Stratos, walka z nudą, pomocy

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

deathmul
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 21:35
Lokalizacja: Będzin

Stratos, walka z nudą, pomocy

Post autor: deathmul »

Witam ;-)

Jestem tu nowy i jak to zawsze u nowych bywa - potrzebuję pomocy.

Mam dwóch młodszych braci w wieku gimnazjalnym. Z powodu braku zajęć, rozrywek itp. jak to teraz popularnie bywa raczej siedzą przed komputerem pogrywając w kiepskie gierki.
Wpadłem zatem na pomysł zainteresowania ich czymś, pokazania im jakiegoś hobby które mogłoby naprawdę zrobić na nich wrażenie i które będzie miało wpływ na ich wolny czas :-o

Pomyślałem więc że latające modele to jest to! Każdy za czasów młodości, również i ja(chociaż nadal jestem młody) chciał polatać :-)

Zatem jest decyzja: zbudujemy razem w trójkę zdalnie sterowany model :-)

Przeczytałem sporą liczbę tematów i wyciągnąłem następujące wnioski:

- Model który będziemy składać to Stratos

-Aparatura nadajnik i odbiornik TH9X
i tu od razu pytanie: zasięg 500-800m, kiedyś jak będę chciał zwiększyć zasięg to wymienię w pilocie moduł na 35MHz i odbiornik zmienię też na 35MHz i wszystko będzie śmigać?

-Ładowarka do pakietów to polecana B6

Potrzebuję teraz resztę sprzętu, bardzo proszę o pomoc w wyborze. Prosiłbym o podawanie linków do produktów z polskich sklepów. Wskazówki:

-silnik: o sporej mocy(mam nadzieję ze bracią hobby się spodoba i kiedyś wejdziemy w świat FPV)

-serva: jakie dobre/tanie serva do stratosa?

-pakiet Lipoli: żeby polatać tak mniej więcej 30minut?

-pakiet Lipoli do aparatry th9x: jestem zielony, proszę o pomoc

-Regulator ESC: jaki?

-Śmigło: jakie do stratosa?

Czy do składania będzie mi coś jeszcze potrzebne? Jakieś kleje, pierdułki, itp? Bardzo proszę również o linki gdzie i jakie można dostać w internecie.

Bardzo przepraszam również za długi topic i za moją "zieloność" w temacie, ale każdy kiedyś przecież zaczynał.
Awatar użytkownika
Radibasti
Posty: 11
Rejestracja: sobota 25 lut 2012, 19:53
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Radibasti »

Witaj
W sklepie abcrc.pl z którego podałeś link do Modelu STRATOS jest na samym dole strony zkładka
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...
Możesz się tym pokierować w doborze podzespołów. Widzę ,że są tam i silniki i regielek i śmigła.
Jest również podane
Sugerowane wyposażenie(NIE MA W ZESTAWIE):

Silnik 3f o ciągu +1500g np.: np C3035
Regulator 3f odpowiedni do silnika np ESC 30A
2 serwa 18 g (na lotki)
Odbiornik 4 kanały.
Do sterowania modelem potrzebny jest mikser delta lub "radio" z takim mikserem.

Ja kupowałem u nich parę rzeczy i spisali się. Wprawdzie składam quadrocopter ale na tyle mogę pomóc. Jest jeszcze sklep RcElectroTown.pl też u nich kupowałem i powiem ,że solidni ,a przesyłka szybsza niż francuski TGV. :lol:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

deathmul pisze:zasięg 500-800m, kiedyś jak będę chciał zwiększyć zasięg to wymienię w pilocie moduł na 35MHz i odbiornik zmienię też na 35MHz i wszystko będzie śmigać?
Nie idź absolutnie w 35MHz, to przeżytek obecnie :-)
Zamiast fabrycznego 2,4 w tej aparaturze zainwestuj w 2 sztuki systemu eLeReS - to jest nasza, forumowa myśl techniczna, zasięg gwarantowany 3km.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

propo "naszego wynalazku" jak wiemy działa on troche nielegalnie w świetle polskiego prawa, może by postarać się to zalegalizować i wykupić w UKE jakąś częstotliwość w okolicach 433MHz, wiem że on działa dość szeroko ale zawsze jest jakiś papier...
Quad, Ranger EX na Pitlabie, S800, Taranis X9E i kupa różnych innych gratów ;)
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Deathmul - Nie tedy droga. Startos nie jest dla poczatkujacych a to oznacza ze pozyje moze w sumie kilka sekund. Od wyrzutu do kraksy.
Na poczatek zbuduj cos bardzo prostego, co lata samo jezeli mu sie nie przeszkadza. I w miedzyczasie trenuj na symulatorze. I zeby nie bylo watpliwosci, symulator nauczy Cie odruchow, reakcji ale nie nauczy wszystkiego. Pierwsze modele i tak pojda w drzazgi
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Post autor: Keri »

Leszek_K pisze:Deathmul - Nie tedy droga. Startos nie jest dla poczatkujacych a to oznacza ze pozyje moze w sumie kilka sekund. Od wyrzutu do kraksy.
Bez przesady - szczerze polecam bo ten model lata prawie sam :mrgreen: Na ponad 100 startów tylko raz miałem nie udany co opisałem tu na forum.
deathmul
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 21:35
Lokalizacja: Będzin

Post autor: deathmul »

Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Jak spodoba nam się zabawa, to napewno rozszerzę zestaw o nasz rodzimy zasięg a nie o modul 35MHz.

Zatem co polecacie na początek? Z tego co czytałem to właśnie Stratos jest bardzo często wybierany jako pierwszy model.
Czy naprawde nie nauczymy się nim latać? Czy nie damy sobie rady ze złożeniem?

Wybrałem go ponieważ jest tani, sugerowany dla początkujących i posiadający dobre właściwości lotne. Jeśli nie stratos, to co?
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Keri - kluczowe slowo to "prawie".
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Post autor: Keri »

Leszek_K pisze:Keri - kluczowe slowo to "prawie".
Leszek - jesteś doświadczonym modelarzem i nie wierzę, że nie zrozumiałeś mojej myśli, iż ..lata prawie sam". Mój jest tak stateczny, iż po wyrzucie lecie bez cdotykania drążków...
Oczywiście, że początkujący może zniszczyć to co dla już latających jest nie do zniszczenia ale tak rozumując to niczego nie można polecić.
Deathmul - jeśli zdecydujesz się na niego to służę wszelką pomocą. Na youtube masz cod groma moich filmów z lotu tego modelu więc przed decyzją możesz wziąć to pod uwagę. Możesz też kupiś same rdzenie o wiele taniej na allegro.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Oczywiście, że początkujący może zniszczyć to co dla już latających jest nie do zniszczenia
I o to wlasnie chodzi.
Pierwszy model ma latac wolno i bez "pomocy" pilota. Radio sluzy po to by go delikatnie zawrocic gdy w swiat chce leciec. Czasem nawet to jest za wiele dla poczatkujacego. Po to dwustery zrobiono.
Moj LEO110 tez lata sam. Prosto, rowno, gladko bo tak ma latac kazdy model. Tyle ze cos szybko z oczu znika jezeli sie go zostawi w spokoju.

Moim zdaniem, jako pierwszy powinno sie skleic cos bardzo prostego, bez silnika, SK i SW wystarczy. Wszystko po to by nauczyc sie podstaw wywazania/regulacji modelu, podstaw sterowania modelem. Symulator to nie to samo. A jak te trzy kawalki depronu pojda w drzazgi - strata niewielka. W dwie godziny bedzie nowy.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
deathmul
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 27 mar 2012, 21:35
Lokalizacja: Będzin

Post autor: deathmul »

Dziękuje za rady ;-)

Zatem jeżeli wezmę skrzydła z aukcji klik ( 1,6m styrodur +kadłub) to będzie to lepsze rozwiązanie dla początkującego niż Stratos?

A co z osprzętem o który pytałem w pierwszym poście? Może mi ktoś doradzić coś sprawdzonego?
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

deathmul pisze:Dziękuje za rady ;-)

Zatem jeżeli wezmę skrzydła z aukcji klik ( 1,6m styrodur +kadłub) to będzie to lepsze rozwiązanie dla początkującego niż Stratos?

A co z osprzętem o który pytałem w pierwszym poście? Może mi ktoś doradzić coś sprawdzonego?
Bardzo polecam Zagi oklejone taśmą pakową, prawie nie do zajechania te modele są. Ale jedno Ci powiem, w 100% odradzam styrodur bierz rdzenie 1,4m ze styropianu. Ja już kiedyś popełniłem błąd kupując styrodurowe.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Artu

Post autor: Artu »

Toretto, przecież podany link jest do rdzeni styropianowych, a nie ze styroduru :mrgreen:
"Dwa skrzydła o profilu Tzagi... wycięte ze styropianu średniej twardości (nazywany "dach podloga")"
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Post autor: Keri »

deathmul pisze:Zatem jeżeli wezmę skrzydła z aukcji klik ( 1,6m styrodur +kadłub) to będzie to lepsze rozwiązanie dla początkującego niż Stratos?
Jak napisałem będzie to rozw. tańsze, czy lepsze zależy od ciebie. Na początek zakupisz serwa jakieś 13g - zapomniałem nazwę - dopiszę póżniej - ale koniecznie na metalowych trybach. Pakiet - 2x 2200 3s wystarczy. Silnik gdy będziesz wiedział jaka masa wyszła ale wspomniany C 3035 będzie dobry.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

deathmul pisze:...( 1,6m styrodur +kadłub)...
To mnie zmyliło :mrgreen:
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
ODPOWIEDZ