".

Sprobuj wiec go wypoziomowac i restart ACC - zrob to tylko raz. Przed kazdym lotem restart żyroskopow (gorny lewy). Pamietaj ze w tym momencie kopter musi byc nieruchomy, nie wolno tego robic w ręce. Pozniej sprobuj zawisu. To ze silniki startuja nierownomiernie nie jest anomalią - o ile wisi poziomo :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

ACC (prawy - górny róg) robi się tylko raz, przy czym quad musi stać idealnie poziomo. Więcej tego nie robisz (chyba że będziesz coś przerabiał). Przed każdym lotem zerujesz tylko żyroskopy (lewo-góra).
A hint co do kanałów RC też był ważny, bo jeśli ustawiasz "0" na słupkach w konfiguracji kanałów, to jest to mało dokładne. "0" trzeba sprawdzać na ekranie "LCD" na bodajże 5 zakładce, tam gdzie są wartości CH1 do CH8
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

Po dokręcałem wszystkie śruby w ramie żeby mieć pewność ze nic nie jest luźne, sprawdziłem czy rama ma poziom - hm... jest w oczku ale nie jest co do milimetra, być może mam nierówne podłogi :)
Po włączeniu skalibrowałem jeszcze raz ACC i zyra.
Sprawdziłem kanały na wyświetlaczu "LCD" i wszystkie oscylują w zakresie -1 do 1.Sprawdzałem to w domu wiec mogło się coś zakłócić.

Następnie próbowałem zawisu na co quad (zaraz po oderwaniu się od ziemi) reaguje okręcaniem się lewo co powoduje znoszenie go zaraz po starcie w bok.

Być może to wina śmigieł, mam EPP1045 i nigdy ich nie wyważałem. Co prawda nie mają bicia ale ....

A może jest to wina ustawień w Mktools? Mam wyłączoną opcje GPS, kompas, altitude control.
Włączone bodajze axix de coupling i rotationare limiter.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

To brzmi jakby silniki kręciły się w złą stronę. Patrząc od góry silnik 1 i 2 (przód i tył) ma się kręcić zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara a 3 i 4 przeciwnie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

:oops: ale wstyd :) Musze jeszcze raz sprawdzić co namotałem :) teraz lecę do pracy, wieczorem zasiądę i poprawie błąd.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Losiek177
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 07 wrz 2010, 21:40
Lokalizacja: Zbąszyń
Kontakt:

Post autor: Losiek177 »

Kierunek obrotów śmigieł poprawiony jednak mam chyba problem z żyroskopami a mianowicie nick i roll czyli przechyłem.
Wcześniej obserwując wartości sugerowałem się wartościami anglenick i angleroll co jeśli dobrze rozumiem jest wartością wypadkowa sygnału z żyroskopu i ACC.
Jak obserwuje wartości z żyroskopów na "LCD" to tylko żyro YAW działa mi poprawnie tj. zmienia wartość od min do max zgodnie z obrotem quada. Jednak wartości na pozostałych żyrach szaleją sobie w okolicach zera.

Gdy próbuje zawisu mam taki efekt jakby dwa silniki szły szybciej i quad i sie pochyla w bok.

Z tego co doczytałem się w opisie mojej FC czyli wersji 1.3 to ze nie muszę ustawiać parametrów pracy żyroskopu za pomocą rezystorów bo FC ustawia je sama wiec powinno to działać już od początku......


Niestety muszę do pracy wędrować......

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ