OSD Remzibi vs. Mikrokopter FC

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Rem nie wiem czy to dobre miejsce, ale chciałem zapytać jakie dane są Ci potrzebne i w jakim formacie, żeby można było pokazać sztuczny horyzont bazując na danych z komputera sterującego wielowirnikowcem.

Jeśli ten wątek to nie miejsce na takie pytanie: proszę o wskazanie lepszego wątku.
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

Klenio pisze:Rem nie wiem czy to dobre miejsce, ale chciałem zapytać jakie dane są Ci potrzebne i w jakim formacie, żeby można było pokazać sztuczny horyzont bazując na danych z komputera sterującego wielowirnikowcem.

Jeśli ten wątek to nie miejsce na takie pytanie: proszę o wskazanie lepszego wątku.
Tylko jeden string w postaci $I,15,15, zakonczony enter - tzn. $I,roll,pitch,
(wazne - przecinek po I oraz na koncu musi byc ) . pitch i roll sa w sotpniach -180 do 180
Ten string musi byc wysylana z czestotliwoscia jaka chcemy odswiezac horyzont na ekranie - swietnie dziala juz od 10Hz - mozesz tez zciagnac soft do testow jesli masz juz OSD - aby zobaczyc jak sie zachowuje , musze dopisze wlaczanie/wylaczanie $A i $I niezaleznie. Jak by trzeba do testow to PM me .

Nie musi byc zadnych danych z GPS w poastaci $A - mozna pominac i kozystac w pelni ze wszystkich ADC oraz grafik na ekranie .

Baud rate dowolny - OSD wykryje jesli podasz mu "$I," od samego poczatku (wlaczenia zasilania) .
Tutaj mozesz zcignac soft - http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=131

Diem prosil mnie juz dawno aby tutaj tez zrobic watek z opisem OSD - ale chcialem jakos to ladniej zredagowac - ale w ciaz mam ogromne niedobory czasu - za co Diem przepraszam .
Mam nadzieje , ze w zime cos naskrobie ladnie zredagowane
Klenio
Posty: 182
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Klenio »

Dzięki rem za wyjaśnienie. Będę dzwonił telefon mam - jak u wszystkich u mnie też brak czasu ;-). Skończymy poziomowanie kamery w gimbalu i biorę się za Twoje OSD.
Zerkaj nad siebie! Drony latają wszędzie...
Piotr
karwas
Posty: 173
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 20:13

Post autor: karwas »

Witam,

Ja też testuje OSD Remzibi i MK, ale inaczej - robie przejściówkę pomiędzy MK i GPSem a OSD.
Odbieram dane od GPSa i MK a te przesyłam do OSD.
Narazie udaje mi się razem z GPSem wysyłać do OSD napięcie, zjedzoną pojemność akumulatora i horyzont w liczbach w postaci komunikatów $M....

Chciałbym też dodać hotyzont, ale przy zastosowaniu softu zwykłego, a nie IMU.
Czy jest to możliwe? - tu pytanie bardziej do kolegi Remzibi.
Myślałem aby horyzon puszczać do OSD też jako komendy $M np jako przerobine myslniki.

Czy jest wersja softu zwykłego do OSD która przyjmuje komendy $I?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

karwas pisze:....Chciałbym też dodać hotyzont, ale przy zastosowaniu softu zwykłego, a nie IMU.
Czy jest to możliwe? - tu pytanie bardziej do kolegi Remzibi.
Myślałem aby horyzon puszczać do OSD też jako komendy $M np jako przerobine myslniki.

Czy jest wersja softu zwykłego do OSD która przyjmuje komendy $I?

Pozdrawiam
Niestetety - nie ma miejsca w procku
Mozna albo parsowac normalne komendy NMEA z GPSa i pokazywac je tak jak jest to w normalnym OSD ale wtedy nie ma miejsca zeby doladowac $I do obslugi AH (artifical horizon) .
Albo mozna zastosowac komendy $A,..... do danych z GPSa i $I,.... do AH .
Parsing $A jest uproszczony do minimum wciaz oferujac mozliwosci konfiguracji OSD identycznie jak NMEA i dlatego mozna bylo wcisnac tam jeszcze AH .

Ale mozna np. na stale ustalic baud rate (wywalamy detekcje baudrate) np. 38600 albo 57400 i byc moze wygospodarujemy miejsce na obsluge $I,.... AH . Mozna tez wywalic kawalek kodu do wgrywania fontow przez COM'a - mysle ze wtedy juz na luzie mamy walencyjne byty na wlozenie $I,... dla AH .

W kwestji puszczania myslnikow po $M.... jak najbardziej - ale moze to byc troche wolno zwlaszcza przy mieszaniu danych z NMEA z GPSa - moze dla wiekszych predkosci jak 57600 i wyzej itp.
karwas
Posty: 173
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 20:13

Post autor: karwas »

Dzięki za odpowiedź.

Popracuje trochę nad wysyłaniem horyzontu jako graficzny myślnik i zobacze czy szybkość będzie wystarczająca.

A przy okazji mam pytanie: jak wysle np "$MXXYYLLEE" to będą wyswietlone na ekranie tylko 2 znaki z pamięci na pozycji x y. Czy można wyświetlić więcej znaków w jednym ciągu bez powtarzania od nowa całej ramki $M, aby zmniejszyć ilość bajtów wysyłanych niepotrzebnie bajtów? Mysle o wyświetlaniu znaków horyzontu z tablicy znaków.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
remzibi
Posty: 614
Rejestracja: wtorek 23 mar 2010, 15:32
Lokalizacja: Rumia

Post autor: remzibi »

karwas pisze:Dzięki za odpowiedź.

Popracuje trochę nad wysyłaniem horyzontu jako graficzny myślnik i zobacze czy szybkość będzie wystarczająca.

A przy okazji mam pytanie: jak wysle np "$MXXYYLLEE" to będą wyswietlone na ekranie tylko 2 znaki z pamięci na pozycji x y. Czy można wyświetlić więcej znaków w jednym ciągu bez powtarzania od nowa całej ramki $M, aby zmniejszyć ilość bajtów wysyłanych niepotrzebnie bajtów? Mysle o wyświetlaniu znaków horyzontu z tablicy znaków.

Pozdrawiam
NIestety tylko dwa znaki graficzne w "$MXXYYLLEE" - czyli znak o adresie w LL i znak o adrersie w EE - ale jesli jako text damy spacje (lub dwie) to beda te dwa znaki wyswietlane ze znakiem spacji miedzy nimi .
LL i EE to adres hex tablicy znakow wyslany comem jako string a wiec np. DA4C lub a5c4 .
Litery w stringu hex moga byc duze lub male - OSD odczyta je prawidlowo .
coach
Posty: 2
Rejestracja: sobota 08 paź 2011, 22:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: coach »

http://smart-electronics.eu/index.php/pl/osd

może to kogoś zainteresuje?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Interesuje !!!!!! I to już od dłuższego czasu wiele osób na forum :-) Gdyby poczytać http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3150&h ... ficzne+osd (ostatni z 8 listopada) nie było by tego posta :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ