Futaba 6ex, Spektrum dx6i , Turnigy 9x + moduły co wybrać?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jacmoc
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 01 lis 2012, 19:23
Lokalizacja: Zagnańsk/Warszawa

Futaba 6ex, Spektrum dx6i , Turnigy 9x + moduły co wybrać?

Post autor: jacmoc »

Witam , Jestem początkującym pilotem , kupiłem Pioniera RTF ale już w jednym z pierwszych lotów wyleciałem poza zasięg aparatury i od razu problem, nie chcę żeby to się powtórzyło tak więc spędziłem trochę grzebiąc po forach. Ale dalej mam wątpliwości.

Zebrałem wszystkie informacje i wnioski są następujące:

Futaba 6ex
+ solidne wykonanie
- drogo , podobno przestarzała aparatura
- drogie odbiorniki
+ duży stockowy zasięg

Spektrum DX6i
+ solidne wykonanie
+/- zasięg poza zasięg wzroku, ale rewelacji nie ma
- drogie odbiorniki
- wymiana modułu wymaga kombinowania z portem trenera
+ 4 paluszki do zasilania

turnigy 9X - ogólnie
- podstawowa apka ma mały zasięg
+ cena ! :)
- Zauważyłem bardzo dużo osób ma różne dziwne problemy z tą aparaturą i narzekają na wykonanie ( wiem że to z faktu iż wiele osób z nich korzysta, ale jednak pojawiają się wadliwe egzemplarze)
- Dużo grzebania i zabawy przy modyfikacjach ( wgrywanie nowego softu, wymiana modułu)


turnigy 9X+Frsky
+ Duży Zasięg,
+ Telemetria za 400-500 zł
+/- Odbiorniki w rozsądnej cenie

turnigy 9X+Orange
Taki
Ten zestaw to dla mnie zagadka
+Cena, Cena , Cena

turnigy 9X+LRS
+Zasieg
- Dużo zabawy z monatażem i uruchomieniem modułów
- Wg mnie bez sensu dla początkującego


Na początku myślałem o Futabie, ale ze względu na cenę szybko zrezygnowałem,
Skierowałem swoje zainteresowanie na spektruma dx6i
Tu, przez sporo czasu utwierdzałem się w przekonaniu że to będzie dobre rozwiązanie , ale po rozczytaniu co potrafi turnigy z FRSKY to już mam mętlik w głowie.

Aparatury będę używał to zwykłego latania Samolotem a w przyszłości myślę o FPV. I nie mogę się zdecydować czy FRSKY czy dx6i tak więc proszę o coś co rozwieje moje wątpliwości.

alishanmao w pytaniu o niezawodne radio polecił dx6i,
ale widzę dużo osób poleca również turnigy+FRSKY .



A może rozwiązać to odwiecznym sposobem rozwiązywania problemów i po prostu rzucić monetą?
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

Na spektrumie z zasady się spada :-) I nie jest to tylko moja opinia, wiele osób to potwierdzi. Jeszcze częściej sie spada na wersji europejskiej, która ma 10mW i potrafi gubić zasięg po 50m. Ja raz spadałem ze dwa lata temu na Spektrumie i mi wystarczy. Jakieś 200m ode mnie, jeszcze nie FPV. Na parking strzeżony. 40m od samochodów odzyskał zasięg po jakiś 150m korkociągu. Powinno dać do myślenia. Na wodzie regularnie tracił zasięg po 50m nawet w wersji US.

Weź Turnigy 9x + frsky na początek. Potem możesz zamienić frsky na lrsa w razie potrzeby. Jeżeli masz nadmiar gotówki to bierz jakiś wyższy model Futaby.
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Awatar użytkownika
jacmoc
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 01 lis 2012, 19:23
Lokalizacja: Zagnańsk/Warszawa

Post autor: jacmoc »

Ale dx6i podobno da się łatwo w ustawieniach szybko przestawić na wersję US 100mW i jest sensowny zasięg.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Na spektrum latam na 4.5 km, dx6i da się przestawić na wersję US, do tego podróbki AR6100 są najtańszymi odb na rynku (co nie jest bez znaczenia przy posiadaniu paru modeli do latania innego niż fpv)

natomiast polecam ci turnigy (niestety trzeba dokłądnie sprawdzić jak są polutowane kabelki + trafiają się egzemplarze ze źle działającymi potencjometrami, taki urok taniej apki) z softem er9x i do tego FrSky. Jest to dobre rozwiązanie i do tego rozwojowe.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Condor
Posty: 99
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 22:12
Lokalizacja: Hiszpania TF

Post autor: Condor »

Polatałem trochę hexą na T9X+FrSky D8R-IIplus i chyba coś z moim egzemplarzem jest nie tak, bo pipczy już przy ok. 200m, a raz już failsafe się włączyło na nie więcej niż 300m. Przemieszczałem już Rx'a w różne miejsca, bacząc na źródła zakłóceń, ale nie ma poprawy zasięgu.
Zanim zmienię zestaw lub Rx'a bądź moduł, może ktoś mnie oświeci gdzie może być powód tak krótkiego zasięgu. Max 300m.

EDIT: Nie dawało mi to spokoju jak pomyślałem, że mam wydać kasę na kolejne FrSky, podłubałem potestowałem, pomierzyłem i cepelię odwaliłem, żeby zdemontować polutować i zmontować gniazdo w module do którego nie dochodził sygnał. Po usunięciu usterki zdecydowanie sie poprawił sygnał w warunkach domowych. Jutro testy na zewnątrz. Usterka fabryczna usunięta, więc będzie git.

EDIT: Na zewnątrz zasięg znakomity. :-)
Awatar użytkownika
jacmoc
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 01 lis 2012, 19:23
Lokalizacja: Zagnańsk/Warszawa

Post autor: jacmoc »

Dzięki za rady. w końcu po tak długim okresie dotarła do mnie apka. Zdecydowałem się T9X v2+FrSky D8R-IIplus . Mały drobny szczegół ... moduł nie pasuje do apki i trzeba było zrobić trochę wycinania w module .... taki psikus od HK :P

Ale już wszystko w porządku. Teraz tylko czekać na pogodę i testy :)
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Witam
Nie wiem co chcecie od Spektrum DX6i ja latam już drugi rok i to na odbiorniku orange za 5$ bo mi oryginalnego szkoda i ledwo co widzę model i ani razu jeszcze nie spadłem więc coś nie tak z tą moją aparaturą... :mrgreen:
dobrze by było aby w kwestii aparatur wypowiadali się ludzie którzy mieli z nimi doczynienia a nie "bajeranci teoretycy" bez obrazy. W każdej partii nawet mercedesa trafiają się niedoróbki........
Gratuluje zakupui niech Ci służy jak najdłużej.
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

zeman0 pisze:dobrze by było aby w kwestii aparatur wypowiadali się ludzie którzy mieli z nimi doczynienia a nie "bajeranci teoretycy" bez obrazy.
Jak widzę w tym wątku tylko Klocolus się wypowiadał o spektrumie...czyli powyższe słowa kierujesz do Niego?
Hmmm :-D :mrgreen: :lol: :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Zeman... A ile w ogóle modeli i różnych konfigów sprzętu miałeś w swoim atrakcyjnym acz krótkim życiu?
Podpowiedź - wleć za pierwsze lepsze drzewo... Nie drewno...
Od śmigła...
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Rurek pisze:
zeman0 pisze:dobrze by było aby w kwestii aparatur wypowiadali się ludzie którzy mieli z nimi doczynienia a nie "bajeranci teoretycy" bez obrazy.
Jak widzę w tym wątku tylko Klocolus się wypowiadał o spektrumie...czyli powyższe słowa kierujesz do Niego?
Hmmm :-D :mrgreen: :lol: :-)
Nie Rurek,kieruje moje słowa do wszystkich tych którzy wypowiadają się w kwestii sprzętu "nie mając go nawet w ręku", słysząc coś gdzieś tam i powtarzając to potem. Nie odbierajcie mojej odpowiedzi jako złośliwej bo taka nie jest. Po to jest to forum aby sobie pomagać i wymieniać doświadczenia. Napisałem swoje prawdziwe spostrzeżenia z korzystania ze Spektrum -"każda sroka swój ogon chwali",nie jest to cud techniki ale też nie wiadomo jaka tandeta aby nią móc latać tylko koło nogi.bo tak nie jest.
Kolego Gmeracz nie masz pojęcia o moim życiu więc przemilcz proszę tą kwestie, a co ma wspólnego konfiguracja z wątkiem tematu, jeśli pytasz czy latałem Futabą to moja odpowiedź brzmi nie.
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

sprowokował mnie kolega....
nie wnikając w szczegóły mam 3 aparatury latające 4 jeżdzące. I szufladę badziewia, którego aparaturami nie nazywam...

Mam też omawiane na forum DX6i... naprawdę nie blefuję.

Potwierdziam, że w temacie zasięgu na niebie Spektrum nie jest najlepszym wyborem. Do małych Heli, działa... do park flyer'ów działa... Do szybowca na 500-700m nie działa.

W tej kategorii bije go każdy system na 2.4GHz jaki miałem w ręku, Assan, Corona, Futaba, a nawet Hitec na 35MHz...

No ale nie wiem czy zasługuję na miano praktyka, no nie wiem... aż się boje wychylać.
Ostatnio zmieniony piątek 11 sty 2013, 18:33 przez KiT, łącznie zmieniany 1 raz.
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
Artu

Post autor: Artu »

KiT pisze:No ale nie wiem czy zasługuję na miano praktyka, to nie wiem... aż się boje wychylać.
No to Sobie pozamiatałeś :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

KiT pisze:sprowokował mnie kolega....
nie wnikając w szczegóły mam 3 aparatury latające 4 jeżdzące. I szufladę badziewia, którego aparaturami nie nazywam...

Mam też omawiane na forum DX6i... naprawdę nie blefuję.

Potwierdziam, że w temacie zasięgu na niebie Spectrum nie jest najlepszym wyborem. Do małych Heli, działa... do park flyer'ów działa... Do szybowca na 500-700m nie działa.

W tej kategorii bije go każdy system na 2.4GHz jaki miałem w ręku, Assan, Corona, Futaba, a nawet Hitec na 35MHz...

No ale nie wiem czy zasługuję na miano praktyka, to nie wiem... aż się boje wychylać.
No i się zaczęło, przecież napisałem że jest to moje spostrzeżenia z użytkowania,nigdzie nie napisałem,że Spektrum jest najlepszym wyborem w kwestji zasięgu a spada się na każdym sprzęcie na jednym więcej razy na innym mniej i tyle... :-P
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

pewnie jakbyś tak napisał to nie byloby dyskusji... jednak napisałeś inaczej.

Dorzucę jeszcze do wad dla początkującego, nieczytelny wyświetlacz... podświetlenie dodatkowe trochę ratuje sytuację ale nie w słońcu....
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Ja mam DSX7, nadalej byłem 4.5km nie wiem skąd pomysły, że inne frskaje biją na głowę.
Propagacja na 2.4 zalezy od mnóstwa rzeczy więc jeśli nie leciałeś dwoma modelami obok siebie z róznymi systemami to nie ma czego porównywać. Nawet najbardziej zaj futaba podlega o dziwo tym samym zasadom propagacji.
Pytanie na jakim odb latasz, AR6100 nie są full range.

A do tego zalezy jeszcze jaka jest moc nadajnika, sprawdź czy w DX6i nie masz ustawionej mocy na EU (w moim starym DX6i było to w setupie)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ