MultiWii board by kuki

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

esamolocik pisze:No napewno trzeba to robic z dala od wszelkiego rodzaju zaklucaczy, ale jak wytlumaczyc to ze na sofcie 1.9 v4 moge skalibrowac za pierwszym podejsciem a na sofcie 2.0 juz nie?
Doczytałem, ze w 2.0 nieco inaczej/dokładniej kompas jest kalibrowany (eliminacja dryfu).
Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile zakłóceń pola magnetycznego jest wokół nas.

Na 0.6 i FW 20.0 nie miałem żadnych problemów z kalibracją kompasu, a na 0.6.3 już musiałem szukać niezakłuconego miejsca.
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

Przepraszam, że się tak wtrącam do dyskusji ale mam dosyć poważny problem. Może zacznę od początku. Model na MultiWii by Kuki wersja 0.6.3 podstawowa, soft 2.0 też od Kukiego. Wszystko było w porządku ale trzy dni temu podczas lotów model zrobił niespodziewanie fikołka i spadł na plecy. Na szczęście nie było wysoko i nic się nie stało. Początkowo myślałem, że przewody między odbiornikiem a FC nie łączą ale jednak to nie było to. Po odłączeniu zasilania i ponownym odpaleniu dwa pakiety latał poprawnie. Jednak problem nie zniknął a się jeszcze bardziej nasilił. Podczas podłączania zasilania płytka startuje normalnie żyroskop się kalibruje i wszystko wygląda ok. Nagle zaczyna migać niebieska dioda która sygnalizuje, że maszyna się przechyla a leży sobie spokojnie na ziemi. Dodając gazu nie ma możliwości, żeby nim wystartować bo się przewraca na plecy. Podłączając płytkę pod PC w GUI płytka się uruchamia, dalej miga niebieska dioda i wykresy szaleją. Nie da się przeprowadzić kalibracji, pojawia się cała masa błędów I2C. Co ciekawe nie dzieje się tak za każdym razem ale często. Czasami startuje i jest wszystko tak jak być powinno a po 30 sekundach zaczyna szaleć. Próbowałem zmieniać soft, sprawdzałem kable i wszystko wygląda ok. Nie wiem co może być nie tak... :cry:

Obrazek

I w tym momencie płytka leży sobie nieruchomo na płasko i dzieje się coś takiego. Nie da się zrobić kalibracji, liczba błędów wzrasta, niebieska dioda miga.
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

bledy I2C sugeruja problemy z odczytem z czujnikow ... moze po krecie cos sie rozlaczylo ... zimne luty albo cos tego typu

widze ze wszelkie czujniki masz powylaczane (nie liczac ACC) wiec ... stawiam na mikropekniecia

Suszarka w dlon i zobacz co bedzie.
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Kuki, Forumowicze:

właśnie zabrałem się za wgranie softu do płytki MW Kuki full 0.6.3 pod airplane.
Soft DEV przerobiony przez profesora pod quada z OSD Remzib z GPS stąd:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2386&postdays=0&postorder=asc&start=1770&sid=f0ac7cecdc3d1294bec6743a43b80a63

MultiWii_dev_20120504_Kuki_Psor_v008

Tu filmik z GUI:
http://youtu.be/bu6f8eSYaVA

Metodą prób podłączając serwo do M1-M4 odkryłem, że:
-> SK (RUDDER) jest aktywne po podłączeniu do M4, reaguje na obroty wokół własnej osi poziomej czyli YAW oraz sterowanie z apki właśnie SK. I o dziwo bardzo żwawo czego nie posądzałbym patrząc na reakcje widoczne w GUI.
-> gaz w M3 (zamisat ESC podłaczyłem próbnie serwo podłączone do M3) reaguje właśnie na gaz w górę ale dopiero po ARM (czyli gdy dam wajchę gazu tak jak przy uzbrajaniu FC do coptera - maksymanie w dół i prawo)

Zostaje teraz tak jak pisałem dopasować podłączenia posostałych elementów czyli SW, lotek (Throthle) bo pozostałe piny nie reaguja na serwo :(
Może zmienić trzeba coś w sofcie?

Przemo
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

Wziąłem lutownicę w ręce i przejechałem po pinach. Nie pomogło. Ale udało mi się coś zaobserwować. W momencie kiedy dotykam żyroskopu odczyty się stabilizują. Oczywiście na nowo muszę zrobić kalibrację bo zatrzymuje się na pozycjach na których był ostatnio ale juz wiem, że to coś z żyrkiem. Możliwe, że coś nie styka ale nie za bardzo mam sprzęt, żeby je wylutować i jeszcze raz wlutować...
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Wziąłem lutownicę w ręce i przejechałem po pinach. Nie pomogło. Ale udało mi się coś zaobserwować. W momencie kiedy dotykam żyroskopu odczyty się stabilizują. Oczywiście na nowo muszę zrobić kalibrację bo zatrzymuje się na pozycjach na których był ostatnio ale juz wiem, że to coś z żyrkiem. Możliwe, że coś nie styka ale nie za bardzo mam sprzęt, żeby je wylutować i jeszcze raz wlutować...
U mnie jak scisnołem opaską kablową magnetometr (ten na kabelku) do płytki pułki tez było mase błędów i2c.

poluzuj wszysto, i podepnij pod kompa, jak będziesz miał błędy to bierz suszarke i grzej płytke, jak sie uspokoji to znaczy że gdzieś poleciały za duże naprężenia na elektronike.
Nie przyglądałem się jak scalaczki siedzą na pcb, kulki czy klasycznie.
ale chyba sesja z HotAir powinno załatwić problem :)
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

No właśnie ja płytkę miałem przymocowaną do ramy na gumkach ale jak ją sprawdzałem to wyciągnąłem całkowicie. Chyba nie jest to BGA bo jakieś nóżki niby wystają ale i tak przeraża...
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

No to jest kupa... :cry: :cry: :cry: Razem z kolegą próbowaliśmy to zrobić na stacji HotAir no i przy podnoszeniu układu poszedł wraz z dwoma padami. Jestem po prostu załamany bo byliśmy ostrożni i płytka raczej nie została przegrzana ani nic z tych rzeczy. Nie wiem co mam z tym teraz zrobić... Help! :cry:
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

hmm, raczej przegrzana skoro odeszły pady razem z nogami... wstaw fotke jak to wygląda
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

pozostaje "oskrobanie" lakieru ze sciezki, dobry topnik i umiejetne "rozlanie" cyny
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

Fotkę wrzucę jak odzyskam aparat bo pożyczyłem. Będzie ciężko to naprawić, bo układ jest lutowany od spodu i jak jest przylutowany to nie ma dojścia do nóżek. Lipa straszna normalnie się załamię chyba :cry:
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

na siłę wyciagał lub podważał go ?
może faktycznie da rade tyci cyny i bedzie ok.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
august
Posty: 387
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 07:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: august »

Wie ktoś może czy na płycie 0.6.3 jest gdzieś wyprowadzony pin procesora PB4??
ZMR-250 z NAZE32, DJI Phantom 3 Advanced, FY650 PIXHAWK, Turnigy 9X mod. ER9X z eLeReS + eLDisp
Artas
Posty: 21
Rejestracja: środa 12 paź 2011, 12:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Artas »

profesor pisze:na siłę wyciagał lub podważał go ?
może faktycznie da rade tyci cyny i bedzie ok.
No właśnie nie. Po podgrzaniu i podlaniu topnikiem został lekko podniesiony pęsetą i poszedł od razu ze ścieżkami. Gdyby podważał to by to było normalne. Niestety nie da rady go tak podlutować (ja nie dam rady). Układzik wygląda spod spodu tak BMA180 http://static2.tme.eu/katalog_pics/f/7/ ... bma180.jpg :cry:
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Ponieważ czekam, aż nowe płytki 0.7 się wysmażą, gromadzę resztę potrzebnych części.
Utknąłem na LCD - gdzie najtaniej ( najszybciej ) można kupić ?
Czym się muszę kierować ?
Po informacji od Kukiego i konfiguracjach które znalazłem w internecie domyślam się, że musi być 5V - czy taki będzie dobry: Serial Enabled 16x2 LCD - Black on Green 5V ?
A można gdzieś dostać podobny za rozsądne pieniądze w Polsce ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
ODPOWIEDZ