DFU Zadig i impulseRC

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zomer2
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 18 cze 2023, 15:40
Kontakt:

DFU Zadig i impulseRC

Post autor: zomer2 »

Witam! Brak DFU
Zadig i impulseRC są bezradne. Używałem już Zadig na moim FC ze 3 razy i się udawało przywrócić DFU, ale teraz coś poszło mocno nie tak.
1) podpinam FC i świeci się zielona dioda, zawsze mrygała jeszcze czerwona. Windows zgłasza nie znane urządzenie. Naturalnie zainstalowałem sterowniki Windows USB referowane dla mojego laptopa.
2) Uruchamiałem Zadig i wybieram pokaż wszystko (widzę nie znane urządzenie).
3) instaluje wirtualne drivery STM32 Virtual COM Port Driver https://www.st.com/en/development-tools ... 32102.html
4) sprawdzam czy widać STM32 w zadig. Nie widać. Zabieg z wirtualnymi driverami jest wzięty z tutoriala jako droga ratunkowa.
5) powinno być jak na zdjęciu ale nie jest. Nie widzę STM32 Obrazek
6) zmieniłem kabel USB, użyłem impulseRC, przeinstalowałem system do windows 7, odpiołem inne urządzenia od FC.
6a) Odpiołem FC od USB i trzymałem wciśnięty przycisk BOOT przez 10 sekund
7) mój model FC jak na filmiku drugim od góry http://mechatronikaedu.blogspot.com/202 ... -vbat.html . Kiedyś migała czerwona dioda, teraz świeci tylko zielona. Brak mi pomysłów. Prawdopodobnie uszkodziłem Botloadera UART (USB) lub przycisk BOOT się zwisił. Może jest jakiś patent na zwarcie jakichś pinów zamiast przycisku BOOT. Zaczynam się zastanawiać nad kupnem. Obrazek https://learn.adafruit.com/bluefruit-nr ... bootloader
thx
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DFU Zadig i impulseRC

Post autor: Marcin »

A masz do FC podpięty GPS albo odbiornik i on się uruchamia jak podepniesz zasilanie z USB?

ALBO

Masz np CURA uruchomione na PC w tym czasie?

Bo u mnie tak było że albo CURA blokowała porty albo GPS/RX na jednym z UART też blokował wejście do DFU.
Awatar użytkownika
zomer2
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 18 cze 2023, 15:40
Kontakt:

Re: DFU Zadig i impulseRC

Post autor: zomer2 »

Wypiąłem wszystkie wtyczki. GPS nie mam wcale. Czyli odłączyłem: ESC, VTX, R-XSR. Widzę że przycisk boot ma więcej kleju koło złącza. Może rozwalić przycisk i zobaczyć co tam jest?. Ktoś pamięta czy przy wciśniętym przycisku BOOT świeci druga dioda?. Co jest CURA?.
thx
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DFU Zadig i impulseRC

Post autor: Verid »

CURA to program do cięcia druku 3D i kontroli nad drukarką. Jako że drukarki podłącza się pod PC przez USB to bywa że soft do ich obsługi blokuje co nieco w portach USB. U mnie Pronterface potrafił tak zrobić.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
zomer2
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 18 cze 2023, 15:40
Kontakt:

Re: DFU Zadig i impulseRC

Post autor: zomer2 »

Verid pisze: sobota 22 lip 2023, 14:29 Nie mam CURA. Zrobiłem świeżą instalację Windos żeby wykluczyć tego typu zjawiska.
*Mam problem z bootlederem mojego FC brak DFU. Linux z kolei wcale nie reaguje na podpięcie urządzenia. Albo zniszczyć przycisk BOOT ,albo iść drogą wczytywania bootlegera jak w Arduino, albo pisać na anglojęzycznym forum może coś tam się dowiem. żebym Zadig załadował wirtualne drivery STM32, ale nie ładuje. Zadig pokazuje nie znane urządzenie. Jest tam opcja. Utwórz nowe urządzenie, ale to trzeba dokładnie wiedzieć które kody pobrać. Przywracałem mój FC z 5 razy Zadigiem , no a teraz nie ruszy i już.
thx
Awatar użytkownika
zomer2
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 18 cze 2023, 15:40
Kontakt:

Re: DFU Zadig i impulseRC

Post autor: zomer2 »

Rozwiązałem problem, może komuś się przyda.
1) Pobrałem CP210x installation
2) Zainstalowałem plik wersji (dla Windows8) . Wykonano na Windows 11
3) Na odpiętym od USB FC wcisnąłem BOOT na FC i trzymałem 10 sekund.
4) Podłączyłem do USB cały czas trzymając wciśnięty BOOT na FC
5) W Zadig pojawił się wirtualny driver STM 32. Reszta standardowo jak w instrukcji Zadig i BT w trybie DFU. Mam firmware. Fux. Już byłem załamany.
6) Więcej na tym filmiku https://youtu.be/rSdhcDWXwWQ
thx
ODPOWIEDZ