Stabilizacja

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
wosiekpl
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 28 sie 2011, 22:57
Lokalizacja: Toledo

Post autor: wosiekpl »

Nie rozumiem o co chodzi z wybieraniem z internetu

mozesz napisac co i jak robic po uruchomieniu programu multicopterflashtool

Teraz jade do tesciow i wroce kolo 23:00-00:00 , przywioze Futabe i odbiornik orange tj zestaw w jakim normalnie latam.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Jak będę w domu, zrobię Ci zrzut ekranu.

W ostatnim poście - dobrze wgrałeś plik, tylko 2 razy ;-)
Raz - wybrany ręcznie z dysku, drugi raz z repozytorium.

Ale to co się wgrało powinno być OK.

Miganie niebieskiej diody sygnalizuje brak sygnału z odbiornika - taki ala lokalizator.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
wosiekpl
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 28 sie 2011, 22:57
Lokalizacja: Toledo

Post autor: wosiekpl »

Witam

Dopiero teraz przeczytalem wiadomosc , na zimno , przejzalem schemat , podlaczylem na nowo i zaczelo dzialac. Musze jeszcze dopracowac , jak podlaczyc serwa , bo jedne dzialaja a drugie nie. Stabilizacje zalaczam kanalem 5 podlaczonym do wejscia 3 na plytce.

Dzieki za dotychczasowa pomoc. Mam nadzieje ze w koncu dojde co i jak zrobic aby poprawnie dzialalo.
Jutro , kiedy bede mial Futabe , bede robil proby w konfiguracji w jakiej zawsze latam.

Podejzewam ze bede musial zaladowac soft w wersji CPPM zamiast PWM



Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 12 paź 2012, 23:21 przez wosiekpl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Powodzenia i daj znać jak wrażenia z lotu.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
wosiekpl
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 28 sie 2011, 22:57
Lokalizacja: Toledo

Post autor: wosiekpl »

Witam

Mam jeszcze pytanie odnosnie poziomowania samolotu. Domyslam sie ze plytka musi byc zamontowana , wg rysunku tj strzalka w kierunku lotu i poziomo w stosunku do kadluba czy raczej skrzydel. Tutaj mam jeszcze jedno pytanie , czy za kazdym razem kiedy zalacza sie stabilizator , zapamientuje swoje polozenie. Nie wiem czy dobrze zadalem pytanie , moze wwytlumacze to tak:
samolot ustawiony poziomo , rownolegle do ziemi , zalaczam i taka pozycje zapamietuje. W czasie lotu stabilizator stara sie utrzymac model poziomo w stosunku do ziemi.

Drugi przypadek :
samolot ustawiont np pod katem 45 stopni w stosunku do ziemi , taka pozycje zapamietuje stabilizator i w czasie lotu tak stara sie utrzymac samolot aby byl pod katem 45 stopni.


Pozdrawiam
Artu

Post autor: Artu »

Wszelkie stabilizatory poziomuje się do statecznika poziomego (sterzenie klasyczne i T)
Jeśli usterzenie ogonowe jest V, to wtedy do płata skrzydła.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

wosiekpl pisze:Witam

Mam jeszcze pytanie odnosnie poziomowania samolotu. Domyslam sie ze plytka musi byc zamontowana , wg rysunku tj strzalka w kierunku lotu i poziomo w stosunku do kadluba czy raczej skrzydel. Tutaj mam jeszcze jedno pytanie , czy za kazdym razem kiedy zalacza sie stabilizator , zapamientuje swoje polozenie. Nie wiem czy dobrze zadalem pytanie , moze wwytlumacze to tak:
samolot ustawiony poziomo , rownolegle do ziemi , zalaczam i taka pozycje zapamietuje. W czasie lotu stabilizator stara sie utrzymac model poziomo w stosunku do ziemi.

Drugi przypadek :
samolot ustawiont np pod katem 45 stopni w stosunku do ziemi , taka pozycje zapamietuje stabilizator i w czasie lotu tak stara sie utrzymac samolot aby byl pod katem 45 stopni.


Pozdrawiam
Tak - montaż płytki jest ważny - szczególnie kierunek.
W przypadku płytki i86 dysponujesz tylko stabilizacja na żyroskopach - nie masz akcelerometrów, więc nie masz autopoziomowania.

Stabilizacja na żyro stara się przywrócić poprzedni kierunek na podstawie swoich algorytmów, czyli to czy ją włączysz w poziomie czy pionie nie ma większego znaczenia - stabilizacja czeka na powstanie siły odśrodkowej, którą będzie starała się przezwyciężyć.
I tylko tyle.

Gdybyś miał stabilizację z poziomowaniem ( np. zestaw Zbig+Pitlab ) to już co innego - ich system przywraca pierwotne położenie modelu względem kuli ziemskiej.
I tu już musisz mieć płytkę z poziomie - inaczej model mógłby się chcieć ustabilizować w locie pionowym, co byłoby widowiskowe.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

misiekkk pisze:
wosiekpl pisze:Witam

Mam jeszcze pytanie odnosnie poziomowania samolotu. Domyslam sie ze plytka musi byc zamontowana , wg rysunku tj strzalka w kierunku lotu i poziomo w stosunku do kadluba czy raczej skrzydel. Tutaj mam jeszcze jedno pytanie , czy za kazdym razem kiedy zalacza sie stabilizator , zapamientuje swoje polozenie. Nie wiem czy dobrze zadalem pytanie , moze wwytlumacze to tak:
samolot ustawiony poziomo , rownolegle do ziemi , zalaczam i taka pozycje zapamietuje. W czasie lotu stabilizator stara sie utrzymac model poziomo w stosunku do ziemi.

Drugi przypadek :
samolot ustawiont np pod katem 45 stopni w stosunku do ziemi , taka pozycje zapamietuje stabilizator i w czasie lotu tak stara sie utrzymac samolot aby byl pod katem 45 stopni.


Pozdrawiam
Tak - montaż płytki jest ważny - szczególnie kierunek.
W przypadku płytki i86 dysponujesz tylko stabilizacja na żyroskopach - nie masz akcelerometrów, więc nie masz autopoziomowania.

Stabilizacja na żyro stara się przywrócić poprzedni kierunek na podstawie swoich algorytmów, czyli to czy ją włączysz w poziomie czy pionie nie ma większego znaczenia - stabilizacja czeka na powstanie siły odśrodkowej, którą będzie starała się przezwyciężyć.
I tylko tyle.

Gdybyś miał stabilizację z poziomowaniem ( np. zestaw Zbig+Pitlab ) to już co innego - ich system przywraca pierwotne położenie modelu względem kuli ziemskiej.
I tu już musisz mieć płytkę z poziomie - inaczej model mógłby się chcieć ustabilizować w locie pionowym, co byłoby widowiskowe.
mozesz rozwinac ta mysl o sile odsrodkowej?
Awatar użytkownika
wosiekpl
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 28 sie 2011, 22:57
Lokalizacja: Toledo

Post autor: wosiekpl »

Dzieki za odpowiedz , poczatkowo bede latal na ustawieniach potencjometrow jakie sa orginalnie tzn na 50 % i zobacze jak sie sprawuje samolot w locie.
Nie wiem czy jutro bede mial okazje bo na razie nie pojechalem na lotnisko ( ok 30 km od Toledo ) , mam malego z bolem gardla i kaszlem wiec siedzimy w domu.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kitsibas
Posty: 136
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 09:05
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kitsibas »

Hi,

Trochę się już pogubiłem w tych wszystkich płytkach i OpenAero.
Powiedzcie co lepiej kupić. Dedykowaną do samolotów płytkę:
Hobbyking i86AP Flight Stabilization Control Board
czy:
Hobbyking i86 Multi-Rotor Control Board i wgrać OpenAero ?
Czu może kupić już:
Hobbyking KK2.0 Multi-rotor LCD Flight Control Board i wgrać OpenAero2 ? Czy może coś jeszcze innego?
Wielkich różnic w cenie nie ma więc się zastanawiam co będzie najlepsze. Może kiedyś będę chciał zrobić jakiegoś wielowirnikowca to bym miał od razu płytkę tylko soft bym zmienił... Nie wiedzę nigdzie na stronie OpenAero konkretnego wykazu z jakimi modelami płytek działa, dlatego ciężko mi też porównać coś jeszcze innego.
Pioneer 1400, Turnigy 9x - er9x + FrSky DHT-U (logger) + dopał, GPS, Vario, FOX 800 + Vee + BiQuad
Artu

Post autor: Artu »

Hobbyking KK2.0 ma trzyosiowy akcelerometr, więc będzie "samo stabilizował" platformę... coś jak FY20A
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Wosiekpl, ulotniles juz model ze stabilizacja? Moja plytka i86 juz zamontowana na Arielu i czeka na oblot. Mam nadzeje, ze w weekend uda sie.
Nie jestem tylko pewien, jak to bedzie sie zachowywalo, bo po prostu i86 przykleilem na zwykla tasme dwustronna, ktora jednak nie daje amortyzacji.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
wosiekpl
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 28 sie 2011, 22:57
Lokalizacja: Toledo

Post autor: wosiekpl »

Nie , jeszcze nie . W zeszla niedziele pogoda nie dopisala i w ta bede pracowal wiec z latania nic nie bedzie. Moze po Wszystkich Swietych , bede mial prawdopodobnie wolne do poniedzialku , wtedy moze sie uda.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Oblatałem dziś stabilizację. Z ustawieniem potencjometrów na połowę, płatowiec wzbudzał się do rosnących oscylacji, które na pewno doprowadziłyby do jego destrukcji. Skorygowałem ustawienie dwóch pierwszych potencjometrów na ok. 1/3 i jest ok.
Na modelu poruszanym w ręku prawie nie widać ingerencji układu stabilizacji, ale w locie FPV wyraźnie tę stabilizację widać. Oczywiście będą dalsze regulacje.
Płytka przyklejona jest do płatowca dwoma warstwami taśmy piankowej. Takie połączenie jest dość twarde, ale nie powoduje żadnych problemów.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

Odświeżę trochę temat.
Mam ten sam kontroler czyli i86 i wydaje mi się że nie działa. wgrywałem różne softy, żaden nie działa z gui - a dokładniej mogę zmieniać ustawienia pidów i je zapisywać ale wskazania od aparatury się nie zmieniają, również gyro wydaje się być martwe. Serwa się ruszają ale tylko jak ruszam drążki w apce, ale jak poruszam płytką to w ogóle nie reagują.
ODPOWIEDZ