kopter do filmowania

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

no to zrobione

waga wszystkiego prócz baterii: 1780 gram
4 motory Sunnysky X4108s przewinięte
śmigła węglowe 15x52 (miały być 17x5.5 ale motory były zbyt obciążone, da się użyć śmigła 17, które są bardziej wydajne od 15 w konfiguracji X8, teraz jest jednak X4 i tylko te 4 motory muszą wygenerować dość ciągu, decyzja więc padła na śmigła 15)

bateria 6s 8000mAh

kopter dodatkowo obciążony do testu 350 gram (pod kopterem 230 gram bateria 3s 3200mAh, oczywiście nie podpięta + miernik prądu)

całość w zawisie utrzymała się w powietrzu 30 minut :)


początkowe zużycie prądu na 24V było 15A, a na końcu przy 19V było 18A
do mniej więcej 20,5V rozładowanie następowało dość powoli, gdy usłyszałem biper nastawiony na 3.1V na celę napięcie zaczęło dość gwałtownie spadać

od strony konstrukcji - wyciąłem nowe zaciski na rurki pod silnikami, wyciąłem nowe mocowania silników, dociąłem nowe rurki stabilizujące (jedna rurka jest ok, próbowałem, ale te rurki nadają konstrukcji niesamowitą sztywność i zdecydowałem się użyć obie)

jedna rzecz, jaką zaobserwowałem
śmigła nie były specjalnie wyważane, ot wyciągnięte z folijki i założone, samodzielnie bez rurek stabilizujących powodowały ogromne drgania, ale teraz nic, drgania przenoszą się na te cienkie rurki, same rurki silnikowe nie drgają niemal wcale a na konstrukcji koptera czy nogach podwozia odczuwalne jest coś co nazywam szeptami, czujesz niby wibracje ale jakby pod poduszką, przyznam, że konstruując tego koptera miałem nadzieję że sposób mocowania rurek jaki zastosowałem niejako naturalnie pochłonie wibracje napędów, i tak właśnie jest!

no i fotki i filmiki

konstrukcję koptera uważam za bardzo udaną, naprawdę, rurki silnikowe są na tyle wysoko ponad nogami, że można zamontować dodatkowe 4 silniki (ale nie mam teraz ESC), te dodatkowe silniki dodatkowo zmniejszą obciążenie pojedynczego silnika a to da możliwość użycia śmigieł 17 cali na górnych motorach
płytki silnikowe są tak skonstruowane, że większe motory również można zainstalować, na przykład silniki dualsky 5015, które mają mniejsze zużycie prądu o ok 20% i w ogóle się nie grzeją na śmigłach 17 cali

wszystkie plany są dostępne do zrobienia kopii, gdyby ktoś reflektował, sam kopter, czy też jego fotki wkrótce trafią do sklepu

filmiki:





fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: kopter do filmowania

Post autor: michal_e »

a co z filmowaniem z tego koptera ?
Michał
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

chwilowo nic
nie mam gimbala do gopro I nie mam aparatu typu gopro
jak będę miał zacznę filmować
na razie tworzyłem koptera do tego celu

skoro ten project koptera w tym momencie uważam za zakończony (powodzeniem, bo uzyskałem to, co chciałem) teraz mogę się zająć tą bestią

Obrazek

rurki 25, motory dualsky 5015, śmigła 20 cali - ta platform będzie do filmowania aparatem typu sony nex5 I obciążeniem dodatkowym ok 1,5kg
cel ten sam - 30 minut w powietrzu na jednej baterii
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: kopter do filmowania

Post autor: michal_e »

z nexem na gimbalu ?
Michał
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

tak, gimbal jest, aparat jest, kopter jest, śmigła są (choc muszę je przerobić) I motory są, ale motory muszą być przewinięte bo oryginalnie ani śmigła 20 cali by nie pasowały ani zużypie prądu nie było by takie jak oczekiwane
3 motory mam nawinięte, zostały jeszcze 3
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: kopter do filmowania

Post autor: Eman81krk »

Czyli hexa w Y6?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

dla mnie hexa to 6 ramion a y6 to 3 ramiona z silnikami jeden pod drugim, zwał jak zwał, fotka tłumaczy wszystko :)
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: kopter do filmowania

Post autor: robak56 »

Świetne :-) Też się będę powoli zabierał za y6:-) chciałbym składane podwozie, ale zobaczę jak to wyjdzie w praniu...pewnie ciężko będzie wyważyć całość...
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

ja początkowo bardzo byłem przeciwny podwoziu składanemu
najlżejsze jakie sam zrobiłem w oparciu o rurki 16mm I 10mm ważyło 120 gram, to podwozie tarota wersja mini, również używa rurki 16 i 10 i waży zaledwie 150 gram
gdy bardziej zacząłem wnikać w specyfikację to doszedłem do wniosku, że przy takiej różnicy wagi nie warto kombinować - stąd i teraz mam sładane podwozie

o tyle problematyczne jest składane podwozie w kopterach z silnikami jeden pod drugim, że podwozie musi być niżej od silnika dolnego - stąd i projektując moją wersję 6 koptera problem rozwiązałem jak to widać na fotkach - uniesienie ramion bocznych + obniżenie elementów, do których przykręcane są nogi - multum miejsca na silnik dolny

zresztą wkrótce takie zamontuję i zobaczymy ile polata :)
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

mały update

dodałem 4 dolne motory I zmieniłem kąt nachylenia silników

teraz waga całości bez baterii to 2470 gram, mogło by być lżej ale na dolne motory musiałem dać ESC 40A (górne mają tera 30A), jak zrobięostateczny test motorom to prawdopodobnie będzie można zainstalować ESC 20A

co do kata to pomysł nie był nowy, ale wcześniej z niego zrezygnowałem, kąt na samym początku musiał by być ustawiany ręcznie a to mało dokładne, potem dodałem rurki stabilizujące I było po ptakach, w sensie te rurki nie dawały skręcić mocowań silników, ale gdy wypracowałem sposób robienia otworów pod kątem to wyciąłem nowe zaciski do rurek stabilizujących, w których otwory tych rurk wykonałem pod kątem 5 stopni

no I teraz bez myślenia I bardzo dużą dokładnością można najpierw skrręcić rurki stabilizujące a dopiero potem mocowania silników I gotowe

no I fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

test lotu I sprawności napędów jak przestanie padać
mam nadzieję, że kopter zużyje mniej niż 12 amperów co powinno dać kolejne 10 minut lotu, zobaczymy
na nowej baterii 6s 8000mAh na początku kopter zużywał 15 amperów, w miarę jak napięcie spadało wzrastało zużycie do chyba 20A, czyli mam nadzieję, że kopter na początku będzie teraz zużywał nie więcej jak 12 amperów
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: kopter do filmowania

Post autor: robak56 »

Darek dasz linka do składanego podwozia jakie zastosowałeś w y6?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

Tarot Mini Electric Retractable Connector for Multicopter Landing Gear TL65B44

jedno z tańszych: http://www.aliexpress.com/item/Tarot-Mi ... 40039.html
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

no to jestem po testach w wersji X8
początkowo spodziwałem się mniejszego zużycia prądu, ale jak zacząłem liczyć to spostrzegłem, że popełniłem błąd myślowy
dodatkowe 4 motory zwiększyły wage koptera o 700 gram a spowodowało, że potrzebny ciąg na motor był lekko mniejszy od 500 gram, motory zaś zużywały ok 2,7A na 500 gram ciągu * 8 = 20A
przy konfiguracji z 4 motorami zużycie prądu było między 15A na całej baterii do 19A na prawie pustej

no I testy pokazały, że miałem rację licząc dane

tak wygląda kopterek z 8 motorami
Obrazek

bateria 4s 5000mAh:
Obrazek

bateria 5s 10000mAh:
Obrazek

bateria 6s 10000mAh:
Obrazek

I wnioski:
konfiguracja X8 jest możliwa, ale należało by użyć większą baterię, możliwe, że bacteria 4s w takim przypadku była by najlepsza
mnie osobiście podoba się prostota czyli konfiguracja X4 - quad - taka konfiguracja była również najwydajniejsza
aby dodatkowo zwiększyć długość lotu można by spróbować zamontować jeszcze bardziej wydajne napędy (motor/śmigło)

na przykład motory dualsky 5015 przewinięte do 305kv zużywały 3,55A na 750 gram ze śmigłami 17 cali w porównaniu do zainstalowanych Sunnysky X4108s przewiniętych do 316 kv, które zużywały 4,3A na 750 gram ze śmigłami 15 cali
mielibyśmy zużycie niemal 4A mniej, jakieś 20-25% mniej czyli kopter mógłby latać ok 40 minut

osobiście uważam, że jest to bardzo, bardzo udana konstrukcja generująca minimalne drgania głownej konstrukcji koptera co w przypadku małych kemerek jak gopro ma ogromne znaczenie

muszę przemyśleć co I jak I mam nadzieję, że wkrótce te ramy będą dostępne dla ewentualnych zainteresowanych :)
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: kopter do filmowania

Post autor: darek »

kopter wersja 6 jest wspaniały do mniejszych motorów I śmigieł do max 17 cali dlatego zdecydowałem się zabrać za kopter wersja 7, będzie on w sobie łączył wszystkie spostrzeżenia jakie miałem podczas budowania wcześniejszych kopterów oraz testowania motorów oraz najnowsze pomysły

prawdopodobnie ten kopter w pełni spełni wszystkie moje oczekiwania I temat w końcu będzie można zamknąć, z drugiej strony zapewne wciąż będę budował kolejne koptery, lecz po uzyskaniu swojego początkowego celu I, możliwe, że znudzeniu wszystkich tematem "kopter do filmowania", nie wiem czy kontunuowanie tego tematu będzie miało sens, ale żeby nie być gołosłownym nie będę się zarzekał, że to koniec tematu lub nie, prawdopodobnie jednak tak, zobaczymy

ok, więc najnowszy kopter ma standardowy kształt, co jest nowego:
1) najmniejsze jak do tej pory płyty centralne, udało mi się bowiem ściaśnić wszystko do kwadratu o boku 160mm, obie płyty waża około 100 gram

2) obniżyłem baterię oraz, mimo ograniczonego miejsca, dałem jej dużo przestrzeni albo do zwiększenia samej baterii albo do kontroli środka ciężkości, bacteria w pionie będzie miej więcej w środku fizycznym samego koptera bez przeważania ani do gory ani do dołu, po dołączeniu składanych nóg I gimbala dół będzie cięższy, ale najcięższa bateria znajduyjąca się niemal w środku konstrukcji powinna dać bardzo dobre wyważenie

3) użyłem rurki 18mm o długości 41cm (z czego 5cm jest w zaciskach) - na tyle grube, że są bardzo sztywne, na tyle cienkie, że są dość lekkie I na tyle długie by można było zamocować śmigła do 20-22 cali

4) zaprojektowałem zupełnie nowy typ zacisków dzięki czemu
a) zaciski stbilizują płyty centralne (normalne zaciski kompletnie tego nie robią)
b) kątowo mocują rury, czyli mamy do czynienia z uniesieniem silników w stosunku do płyt centralnych o 5 stopni (dihedral)

5) kopter będzie przystosowany do apartów typu gopro oraz sony nex 5 czy GH4

6) składane podwozie

7) konstrukcja X4 lub X8

8) z możliwością rozłożenia do transport

9) antyskrętne element blokujące rurki ramion

10) możliwość łatwego przeprowadzania kontrolera lotu I serwisu

11) docelowo użyję duże motory typu dualsky 5015 na śmigłach minimum 17 cali

moim celem jest zużycie prądu ok 10A, w wersji 6 najmniejsze zużycie miałem 15A na 6s, to dało zawis 30 minut, teraz chcę ten czas jeszcze wydłużyć, pewnie dwukrotnie nie da się ale 40-50 minut powinno

no I fotki
jak na razie całość waży 350 gram

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: kopter do filmowania

Post autor: Eman81krk »

Darku, wracasz du punktu wyjścia czyli do tego co już było zbadane jakiś czas temu ;) napewno wiele wiedzy pochłonołeś i to jest bezcenne ;) no i twoje konstrukcje są bardzo estetyczne a to się liczy. Nie mniej jednak co innego chciałem napisać. Jeżeli to ma latać z gopro i takimi maleństwami to na silnikach 360kv z rctimera przy zasilaniu 4s udało mi się zawis zrobić przy 12,7A. Pewnie na 6s udało by się zejść do 10A. Silniki co prawda pewnie słabsze od twoich ale w tym wypadku więcej im nie trzeba.

Ps. Musze Ci wkońcu odesłać twoje śmigła :-P
ODPOWIEDZ