Dywagacje o technice radiowej W.CZ.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Leszek motasz się w zeznaniach. Widać, że nigdy nie zrobiłeś żadnego urządzenia transmisyjnego ani odbiorczego. Nie zamierzam z Tobą dyskutować bo dyskusja do niczego nie prowadzi. W dodatku to co teraz napisałeś to ja w pierwszych postach napisałem. Wiesz swoje ja wiem swoje. Koniec tematu.

PS Jeszcze jedno nie wprowadzaj ludzi w błąd. Uszkodzą sobie sprzęt przez głupie gadanie.

Nawiązując do Twoich słów, że nie zrozumiałem treści z Bieńkowskiego to jednak ja uważam, że dobrze zrozumiałem. Literatura Bieńkowskiego to jedna lepszych pozycji omawiająca pewne problemy w.cz. w zrozumiały sposób. Jakoś nie mam problemów z zrobieniem wzmacniacza w.cz czy całego nadajnika. Tym samym nie zasłaniam się Bieńkowskim, można poszukać książek z teorii pola.
Ostatnio zmieniony środa 17 paź 2012, 15:07 przez pawel266, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Fakt jest faktem: w warunkach dopasowania impedancyjnego połowa mocy odkłada się na impedancji źródła.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Nadajnik pobiera z sieci moc np 5W, około 30-50% odpada. W naszych nadajnikach sprawność wynosi około 50% w wielu przypadkach może być nawet mniejsza - sporo idzie w ciepło.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

farmazon pisze:Mam do dyspozycji omomierz, generator, analizator spektrum, obciążenia 50ohm, tłumiki... Wygląda na to, że taką graciarnią można coś pomierzyć. Z mocą zjechać w dół, bo przy 43dBm robi się ciepło na tłumikach :-) Muszę do tego wrócić w wolnym czasie.
Omomierzem nie zmierzysz impedancji gdyż ta zależna jest od częstotliwości.

Sądzę, że prostszym przykładem do zrozumienia spraw związanych z dopasowaniem impedancji jest zrozumienie jak zachowuje się fala świetlna przechodząc przez ośrodki o różnej gęstości.
Bardzo prosty przykład: świecąca się dioda LED powiedzmy, że potrzebujemy np podświetlić jakiś przycisk w radiu samochodowym. Na pewno każdy widział "światłowody" w takich odbiornikach lub światłowody stosowane do transmisji danych. Jeżeli źle dopasujemy światłowód do diody to duża ilość energii świetlnej odbije się od światłowodu i na końcu światłowodu będziemy mieli słabo świecący punkt. Gdy dobrze spasujemy to na końcu światłowodu powinniśmy otrzymać ładnie świecący punkt. Pomijam celowo sprawy związane z rodzajem zastosowanego materiału itd. Jeżeli zastosujemy zły materiał przewodzący daną długość światła ( barwę ) to zostanie ona mocno stłumiona (analogia do przewodów koncentrycznych - linia długa<- tu brakuje jeszcze kilka rzeczy do dopowiedzenia).
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Pawel - pisalem Ci to juz kilka razy. Jezeli czytasz - czytaj ze zrozumieniem. Masz watpliwosci - zapytaj.

Mkrawcz1 -
Fakt jest faktem: w warunkach dopasowania impedancyjnego połowa mocy odkłada się na impedancji źródła.
Przeciez to takie proste, prawda? I czemu niektorzy nie sa w stanie tego zrozumiec?
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Ale czego niby nie przeczytałem ze zrozumieniem. Bo nie mam problemu ze zrozumieniem tematu którym się zajmuję. Na chwilę obecną mam wrażenie że próbujesz swoją niewiedzę zrzucić na mnie. Problem jest to że Ty nie zrozumiałeś tego co ja tłumaczyłem a teraz próbujesz odwróć to że to niby ja tego nie rozumie o czym pisałem. Czasem starsi ludzie mają problem z przyznaniem się do swoich słabości. Ja zaś błotem nie pozwolę siebie obrzucać.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Pawel - Ty to napisales:
A no w tedy kiedy impedancja wyjściowa toru nadawczego lub odbiorczego jest taka sama jak dołączona do niej antena ( brak odbić).
A ja Ci od dluzszego czasu i na rozne sposoby probuje wytlumaczyc ze to nieprawda. A Ty swoje. Nawet matematyka - z ktora trudno dyskutowac - Cie nie przekonuje.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Impedancja dołączonego obciążenia musi być dopasowana do impedancji źródła, wtedy nie mamy odbić sygnału. Dlatego dąży się aby impedancja wyjściowa nadajnika była bliska 50 ohm i przez to stosuje się układy dopasowania aby możliwe było dołączenie linii przesyłowej o takiej impedancji (standardy). Zaś linia przesyłowa też powinna być zakończona impedancją 50ohm. Ideałów nie ma i nigdy nie jest dokładnie to 50 ohmów. Jest mniejsza lub większa o tej wartości. Jednak musi być jej bliska.

"Zgodnie Leszek z Twoją teorią nie ma znaczenia jaka antena jest dołączona. Obojętnie czy antena ma 10ohm czy 5 lub nawet 300 to nie ma znaczenia. Wszystko elegancko będzie działać strat dodatkowych z powodu złego dopasowania nie będzie. "


Koniec dyskusji nie mam na to więcej czasu.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

OK, jeszcze raz.
Jezeli impedancja zrodla jest rowna impedancji obciazenia to polowa dostepnej Ci mocy jest tracona na impedancji zrodla. Jaki to ma sens?
Zgodnie Leszek z Twoją teorią nie ma znaczenia jaka antena jest dołączona. Obojętnie czy antena ma 10ohm czy 5 lub nawet 300 to nie ma znaczenia. Wszystko elegancko będzie działać strat dodatkowych z powodu złego dopasowania nie będzie.
Czegos takiego nigdy nie napisalem i nie napisze bo to nastepna bzdura. Skad to wziales?
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

We wszystkich moich wypowiedziach jest mowa o odbiciach na skutek złego dopasowania anteny do nadajnika. Jeżeli nadajnik ma impedancję 100 ohmów lub każdą inną to do niego musi być dopasowana antena. Układy wyjściowe nadajnika nie tylko spełniają funkcję dopasowania ale także wycinają zbędne śmieci (niepożądane harmoniczne). Dobra kończymy temat widzę, że nie ma sensu go kontynuować.

Materiały:
http://layer.uci.agh.edu.pl/maglay/wron ... a_teor.pdf
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Tu: http://sharon.esrac.ele.tue.nl/~on9cvd/ ... dantie.htm
ktos zadal sobie troche trudu i pomierzyl impedancje wyjsciowa transceivera Kenwood TS440.
Interesujace wyniki. W skrocie - na 14MHz przy 100W na obciazeniu - 20ohm, przy 5W - 180 ohm.
Pawel - jezeli bedziesz precyzyjny w okresleniu paramateru (ow) o jakich piszesz - pewnie predko dojdziemy do porozumienia.
Jeżeli nadajnik ma impedancję 100 ohmów

Jaka impedancje? Wejsciowa, wyjsciowa, obciazenia?

BTW - interesujacy artykul - nie bardzo tylko traktujacy o wspolpracy nadajnika z obciazeniem. Raczej o propagacji sygnalow impulsowych w linii dlugiej.
Popatrz na obrazk 8.
Masz tam generator - moze to byc Twoj nadajnik, Rg reprezentuje Twoja ulubiona impedancje wyjsciowa, Ro - impedancje ociazenia. I co Ci to mowi?
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Wyjściową.


Punkt 4 oraz Rys.4 - w moim linku
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

ktos zadal sobie troche trudu i pomierzyl impedancje wyjsciowa transceivera Kenwood TS440.
Leszku , odpuść .Nie masz racji , tego się nie da pomierzyć .Tu nie ma analogii z bateryjką jak sobie przyjąłeś .Mylisz się zresztą w wielu miejscach w tej dyskusji , lub podajesz półprawdy wprowadzające czytających w błąd.
Pisałem kiedyś o jakości wiedzy z internetu , ta dyskusja jest tego najlepszym przykładem.
Trzeba mieć solidne podstawy z książek żeby bezpiecznie z niej korzystać , bo "mądrze" napisane , okraszone wzorami , musi być super .Niestety nie jest.
Kazimierz
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Zgadzam się ta dyskusja nie ma sensu. W dodatku czytelnika może wprowadzić w błąd po co ktoś ma sobie uszkodzić sprzęt. Proponuję zamknąć temat.

Na sam koniec dodam, bo gdzieś mi się przewinął wątek na forum SWR i rezonansu anteny a nie chce mi się go szukać i cytować. Rzeczywistą antenę opisuje sporo parametrów a impedancja falowa to tylko jeden z wielu. Do całości dodatkowo dochodzi Rpr i Pstr.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

A ja ośmielę się poprosić Kolegę Kostka (bo zdaje się z nas wszystkich na tym forum ma największą wiedzę i doświadczenie w temacie) o sprostowanie tych najważniejszych jego zdaniem "pomyłek i półprawd" zamieszczonych w tym wątku cobyśmy mieli szansę się jednak z tej dyskusji czegoś nauczyć... da radę?
ODPOWIEDZ