Pronokopter v1 - już lata

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Cholerka, nie potrafię skomunikować eleresa w eleres configu.
Dongel zainstalowany, podłączony, w eleres config niby się łączy ale mam cały czas na środku napis "Please connect eleres" no ale jest podłączony i na dole w okienku mam na zielono status "Connected".
Firmware'u też nie bardzo da się zaktualizować, bo mieli, mieli kilka minut i nic, muszę dać "abort".

Połączenie chyba jest OK, musiałem podłączyć TX do TX, RX do RX i GND do GND bo inaczej nic nie działało.
Na razie podałem 12v i Gnd prosto z aparatury na 1 pina Vcc i GND w eleresie.

Jakieś porady? Bo chyba dzisiaj spać nie pójdę dopóki tego nie odpalę.
Jak odpalę eleresa normalnie z podpiętym zasilaniem, bez dongla USB, to migają razem diody czerwona i zielona.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Prono, na poprzedniej stronie napisałem ci że wszystko jest w pierwszym poście tematu o eLeReS'ie... i co? Nie chce Ci się czytać?
Zrobię jeden jedyny wyjątek i Cie naprowadzę:
pierwszy post o eLeReS'ie pisze:............................................................
ACHTUNG!!! POZOR!!! WNIMANIJE!!!
Aby podłączyć eLeReS'a do komputera wymagany jest interfejs USB/FTDI. Do poprawnej pracy wymagane jest spełnienie minimum jednego z poniższych warunków:
- interfejs musi być skonfigurowany do pracy na poziomie napięć logiki TTL 3,3V
- linia Tx oraz Rx wychodząca z interfejsu powinna byc zaopatrzona w szeregowo podłączony rezystor (czyli w sumie dwie sztuki) o wartości 1kΩ
Po spełnieniu jednego (albo obu na raz) warunków - NIE MA ŻADNEGO PROBLEMU Z WGRYWANIEM FIRMWARE.
UWAGA!!! Ponieważ dla wielu nie jest to oczywiste oraz z powodu mieszania w głowach przez niektórych producentów interfejsów USB/TTL/FTDI należy przypomnieć że linie danych RX/TX łączymy między oboma urządzeniami jako crossover czyli na krzyż : RX w eLeReSie łaczymy z TX w interfejsie do komputera. TX w eLeReSie łączymy z linią RX w interfejsie. Jeżeli takie połączenie nie działa to znaczy że producent interfejsu złamał zasadę opisu i funkcji danego pinu i oznaczył go niewłaściwie , wtedy oznacza to że łączymy RX/RX oraz TX/TX.
............................................................
oraz
pierwszy post o eLeReS'ie pisze:Co pokazują diody świecące na płytce eLeReSa

Na TX
- nie świeci żadna - nie ma prądu, albo coś się zepsuło, albo właśnie aktualizujemy oprogramowanie
- świeci zielona, czerwona zgaszona - wszystko OK nadajnik działa i wysyła dane.
- świeci czerwona, zielona zgaszona - jest prąd, nie ma sygnału PPM z aparatury.
- mruga czerwona, zielona zgaszona - jest PPM z aparatury, ale nie właściwy (zbyt długi czas powtarzania ramek, zmienny czas ramek ect.) ogólnie po prostu jest niestrawny dla eLeReSa
- świecą obie naraz - tryb serwisowy, lub naciśnięty przycisk w TX. Po 5 sekundach naciskania przycisku gaśnie czerwona dioda co oznacza załączenie trybu MicroPower (test zasięgu). Dalsze 5 sekund naciskania przycisku uruchamia tryb lokalizatora.
- w trybie lokalizatora świeci czerwona, a zielona mruga (i piska buzzer) tym częściej im jest silniejszy sygnał.
- zachowanie diod podczas bindowania opisane jest przy opisie bindowania.

Na RX
- nie świeci żadna - nie ma prądu, albo coś się zepsuło, albo właśnie aktualizujemy oprogramowanie
- świeci zielona, czerwona zgaszona - wszystko OK odbiornik prawidłowo odbiera sygnał.
- na chwile gaśnie zielona i zapala się czerwona - odbiornik gubi ramki - słaby sygnał lub zakłócenia odbioru.
- mrugają obie razem - odbiornik jest w trybie FailSafe czyli brak sygnału z nadajnika.
- szybko mruga czerwona, zielona zgaszona - Załączył się tryb lokalizatora, czyli odbiornik nadaje sygnał SOS.
- świecą obie na raz - tryb serwisowy
- zachowanie diod podczas bindowania opisane jest przy opisie bindowania.
Więcej Świąt nie będzie :-P
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Dzięki za wklejkę :-P Czytałem to kilka razy ale myślałem ,że jakoś się uda ;)
Czyli muszę jutro skoczyć po rezystorki do elektronika.

Edyta:

LOL Zadziałało :]
Nie wiem co się stało ale nagle wzięło i odczytało soft z eleresa, wgrany był odbiornik.
Po czym bez problemu wgrałem soft nadajnika.

Edyta kolejna:
Jednak rezystorki to podstawa przy podłączaniu tego sprzętu do komputera ;)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Udało mi się już trochę polatać na eleresie. Póki co odleciałem na 550m na wysokości około 100m i miałem jeszcze około 70% RSSI. Dalej nie latam bo dookoła sam las w którym w razie W ciężko będzie koptera znaleźć ;)
Póki co w miejscu gdzie zawsze latam link eleres spisuje się nie gorzej niż FrSky, a przynajmniej mam RSSI na OSD wyświetlone.
W kopterze mam antenę dipole położoną poziomo:

Obrazek

Przy takim umiejscowieniu działa OK, tylko problem jest kiedy kopterem obracam się "szpicem" anteny odbiorczej do nadajnika, czyli lecę bokiem do bazy. Wtedy RSSI mocno spada.
Chyba że spróbuję jeszcze dipola ustawić pionowo, tylko wtedy trochę mi RSSI bardziej spada.

W nadajniku antena Vee:

Obrazek
Obrazek


Z moich obserwacji wynika, że antena Vee musi być skierowana prostopadle do koptera, ramionami w górę, tak jakbym w koptera celował z anteny, pomiędzy dwoma ramionami anteny, wtedy mam największe RSSI.

Ktoś jakieś wskazówki odnośnie ułożenia anten?
Byłbym wdzięczny ;)
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

Daj obie anteny pionowo, zobacz u mnie:
Obrazek

Przy okazji mocowanie nagojki (można łatwo ją przystosować pod odpowiedni kąt):
Obrazek

I 'zgięta':
Obrazek
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Tyle że jak dam dipola w kopterze pionowo to mam o wiele niższe RSSI.
Może się gryzie z nadajnikiem video, bo jak dam dipola poziomo, to ma wtedy inną polaryzację i się tak nie zakłócają nawzajem?
No nic, będę jeszcze testował.
Póki co zamówiłem Nagoye 771 na allegro.
Zobaczę jak się spisze w nadajniku i w kopterze.
Trochę długa ale co tam, będzie kopter miał najwyżej piorunochron ;)
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

A jaką masz antenkę przy vTX? Spróbuj je umieścić na różnych wysokościach.

Ja dałem sobie invVEE i ustawiłem tak, żeby promieniowała na zewnątrz:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Vtx nadaje ze zwykłego bacika/gumiaka dodawanego do Foxa 800 z BEVRC.
Ale planuję jakieś koniczynki.

OK, będę testował dalej jak przyjdzie Nagoya, zapnę ją do koptera, wtedy na pewno będzie na innej wysokości niż antenka z vtx ;)

UPDATE:
No i testów ciąg dalszy:
W nadajniku Vee, ułożona pionowo, skierowana dziubkiem do operatora aparatury, widłami w stronę koptera.
Zamontowałem do koptera Nagoye 771, dosyć długi to bacik i sprężysty, dlatego giba się w kopterze i dosyć paskudnie kopter się przez to "prowadzi".
No ale zasięg całkiem przyzwoity, RSSI o wiele lepiej niż na dipolu.

Następne testy będą z Nagoyą w nadajniku i Vee w kopterze.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Dzisiaj polatałem na sporej otwartej przestrzeni bez żadnych zakłócaczy w okolicy i co ciekawe prędzej kończy mi się link wideo, niż RC.
Zrobiłem kopterkiem jakieś 900m, eleres dawał jeszcze radę RSSI było gdzieś koło 50%, czego nie można było powiedzieć o FOXie 800. W odbiorniku koniczynka ale nadawcza w kopterze to standardowy bacik. Muszę coś wykombinować, żeby się koniczynka zmieściła i wtedy zobaczymy ile będzie zasięgu. Praktycznie tak samo doleciałem przy baciku jako antena odbiorcza i nadawcza w kopterze
Nie mogłem też dłuzej potestować bo zleciała się chmura małych latających wampirów i musiałem się ewakuować w ekspresowym tempie.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

A jak w końcu ułożyłeś anteny i jakie?
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

W kopterze, przynajmniej moim nie ma za bardzo pola manewru z antenami.
Eleres na nadajniku ma Nagoye 771, na odbiorniku w kopterze jest Vee skierowana do tyłu koptera rozwartymi ramionami, pionowo. Tak mam najlepsze RSSI. Próbowałem odwrotnie, Nagoya do koptera, Vee na nadajniku, było jeszcze lepiej ale kopter nie radził sobie z gibającą się 40cm antenką ;) Dipol u mnie w kopterze gorzej działa niż Vee.

Na linku video, na nadajniku w kopterze mam standardowy fabryczny bacik/gumówkę, nadajnik umieszczony pomiędzy płytami, na bok, między ramionami.
Na odbiorniku w bazie albo bacik albo koniczynkę.

Tak to u mnie wygląda:
Obrazek
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Melduję, ze odlecialem kopterem na ponad 1600m od miejsca startu, na wysokosci nie wiekszej niz 50m.
Link rc jeszcze byl totalnie luzny, 60% a video czasem zaszumialo. Niestety nie dalem rady wiecej odleciec bo obawialem sie, czy wystarczy mi prądu na powrót. Odlatywalem powoli co chwile sie obracajac zeby sprawdzic czy link bedzie ok na powrocie.

Niestety nie mam danych osd z tego lotu bo ... tak szybko odchodza...na kanapce ;)

Co ciekawe za 2godziny chcialem leciec jeszcze raz w tym samym kierunku na tej samej wysokosci i juz nie bylo za ciekawie z linkami rc i video po 900m.
Prawdopodobnie przez nadchodzaca burze po drugiej stronie jeziora.
Do tego robilo sie juz ciemno i wilgotno.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Prono wcześniej nie czytałem Twoich ostatnich paru postów (wybacz :oops: ) ale dziwne że nikt nie zwrócił uwagi.... otóż jeżeli wieszasz gdzieś koniczynkę to po drugiej stronie też musi być koniczynka (lub inna antena o polaryzacji kołowej i do tego "skręcająca" w tę samą stronę) bo w innym wypadku - czyli tak jak zrobiłeś - tracisz połowę zasięgu :!: z powodu niezgodności polaryzacji anten.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Dzięki Rurku za uwagę o antenkach, trochę mnie dziwiło, że nie ma jakiejś wielkiej poprawy względem bacików.
Myślałem, że przy polaryzacji kołowej to już obojętne jak będą ustawione :mrgreen:

W międzyczasie poprawiłem swój osobisty rekord odległości:
Obrazek

Mój mały dzielny quadro :) Plan urlopu wykonany. Z wiatrem leciało się bardzo przyjemnie jak widać po max prędkości ale powrót pod wiatr to była walka z czasem i pożeranym prądem z baterii :)
W statystykach pokazuje min napięcie 11V ale jak doleciałem do bazy to kopter już panikował i pikał przy napięciu 10,4V.
Czujki prądu jeszcze się nie dorobiłem.
Eleres + nagoya771 w nadajniku i kanapka kfc z vee w kopterze.

Odkryłem też, że prawdopodobnie woda, a raczej sporych rozmiarów jezioro nie sprzyja propagacji fal radiowych :mrgreen:
Zaryzykowałem i przeleciałem się na drugą stronę jeziora nad którym pomieszkiwaliśmy ostatni tydzień.
1400m w jedną stronę i jest to najwęższe miejsce tego jeziorka.
RSSI spadało dosyć mocno, o wiele prędzej niż nad lądem, musiałem dodać trochę wysokości, w końcu byłem na drugiej stronie i przy wysokości 100-110m miałem RSSI koło 50%.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Tak dzisiaj wygrzebałem gdzieś w necie linka do kwadratowych karbonowych rurek:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... x10mm.html
Ciekawe jak by się nadawały jako ramiona koptera i jaka jest różnica w wadze między anodowanym alu a tym.
Sprawdzę dzisiaj, bo mam akurat przycięte 3 ramiona 10x10 po 25cm = 75cm, czyli tyle ile ma ta rurka z HK, która waży podobno 49g, a nawet mniej, ktoś pisał w komentarzach.
tomly
Posty: 538
Rejestracja: wtorek 26 lut 2013, 12:21
Lokalizacja: Lublin/Wrocław

Post autor: tomly »

Porównywałeś?
ODPOWIEDZ