Dywagacje o technice radiowej W.CZ.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Czestotliwosci tylko jakby ciut wyzsza :mrgreen:
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Nie było o tym mowy :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Poza tym w tej chwili tylko ekologiczne sa ponoc dozwolone. A to juz diabelski wynalazek
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
jasiekbrej
Posty: 429
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 09:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jasiekbrej »

Z punktu widzenia praw fizyki dla mnie antena jest takim samym obciążeniem zródła jak żarówka, więc dlaczego ma na niej nie wydzielać się ciepło????Jest oczywiście ono w stosunku do pojemności cieplnej anteny tak małe, że po prostu przy kilkudziesięciomiliwatowej mocy nadajnika nie wyczuwamy tego rozgrzewania, ale nie znaczy to ,że go niema.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Jasiek - na ten temat sie nie wypowiadam bo nie wiem o tym nic. Cokolwiek powiesz - kupuje. Problem bede mial dopiero gdy ktos powie co innego ;-)
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
farmazon
Posty: 281
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2011, 23:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: farmazon »

Leszku, gdzie podają impedancję anteny to anteny, gdzie wyjściową to taka ona na wyjściu jest :-)

Znalazłem fajny projekt wzmacniacza w.cz. Ciekawie przedstawia się układ dopasowujący do zadanej impedancji wyjściowej.

III str 4.
http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... tworks.pdf
Ostatnio zmieniony piątek 19 paź 2012, 10:19 przez farmazon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jasiekbrej
Posty: 429
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 09:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jasiekbrej »

Leszek_K pisze:Jasiek - na ten temat sie nie wypowiadam bo nie wiem o tym nic.
Ja też o tym mało, a właściwie to nic nie wiem.
.......ale jak przetwarzasz energię zawartą w uranie, to chyba czujesz ciepełko?
Tutaj też jest zamiana jednego rodzaju energi w inny , a więc można odnalezć jakąś analogie :idea:
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

W uranie sprawa jest prosta. Troche masy zamienia sie w energie. Nie chcialbyc tego ciepelka poczuc. :-)

Ja moge nie rozumiec mechanizmow dzialania anteny ale wiadomo ze Matce Naturze za wszystko trzeba placic. Nie mam pojecie jaka jest sprawnosc anteny, od czego to zalezy itd.

A L E : wal smialo, masz we mnie sluchacza, sadze ze inni tez chetnie sie dowiedza jakie to glupoty ze swoimi antenami wyczyniali i jak ich w przyszlosci uniknac.

Farmazon -
Leszku, gdzie podają anteny to anteny, gdzie wyjściową to taka ona na wyjściu jest
Nie bardzo rozumiem, moglbys wyjasnic?
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
farmazon
Posty: 281
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2011, 23:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: farmazon »

Leszek_K pisze:Farmazon -
Cytat:
Leszku, gdzie podają anteny to anteny, gdzie wyjściową to taka ona na wyjściu jest

Nie bardzo rozumiem, moglbys wyjasnic?
Przepraszam jeśli użyłem za dużego skrótu myślowego, ale chodziło mi o to, że po prostu czasem w specyfikacji znajdziemy dane o tym, jaką impedancję podłączyć do nadajnika a czasem jaką impedancję na wyjściu ma nadajnik. Tak jak np. tu http://www.acorde.com/documentacion/actr-xm.pdf
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

I o to chyba caly czas chodzilo - nieprecyzyjne okreslenie, istotnego w koncu, parametru.
W Twoim przykladzie pisza - input impedance - i tu nikt nie ma watpliwosci o co chodzi, ale output impedance ??? Powinno byc - antenna impedance, load impedance.
Takie jest moje zdanie.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
farmazon
Posty: 281
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2011, 23:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: farmazon »

Ja to rozumiem tak:
Jeśli input impedance to impedancja wejścia wzmacniacza, to output impedance to impedancja wyjścia. Jeśli dołączamy źródło do wejścia, to dołączamy source impedance do input impedance. Jeśli dołączamy obciążenie na wyjściu, to do output impedance dołączamy load impedance.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Tak i mnie sie wydawalo i to mi sie nie podobalo. O wyjscie chodzi oczywiscie.
Ale wyglada ze to tylko kwestia niewlasciwego opisu. Sprawdzilem kilku producentow sprzetu amatorskiego - ci nie pisza nic o impedancji wyjsciowej tylko o impedancji anteny - czyli obciazenia. I nikt nie ma watpliwosci.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

No dobra rozpatrywany jest wzmacniacz tranzystorowy w.cz. Tak na prawdę to należy brać pod uwagę jeszcze pojemności pomiędzy B-E, B-C, E-C. Załóżmy, że tranzystor ma 1pF pomiędzy B-E co daje dla częstotliwości 1,2GHz reaktancję pojemnościową Xc=132ohmy, do tego dochodzą pojemności ścieżek i indukcyjności wyprowadzeń. Jak tak się pooblicza to widać, że ze wzrostem częstotliwości wzmocnienie układu maleje i impedancja wejściowa również. Dlatego się stosuje dopasowania.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Fajny materiał o antenach, odbiornikach i nadajnikach w odniesieniu do zasięgu: http://www.truerc.net/images/tutorials/RFbudget.pdf

Źródło: http://fpvlab.com/forums/showthread.php ... -RF-budget
KiT
Posty: 80
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 11:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KiT »

Leszek_K pisze:Ha, jeszcze cos mi teraz w glowie zaswiecilo. Pewnie wplyw whiskacza ktory wlasnie popijam.
Otoz - jak z opisow wiadomo, sprawnosc przecietnego nadajnika wideo 5.8GHz jest rzedu 50%. Smutne ale prawdziwe, sprawnosc spada na pysk z czestotliwoscia. I teraz - stopien mocy, w najlepszym przypadku, moze miec sprawnosc 70%, na tych czestotliwosciach duzo mniej ale zostanmy przy 70%. Jezeli tak i oddajemy za darmo polowe tego - bo impedancja wyjsciowa = impedancji anteny - to jakim sposobem sprawnosc calosci moze byc 50%? Perpetum mobile? Powinno byc nie lepiej niz 35% a pewnie znacznie gorzej. I co Waszmosciowie na to?
W dobrej klasy transciverze na pasma amatorskie sprawnosc stopnia mocy podawana jest w granicach 60-70%. Jakim prawem jezeli na rownosci impedancji tracimy 50%?
Tak sobie Was czytam Panowie od jakiegos czasu i mam dejavu. Jakbym sie cofnal przeszlo dwadziescia lat na zajecia z teorii pola gdzie w glowe zachodzilem dlaczego nie jest tak, ze mozna miec sprawnosc 90% w w.cz. i skad jest ta zasada, ze impedancja nadajnika musi byc rowna impedancji obciazenia. Tak na moj gust koncowka mocy to faktycznie zasilacz ktory pompuje energie, ale tez poczatek falowodu, jakim jest tor antenowy. I moze sobie miec rezystancje bliska zera, ale impedancje falowa juz nie. To zreszta dosc ciekawe cwiczenie co sie dzieje z fala jesli na wejsciu jest zwarcie i jednoczescie odpowiedz dlaczego na wejsciu tego zwarcia byc nie moze.

Ale dyskusja pobudzajaca.

P.S. Dodam jeszcze, ze nie ujmujac prawu Ohma to do tego zagadnienia bardziej pasuja rownania Maxwell'a
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
ODPOWIEDZ