Problem ze sterowaniem

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rmw2014
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 16:58

Problem ze sterowaniem

Post autor: Rmw2014 »

Składam kwadrokoptera już jakiś czas, jestem na etapie lotów próbnych na uwięzi i jest problem ze sterowaniem, ma straszne opóźnienia przez co finalnie uderza o ziemię.
Sprawa wygląda w ten sposób, że dron uzbraja się i wznosi ale czas reakcji jest tak długi, że zanim cokolwiek zrobię to mija dużo czasu. Przykładowo, wznosi się a gdy chcę ten proces zatrzymać i daję nawet maksymalnie w dół to on dalej się wznosi by za jakiś czas dać nura bo przecież zanim załapie kontrę to już leży. To samo jest z lotem w każdej płaszczyźnie, jest niesterowalny. Gdy go podniosę i nic nie robią to będzie wisiał, czasem go wiatr pchnie lub sam z siebie się przemieści ale do czasu ruchu drążkami jest "stabilnie"
Nie wiem jak ten stan poprawić. Dziś wykiprowałem go do góry podwoziem i spaliły się dwa regle na raz.
Aparatura Flysky i6x
Kontroler lotu Pixhawk 2.4.8
GPS obecny
Regle SimonK 30A
Silnik 2200
Odbiornik podpięty przez SBUS
Proszę o pomoc
Załączniki
9k=.jpg
9k=.jpg (6.78 KiB) Przejrzano 362 razy
9k=(1).jpg
9k=(1).jpg (8.1 KiB) Przejrzano 362 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: pawelsky »

Rmw2014 pisze: sobota 09 wrz 2023, 21:30ma straszne opóźnienia
Zdefiniuj te opoznienia (a najlepiej pokaz jakies video). Milisekundy? Sekunda? Kilka sekund?

Bezwladnosc zawsze bedzie...
Rmw2014
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 16:58

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Rmw2014 »

W tym momencie nie jestem w stanie nagrać bo muszę sprzęt poskładać.
Chodzi o czas realcji na wychylenia drążka.
Przykładowo, start, podnoszę na dwa metry, dron wisi, po chwili chcę wyżej i wychylam drążek a reakcja drona jest po kilku sekundach. Wychylam drążek np w lewo by drona przesunąć w poziomie, reakcja po lilku sekundach około trzy, chcę kontrować więc wychylam drążek w drugą stronę a dron przeleci jeszcze kilka metrów zanim zareaguje. Jest na lince zabezpieczajacej ponieważ w pobliżu są inne domy więc nie mogę sobie pozwolić na luźny lot, zazwyczaj linka go zatrzyma ale wiąże się to często ze spotkaniem z gruntem.

Poprostu reakcja na wychylenie drążka jest opóźniona o kilka sekund dosłownie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: pawelsky »

Rmw2014 pisze: niedziela 10 wrz 2023, 12:36Przykładowo, start, podnoszę na dwa metry, dron wisi, po chwili chcę wyżej i wychylam drążek a reakcja drona jest po kilku sekundach.
Kilka sekund to zdecydowanie za duzo. Aparatura skalibrowana? Czy drazki reaguja plynnie w Mission Plannerze? Nie masz jakiegos expo albo delaya ustawionego w aparaturze? Jaki tryb lotu masz ustawiony w ardupilocie?
Rmw2014
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 16:58

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Rmw2014 »

Latam na loiter bo niby najbezpieczniejszy, w MP kreski idą skokami co kilka procent, nie tak płynnie idealnie. Nie wiem czy to istotne. Nie mam ani delaya ani expo
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Marcin »

A odbiornik podpiąłeś do portu, który ma DMA?
Rmw2014
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 16:58

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Rmw2014 »

Hmm, podpiąłem dokładnie jak w instrukcji.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: pawelsky »

Rmw2014 pisze: poniedziałek 11 wrz 2023, 09:50w MP kreski idą skokami co kilka procent, nie tak płynnie idealnie.
Skokami ale od razu, czy skokami z kilkusekundowym opoznieniem?

Przy pidach/autotune cos dlubales>

ESC masz skalibrowane?

Na biurku bez smigiel testowales - tez sa takie opoznienia w reakcji silnikow?
Rmw2014
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 16:58

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: Rmw2014 »

ESC skalibrowane poprawnie, no właśnie wydaje mi się, że na "sucho" nie ma tego efektu. Przy podłączonym dronie do MP reakcja jest szybka. Nie grzebałem przy pidach jeszcze, pierwszy raz to robię i pidy mam ustawione "fabryczne".

Tak mi przyszło do głowy, że może by to coś pomogło tyle że nie mam pomysłu o ile zmienić wartości na poczatek. Wcześniej chcę ogarnąć podłączenie i instalację MP na telefonie bo posiadam jedynie PCta a próby robię poza domem.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem ze sterowaniem

Post autor: pawelsky »

Wywalilbym te uwiez i ostroznie sprobowal bez niej w takim razie. I moze w innym trybie, np. Althold.

No i nagraj i pokaz efekty.
ODPOWIEDZ