Zakłócenia

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Zakłócenia

Post autor: dmz »

Cześć,

bede sie zabierał za robienie kolejnego latadła, mam zapytanie o to jakie kable najbardziej sieją.

wiem ze:

- kable bateria - regiel
- regiel - silnik (pytanie które bardziej)
- sama bateria też sieje
- kable sygnałowe (pwm)
- kabel od gps
- kabel od mag
- antena od vtx
- co jeszcze?

plan mam taki, żeby potraktować profile alu jako ekran i schować tam co sie da do środka.
pytania teraz takie
- czy lepiej dać regle bliżej silników, bezpośrednio od śmigło (lepsze chłodzenie) i dawać w ekran kable zasilania, czy regle dawać bliżej fc i całej elektroniki i dać dłuższe kable do silnikow.

- ekranowac kazdy kabel, nawet od rc?
- jak zrobic ekran pomiedzy plytką na ktorej lezy gps a całym magnetycznym bałaganem pod spodem? kiedys zdaje sie Rurek mial patent na skrzydełka z blaszki odchodzące od płytki pod kątem jakiś 45 st.

jak to najlepiej zaekranować?. podpinać to do masy? czy zostawić połączenie ekranu w powietrzu, ale połączyć w ramach ekranu wszystkie ekrany. z praktyki lepiej ekranu nie łączyć z masą, ale moze ktos wie lepiej.

ponadto cos tak sie zbieram do zaprojektowania ramy ze scieżkami, bo teraz bajzel w kablach jest nieziemski.

wiem ze na temat zakłocen elektromagnetycznych możba by napisać doktorat i niejeden juz powstał, ale tu bym zaczął od tego co mam, czyli profile alu, kable, blaszki i odległości elementow od siebie.

temat jak dla mnie arcyciekawy, wszelkie uwagi i podpowiedzi mile widziane, a pewnie przydadzą się też innym ;)

pozdrawiam
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Spróbuję odpowiedzieć, ale na podstawie doświadczeń z nieco innych dziedzin związanych z prądem.. Owo "sianie" jest sprawą nierozerwalnie powiązaną z samym faktem płynięcia prądu przez kable, i tego nie unikniesz. Natomiast życiowo - najprościej to tak prowadzić przewody, aby napięciowe i sygnałowe nie biegły równolegle. Ponadto - bardzo pomaga skręcanie w spiralkę przewodów (jak w komputrowej "skrętce", gdzie przewody zasilające są skręcone razem, a sygnałowe - w drugie "razem" :-P ).
dmz pisze:- kable bateria - regiel
- regiel - silnik (pytanie które bardziej)
Tu dałbym regle jak najbliżej silnika (i chłodzenie lepsze, i mniej złączek)
dmz pisze: - kable sygnałowe (pwm)
- kabel od gps
- kabel od mag
- antena od vtx
Rozważ ferrytowe pierścionki, i min. 3-4x owinięcie przewodów wokół nich.
dmz pisze:plan mam taki, żeby potraktować profile alu jako ekran i schować tam co sie da do środka.
A nie łatwiej skupić się na ekranowaniu samej elektroniki? Jakoś musisz te przewody wprowadzić do tych profili, a to oznacza wiercenie otworów -> osłabienie profilu / możliwość przetarcia izolacji / kłopoty z serwisowaniem..
dmz pisze:- czy lepiej dać regle bliżej silników, bezpośrednio od śmigło (lepsze chłodzenie) i dawać w ekran kable zasilania, czy regle dawać bliżej fc i całej elektroniki i dać dłuższe kable do silnikow.
Było powyżej..
dmz pisze:- jak zrobic ekran pomiedzy plytką na ktorej lezy gps a całym magnetycznym bałaganem pod spodem? kiedys zdaje sie Rurek mial patent na skrzydełka z blaszki odchodzące od płytki pod kątem jakiś 45 st.
Patentu Rurka nie znam, ale gdzieś było info o specjalnej płytce właśnie pod kątem kompasu i gps'a. Jak znajdę to zapodam link.
dmz pisze:jak to najlepiej zaekranować?. podpinać to do masy? czy zostawić połączenie ekranu w powietrzu, ale połączyć w ramach ekranu wszystkie ekrany. z praktyki lepiej ekranu nie łączyć z masą, ale moze ktos wie lepiej.
Ekran do masy - da radę, ale zależy w którym miejscu. Jeśli już - jak najbliżej baterii, i za pośrednictwem kondensatorka (gdzieś coś takiego widziałem, ale... muszę poszukać).
dmz pisze:ponadto cos tak sie zbieram do zaprojektowania ramy ze scieżkami, bo teraz bajzel w kablach jest nieziemski.
Pomysł miły, ale gołe kable na wierzchu?? - brrrrrrr!!

Najwięcej zakłuceń ganarują regle i silniki. Silniki i tak masz daleko od elektroniki, a pakowanie regli tuż przy elektronice to raczej kiepski pomysł (plus plusy wspomniene wcześniej ;-) ).

Podsumowując - moim zdaniem zakłuceń nie unikniesz, a ekranować całego koptera to mrzonka :cry: . Spróbuj skupić się na ekranowaniu najwrażliwszych elementów, nie prowadź kabli równolegle (plus pierścionki na sygnałowych), a czujniki - odizoluj TAKIM ustrojstwam (blacha o której wspominałem wcześniej).
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Co jeszcze? Maszty GSM, krótkofalówki PMR i radia CB :-)

Szumy nie tylko są zależne od kabelków, ale od setupu na pokładzie, gdyż jeden regulator będzie mało szumiał o tej samej mocy inny zatka rc albo av. To taka głupia magia, że jak złożysz i ulotnisz to potem kombinujesz co tu zrobić by się pozbyć szumów. Najlepiej sprawdza się odsunięcie nadajnika AV z antenką od wszystkiego ile się tylko da.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Pamiętaj, że kabli bateria-ESC nie można w dowolny sposób przedłużać.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

no chyba ze pogrubie kabel, ale wtedy robi sie cieżko... a może na regle dać ekran z takiej folii metalowej co Rumcjajs pokazal na poczatku?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Chodzi o indukcyjność, a nie rezystancję :-) Trzeba blokować co jakiś odcinek włączonymi równolegle kondensatorami.
Podawałem źródła tych informacji wraz z podstawą fizyczną swego czasu na pfmrc
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

kurde, czlowiek cale zycie sie uczy ;]
chyba jednak najlepsza opcja to odsunąc gpsa i maga najdalej jak sie da, a do tego zamknąc elekrtonike w ekranie i sie modlić zeby nie przeciekało...
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Dokładnie - najprostsze rozwiązania są najlepsze :lol:
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/22947- ... d-silnika/
- to wątek, o którym wspomina mkrawcz1 aczkolwiek wygląda na to, że w warunkach kopterów nie ma się czym przejmować.
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Kwestia wielkości ;-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

inzkulozik - dzięki za linka, a mkrawcz1 - dzięki za linki z linka ;-) , całkiem ciekawa lektura..
Awatar użytkownika
Bambi_461
Posty: 711
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2012, 23:24
Lokalizacja: Sława

Post autor: Bambi_461 »

Podsumowując: ... świstak siedzi i zawija (wszystko,lub elektronikę) w sreberko... :-D
Pozdrawiam, Jacek
dmz
Posty: 529
Rejestracja: sobota 16 kwie 2011, 15:34
Lokalizacja: łorsoł citi at war.

Post autor: dmz »

:mrgreen:

generalnie wychodzi ze lepiej dac regle na krotkich kablach i przykryc je sreberkiem :D a reszte elektroniki sterującej zaektranować.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Nie zapomnij "ekranu" przyłączyć do masy.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

mkrawcz1 - gdzieś czytałem, że ekran musi być podłączany do masy za pośrednictwem kondensatora. Niby nie zaszkodzi, a ma w czymś pomóc - mógłbyś powiedzieć coś w tym temacie?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ