Pronokopter v1 - już lata

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Pronokopter v1 - już lata

Post autor: Prono »

Wkleję tutaj cały mój aktualny setup jak by ktoś kiedyś trafił na mój temat i szukał.
Sprzęt lata całkiem przyjemnie.

1. Kontroler lotu KFC32 v2 by Marbalon
2. Regle Hobbyking F-30A w błękitnej termokurczce przeprogramowałem sobie wczoraj (4.02.2013) na fastPWM, poszło gładko i bezproblemowo
3. Silniki Turnigy D2830-1000kv
4. Śmigła najtańsze z Hobbyking 10x4.7
5. Rama wycięta przez JR65 na profilach alu 10x10 o rozstawie 50cm między przeciwległymi silnikami
6. Aparatura Turnigy 9x z zestawem FrSky z antenkami: jedna standardowa 15cm, druga 40cm wyprowadzona z dala od elektroniki.
7. GPS ublox z rctimer.com

Waga koptera z pakietem Turnigy 3S 3600 30C bez sprzętu AV i podwozia to 973g.

Doszedł:
8. Keychain #16 lens B
9. FOX 800 z BEVRC

Aktualnie, gotowy do lotu, z kamerką Keychain 808 #16, linkiem wideo i pakietem 3600mAh waży 1044g.

Dojdzie mam nadzieję szybciutko:
10. OSD + Eleres by marbalon

No i OSD doszło w środę 29.05, podłączone, działa od strzała, teraz w czasie lotu wiem już wszystko.
Zostało zakupienie nadajnika eleresa i ograniczenie kabelków w kopterze do minimum.

Pierwsze loty FPV zaliczone.

11. Eleresa udało się kupić i skonfigurować wczoraj (24.06.2013), działa z kanapką OSD/KFC jak należy.

=====================================================================


Kosztowo jak to wygląda:
- płytka KFC v2 z kompasem od Marbalona, 350zł
-centerplate od JR65 i płytka dystrybucji prądu, coś koło 40zł
-profile 10x10 anodowane alu Obi - 10zł :mrgreen:
-z Hobbykinga: 4 silniki Turnigy 2830-1000kv, 5x regle HK F30A (z tego jeden nie działał od początku, miałem przeczucie jakieś przy zamawianiu 5 szt ;-) ), pakiet Turnigy 3600mAh 3S30C, śmigła(zapas 3 komplety), goldy do połączeń, konektory XT60, kabelki serwowe 10cm, plastikowe dystanse do skręcenia ramy i zamocowania elektroniki około 137 USD
- z Rctimera: GPS Ublox za 28 USD z przesyłką.

W sumie jakieś 955zł bez aparatury sterującej Turnigy 9X (50 USD) i linku FrSky (38,33 USD).

========================================================================
Witam,
zabieram się do budowy swojego pierwszego quada. Początkowo będę latał wokół nogi z jakąś kamerką, tudzież GoPro ale z czasem jak ogarnę, zapewne zapuszczę się dalej z FPV.
Czytałem różne fora, przekopałem interneta, mam w głowie już jakiś plan, teraz tylko zrobić listę zakupów i czekać na św. Mikołaja ;) Będę bazował na zakupach w HK i rctimer.
Niestety nie ma wszystkiego w jednym sklepie.
Czy mógłby ktoś bardziej doświadczony ode mnie zerknąć na tą graciarnię i wyrazić swoją opinię?

1. FC KFC32 już zamówiony, do tego myślałem o tym module GPS: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=go ... oductname=
2. Rama ze zintegrowaną rozdzielnią prądu (oczywiście z zapasowymi częściami typu ramiona, do tego drobnica czyli plastikowe dystanse z gwintami do zamocowania FC, śrubki, kable 12AWG do pakietu, z wtyczką XC60,kabelki do podłączenia Rx->FC):
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... rsion.html
3. Regle 30A SimonK z rctimera (wezmę 1 zapasowy jak by coś się sfajczyło) http://www.rctimer.com/index.php?gOo=go ... oductname=
4. Silniki, tu jest problem, raczej coś koło 1000kv ale nie mam pomysłu które konkretnie (też wziąłbym 1 zapasowy):
- 2826-13 http://www.rctimer.com/index.php?gOo=go ... oductname=
- 2830-11 http://www.rctimer.com/index.php?gOo=go ... oductname=
Do tego adapterki śmigła: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=go ... oductname=
Ale z tego co widzę to maj jakąś dziwną średnicę shafta 3,17mm.
5. Do tego śmigła 10x4,5 jakieś tanie na początek w większej ilości.
6. Pakiety Turnigy nano tech 4000mAh takie: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ible_.html
7. Aparatura Turnigy 9x z linkiem fabrycznymy na początek, z czasem coś lepszego dokupię.

Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony czwartek 19 wrz 2013, 13:44 przez Prono, łącznie zmieniany 16 razy.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

Silniki 2830 to jak nie zrobisz za ciężkiego koptera to wydaje mi się że 20A regulatory stykną [ale upewnij się co inni napiszą, wiem że bartwaw na nich lata to może go spytaj jakie ma regulatory, bo ostro katuje swojego quada]

Ja na 2830-13 mam regulatory 12/16amp [dałbym 20 dla spokoju, ale akurat takie mam pod ręką] i przy śmigle 10/4.5 wychodziło mi jakieś 15 amp maximum poboru...

Tą ramę mam również i powiem ci ze jeśli nie straszne ci wiercenie profili alu to bym ją olał.
waży prawie 300 gram, a z ramek od JR i profili alu 10mm możesz wystrugać taką co wazy połowę tego [moja bez podwozia 130 gram].
Jeśli zakładasz że wolisz na początku mieć łatwo wymienialne ramiona [kup od razu ze 4-5 na zapas bo lubią pękać] to jak najbardziej fajna sprawa-ja np żałuję że ją kupiłem [mimo że tania była]:)
Te 150 gram to spora różnica w zrywności quada :) ,ale na początku faktycznie docinanie rurek mnie bardzo drażniło [zwłaszcza że robiłem to codziennie :P]

Bateria jak bateria, polecisz z nią i bedzie latać, ale nie wiem czy nie lepiej na start brać oklepane 2200mah - o połowę lżejsze a polatasz 10-12 min [na 4000 jakieś 15-18 min obstawiam].

Tego gpsa sporo ludzi chwali i ja też czekam na jego dojście do mnie więc raczej dobry wybór.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Regle 30A wziąłem przyszłościowo, jak bym chciał coś mocniejszego kiedyś założyć. O ile przeżyją do tej przyszłości ;)

A co do ramy, kupię drugą na części, bez PCB, kosztuje 11USD, zawsze to 4 ramiona na wymianę i dodatkowo płyty.
W międzyczasie (kiedy będę łamał ramiona plastikowej ramy) ew. pokombinuję nad mocowaniami do ramion z profili aluminiowych.

Bateria... chyba mam przyzwyczajenie z modeli jeżdżących: władować jak największą baterię i jazda. Zapomniałem o wadze.
To może wezmę "ruskim targiem" 3300mAh? HW podaje wagę ~268g, w porównaniu do 321g pakietu 4000mAh. Tylko czy 60g to aż taka różnica?
No nic, zobaczymy jak będę tak daleko, najwyżej zamówię z każdej pojemności po jednym ;)
Mam jeszcze zawodniczego LiPola 2s 6200 z modelu onroad 1:10 w twardej obudowie (315g) ciekawe czy się oderwie od ziemi z 7,4V. Sprawdzę jak będzie poskładane.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 paź 2012, 14:09 przez Prono, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

No z baterią wiadomo ze możesz kombinować - zaproponowałem 2200 bo to taki standard dla małych quadrokopterów.
Nie powiedziałem ze 4000 bedzie złe [bo np ja czasami latam na 2x2200 i wyciągam właśnie te 17-18 minut spokojnego lotu]
Po prostu widać dużą różnicę pomiędzy 2200 [około 150 gram] a 2x 2200.
Na 2x model jest dość ociężały, ale oczywiście nadal da się latać tak więc co kto lubi [ja raczej nie lubię :P].
Awatar użytkownika
Scirocco2
Posty: 143
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 23:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Scirocco2 »

Czesc,


4.Ja bym szukal mniejszego Kv, jak chcesz latac z gopro fpv a nie robic akrobacje :) Wydluzy Ci to czas lotu i do filmowania nawet go pro ihmo lepiej .

6. Unikaj nanotechow, sporo znajomych ma z nimi problemy, puchna malo pradu oddaja, nie rowne cele. Wolal bym juz normalne turnigy albo zippy light. pojemnosc celuj w 3000-4000.

7. Koniecznie fr sky od razu (albo cos innego), tez myslalem ze do latania kolo nogi starczy seryjny link i raz prawie zawalu dostalem.
Desper
Posty: 80
Rejestracja: środa 21 gru 2011, 01:47
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Desper »

To ja dodam.
Gdzieś "dla początkujących" jest mój wątek z budowy.
Na quadro kup centerplate od "Naszych", wsadź ramiona z aluminium.
Kup silniki 2830, które wymieniłeś wraz z mocowaniami, regle 30A z softem Simona (ja latałem na HW30A), kontroler jaki uważasz i będziesz zadowolony. Przerobiłem temat od podstaw, bazując na wiedzy z rc-fpv i pomijając kontroler uważam, że Quadro latało świetnie. Poźniej dokupiłem z RCTimera ramę do Hexy, silniki i regulatory (SimonX) i uważam, że jak na moje początki jest świetnie.

Quadro oblatałem na pakietach 3S 4000MAh 40C (18 minut lotu), Hexa teraz lata na 4S 5000MAh 40C z 15-16 minut lotu (silniki 2830 i regle Simona).
Desper
Posty: 80
Rejestracja: środa 21 gru 2011, 01:47
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Desper »

Scirocco2 pisze: 6. Unikaj nanotechow, sporo znajomych ma z nimi problemy, puchna malo pradu oddaja, nie rowne cele. Wolal bym juz normalne turnigy albo zippy light. pojemnosc celuj w 3000-4000.
Latam na Zippy Flightmax, złego słowa nie mogę powiedzieć. Parę razy rozładowane do zera! przez pozostawienie miernika lipoli :) i po delikatnym ładowaniu (0.5A) w ładowarce z ustawionym ładowaniem pakietów NiMH żyją i co najważniejsze - trzymają pojemność.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

OK, chyba jednak zbuduję Pronocoptera na łatwo dostępnych profilach alu.
Castorama, Obi, Lerła Merlę to jak by nie było nieograniczone źródło ramion, co na początek może być nieocenione.
Podpowiedzcie mi tylko, lepiej profile 10x10 czy 12x12?
Wydaje mi się, ze 12x12 będą solidniejsze.
Myślałem o długości ramienia do 30cm.
Osadzę to na płycie od forumowicza JR.
Taką samą ramę poskładaną widzę ma kolega Pepis85 kilka postów niżej. Wygląda solidnie.
Założę jakąś płytkę rozdzielającą prąd, żeby była mniejsza plątanina kabli.
Ostatnio zmieniony wtorek 30 paź 2012, 10:26 przez Prono, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

Jak mały quadro na 10 Calowych śmigłach to 10x10 spokojnie wystarczą.
Jesli ich nie dowalisz po 40 cm każde, tak do 20-30cm [max] długości raczej będzie wystarczające 10x10. [przy czym ja bym polecał jak najkrótsze np 15-20 cm i przedłużyć je z 5 cm za silnik, to będziesz miał całkiem niezłą ochronę.

12x12 są minimalnie solidniejsze, ale prawda jest taka że to ramię powinno się połamać i pogiąć, a nie silnik, albo CP z jego cenną zawartością.
Wg mnie do tych podzespołów co podałeś, nie ma co się pchać w więcej bo lekką glebę powinno przeżyć, a przy mocniejszej nawet 20x20 sie pognie [albo połamie CP].

Po prostu jak będziesz docinał ramiona to dotnij sobie od razu dodatkowy komplet albo dwa, ewentualnie zamontuj ramiona na 1 śrubę przez ramię i 2 nylonowe pozycjonujące, tak jak to robią koledzy od akro, to całość będzie ci się składać przy udeżeniu...

Kable też na początku lutowałem do płytki prądowej, ale ostatnio zrobiłem sobie pajączka z przewodów i jestem dużo bardziej zadowolony.
Na forum napewno znajdziesz jak zrobić taką dystrybucję prądu :)
Waga praktycznie ta sama a dużo bardziej elastyczne to to.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

OK, dzięki za cenne uwagi.
Dzisiaj "pieniężnej", więc mogę wybrać się na zakupy do internetu ;)
Zapłacić za zamówiony KFC32 i zaatakować JR65 w sprawie płyty pod ramę.
Desper
Posty: 80
Rejestracja: środa 21 gru 2011, 01:47
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Desper »

Prono pisze:OK, chyba jednak zbuduję Pronocoptera na łatwo dostępnych profilach alu.
Castorama, Obi, Lerła Merlę to jak by nie było nieograniczone źródło ramion, co na początek może być nieocenione.
Podpowiedzcie mi tylko, lepiej profile 10x10 czy 12x12?
Wydaje mi się, ze 12x12 będą solidniejsze.
Myślałem o długości ramienia do 30cm.
Osadzę to na płycie od forumowicza JR.
Taką samą ramę poskładaną widzę ma kolega Pepis85 kilka postów niżej. Wygląda solidnie.
Założę jakąś płytkę rozdzielającą prąd, żeby była mniejsza plątanina kabli.
Pierwsze Quadro miałem na ramionach alu 10x10, kretów "pińcet" było, bo to pierwsze. Ramiona koszmar, mógłbym zaawansowane ósemki rysować :) Ale latało nadal! ;)
Nauczony doświadczeniem kupiłem ramę od jednego z forumowiczów (pozdrawiam!) 12x12.
Długości ramion nie zmierzę, a postu z zakupu nie szukam, nie mniej jednak, 12x12 vs 10x10 to jak "amelinium" kontra "stal" :)
shafter
Posty: 672
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 08:01
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Post autor: shafter »

ci3jk4 pisze:
Kable też na początku lutowałem do płytki prądowej, ale ostatnio zrobiłem sobie pajączka z przewodów i jestem dużo bardziej zadowolony.
Na forum napewno znajdziesz jak zrobić taką dystrybucję prądu :)
Waga praktycznie ta sama a dużo bardziej elastyczne to to.
A powiem Ci że ja poszedłem w drugą strone.

Tak mnie denerwowało lutowanie, izolowanie i nie elastyczność pajączka że wrzuciłem pomiędzy center-plate'y taka płytkę:

Dałem tylko + do środka i odizolowałem warstwą termokurczki.

http://abc-rc.pl/p/98/2901/quadcopter-p ... ry-rc.html

Dzięki temu mam porządek, nic nie jest poskręcane ani naciągnięte, mogłem spokojnie podlutować LED'y, wyjście na alarm napięcia i zasilanie do planowanego nadajnika na 12V.

Dużo wygodniej mi sie składało niż na pajączku którego cięzko polutować tak za 1 razem bez doświadczenia, ale to tylko moja opinia ;)
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Tak w sumie patrzę na gotowce i ta rama na pierwszy rzut oka nie wygląda na głupią:
http://www.goodluckbuy.com/fc-x580-al-c ... opter.html
Profile zawsze można wymienić na jakieś inne jak okażą się niestandardowe.
Dzisiaj podjadę do Casto zobaczyć po ile u nas profile alu i wtedy będę miał kalkulację kosztów, co się bardziej opłaca ;)

Tja to dzisiaj przy okazji cotygodniowych zakupów z żoną, ona na markiet, a ja też tyle że budowlany :]
Zwiedziłem Obi, Praktiker, Castorama i Leroy Merlin
W Praktikerze i Leroy nie ma w ogóle zamkniętych płaskowników/rurek.
Profili zamkniętych/płaskowników alu 12x12 nie ma nigdzie.
W Obi i Casto były 10x10 i 15x15.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Prono pisze:Dużo wygodniej mi sie składało niż na pajączku którego cięzko polutować tak za 1 razem bez doświadczenia, ale to tylko moja opinia ;)
eee nie taki diabeł straszny, na samym dole strony: http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/Ele ... onnections
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Kompletuję dalej graty (i informacje) do budowy Pronokoptera i jedna sprawa mnie zastanawia, na którym pakiecie dłużej polatam 3S cz 4S ?? Czy nie ma to za bardzo znaczenia jeśli chodzi o długość lotu a np. tylko zrywność?
4S przy podobnej wadze ma 1000mAh miej iż 3S.

Zippy Flightmax 3S 4000mAh 45C - waga 372g
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... P_45C.html
albo
ZIPPY Flightmax 4S 3000mAh 40C - waga 368g
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... P_40C.html

Silniki będą z rctimera 2280 1100kv i do tego planuję smigiełka na początek 10x4.5.
Chyba że jakieś inny rozmiar śmigieł zapewni mi dłuższe loty?
Na początek do nauki latania raczej przyda się dłuższy czas lotu niż udźwig czy właściwości akrobacyjne, tak mi się wydaje ;)

Wg. ecalc wychodzi:
Na pakiecie 4000mah 3S i śmigłach 10x4.5 polatam 10min 24s (hover).
Na 4s 3300mAh muszę inne śmigła założyć, bo przy 10x4.5 za bardzo silnik obciążony.
Przy śmigłach 8x4 wychodzi 8min 59s (hover).
ODPOWIEDZ