Problem z GPS- (Marbalon)

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Problem z GPS- (Marbalon)

Post autor: uszy19922 »

Witam
Posiadam nową dużą płytkę MarBalona, i pełne wyposażenie do niej. Tj. kompas, gps, osd itp. Gps Hold działa bardzo nie płynnie, quadro oscyluje na bardzo dużej powierzchni, nawet do 5m. Macie może rady jak to zredukować, nie do końca rozumiem GPS-owe Pidy, nigdzie nie jest opisane co z nimi robić.
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

problemy masz z kompasem a nie z GPSem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Ojej. A to dopiero niespodzianka. Co oznaca ten problem, co mogę z tym zrobić?
Chodzi o jakieś ustawienia czy co? Bo kompas mam z dala od przewodów, silników, płytki itp.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Na początek skalibrować magnetometr, POPRAWNIE. było parę razy w różnych wersjach w wątku o KFC.
A drugim etapie sprawdzić czy jednak wskazania kompasu nie odpływają gdy:
1) włączysz silniki
2) włączysz FPV i co tam jeszcze masz
3) dasz porządnie w palnik (gaz do zawisu)
Jeżeli w którymś z powyższych przypadku odjeżdża Ci wskazanie kompasu o więcej jak 5-10° to znalazłeś przyczynę pływania koptera.

A jeżeli błędnie zdiagnozowałem ;-) to będziesz musiał przekopać wątek o KFC i znaleźć odpowiednie wytłumaczenie z przykładami PIDów kolegów , dotyczące GPSa.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Ok jutro zabieram się ostro do roboty. Mam nadzieję, że uda mi się zdiagnozować problem.
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Przekopalem temat i dalej nie wiem. To jest dziwne co on robi. W poz gps hold zaczyna spierdzielac z pozycji, traci wysokosc i sie przechyla. Jakby acc go juz nie trzymaly. Prosze podajcie na to jakas rade, bo boje sie dalej latac gdyz bez tego to ciezko.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Odkryłem coś co może pomoc. Nie działa również strzałka na OSD. Nie pokazuje w która stronę do domu. Działa dystans, wysokość itp. ale strzałka nie. Patrzy się w jednym keirunku...
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Hmm a czy Ty w ogóle czekasz przed startem na fix?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Juz nie rob ze mnie takiego Idioty :D Jakies pojecie o tym co robie mam ;) Oczywiscie, zawsze do minimum 10 satelit. Sprawdam dla pewnosci na diodzie i na OSD. To trzymanie GPS nie raz dziala jakos ale i tak po pewnym czasie ucieka i sie przechyla, innym razem od razu spierdziela z kursu. Rth tez nie dziala, Misio kazal mi brac dane do domu z Maga a nie z GPS, teortycznie w domu dziala. Ale to raczej problemu z GPS-holdem nie rozwiaze.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

uszy19922 pisze:Misio kazal mi brac dane do domu z Maga a nie z GPS, teortycznie w domu dziala. Ale to raczej problemu z GPS-holdem nie rozwiaze.
RTH oraz PH potrzebują danych z GPSa a nie z MAGa, tak mi się zdaje tak więc nie rozumiem co Miś miał na myśli :-(

MAG jest potrzebny do HH przede wszystkim. I bodajże na HH jest jeszcze poprawka brana z gyro, niech Marcin może się wypowie...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Dlatego zalozylem ten temat, gdyz jest to rzecz przez nikogo nie opisana. Jest to nowosc na MultiWii i jakos nikt nie wie co trzeba zrobic by to odpracowac. Wiec z niecierpliwoscia czekam na znawce, bo boje sie latac dalej ze wzgledu na brak RTH ;/
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

To ja bym poprosil fotke tego wszystkiego tak aby bylo wszystko widac, przede wszystkim kompas i gps. Jak mozesz to zrzut z konsoli polecenia set. Weryfiowales w gui czy kompas dobrze pokazuje polnoc?
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Chyba rozumiem problem, Magnetometr wraca mi zawsze do pozycji "zero". Jak obracam to sie przesuwa, ale i tak wraca. Pomogala kalibracja, wtedy trzymal. Kalibracje robilem wczoraj. Jednak dzis znow o tym zapomnial i znowu wraca. Cos mu sie restartuja ustawienia. Dziwna sprawa.
Jak rusze mocno to po ruchu zaczyna wracac i sie zatrzymuje. Nie wraca dokladnie do miejsca rozpocecia ruchu ale jednak jest to bardzo widoczne.
Porsze o rady.
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 paź 2012, 15:37 przez uszy19922, łącznie zmieniany 1 raz.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Moze kompas uwalony. Albo zle skalibrowany. Wysle Ci nowy a jak bedzie to samo to odeslesz i bedziemy kombinowac dalej. Jakie wartosci pokazuje ci w polach mag po lewej?
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Zaktualizowałem fotki w poprzednim poscie, mozesz zajrzec.
MAG:
Roll -33
Pitch 14
Yaw 82
Przy obkrecaniu parametry z pola MAG sie zmieniaja i zostaja, jednak graficzny modelik w MWC sie obraca i troche wraca... Sam nie wiem co o tym myslec. Po zrobieniu kalibracji juz nie wracal. Jednak jak juz pisalem zapomina o tej kalibracji, tylko nie wiem w jakim momencie, co ma na niego taki wplyw.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 15 paź 2012, 15:55 przez uszy19922, łącznie zmieniany 1 raz.
FPV Forever!! :)
ODPOWIEDZ