Uart poprzez bluetooth za 37zl

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

to może ja spróbuję, jakimś lamerskim językiem a nie w modnym wśród tutejszych elektroników-avrowców ;-) asemblerze :mrgreen:

1) podłączasz ten moduł poprzez kabelek (np Remzibiego) do komputera, instaluje Ci się nowy port COM
2) otwierasz sesję w oknie terminala (hyperterminal windows) i ustawiasz parametry sesji na 9600, 8, 1, n, 1 bez kontroli przepływu
3) otwierasz sobie notatnik windows i piszesz rózne komendy zaczynające się od liter AT, pisane razem, koniecznie z dużej czyli wstukujesz AT, robisz Ctrl+C czyli kopiujesz
4) w hyperterminalu wklejasz to co skopiowałeś czyli Ctrl+V
5) kolejnymi komendami AT ustawiasz sobie moduł bluetooth na żądane parametry

Pierwszą komendą zawsze niech będzie samo AT, powinno zwrócic "OK" jezeli wszystko jest dobrze skonfigurowane i jest komunikacja...
...następnie dajesz : AT+NAMERurek" i twój moduł od teraz ma prawidłową nazwę ;-)
i na koniec, ustawienie predkości dla multiwii:AT+BAUD8
po kazdej komendzie dostaniesz odpowiedź w postaci Ok i parametru który nadałeś.

I pamiętaj że wszystko wpisujesz w notatniku i kopiujesz do hyperterminala.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Rurek czy sprawdzałeś zasięg tego cudeńka? Interesuje mnie otwarta przestrzeń i prędkość 115200.

Ja próbowałem z modułami BT, opartymi o BTM202 ale poległem. Rwie się łączność jak pajęczyna zaatakowana przez szerszenia ;-).
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
Awatar użytkownika
ZiMi
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 16:09
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post autor: ZiMi »

Niestety z komendami AT nie jest tak różowo. Chodzi mi tu o składnię, którą potrafi zinterpretować moduł. Najlepiej poszukać manuala do danego typu modułu. Przykładowo dla modułów BTM składnia komend dostosowujących do MK jest następująca:
ATL4 -> 57600 Now change the baud rate in the terminal program to 57600 baud!
ATR1 -> Device is slave
ATN=....... -> Name of the BT module (optional)
ATP=.... -> awarded PIN = 1234 (default = 1234, optional)
ATQ1 -> feedback off!
ATE0 -> ECHO off
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

@Klenio - kolega Jarlist chyba testował zasięg mojego cudeńka, ja używam tylko do komunikacji zamiast kabelka a nie do telemetrii.
@ZiMi - te komendy At które podałem, to właśnie do modułu z tego wątku, nie do BTMA222 :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

Klenio pisze:Rurek czy sprawdzałeś zasięg tego cudeńka? Interesuje mnie otwarta przestrzeń i prędkość 115200.

Ja próbowałem z modułami BT, opartymi o BTM202 ale poległem. Rwie się łączność jak pajęczyna zaatakowana przez szerszenia ;-).
może się wtrącę chodź nie do mnie , ja swego czasu testowałem moduł btm222 przy szybkości 115200 udawało mi się uzyskać odległość około 15-20m, przy 9600 - około 40-50m

ale to wszystko jeżeli aparatura była na 35MHz

na 2,4ghz to dramat przeważnie kilka metrów do konfiguracji to wystarcza


jak chcesz większe odległości to polecam xbee dział super .
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Rurek a kolega Jarlist opublikował gdzieś informacje dotyczące zasięgu? Czy jest jakaś przewaga Twojego cudeńka nad modułem BTM222? W sprawie zakupu piszę do Ciebie PW. W sumie mnie też wkurza podłączanie kabelka ;-).

Kuki 5-10m też uzyskiwaliśmy przy systemie FASST. Ale potrzebuję czegoś co by dało radę na 100-150m z prędkością 115200. Na module XBee PRO udało się nam uzyskać 2km przy pełnej mocy (sparzyć się wtedy można płytką ;-) ), ale prędkości transmisji są malusieńkie, najlepiej działa to na 9600 ;-(. Na pewno jest jakiś sposób, żeby zaprogramować ten moduł inaczej, ale nie znalazłem sposobu jak to zrobić. Mnie interesowała transmisja jednokierunkowa bez sprawdzania błędów, bez sprawdzania obecności łącza itp. Czyli przesyłanie strumienia danych w ciemno. Chciałem mieć dane nawet jeśli połowa z nich byłaby błędna. Tutaj jest wątek z moim pytaniem: http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=4012

Jeśli masz Kuki jakieś pomysły to nadstawiam ucho lub zamieniam się w słuch ;-).
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Ja nie używam BT, jedynym plusem takiego rozwiązania jest możliwość połączenia z telefonem. Poza tym same minusy. Dlatego sam używam Wi.232 od Radiotronix, czyli rozwiązania jakie stosowane jest przez MK. Granicy zasięgu nie miałem okazji osiągnąć, w MK piszą że na 8cm kabelka jako antenie zasięg wynosi 1300 metrów. UART w Wi.232 pracuje do 115200 ale tor radiowy to jakieś 70kbps.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

Klenio, mam pomysł ale będzie dość duży gabarytowo :-( kiedyś cos takiego robiłem dla firmy

http://routerboard.com/RB411AR
wykorzystanie płyty głównej Mikrotik (wifi i te sprawy Diem pewnie wie o co chodzi :-) ) transmisje można zestawić na 5Mhz kał ustawić np np około lub niżej tak żeby nie zakłócało sterowania 2300mhz
bez problemu chodzi 115200



ten link co robiliśmy to był na 3km ale na 5GHz z jednej strony był komp a z drugiej kasa fiskalna .

wszystko kwestią przetestowania


podsumowując jest to radiowy przedłużacz rs232 :-)
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Kuki trochę rozjeżdżamy Rurkowi temat :oops:.

To, że duży nie specjalnie mnie przeraża. Dzięki za podpowiedź. Czy to jest gdzieś w PL dostępne?
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Interprojekt jest dystrybutorem.
pozdrawiam
Michał
Wojekkk
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 maja 2011, 20:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojekkk »

Czy nikt nie zauwazyl ze to moj temat byl?? :]
"Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny."
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Ja już zauważyłem ;-). Byłem święcie przekonany że to Rurka temat... Tak to jest jak się czyta po łebkach.
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

Klenio, jak ci się z tym nie spieszy to postaram się przetestować w przyszłym tygodniu jak będzie się to zachowywać na małych bacikach i jaki zasięg uzyskam
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

A to z miłą chęcią poczekam na teścik. Na razie męczę się z tym BTM222, ale to nie to co jest potrzebne do strojenia i diagnostyki którą uskuteczniamy w Hornecie.
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

To jeszcze tak na koniec tematu Wojekk'a :-)
lista komend dla tego modułu:
Obrazek

oraz możliwe do zaprogramowania prędkości:
Obrazek
.
.
.
.
i na deser jeszcze DATASZIT
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ