Turnigy 9x problem z drazkiem

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Turnigy 9x problem z drazkiem

Post autor: hipek »

Witam

http://www.youtube.com/watch?v=GVdYZ81fHuI - link do filmu

Od jakiegos czasu (prawdopodobnie od momentu zakupu) mam problem z drazkiem gazu (mode 1).Po cofnieciu go na maxa i lekkim docisnieciu do tyl restaruje sie apartura po czym jakby to powiedziec rozkalibrowaywyuje sie tzn . cofniecie na maxa do tyl drazka nie przeklada sie na skrajne polozenie tylko jak widac na monitorze 1 kropke od konca. Po kolejnym docisnieciu i restarcie by byly to 2 kropki od konca. Po lekkim wcisnieciu widac ,ze nastepuje jakby odwrocenie kanalu. Cos szaleje.
Oprogramowanie napewno jest wporzadku bo i na seryjnym i na er9x problem wystepuje tak samo.
Co moze byc nie tak ?
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

to wygląda raczej na jakieś zwarcie... pooglądaj czy coś się nie odrywa/przygniata.. zobacz czy to samo występuje jak masz rozkreconą apke
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

Zrobilem tak jak powiedziales. Luty przy plytkach potencjometrow sa chyba ok. Problem z resetowaniem sie aparatury przy mocnym wcisnieciu drazka zniknol. Popycham drazek do przodu, do tyl na boki i dalej szaleje i nie osiaga skrajnych pozycji tylko powiedzmy 2 kropki od max. Pozatym problem gdy lekko wciskam drazek gora to dol, dol to gora sie powtarza. Chyba chinskie potencjometry zwariowaly. Mozna to w jakis sposb naprawic/wykalbirowac ?
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

mozna sprobować popsikać preparatem kontakt pr, moze pomoże ale na pewno nie na dłużej, bał bym się latać taką apka :/
razor
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:07
Lokalizacja: wawa

Post autor: razor »

albo i skalibrować aparaturę.
moja po wyjęciu z pudełka jeden kanał miała źle skalibrowany. tzn. drążek max w lewo a na wyświetlaczu widać że wychyleniu brakuje jeszcze ~20% do max.
gdzieś znalazłem info jak włączyć tryb serwisowy i skalibrować, ale Ty chyba masz niestandardowy soft ?
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

w er9x jeszcze prosciej sie kalibruje, ale kolega mowil cos o resetach apki i innych przygodach
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

kalibrowanie nie pomaga. Tzn. pomaga na chwile bo po czasie jak przez przypadek za mocno cosne drazek do dolu to znowu "przeskakuje" o jeden klik do gory. Po rozmontowaniu i ponownym skreceniu apartury pojawil sie kolejny problem gdy odejmuje gaz pasek na monitorze idzie do przodu tak jakbym dodawal gazu. pelen gaz to pelen gaz a 0 gazu to pelen gaz. Czytam cos w necie na ten temat i widze ze ludzie tez czasami maja problem z galkami w tej aparturze. Pobawie sie jeszcze z kalibracja.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Jak tak ci sie zachowuje to trzeba sprawdzic czy potencjometr nie padł ( przerwa na mocowaniu metalowego elementu do ścieżki oporowej np. ) Ja bym spróbował coś dobrać i wymienić .
Krzysiek
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

Taki potencjometr mozna gdzies kupic ?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Czy przy odłączaniu któregoś przewodu potencjometru też się apka resetuje? Może jakiś przewód (np zasilający) jest gdzieś przyszczypnięty lub naciągnięty? Myślałem że jak potencjometr nie ma kontaktu z warstwą oporową lub jest fizycznie odłączony to po prostu nie wyświetla wychylenia ale apka działa. W moim turnigy po zakupie odrazu lutowałem 2 przewody od potencjometrów bo nie dochodziły (zimne luty) ale nic mi się nie resetowało.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
sułek
Posty: 142
Rejestracja: wtorek 09 lut 2010, 03:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sułek »

hipek pisze:pelen gaz to pelen gaz a 0 gazu to pelen gaz.
Może przełączyłeś w tryb heli i tryb lotu idle up? Wtedy gaz własnie tak się powinien zachowywać...
Helik i parapet, ale bez kamery
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

"Może przełączyłeś w tryb heli i tryb lotu idle up? Wtedy gaz własnie tak się powinien zachowywać..."
Nie takie zachowanie bylo chwilowe bo po pokuaniu w obudowe wrocilo do normalnosci :).

Mikun: Moze to faktycznie zimne luty, aparatura sie restartowala tylko jak wciskalem drazek w dol do siebie ale tez z odpowiednia sila. Jak za lekko to odwracal sie ciag (- 100% to +100%, po puszczeniu wracalo do normalnosci) a po mocniejszym wcisniejciu reset.

Aparature wyslalem koledze "pilotowi" do naprawy. Mam nadzieje ze to tylko kwestia regulacji/kalibracji potencjometrow.
Awatar użytkownika
hipek
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 01 lis 2011, 16:02
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: hipek »

Kolega pilot poinformowal mnie ,ze wyciagnol pierwsze wnioski po wczorajszym rozebraniu aparatury. Nawalil potencjometr a dokladniej sciezka potencjometru nosi slady wytarcia (zwarcia) i faktycznie "nie laczy". Taka usterka nie mogla powstac w wyniku zwyklej eksploatacji. Dopatrzyl sie rowniez sladow wylutowywania procesora, jakis napraw (lutowanie elementow plytki) prawdopodobnie spowodowanych odwrotnym podlaczeniem pakietu. Zapomnialem zaznaczyc ,ze radio kupilem uzywane (podobno tylko miesiac i nigdy nic nie bylo w nim ruszane, poza wymontowaniem oryg modolu nadawczego o czym wiedzialem). W takim wypadku musialem trafic na felerna sztuke w ktorej chinczykowi nie chcialo sie lutowac :/
Czy taki potencjometr da sie w jakis spsob naprawic ?? czy moze dac sobie spokoj i kupic nowke.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Zależy jak jest zepsuty. Ogólnie są bardzo małe szanse na naprawę potencjometru.

Z zakupem nowego może być podobnie :(
ODPOWIEDZ