Antena do modułu nadawczego Turnigy 9x

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
crank127
Posty: 63
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 15:06
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Antena do modułu nadawczego Turnigy 9x

Post autor: crank127 »

Witam.

Wyłamała mi si antena od apki Turnigy 9x i w tym miejscu musiał się przerwać kabelek od anteny. Zasięg ginie po około 30m... dowiedziałem się o tym będąc w powitrzu i cudem udało mi się wylądować. Gdzie mógłbym kupić nową antenę (kabelek) i tę plastikową osłonkę? Czego dokładnie mam szukać?

Póki co nie chcę zmieniać na FrSky.
Ostatnio zmieniony niedziela 04 lis 2012, 15:29 przez crank127, łącznie zmieniany 1 raz.
Pioneer 1400mm ARTF, Turnigy 9x
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Kup sobie na allee pigtaila plus antenkę do Wi-Fi. Zasięg Ci się jeszcze zwiększy w stosunku do fabrycznego :-)

Przykładowo: http://allegro.pl/konektor-pigtail-u-fl ... 65872.html i obcinasz U.FL i lutujesz do płytki w module Turnigy. A gniazdo SMA przykręcasz na module.
I do tego dajesz antenkę: http://allegro.pl/antena-tp-link-5dbi-o ... 82904.html
Ostatnio zmieniony niedziela 04 lis 2012, 15:36 przez Rurek, łącznie zmieniany 1 raz.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
crank127
Posty: 63
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 15:06
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Post autor: crank127 »

A mógłbyś mi pokazać konkretny "model" bo ja się na tym ni znam, a nie chciałbym kupić nie to co potrzeba.
Pioneer 1400mm ARTF, Turnigy 9x
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Pigtail , antena - w kraju taniej nie kupisz.. Anten masz dużo do wyboru, różnią się wielkością dB (akurat z mojego linku ma inne przeznaczenie niż apka, ale to ten sam typ). Musisz tylko uważać na gniazda, bo są DWA standarty - sma i sma-rp.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crank127
Posty: 63
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 15:06
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Post autor: crank127 »

Widzę, że ten Pigtail ma taką złotą końcówkę. Rozumiem, że trzeba ją odciąć i później kabelek przylutować?
Pioneer 1400mm ARTF, Turnigy 9x
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Ta końcówka to gniazdo u.fl - możesz je obciąć, albo nabyć takie GNIAZDO do wlutowania w moduł nadajnika - zyskasz większą funkcjonalność, ale coś za coś - każde połączenie to minimalna strata na jakości sygnału.. Gdybyś zaś chciał wlutowaś się z kablem bezpośrednio w nadajnik - wtyczkę u.fl (tą mikroskopijną) utnij tuż przy kablu. Chodzi o to, że pabelek MUSI mieć ściśle określoną długość! Najlepiej zaś pobaw się twardą igłą i rozwal gniazdko w pierony - masz pewność że nie zmienisz długości przewodu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crank127
Posty: 63
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 15:06
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Post autor: crank127 »

A orientuje się ktoś jaką dokładnie powinien mieć długość ten kabelek? Znalazłem kilka wątków na forach gdzie jest napisane, że długość nie ma znaczenia, a znowu w innym miejscu jest napisane, że ma.

Czyli kupię coś takiego i będzie ok?
Pigtail
Antena
Pioneer 1400mm ARTF, Turnigy 9x
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Odnośnie długości przewodu odpowiem tak: im wyższe częstotliwości tym więcej drobiazgów ma znaczenie. Ponadto - w apce są bardzo małe moce, więc i tu znaczenie ma każda potencjalna strata jakości sygnału. Można traktować przewód jako element łączący elektronikę z samą anteną, ale po co dokładać potencjalne problemy? O ile pamiętam - owa długość to coś związane z wielokrotnością 3/4 częstotliwości, ale szczegółów nie kojarzę (zresztą - nie są one dla mnie na teraz istotne). Wystarcza mi że wiem iż to ma jakieś znaczenie - zresztą sam zobacz, że pigtaile mają pewne długości, które mają wspólny podzielnik (nie znajdziesz n.p. 7cm..).
Linki wyglądają poprawnie - najważniejsze że złączki pasują (rp-sma).
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Rumcajs, a jeśli chcę do fryskaja odbiornika dać koniczynkę na U.FL to też kabelek musi być konkretnej długości? Wydaje mi się, że nie, bo to właśnie wymiar koniczynki mówi o dostrojeniu a kabelek i tak jest ekranowany.
Awatar użytkownika
crank127
Posty: 63
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 15:06
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Post autor: crank127 »

Zaraz, bo się trochę pogubiłem. Pigtail może być dowolnej długości? Byle długość anteny się zgadzała? Skoro kupiłem antenę na 2,4GHz to będzie ok i długością kabli nie muszę się przejmować? Cz y jednak kabel łączący moduł z anteną musi mieć odpowiednią długość?
Pioneer 1400mm ARTF, Turnigy 9x
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Grzechu - "Nóżka" koniczyńki to również przewód, prawda? Ekranowanie tylko zabezpiecza przed łapaniem śmieci, a nie ma ekranów idealnych.. Tak więc powinieneś albo trzymać się tych samych zasad co przy obliczaniu pigtaila, albo lutować "płatki" jak najbliżej wtyczki.
Kiedyś robiłem sobie biqady i inne antenki płytkowe do neta, i przy jakiejś okazji uczestniczyłem w dyskusji w której pewien gostek miał olbrzymie problemy z uruchomieniem swojej antenki. Okazało się, że przyczyną był... napis z niewytrawionej miedzi, a dokładniej - podpis twórcy!!! Po usunięciu napisu problemy zniknęły jak ręką odjął, co tylko potwierdza że przy wysokich częstotliwościach każdy drobiazg ma znaczenie.
Poczytaj o biqadach - jak się dokładniej wgryźć w temat to nawet różnica 1mm w wymiarach robi ogromną różnicę!

crank127 - antenka jest dostrajana w fabryce, a długość pigtala jest również bardzo istotna.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Rumcajs, nie wiedziałem, dzięki. Forumowi składacze koniczynek robią różne długości kabelków, nie wiedziałem, że to ma wpływ, wezmę najkrócej jak się da ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ja bym nie przesadzał z tą precyzją w naszych antenkach, było nie raz o tym na forum i rózne spory były też :-)
Jeden z takich ciekawych tematów masz od TEGO POSTU i do przeczytania kolejne trzy strony z konkluzją. Leżałem krzyżem :-) a obudowa dla Aidana leży u mnie i się kurzy :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Znam/czytałem, ale to jest podobnie jak z wyważaniem śmigła - bez wyważania też poleci, a że trochę gorzej?.. Właśnie takie drobiazgi mają ogromne znaczenie - nie tylko dla zasięgu, ale i awaryjności. Osobiście wolę posiedzieć kilka minut dłużej i dokładnie policzyć i przyciąć - nawet jeśli coś nie zadziała to przynajmniej mam pewność że zrobiłem wszystko najlepiej jak potrafiłem.

Pozdrawiam
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

Rumcajs pisze:Chodzi o to, że pabelek MUSI mieć ściśle określoną długość!
Zupełnie się z tym nie zgadzam. Długość i rodzaj kabla antenowego ma tylko wpływ na tłumienie sygnału i jest zależny od odległości. Oczywiście w niektórych przypadkach może mieć znaczenie- w przypadku stosowania anteny dipolowej nie.
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Zablokowany